Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 77-96-83
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2010 р. Справа № 20/145
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
Судді Кобецької С.М.
При секретарі Колісник О.М.
Розглянувши матеріали справи:
за позовом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області,
вул.І.Франка,2/2, м.Хмельницький, 29000;
до відповідача ДП "Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат"
в особі Кам'янець-Подільського військового лісництва Чернівецького
військового лісгоспу, вул.Л.Ребета,6, м.Івано-Франківськ, 76014;
про стягнення коштів.
Представники:
Від позивача: не з"явились;
Від відповідача: не з"явились.
СУТЬ СПОРУ: заявлено позов про стягнення з ДП "Івано-Франківський військовий
лісопромкомбінат"в особі Кам'янець-Подільського військового лісництва
Чернівецького військового лісгоспу шкоди заподіяної навколишньому
природньому середовищу в сумі 19656,25грн.
Представник позивача в судове засідання не з"явився, хоча про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення № 14167100 від 16.01.2010р. Однак, направив суду лист, в якому просить суд розглядати спір у відсутності представника позивача за наявними матеріалами, у зв"язку із перебуванням його у відрядженні. Свою правову позицію стосовно даного спору виклав у позовній заяві № 4990/03 від 10.09.2009р., вказуючи при цьому на:
- акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 002376 від 15.07.2008р., яким встановлено факти проведення незаконних рубок відповідачем;
- заподіяння відповідачем шкоди навколишньому середовищу внаслідок самовільної порубки дерев, яка складає 39312,50грн.;
- фактичне визнання відповідачем вище вказаної шкоди, що підтверджується частковим її відшкодуванням в дохід держави.
Посилається - на статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища"; 69,105 Лісового кодексу України; 1172 Цивільного кодексу України та просить задовольнити його позовну вимогу.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, хоча про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення № 14167096 від 16.01.2010р. Однак, направив суду заяву вх№729 від 04.02.10р., в якій просить суд відкласти розгляд справи в судовому засіданні. З"ясувавши всі обставини на яких грунтується подана заява суд прийшов до висновку про відмову в її задоволенні, з огляду на те, що подана заява необгрунтована, документально не підтверджена та носить неодноразовий характер.
Крім того, статтею 69 Господарського процесуального кодексу України встановлено строк не більше 2-х місяців, у який має бути вирішено спір господарським судом. Слід зазначити, що ухвалою голови господарського суду Івано-Франківської області від 11.01.2010р. строк розгляду справи продожено до 11.02.2010р.
Позиція відповідача стосовно даного спору викладена у запереченні на позовну заяву № 945 від 09.12.2009р., в якій вказано, що позивачем порушено строк позовної давності для заявлення позову про стягнення шкоди по акту перевірки від 15.07.2008р., посилаючись при цьому на ст. 250 Господарського кодексу України, яка зазначає, що адміністративно-господарська санкція застосовується до суб"єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення суб"єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, всебічно, повно з"ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об"єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи вимоги чинного законодавства, суд
в с т а н о в и в:
Позивач, використовуючи своє право, надане йому ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" звернувся до суду з вимогою про стягнення звідповідача 19656,25 грн . шкоди , заподіяної навколишньому природному середовищу.
Стаття 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" вказує на те, що пред"явлення позовів за спричинення збитків і втрат, заподіяних порушенням природоохоронного законодавства покладено на спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів.
Відповідно до ст.16 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, ради та їх виконавчі та розпорядчі органи, а також спеціально уповноважені на те державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України.
Згідно з рекомендаціями президії Вищого господарського суду України № 04-5/120 від 27.06.07р. "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" (п.19) справи зі спорів про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, в т.ч. за позовами спеціально уповноважених державних органів управління в галузі охорони навколишнього природного середовища мають розглядатись за правилами господарського судочинства.
Відповідач є юридичною особою, веде господарську діяльність, несе відповідальність за своїми зобов"язаннями у межах належного йому майна, відповідно до вимог чинного законодавства.
Предметом спору є стягнення шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення вимог законодавствау сфері охорони навколишнього природного середовища.
Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Чернівецького військового лісгоспу Кам"янець-Подільського військового лісництва, якою встановлено факти проведення незаконних рубок в кв.28 вид.1 пл.19,6га в лісі 2 групи у кількості 84 дерев; в кВ.28 вид.1 пл.16 га в лісі 2 групи у кількості 21 дерева, в кв.27 в лісі 2 групи у кількості 4 дерев. Даний факт підтверджує акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 002376 від 15.07.2008р. та додані до нього матеріалами.
Таким чином, лісокористувачем, ДП "Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат" в особі Кам'янець-Подільського військового лісництва Чернівецького військового лісгоспу, не забезпечено охорону і збереження закріплених лісів, допущено їх самовільну порубку, яку своєчасно не було виявлено, тобто порушено вимоги ст.19 Лісового кодексу України, якою постійних лісокористувачів зобов"язано вести лісове господарство, здійснювати спеціальне використання лісових ресурсів та використовувати земельні ділянки лісового фонду способами, які б забезпечували збереження оздоровчих та захисних властивостей лісів, а також створювати сприятливі умови для їх охорони, захисту, використання та відтворення.
На підставі положення Постанови Кабінету Міністрів України від 05.12.1996р. № 1464 "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісовому господарству", позивачем зроблено розрахунок шкоди, заподіяної відповідачем навколишньому природному середовищу внаслідок самовільної (без належного дозволу) порубки дерев, яка склала 39312,50грн.
З огляду на матеріали справи, відповідачем частково відшкодовано 19656,25грн. на виконання претензії № 6499/03 від 08.12.2008р. Даний факт підтверджує лист Головного управління ДКУ в Хмельницькій області № 18.1-09/144-4421 від 10.06.2009р.
Отже, борг відповідача за шкоду заподіяну навколишньому природному середовищу становить 19656,25грн. Станом на 04.02.2010р. в матеріалах справи відсутні відомості, які б підтвердили сплату відповідачем заборгованості.
Відповідно до статті 86 Лісового кодексу України , постійні лісокористувачі , яким є відповідач по справі , зобов"язані забезпечувати охорону і захист лісу та запобігати порушенням установленого порядку використання лісових ресурсів та припиняти їх .
Правила частини першої та п.1 частини другої статті 105 Лісового кодексу України вказують на те, що особи винні у незаконному вирубуванні дерев несуть цивільно-правовау віждповідальність .
Як вказує ч.1 ст.1172 Цивільного кодексу України, юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.
Відповідно до ч.4 ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", яка кореспондується зі ст.107 Лісового кодексу України, підприємства, установи, організації та громадяни зобов"язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Шкода заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило в повному обсязі без застосування норм заниження розміру стягнення ( ч.1 ст.69 цього ж Закону ).
Що стосується посилання відповідача на застосування до спірних правовідносин ст.250 Господарського кодексу України є помилковим, оскільки предметом спору є стягнення шкоди, а не адміністративно-господарські санкції, види якої визначені ст. 239 Господарського кодексу України.
З огляду на вимоги ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Позивачем доведено обставини, на які він посилався як на підставу своїх вимог. Відповідач не скористався своїм правом , не надав суду належних і допустимих доказів , як цього вимагає закон , про вчинення ним дій щодо збереження та охорони лісів. .
Факт порушення відповідачем природоохоронного законодавства встановлено, в результаті чого завдано шкоди державі на суму 19656,25 грн .
Отже, вимога позивача про стягнення з ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" в особі Кам"янець-Подільського лісництва Чернівецького військового лісгоспу шкоди заподіяної навколишньому природному середовищі в сумі 19656,25грн. правомірна та підлягає задоволенню.
Враховуючи приписи ст.49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покласти на відповідача.
Керуючись ст.124 Конституції України, ст. 1172 Цивільного кодексу України, ст.ст. 19, 107, 105 Лісового кодексу України, ст.ст. 16, 20, 68 , 69 Закону України "Про охорону
навколишнього середовища" ст.ст. 33, 49 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" в особі Кам"янець-Подільського військового лісництва Чернівецького військового лісгоспу, вул.Л.Ребета, 6, м.Івано-Франківськ, 76014 (ідентифікаційний код 08033772) на користь держави (одержувач коштів: УДК у Деражнянському районі, р/р 31510921700154, код класифікації 24062100, код 23565213, МФО 815013, банк одержувача: ГУДКУ у Хмельницькій області) -19656,25грн. (дев"ятнадцять тисяч шістсот п"ятдесят шість грн. 25 коп.) шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу.
Стягнути Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" в особі Кам"янець-Подільського військового лісництва Чернівецького військового лісгоспу, вул.Л.Ребета,6, м.Івано-Франківськ, 76014 (ідентифікаційний код 08033772) в дохід Державного бюджету ( отримувач: УДК, м.Івано-Франківськ; банк отримувача: ГУДК України в Івано-Франківській області, МФО 836014, р/р 31113095700002, код ЄДРПОУ 20568100, код платежу 22090200) -196,56грн. (сто дев"яносто шість грн. 56 коп.)–державного мита.
Стягнути з Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" в особі Кам"янець-Подільського військового лісництва Чернівецького військового лісгоспу, вул.Л.Ребета,6, м.Івано-Франківськ, 76014 (ідентифікаційний код 08033772) в дохід Державного бюджету м. Івано-Франківська ( отримувач: Державний бюджет м.Івано-Франківська, отримувач: 20568100, р/р 31216259700002, банк - ГУДК України в Івано-Франківській області, МФО 836014, код платежу 22050000) - 236,00грн. (двісті тридцять шість грн. 00 коп.)–витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Суддя С.Кобецька
Виготовлено в АС «Діловодство суду»
помічник судді І.В.Григорчук