Рішення № 80796359, 13.03.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2019
Номер справи
580/103/19
Номер документу
80796359
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2019 року справа № 580/103/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Руденко А.В.,

за участю:

секретаря – Сачинської В.С.,

представника позивача – ОСОБА_1 (за ордером),

представника відповідача Державної фіскальної служби України – ОСОБА_2 (за довіреністю),

представника відповідача ОСОБА_3 управління Державної фіскальної служби у Черкаській області ОСОБА_2 (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у загальному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_3 управління Державної фіскальної служби у Черкаській області та Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій щодо складання і подання висновку про призначення одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції, визнання протиправною відмови у виплаті одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням 2 групи інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ та зобов’язання скласти та подати висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням 2 групи інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ та розглянути і прийняти рішення про призначення одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням 2 групи інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_4 з позовною заявою до ОСОБА_3 управління ДФС у Черкаській області та Державної фіскальної служби України, в якій просить:

- визнати протиправними дії ОСОБА_3 управління ДФС у Черкаській області щодо підготовки матеріалів відносно позивача та складання і подання до Державної фіскальної служби України висновку про призначення одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції, відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 №707;

- визнати протиправною відмову Державної фіскальної служби України та ОСОБА_3 управління ДФС у Черкаській області, викладену в листах ДФС України від 14.06.2018 за №17816/7/99-99-04-04-02-17 та ОСОБА_3 управління ДФС у Черкаській області №29386/23-00-04-216 від 11.07.2018, у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ;

- зобов’язати ОСОБА_5 управління ДФС у Черкаській області скласти та подати до Державної фіскальної служби України висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби в ОВС, в розмірі, встановленому статтею 23 Закону України “Про міліцію” (із змінами, внесеними Законом України №208-VІІІ від 13.02.2015) та підпункту 2 пункту 3 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівників міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850, виходячи із 20-кратного розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб;

- зобов’язати ОСОБА_6 фіскальну службу України розглянути та прийняти рішення про призначення позивачу одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, в розмірі встановленому статтею 23 Закону України “Про міліцію” (із змінами, внесеними Законом України №208-VІІІ від 13.02.2015) та підпунктом 2 пункту 3 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015, виходячи із 200-кратного розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, у місячний термін з моменту подання ОСОБА_5 управлінням ДФС у Черкаській області відповідного висновку.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що проходив службу в органах податкової міліції. Позивач є інвалідом ІІ групи у зв’язку із захворюванням, пов’язаним із проходженням служби в органах внутрішніх справ. Наказом №79-о/пм від 28.10.2016 був звільнений з податкової міліції за підпунктом “В” пункту 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, а саме через обмежений стан здоров’я. Позивач звернувся до начальника ОСОБА_3 управління ДФС у Черкаській області із заявою (рапортом), в якому просив провести виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку з тим, що йому встановлена ІІ група інвалідності, що пов’язана з проходженням служби в органах ДФС. Проте 11.07.2018 отримав лист ОСОБА_3 управління ДФС у Черкаській області №29386/23-00-04-216 від 11.07.2018, яким позивачу було відмовлено у виплаті такої допомоги. Позивач вважає вказану відмову протиправною та такою, що порушує його права.

Відповідач ОСОБА_5 управління ДФС у Черкаській області проти позову заперечив. 04.02.2019 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що на час встановлення позивачу інвалідності, пов’язаної з проходженням служби в органах внутрішніх справ, чинними є обидва Порядки (№707 та №850), які регулюють однопредметні правовідносини щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги.

Позивач звертався із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до вимог Порядку №707 (додаток 1 до Методичних рекомендацій). Із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку №850 позивач не звертався, тому підстави для складання та подання до ДФС України висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги згідно Порядку №850 відсутні.

Відмова у виплаті одноразової грошової допомоги, викладена в листі ДФС України №17816/7/99-99-04-04-02-17 від 14.06.2018, мотивована тим, що Закон України «Про міліцію» 07.11.2015 втратив чинність. Збереження права на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію» у Порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», передбачено пунктом 15 розділу ХІ цього Закону відповідно до змін, внесених Законом України №900-VІІІ від 23.12.2015 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей». Разом з цим, працівники податкової міліції не проходять службу в складі Державної фіскальної служби України і не належить до органів внутрішніх справ. На теперішній час проведення розрахунку та виплати одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції законодавчо не врегульовано, тому проводити розрахунок та виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку з встановленням інвалідності та втратою працездатності після 07.11.2015 підстави відсутні.

З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.

Відповідач ОСОБА_6 фіскальна служба України проти позову заперечив. 04.02.2019 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що на час встановлення позивачу інвалідності, пов’язаної з проходженням служби в органах внутрішніх справ, чинними є обидва Порядки (№707 та №850), які регулюють однопредметні правовідносини щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги.

Працівники податкової міліції проходять службу в складі Державної фіскальної служби України і не належать до органів внутрішніх справ. Відповідно положення Закону України «Про Національну поліцію» та Порядку №850 не поширюються на працівників податкової міліції. На теперішній час проведення розрахунку та виплати одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції не врегульовано. Колишнім працівникам податкової міліції, інвалідність яким встановлено після втрати чинності Законом України «Про міліцію», проводити розрахунок та виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням інвалідності та втратою працездатності після 07.11.2015 року підстави відсутні. Розгляд матеріалів про виплату одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції буде відновлено після внесення відповідних змін до Податкового кодексу України або прийняття нового нормативно-правового акту.

Листом №17816/7/99-99-04-04-02-17 від 14.06.2018 повернуто до ОСОБА_3 управління ДФС у Черкаській області матеріали щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв’язку з відсутністю законних підстав для такої виплати. Вказаний лист адресований ОСОБА_3 управлінню ДФС у Черкаській області, відповідно ОСОБА_6 фіскальна служба України жодним чином не могла відмовляти позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги вказаним листом.

Щодо вимоги про зобов’язання Державної фіскальної служби України розглянути матеріали та прийняти рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги зазначив, що вказана вимога є передчасною, оскільки у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права, а не вимоги на майбутнє, а рішення про призначення одноразової грошової допомоги може бути прийнято лише після отримання висновку ОСОБА_3 управління ДФС у Черкаській області щодо нарахування та виплати позивачу одноразової грошової допомоги.

З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.

25.02.2019 позивач подав відповідь на відзив, в якій зазначив, що після встановлення йому інвалідності звернувся до ОСОБА_3 управління ДФС у Черкаській області із заявою (рапортом) встановленої форми, яка відповідає додатку до постанови Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015. З аналізу прохальної частини даного рапорту (заяви) не вбачається, що позивач звернувся до відповідача із проханням виплатити йому одноразову грошову допомогу по постанові Кабінету Міністрів України №707 від 12.05.2007. Позивач вважає, що відповідач протиправно підготував та подав на затвердження висновок відповідно до Порядку №707.

Щодо заперечень відповідачів, що позовна вимога позивача про зобов’язання Державної фіскальної служби України розглянути матеріали та прийняти рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги є вимогою позивача на майбутнє зазначив, що з листа №17816/7/99-99-04-04-02-17 від 14.06.2018 вбачається, що ОСОБА_6 фіскальна служба України вказує на відсутність законних підстав для проведення розрахунку та виплати одноразової грошової допомоги. З вказаного вбачається відмова Державної фіскальної служби України у прийнятті рішення про виплату позивачу одноразової грошової допомоги, тому порушене право позивача підлягає захисту способом, визначеним позивачем у позові, а саме зобов’язання Державної фіскальної служби України розглянути матеріали та прийняти рішення щодо призначення позивачу одноразової грошової допомоги.

07.03.2019 відповідач ОСОБА_5 управління ДФС у Черкаській області надав заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву, в яких зазначив, що позивач звертався до ОСОБА_3 управління ДФС у Черкаській області із заявою (рапортом) на бланку, затвердженому Методичними рекомендаціями щодо порядку прийому, оформлення документів для виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника податкової міліції, які затверджені наказами ДФС України. Вказані Методичні рекомендації затверджені на виконання Порядку №707. Крім цього зазначив, що у верхньому правому куті бланку заяви (рапорту), затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015, відсутнє посилання на Методичні рекомендації. Таким чином, ОСОБА_4 звертався до ОСОБА_3 управління ДФС у Черкаській області із заявами (рапортами) про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до вимог Порядку №707.

07.03.2019 відповідач ОСОБА_6 фіскальна служба України надав заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву, в яких зазначив, що рішення про призначення одноразової грошової допомоги може бути прийнято лише після отримання висновку ОСОБА_3 управління ДФС у Черкаській області щодо нарахування та виплати позивачу одноразової грошової допомоги.

Ухвалою суду від 14.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 09 год. 00 хв. 14.02.2019.

Усною ухвалою суду від 11.03.2019, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 12 год. 00 хв. 13.03.2019.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити.

Представник відповідачів ОСОБА_3 управління Державної фіскальної служби у Черкаській області та Державної фіскальної служби України в судовому засіданні проти позову заперечив, просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши вступне слово представників сторін, дослідивши наявні матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_4 з 30.07.2002 по 28.10.2016 проходив службу в податковій міліції Державної фіскальної служби України безперервно протягом 14 років 2 місяців 27 днів, що підтверджується копією наказу №79-/пм від 28.10.2016. (а.с. 8).

Згідно свідоцтва про хворобу №354 від 24.10.2016 позивач визнаний обмежено придатним до військової служби внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ. (а.с. 7).

Наказом ОСОБА_3 управління ДФС у Черкаській області №79-о/пм від 28.10.2016 (а.с. 8) позивача звільнено 28.10.2016 з посади та податкової міліції у запас Збройних Сил України з постановкою на військовий облік за п. 64 п.п. «В» (через обмежений стан здоров’я) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України.

Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА №535781 позивачу 05.12.2016 встановлено ІІ групу інвалідності безстроково внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ. (а.с. 9).

23.11.2017 позивач звернувся до ОСОБА_3 управління ДФС у Черкаській області із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням йому ІІ групи інвалідності, пов’язаної з проходженням служби в органах Державної фіскальної служби, для подальшого направлення матеріалів до Державної фіскальної служби України для виплати одноразової грошової допомоги. (а.с. 34).

23.11.2017 ОСОБА_3 управління ДФС у Черкаській області затверджено висновок про призначення одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції згідно із Податковим кодексом України та Законом України від 20.12.1990 №565-ХІІ «Про міліцію». Згідно вказаного висновку позивачу призначено одноразову грошову допомогу відповідно до пункту 1.2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №707 від 12.05.2007 у сумі 66 150 грн. (а.с. 38) та направлено на адресу Державної фіскальної служби України.

Листом Державної фіскальної служби України №3443/7/99-99-04-04-02-17 від 06.02.2018 до ОСОБА_3 управління ДФС у Черкаській області повернуто матеріали про виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням інвалідності та втратою працездатності відповідно до наказу Державної фіскальної служби №973 від 09.12.2015 з урахуванням зауважень Регуляторно-правового Департаменту. (а.с. 40).

На виконання вимог щодо доопрацювання позивач повторно 12.03.2018 подав на ім’я начальника ОСОБА_3 управління ДФС у Черкаській області заяву (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби в органах ДФС. (а.с. 41).

16.03.2018 ОСОБА_3 управління ДФС у Черкаській області повторно затверджено висновок про призначення позивачу одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції згідно із Податковим кодексом України про призначення позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до підпункту 2 пункту 1 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №707 від 12.05.2007 у сумі 66 150 грн. (а.с. 43).

ОСОБА_3 управління ДФС у Черкаській області №11602/23-00-04-215 від 16.03.2018 до Державної фіскальної служби України повторно направлено матеріали щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням позивачу інвалідності (а.с. 44).

Листом Державної фіскальної служби України №17816/7/99-99-04-04-02-17 від 14.06.2018 матеріали про призначення та виплату позивачу одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням інвалідності повернуто до ОСОБА_3 управління ДФС у Черкаській області з тієї підстави, що відповідно до пункту 15 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 №900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію» мають колишні працівники органів внутрішніх справ. Вказані нормативно-правові акти не поширюються на працівників податкової міліції, тому для проведення розрахунку та виплати одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції згідно вказаної постанови підстави відсутні. (а.с. 45).

Листом №29386/23-00-04-216 від 11.07.2018 ОСОБА_5 управління ДФС у Черкаській області повідомило позивача, що ОСОБА_6 фіскальною службою України матеріали щодо призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням інвалідності повернуто (а.с. 46).

Вважаючи протиправними дії відповідачів, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади діяльності податкової міліції визначені Податковим кодексом України.

Згідно пункту 356.1 статті 356 Податкового кодексу України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

Згідно частини 6 статті 23 Закону України “Про міліцію” №565-ХІІ від 20.12.1990 (в редакції Закону України від 13.02.2015 №208-V111) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Закон України “Про міліцію” №565-ХІІ від 20.12.1990 втратив чинність 07.11.2015 в зв'язку з набранням чинності Законом України “Про Національну поліцію” №580-VІІІ від 02.07.2015.

При цьому відповідно до абзацу 3 пункту 15 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про Національну поліцію” №580-VІІІ від 02.07.2015 за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України “Про міліцію” №565-ХІІ від 20.12.1990, зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Закону України “Про Національну поліцію” №580-VІІІ від 02.07.2015.

Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що за позивачем, якому під час перебування на службі в органі податкової міліції встановлено інвалідність у зв'язку із захворюванням, яке пов'язане з проходженням служби, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 23 Закону України "Про міліцію".

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом, зокрема, в постановах від 07 березня 2018 року у справі № 464/5571/16-а, від 21 червня 2018 року у справі № 822/31/18 та від 28 серпня 2018 року № 804/6297/17.

Частиною 6 статті 23 “Про міліцію” №565-ХІІ від 20.12.1990 визначено, що одноразова грошова допомога у зв’язку із встановленням інвалідності призначається та виплачується в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання вказаної норми постановою Кабінету Міністрів України №707 від 12.05.2007 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції (далі – Порядок №707).

Законом України №208-VІІІ від 13.02.2015 “Про внесення змін до статті 23 Закону України “Про міліцію” щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції” частина 6 статті 23 Закону України “Про міліцію” №565-ХІІ від 20.12.1990 викладена в наступній редакції: у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання положень Закону України №208-VІІІ від 13.02.2015 “Про внесення змін до статті 23 Закону України “Про міліцію” щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції” Кабінет Міністрів України постановою від 21.10.2015 №850 затвердив Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівників міліції (далі Порядок №850).

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 визначено, що особам, які до набрання чинності Законом України від 13.02.2015 №208-VIII “Про внесення змін до статті 23 Закону України “Про міліцію” щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції” мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога призначається і виплачується відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 №707.

Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку №850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Таким чином, призначення та виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 23 Закону України “Про міліцію” №565-ХІІ від 20.12.1990, здійснюється відповідно до Порядку, під час дії якого встановлена втрата працездатності.

Судом встановлено, що ІІ група інвалідності була встановлена позивачу 05.12.2016 встановлено 2 групу інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, тому питання щодо призначення йому одноразової грошової допомоги повинно бути вирішено відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» в редакції Закону №208 та Порядку №850.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).

Пунктом 8 Порядку № 850 визначено, що керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.

Оскільки позивач проходив службу в ОСОБА_3 управлінні ДФС в Черкаській області, тому документи щодо призначення позивачу одноразової грошової мають бути направлені до Державної фіскальної служби України.

Таким чином, обов'язок складання висновку та його подання до ДФС України щодо виплати грошової допомоги покладено на керівника ОСОБА_3 управління ДФС у Черкаській області.

Судом встановлено, що отримавши відповідну заяву (рапорт) позивача та додані документи, ОСОБА_5 управління ДФС в Черкаській області склало висновок про призначення позивачу одноразової грошової допомоги в розмірі, передбаченому Порядком №707, та направило висновок та інші документи, перелік яких визначений Порядком №707, до Державної фіскальної служби України для прийняття рішення.

Оскільки висновок повинен бути складений відповідно до Порядку №850, дії ОСОБА_3 управління ДФС в Черкаській області щодо складання висновку про призначення позивачу одноразової грошової допомоги в розмірі, передбаченому Порядком №707, є протиправними.

Відповідно до пункту 9 Порядку №850 МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.

Отже, після надходження передбачених Порядком документів ОСОБА_6 фіскальна служба України зобов'язана була прийняти одне з двох рішень: про призначення або про відмову в призначенні вказаної грошової допомоги.

Проте, ОСОБА_6 фіскальна служба України листом №17816/7/99-99-04-04-02-17 від 14.06.2018 повернула матеріали про виплату одноразової грошової допомоги позивачу до ОСОБА_3 управління ДФС у Черкаській області.

Таким чином, ОСОБА_6 фіскальна служба України діяла у спосіб, не передбачений Порядком №850, тому така діяльність є протиправною.

Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 30.01.2018 у справі №822/1579/17.

Не є законними і підстави повернення заяви позивача про призначення одноразової грошової допомоги, оскільки вищезазначеним підтверджується, що колишні працівники податкової міліції мають право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку №850.

Таким чином, позовні вимоги в цій частині є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно п. 4 ч. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання прийняти рішення.

Розглянувши справу, суд дійшов висновку, що порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов’язання відповідача ОСОБА_3 управління Державної фіскальної служби України України скласти висновок щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» та Порядку №850 з врахуванням висновків суду.

Щодо позовної вимоги про зобов’язання ОСОБА_3 управління ДФС у Черкаській області скласти та подати до Державної фіскальної служби України висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв’язку з встановленням 2 групи інвалідності в розмірі, встановленому ст. 23 Закону України «Про міліцію» (в редакції Закону №208-V111 від 13.02.2015) та підпункту 2 пункту 3 Порядку №850 виходячи з 20-ти кратного розміру прожиткового мінімуму доходів громадян суд зазначає, що вирішення питання про наявність підстав для призначення одноразової грошової допомоги та її розмір відноситься до компетенції ОСОБА_3 управління ДФС у Черкаській області, тому задоволенню не підлягає як передчасна.

Разом з цим, прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги згідно пункту 9 Порядку №850 відноситься до компетенції Державної фіскальної служби України. Оскільки ОСОБА_6 фіскальна служба України таке рішення не прийняла, вказана позовна вимога є передчасною.

Суд також зазначає, що позивач заявляє позовну вимогу про визнання відмови у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги протиправною. Разом з цим, така вимога задоволенню не підлягає, оскільки відповідач ДФС України у призначенні одноразової грошової допомоги не відмовляв, а документи провернув.

Посилання відповідачів на ту обставину, що позивач у заяві про призначення одноразової грошової допомоги послався на Порядок №707, є необгрунтованим, оскільки зі змісту заяв вбачається, що позивач не зазначав, відповідно до якого Порядку - №707 чи №850, просив призначити одноразову грошову допомогу. Заяви написані на бланках, наданих відповідачем, у тексті яких зазначено Порядок №707, а, як зазначили відповідачі, бланки заяв на виконання Порядку №707 не розроблялись. Також Порядком №850 обов’язок щодо визначення розміру одноразової грошової допомоги покладено на відповідачів.

Керуючись статями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, 18006, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1) задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ОСОБА_3 управління ДФС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 39392109) щодо складання і подання до Державної фіскальної служби України висновку про призначення ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, 18006, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1) одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 №707.

Визнати протиправними дії щодо відмови Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197), вчиненої листом від 14.06.2018 за №17816/7/99-99-04-04-02-17, у призначенні ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, 18006, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1) одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Зобов’язати ОСОБА_5 управління ДФС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 39392109) скласти та подати до Державної фіскальної служби України висновок про призначення ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, 18006, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1) одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби в ОВС, відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» (із змінами, внесеними Законом України №208-VІІІ від 13.02.2015) та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівників міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлений 22 березня 2019 року.

Суддя А.В. Руденко