
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2019 року справа № 823/2593/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у ОСОБА_2 районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_3 та Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання неправомірним рішення та зобов’язання провести державну реєстрацію земельної ділянки,-
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у ОСОБА_2 районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_3, в якому просить:
- визнати неправомірним рішення за №РВ-7100578182018 від 27.04.2018 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру;
- зобов’язати відповідача провести державну реєстрацію земельної ділянки площею 18,7335 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Ташлицької сільської ради.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що 16.04.2018 звернувся із заявою до державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у ОСОБА_2 районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про державну реєстрацію земельної ділянки площею 18,7335 га в адміністративних межах Ташлицької сільської ради Смілянського району Черкаської області, проте державний кадастровий реєстратор прийняв рішення №РВ-7100578182018 від 27.04.2018 про відмову у реєстрації земельної ділянки з тієї підстави, що в поданій позивачем технічній документації із землеустрою відсутнє рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою.
Позивач зазначає, що не отримавши відповіді за заявою від 17.06.2016 у місячний строк, а саме до 17.07.2016, подав до ОСОБА_2 райдержадміністрації повідомлення про замовлення технічної документації з додаванням копії договору на виконання робіт з розробки вказаної документації. Бездіяльність органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування щодо прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою не перешкоджає процесу оформлення земельної ділянки, оскільки здійснення замовлення виготовлення документації із землеустрою можливе без отримання дозволу на її виготовлення (за принципом «мовчазної згоди») згідно з ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України. В матеріалах технічної документації наявні заява позивача до ОСОБА_2 районної державної адміністрації від 17.06.2016 про розроблення технічної документації з відведення земельної ділянки та договір на розробку документації із землеустрою земельної ділянки, які відповідно до статті 123 Земельного кодексу України дають право на державну реєстрацію земельної ділянки.
22 серпня 2018 року до суду надійшли заперечення відповідача 1 державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у ОСОБА_2 районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_3, в якому відповідач 1 заперечує проти задоволення позову та зазначає, що рішенням від 27.04.2018 №РВ-7100578182018 позивачу відмовлено у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру з підстав невідповідності поданих документів вимогам, установленим Законом України "Про Державний земельний кадастр" та Порядку ведення Державного земельного кадастру; подання заявником документів не в повному обсязі; із заявою звернулася особа, яка не може бути заявником відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру.
Відповідач 1 вказує, що частиною 3 статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» встановлено вичерпне коло осіб, за заявою яких здійснюється державна реєстрація земельної ділянки, а при перевірці поданих документів на відповідність вимогам законодавства було виявлено, що у поданій позивачем ОСОБА_4 документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Ташлицької сільської ради Смілянського району Черкаської області площею 18,7335 га в оренду терміном на 49 років, відсутнє рішення органу виконавчої влади, яким позивачу надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою.
Щодо ст. 55 Закону України «Про землеустрій», то в ній конкретно вказано, що в себе включає технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Подана позивачем технічна документація не відповідає вимогам вищевказаної статті.
Відповідач 1 також зазначає, що відповідно до ч. 5 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенка В.В. від 03.07.2018 позовну заяву повернуто позивачеві.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 28.08.2018 ухвалу судді Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенка В.В. від 03.07.2018 скасовано, справу направлено для продовження судового розгляду до Черкаського окружного адміністративного суду.
Ухвалою судді Руденко А.В. від 24.10.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі №823/2593/18, розгляд справи здійснити без виклику сторін.
Ухвалою суду від 22.12.2018 до участі у справі як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучене Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області.
09 січня 2019 року до суду надійшли письмові пояснення третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, згідно з якими останнє просить відмовити у задоволенні позову та зазначає, що втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об’єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора, пов’язану із здійсненням державної реєстрації земельних ділянок, забороняється. Наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області кадастрового реєстратора відділу у м.Сміла Міськрайонного управління юстиції у ОСОБА_2 районі та м. Смілі Головного управління ОСОБА_3 звільнено за угодою сторін з 31.08.2018.
Враховуючи відсутність повноважень у Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області щодо реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі та звільнення кадастрового реєстратора, який самостійно приймає рішення про внесення відомостей або про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру, відповідач 2 просить відмовити у задоволенні позову.
12 лютого 2019 року до суду надійшли додаткові пояснення третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, в яких заперечує проти задоволення позову та зазначає, що позивач не є особою, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи. Крім того, третя особа зазначає, що листом ОСОБА_2 районної державної адміністрації від 04.08.2016 позивачу відмовлено у наданні дозволів на виготовлення технічної документації, а 08.08.2016 за №89 позивачем укладено договір на розроблення технічної документації з ТОВ «Теодоліт». Враховуючи вищевикладене, третя особа вважає, що в даному випадку застосування позивачем принципу «мовчазної згоди» є помилковим та неправомірним.
Ухвалою суду від 21.01.2019 призначено судове засідання з викликом сторін.
Ухвалою суду від 12.02.2019 залучено до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області; вилучено із складу третіх осіб у справі Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області.
Позивач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи в судове засідання 27 лютого 2019 року не з’явився, до суду надіслав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідачі належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду справи в судове засідання 27 лютого 2019 року не з’явилися, про причини неявки не повідомили.
Відповідно до статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу у порядку письмового провадження.
Вивчивши доводи позивача, викладені у позовній заяві, дослідивши надані письмові докази, суд встановив наступне.
16 квітня 2018 року позивач ОСОБА_1 звернувся до державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у ОСОБА_2 районі та м. Смілі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки площею 18,7335 га, розташованої в адміністративних межах Ташлицької сільської ради Смілянського району Черкаської області.
27 квітня 2018 року державним кадастровим реєстратором Міськрайонного управління у ОСОБА_2 районі та м. Смілі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області прийнято рішення №РВ-7100578182018 від 27.04.2018 про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру з таких підстав:
- невідповідність поданих документів вимогам, установленим Законом України "Про Державний земельний кадастр" та Порядку ведення Державного земельного кадастру, а саме: відповідно до пункту 3 статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки звернулася особа, яка не може бути заявником. Документація із землеустрою не відповідає вимогам статті 55 Закону України «Про землеустрій» та постанові Кабінету Міністрів України №1051 від 17.10.2012 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру»;
- подання заявником документів не в повному обсязі;
- із заявою звернулася особа, яка не може бути заявником відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру.
Позивачу рекомендовано: звернутись до розробника документації із землеустрою (ТОВ «Теодоліт») для приведення документації із землеустрою у відповідність до чинного законодавства України та подати заяву про державну реєстрацію земельної ділянки відповідно до ст. 24 «Закону України «Про Державний земельний кадастр».
Не погоджуючись з рішенням про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання). Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України “Про Державний земельний кадастр”, право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою. Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки (ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України).
Відповідно до 3 ст. 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Згідно з ч.ч. 1-4 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Частина 5 статті 79-1 Земельного кодексу України визначає, що формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Судом встановлено, що позивач надав відповідачу не проект землеустрою, а технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Ташлицької сільської ради Смілянського району Черкаської області площею 18,7335 га в оренду на 49 років. Розроблену ТОВ «Теодоліт» у 2016 році.
Таким чином, надана позивачем технічна документація розроблена не відповідає вимогам ч. 5 статті 79-1 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України від 07.07.2011 №3613-VI “Про Державний земельний кадастр” (далі – Закон №3613-VI) ведення Державного земельного кадастру здійснюється шляхом: створення відповідної державної геодезичної та картографічної основи, яка визначається та надається відповідно до цього Закону; внесення відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру; внесення змін до відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру; оброблення та систематизації відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру.
Частиною 1 статті 16 Закону №3613-VI передбачено, що земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 24 Закону №3613-VI державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (частини 1 і 2 даної статті).
Згідно з ч. 3 ст. 24 Закону №3613-VI державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою: особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).
Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону №3613-VI для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.
Заява з доданими документами надається заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Частина 6 статті 24 Закону №3613-VI визначає, що підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Судом встановлено, що 17 червня 2016 року до ОСОБА_2 районної державної адміністрації надійшло 18 заяв ОСОБА_1 від 15.06.2016 про надання дозволів на складання документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки площею 14,5 га, 16,5 га, 25,6 га, 13,5 га, 8,0 га, 10,0 га, 20,1 га, 12,0 га, 8,5 га, 14,0 га, 20,0 га, 11,1 га, 35,8 га, 15,0 га, 9,8 га, 11,0 га, 12,2 га, 10,2 га, в натурі (на місцевості) для передачі в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) за рахунок нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок в адміністративних межах Ташлицької сільської ради (за межами населеного пункту) Смілянського району Черкаської області. До заяв додано: копії паспорту, ідентифікаційного номеру, викопіювання земельної ділянки.
Вказані заяви ОСОБА_1 від 15.06.2016 зареєстровані відповідачем 17.06.2016 за №1947/01-14.
ОСОБА_2 районної державної адміністрації від 04.08.2016 №01-14/1947 позивача повідомлено про те, що оскільки заявником не надано жодного документа для ідентифікації і визначення правового статусу земель, на які він претендує, районна державна адміністрація не має правових підстав для задоволення клопотання. У листі також йдеться, що на сьогодні єдиним можливим ідентифікатором земельних ділянок у відповідності до норм пункту 2 ст. 16 Закону України “Про земельний кадастр” є їх кадастровий номер.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 07.11.2016 по справі №823/1006/16 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - управління Держгеокадастру у ОСОБА_2 районі Черкаської області, про визнання незаконними дій, зобов’язання вчинити певні дії – адміністративний позов задоволено в повному обсязі, зокрема:
- визнано неправомірними дії ОСОБА_2 районної державної адміністрації в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволів на складання документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок площею 14,5 га, 16,5 га, 25,6 га, 13,5 га, 8,0 га, 10,0 га, 20,1 га, 12,0 га, 8,5 га, 14,0 га, 20,0 га, 11,1 га, 35,8 га, 15,0 га, 9,8 га, 11,0 га, 12,2 га, 10,2 га, для передачі в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Ташлицької сільської ради Смілянського району Черкаської області (за межами населеного пункту);
- визнано протиправним та скасовано рішення ОСОБА_2 районної державної адміністрації, викладене в листі від 04.08.2016 №01-14/1947, про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволів на складання документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в адміністративних межах Ташлицької сільської ради Смілянського району Черкаської області (за межами населеного пункту);
- зобов’язано ОСОБА_2 районну державну адміністрацію розглянути заяви ОСОБА_1 про надання дозволів на складання документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок площею 14,5 га, 16,5 га, 25,6 га, 13,5 га, 8,0 га, 10,0 га, 20,1 га, 12,0 га, 8,5 га, 14,0 га, 20,0 га, 11,1 га, 35,8 га, 15,0 га, 9,8 га, 11,0 га, 12,2 га, 10,2 га, для передачі в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Ташлицької сільської ради Смілянського району Черкаської області (за межами населеного пункту), та прийняти одне з відповідних рішень, передбачених ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України.
Вищевказана постанова Черкаського окружного адміністративного суду від 07.11.2016 у справі №823/1006/16 набрала законної сили 03.12.2016.
Станом на час розгляду даної адміністративної справи №823/2593/18 у матеріалах адміністративної справи відсутнє рішення ОСОБА_2 районної державної адміністрації на виконання вимог вищевказаної постанови суду від 07.11.2016 по справі №823/1006/16 щодо надання позивачу дозволів на складання документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок площею 14,5 га, 16,5 га, 25,6 га, 13,5 га, 8,0 га, 10,0 га, 20,1 га, 12,0 га, 8,5 га, 14,0 га, 20,0 га, 11,1 га, 35,8 га, 15,0 га, 9,8 га, 11,0 га, 12,2 га, 10,2 га, для передачі в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Ташлицької сільської ради Смілянського району Черкаської області (за межами населеного пункту).
Відповідно до ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України позивачем подано до голови ОСОБА_2 районної державної адміністрації повідомлення (вх. №2575/01-14 від 10.08.2016), в якому повідомляє, що ним замовлено розроблення землевпорядної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок нерозподілених земельних ділянок в адмінмежах Ташлицької сільської ради Смілянського району, земельна ділянка за заявою від 15.06.2016 (№1947/01-14 від 17.06.2016).
На замовлення позивача, товариством з обмеженою відповідальністю «Теодоліт» розроблено ОСОБА_4 документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Ташлицької сільської ради Смілянського району Черкаської області площею 18,7335 га в оренду терміном на 49 років.
З огляду на те, що ОСОБА_2 районною державною адміністрацією 04.08.2016 надано мотивовану відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою, у позивача не виникло право замовляти розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу.
Таким чином, посилання позивача на те, що ним застосовано принцип мовчазної згоди щодо розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки площею 18,7335 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Ташлицької сільської ради – не приймається судом до уваги з огляду на вищезазначене.
Вказані обставини встановлені в постанові Черкаського окружного адміністративного суду від 23.03.2017 у справі №823/175/17, постанові Черкаського окружного адміністративного суду від 07.11.2016 у справі №823/1006/16. Зазначені судові рішення набрали законної сили.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно ч. 10 «в» ст. 55 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 №858-1V технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає рішення Верховної ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою (у випадках, передбачених законом).
Таким чином, судом встановлено, що у позивача станом на час звернення до відповідача (16.04.2018) було відсутнє рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою земельної ділянки площею 18,7335 га щодо встановлення меж земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Ташлицької сільської ради, та проект землеустрою на земельну ділянку, тому у відповідача були відсутні правові підстави для проведення державної реєстрації земельної ділянки площею 18,7335 га.
Вищевстановлені обставини справи свідчать про наявність підстав у державного кадастрового реєстратора для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, у задоволенні яких необхідно відмовити.
У зв’язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (19635, Черкаська область, Черкаський район, с. Білозір’я, вул. Мошляка, 68, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у ОСОБА_2 районі та м. Смілі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_3 (20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Свердлова, 96а), Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (18008, м.Черкаси, вул. Смілянська, 131, код ЄДРПОУ 39765890), про визнання протиправним рішення та зобов’язати вчинити певні дії – відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Суддя А.В. Руденко