
1Справа № 335/161/19 2/335/957/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2019 року м. Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Крамаренко І.А., за участю секретаря Тимченко А.В., представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до ПАТ «Запоріжжяобленерго» про зобов’язання вчинити певні дії, який в ході судового розгляду було уточнено. В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вона є власником земельної ділянки площею 26,6 га, розташованої в межах населеного пункту на території Великознам’янської сільської ради Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області, кадастровий номер 2322481800:01:013:0039, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (01.03). Право власності зареєстровано відповідно до вимог чинного законодавства України за реєстраційним номером об’єкта нерухомого майна - 1396943523224. На цей час позивач використовує свою власну земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства. Реалізуючи своє право, позивач має намір залучити інвесторів, які можуть розмістити на її земельній ділянці (2322481800:01:013:0039) сонячну електростанцію, як екологічно чистої і безпаливної підгалузі енергетики, оскільки на цей час Державою виконується програма щодо розвитку альтернативної енергетики, як екологічно чистої і безпаливної підгалузі енергетики, а сама Держава сприяє розвитку у цій галузі. Зокрема, відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» Держава сприяє розвитку альтернативної енергетики як екологічно чистої і безпаливної підгалузі енергетики. Відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 23.07.2010 № 548, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 листопада 2010 р. за № 1011/18306, позивач має у власності земельну ділянку з цільовим призначенням ведення особистого селянського господарства (01.03), а для розміщення сонячної електростанції її земельна ділянка повинна бути визначена з цільовим призначенням - для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій (14.01). Позивач буде звертатись до повноважних органів державної влади для відведення її земельної ділянки у зв’язку зі зміною її цільового призначення. Однак, якщо позивач проведе зміну цільового призначення належної їй земельної ділянки, то в подальшому вона не зможе вже використовувати її для ведення особистого селянського господарства. Крім того, зміна цільового призначення земельної ділянки є платною процедурою.
12 жовтня 2018 року (вх. № 27902/006-37) позивач звернулась до ПАТ «Запоріжжяобленерго» з заявою про отримання технічних умов щодо отримання технічних умов на приєднання електроустановок до електричних мереж, оскільки лише саме після отримання цих технічних умов, можливо прийняти остаточне рішення щодо встановлення сонячної електростанції на власній ділянці, та доцільність зміни цільового призначення земельної ділянки. Однак, в порушення цих вимог, відповідач до теперішнього часу так і не надав технічних умов на приєднання електроустановок до електричних мереж без будь-яких обґрунтувань. На час звернення позивача до відповідача, плата за приєднання становила на рівні 0,25 тис. грн./кВт (п. 2 Постанови). Однак, 22 січня 2019 року Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 12.02.2013 за № 115 «Про затвердження Методики розрахунку плати за приєднання електричних мереж», втратила силу на підставі Постанови національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 18.12.2018 № 1965 «Про затвердження Методики розрахунку плати за приєднання електроустановок до електричних мереж», якою встановлено плату за приєднання, як усереднений показник вартості створення 1 кВт потужності на рівні 3,48 тис. грн./кВт (без податку на додану вартість) (п. 3 Постанови).
Таким чином, неправомірними діями відповідача, що виразилися у несвоєчасному наданні позивачу технічних умов на нестандартне приєднання, підписані оператором системи розподілу, разом з проектом договору про приєднання електроустановок до електричних мереж призвело до значного збільшення вартості інвестиційного проекту, а у подальшому може привести до втрати інвестора для будівництва сонячної електростанції та спричинення значних збитків.
На підставі викладеного просить суд, зобов’язати ПАТ «Запоріжжяобленерго» надати технічні умови на нестандартне приєднання, підписані оператором системи розподілу, разом з проектом договору про приєднання електроустановок до електричних мереж не пізніше 10 робочих днів, з дня коли рішення суду вступить в законну силу, зазначивши у п.4.1. цього договору, плату за приєднання, розраховану відповідно до Постанови національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 12.02.2013 № 115 «Про затвердження Методики розрахунку плати за приєднання електричних мереж», тобто 0,25 тис. грн./кВт.
Ухвалою суду від 08 січня 2019 року відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_3 до Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про зобов’язання вчинити певні дії, в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
06.02.2019 на адресу суду надійшла заява ОСОБА_3 про уточнення позовних вимог.
19.02.2019 на адресу суду надійшов відзив ПАТ «Запоріжжяобленерго» на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає позовні вимоги позивача безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
У судовому засіданні представник позивача – ОСОБА_1 уточнені позовні вимоги підтримала та просить їх задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві. Вважає, що існують всі підстави для задоволення позову.
Представник відповідача – ОСОБА_2 у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на відзив.
Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, вивчивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи, надавши їм оцінку, встановив наступне.
Встановлено, що позивач ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 26,6 га, розташованої в межах населеного пункту на території Великознам’янської сільської ради Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області, кадастровий номер 2322481800:01:013:0039, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства. Право власності зареєстровано відповідно до вимог чинного законодавства України за реєстраційним номером об’єкта нерухомого майна – 1396943523224, що підтверджується копією Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
Відповідно до заяви про приєднання електроустановки певної потужності (типова форма) позивач ОСОБА_3 12 жовтня 2018 року (вх. № 27902/006-37) звернулася до ПАТ «Запоріжжяобленерго».
До вказаної заяви було подано наступні документи: витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, відповідно до якого ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 26,6 га, розташованої в межах населеного пункту на території Великознам’янської сільської ради Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області; ситуаційний план вказаної земельної ділянки.
Листом від 16.10.2018 за № 006-37/15598 ПАТ «Запоріжжяобленерго» повідомив позивача про залишення вказаної заяви про приєднання електроустановки без розгляду, з проханням про необхідність доопрацювання перелічених зауважень та надати заяву наново, в якому зазначено відповідні зауваження.
Вказаний лист містить відомості про отримання 14.11.2018 вказаної відповіді, проте ким її було отримано, судом не встановлено.
Вимоги та правила, які регулюють взаємовідносини оператора систем розподілу (ОСР), Користувачів системи розподілу (Користувачі) та замовників послуги з приєднання щодо оперативного та технологічного управління системою розподілу, її розвитку та експлуатації, забезпечення доступу та приєднання електроустановок визначені Кодексом систем розподілу затвердженого Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310 (Кодекс).
Відповідно п.4.1.4. Кодексу, генеруючі одиниці класифікуються за чотирма категоріями відповідно до рівня напруги в точці приєднання та величини встановленої потужності, а саме:
1) тип А - точка приєднання з напругою нижче 110 кВ і потужністю до 1 МВт включно;
2) тип В - точка приєднання з напругою нижче 110 кВ і потужністю від 1 МВт до 20 МВт включно;
3) тип С - точка приєднання з напругою нижче 110 кВ і потужністю вище 20 МВт до 75 МВт включно.
4) тип D - точка приєднання з напругою 110 кВ або вище. Генеруюча одиниця також належить до типу D, якщо її точка приєднання має напругу нижче 110 кВ, а потужність становить вище 75 МВт.
Згідно п.4.1.5. Кодексу, електроустановки Замовника, призначені для виробництва електричної енергії (генеруючі одиниці), мають відповідати вимогам, установленим Кодексом системи передачі для кожного типу генеруючої одиниці.
Пунктом 4.1.35. Кодексу визначено, що сумарна величина потужності встановлених у приватному домогосподарстві генеруючих установок, призначених для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та енергії вітру, не може перевищувати 30 кВт, але не більше потужності, згідно з договором про надання послуг з розподілу.
Відповідно п.п.10 ч. 1 ст.1 Закону України «Про ринок електричної енергії», виробник електричної енергії, це суб’єкт господарювання, який здійснює виробництво електричної енергії.
Як встановлено, позивач не є суб’єктом господарювання, який здійснює виробництво електричної енергії, а заявлена потужність генеруючої установки становить 15 000 кВт, що в 500 разів перевищує гранично допустиму потужність генеруючих установок приватних господарств.
Порядок подання заяви про приєднання до електричних мереж визначений розділом 4.4. Кодексу.
Так, відповідно п.4.4.1. Кодексу, Замовник звертається до ОСР щодо наміру приєднатися до системи розподілу із заявою за типовою формою, наведеною в додатку 4 до цього Кодексу.
Згідно п.4.4.2. Кодексу, до заяви про приєднання додаються:
1) копія документа, який підтверджує право власності чи користування цим об’єктом, або копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, або, за відсутності об’єкта, копія документа, який підтверджує право власності чи користування земельною ділянкою або копію витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
У разі відсутності кадастрового номера у свідоцтві про право власності на земельну ділянку - викопіювання з топографо-геодезичного плану або плану забудови території із зазначенням місця розташування земельної ділянки;
2) ситуаційний план та викопіювання з топографо-геодезичного плану в масштабі 1:2000 із зазначенням місця розташування об’єкта (об’єктів) Замовника, земельної ділянки Замовника або прогнозної точки приєднання (для об’єктів, які приєднуються до електричних мереж уперше);
3) копія паспорта або належним чином оформлена довіреність чи інший документ на право укладати та підписувати договір про приєднання;
4) ТЕО (за наявності).
Пунктом 4.4.4. Кодексу передбачено, що у разі відсутності повного комплекту документів або неналежного оформлення документів, що додаються до заяви, поданих особисто Замовником, ОСР приймає належним чином оформлені документи, надає Замовнику зауваження щодо повноти та належного оформлення документів та вносить відповідну інформацію до реєстру заяв.
Процедура надання послуги з приєднання розпочинається після отримання ОСР всіх документів, вичерпний перелік яких передбачений пунктом 4.4.2 цієї глави.
При отриманні неповного комплекту документів або неналежно оформлених документів, направлених поштовим відправленням (або в електронному вигляді), ОСР приймає всі отримані документи, вносить відповідну інформацію до реєстру заяв та протягом 2 робочих днів від дня отримання заяви інформує Замовника у спосіб, указаний ним у заяві, про зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень.
Оскільки до заяви про приєднання електроустановки певної потужності (15000 кВт.) від 12.10.2108 вх.№27902/006-37 надано позивачем ОСОБА_3 неповний та неналежно оформлений комплект документів, листом від 16.10.2018 вих.№006-37/15598, відповідач повідомив позивача про залишення заяви про приєднання електроустановки без розгляду, та необхідність доопрацювання зазначених зауважень та надати заяву наново.
Відповідно до заяви про приєднання, Позивач звернувся до Відповідача щодо приєднання Сонячної ЕС (генерація) потужністю 15000 кВт, але з наданого до заяви витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №102489655, цільове призначення земельної ділянки: для ведення особистого селянського господарства.
Правові та організаційні засади надання і використання земельних ділянок для розміщення об'єктів енергетики, встановлення та дотримання правового режиму земель спеціальних зон об'єктів енергетики з метою забезпечення безперебійного функціонування цих об'єктів, раціонального використання земель, а також безпечної життєдіяльності та захисту населення і господарських об'єктів від впливу можливих аварій визначені Законом України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» (Закон).
Основним завданням цього Закону є: визначення особливостей надання та використання земель під об'єктами енергетики, їх спеціальних зон з метою дотримання правового режиму використання, встановлення обмежень на провадження певних видів господарської та іншої діяльності щодо будівництва та забезпечення їх безпечної експлуатації і запобігання та ліквідації аварій; захист населення, земель та навколишнього природного середовища від несприятливої дії об'єктів енергетики, а також забезпечення їх безпечної експлуатації і запобігання та ліквідації аварій; визначення обмежень для власників і користувачів земельних ділянок у спеціальних зонах об'єктів енергетики; визначення підстав та порядку відшкодування збитків власникам та користувачам земельних ділянок внаслідок обмеження їх прав, погіршення якості земель або приведення їх у стан, непридатний для використання за цільовим призначенням.
Відповідно до ст. 9 Закону, до земель енергетики відносяться землі, надані в установленому законом порядку у власність та користування для розміщення, будівництва і експлуатації об'єктів з виробництва і передачі електричної та теплової енергії, об'єктів альтернативної енергетики, об'єктів технологічної інфраструктури об'єктів енергетики, в тому числі адміністративних та виробничих будівель підприємств, що здійснюють таку діяльність.
Як встановлено судом, позивач має у власності земельну ділянку з цільовим призначенням ведення особистого сільського господарства, а для розміщення сонячної електростанції її земельна ділянка повинна бути визначена з цільовим призначенням - для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій.
Відповідно до ч. 5 ст. 20 Земельного Кодексу України, визначено, що види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 31, 33-37 цього Кодексу.
Цільове призначення земельної ділянки - виключно для ведення особистого селянського домогосподарства, та в установленому законом порядку позивачу у власність або користування для розміщення будівництва і експлуатації Сонячної електричної станції не надавались.
Разом з тим, наданий позивачем топографо-геодезичний план, який відповідно п.4.4.2. Кодексу в обов’язковому порядку додається до заяви приєднання, виконаний не належним чином, про що також було повідомлено позивача листом від 16.10.2018 за №006-37/15598.
Зміст та точність викопіювання з топографо-геодезичного плану повинна відповідати Інструкції з топографічного знімання (КГНТА-2.04-02-98), яка затверджена Наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при Кабінеті Міністрів України від 09.04.1998р. №56. Актуальність топографо-геодезичного плану в масштабі 1:2000 повинна бути завірена печаткою та підписом суб’єкта підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, який виконав топографічні знімання та погоджено архітектором відповідної територіальної адміністративної одиниці. Роботи з розробки топографо-геодезичного плану виконуються організаціями і суб’єктами підприємницької діяльності, які мають ліцензії на виконання топографо-геодезичних робіт.
З огляду на вищенаведене, та з урахуванням того, що до заяви не надано повного та належно оформленого комплекту документів у відповідності до п.4.4.2. Кодексу систем розподілу, між позивачем та відповідачем не існує спірних правовідносин, права позивача не порушені, отже викладені позовні вимоги є безпідставними та передчасними.
Відповідно до ч. 3. ст. 12, ч. 1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом, та відповідно ч. 6 ст. 81 ЦПК України, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відтак, позивачем не доведено обставини на які вона посилалася як на підставу своїх позовних вимог, та не надано суду жодного належного та допустимого доказу відповідно ст.77, 78 ЦПК України, отже доводи позивача ґрунтуються на припущеннях.
Судом не встановлено обґрунтованих доводів порушення права позивача, як споживача, та в чому саме полягає дане порушення (із зазначенням характеру дій, спосіб порушення відповідачем прав позивача як споживача).
Доводи представника позивача щодо повного дотримання вимог діючого законодавства України при поданні заяви про приєднання електроустановки певної потужності та щодо бездіяльності ПАТ «Запоріжжяобленерго», яка полягає у не наданні технічних умов на приєднання електроустановок до електричних мереж, без дудь-яких обґрунтувань не доведено та спростовуються вищевикладеним.
Керуючись Кодексом систем розподілу, Законом України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів», ст.ст. 12, 77, 78, 81, 258, 259, 263-265 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_3 до Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про зобов’язання вчинити певні дії – залишити без задоволення.
Повне судове рішення складено 13 березня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі у 30-денний строк з дня складення повного судового рішення через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя, апеляційної скарги.
Суддя І.А.Крамаренко