Рішення № 80639217, 15.03.2019, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
15.03.2019
Номер справи
308/9318/18
Номер документу
80639217
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 308/9318/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2019 року м. Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

в особі головуючого - судді Данко В.Й.,

з участю секретаря судових засідань Павлюх Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ужгороді, в приміщенні суду, цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, -

ВСТАНОВИВ:

Департамент праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Мотивуючи свої вимоги вказує на те, що відповідно до ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та на підставі заяви ОСОБА_2 від 19.01.2015 року, їй призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в розмірі 763,12грн. на період з 01.01.2015 року по 30.06.2015 року. У декларації від 19.01.2015 року, а саме в розділі ІІІ «Члени сім'ї або зареєстровані у житловому приміщенні/будинку особи, члени сім'ї, що проживають окремо (дружина, чоловік, неповнолітні діти)» відповідачем зазначено малолітню доньку ОСОБА_3 В подальшому, 06.10.2015 року ОСОБА_2 повторно звернулася із заявою про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. У декларації від 06.10.2015 року, а саме в розділі ІІІ «Члени сім'ї або зареєстровані у житловому приміщенні/будинку особи, члени сім'ї, що проживають окремо (дружина, чоловік, неповнолітні діти)» відповідачем знову було зазначено малолітню доньку ОСОБА_3 На підставі поданих документів Департаментом праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради призначено ОСОБА_2 щомісячну соціальну допомогу в розмірі 1189,86грн. на період із 01.10.2015 року по 31.03.2016 року. В подальшому, 11.02.2016 року відповідач в чергове звернулася із заявою про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім'я. У декларації від 11.02.2016 року, а саме в розділі ІІІ «Члени сім'ї або зареєстровані у житловому приміщенні/будинку особи, члени сім'ї, що проживають окремо (дружина, чоловік, неповнолітні діти)» відповідачем було зазначено малолітню доньку ОСОБА_3 та чоловіка ОСОБА_4 У відповідності до поданої ОСОБА_2 при черговому зверненні свідоцтва про шлюб позивачу стало відомо, що ОСОБА_2 перебуває в зареєстрованому шлюбі із гр. ОСОБА_4 з 14.12.2013 року. Даний факт навмисно було приховано відповідачем при поданні заяв від 19.01.2015 року та 06.10.2015 року з метою отримання зазначеної допомоги. 31.05.2016 року позивачем було надіслано ОСОБА_2 повідомлення про відшкодування коштів переплаченим соціальним допомогам, в якому відповідача також було доведено до відома про припинення виплат соціальної допомоги та вимога про обов'язок повернути суму переплаченої допомоги. У заяві від 01.06.2016 року ОСОБА_2 зобов'язалася повернути суму надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги на протязі шести місяців. Оскільки відповідач свого обов'язку не виконала, просить суд винести рішення, яким стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради суму надмірно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 10967,88грн., а також сплачений позивачем судовий збір в розмірі 1841грн.

Представник позивача Аділова С.Я. в судове засідання не з'явилася. Однак, надала суду заяву, в якій позовні вимоги підтримує в повному обсязі, та просить суд провести розгляд справи за її відсутності на підставі наявних в матеріалах справи доказах.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання повторно не з'явилася, будучи належним чином повідомленим про час та місце слухання справи, не повідомивши суд про причини неявки, а також у визначений судом строку відзиву не подала. У судовому засіданні, проведеного в межах підготовчого провадження проти позову заперечила в повному обсязі. А тому суд, на підставі п.2 ч.3 ст.223 ЦПК України, проводить розгляд справи за повторної відсутності належним чином повідомленого відповідача.

Дослідивши матеріали справи, надавши оцінку зібраним у справу доказам в цілому, так і кожному доказу окремо, шляхом їх всебічного, повного, об'єктивного та безпосереднього дослідження, суд приходить до наступного висновку.

По справі встановлено, що відповідно до ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та на підставі заяви ОСОБА_2 від 19.01.2015 року, їй призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в розмірі 763,12грн. на період з 01.01.2015 року по 30.06.2015 року, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією Рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

З наявної в матеріалах справи декларації від 19.01.2015 року, вбачається, що в розділі ІІІ «Члени сім'ї або зареєстровані у житловому приміщенні/будинку особи, члени сім'ї, що проживають окремо (дружина, чоловік, неповнолітні діти)» відповідачем зазначено малолітню доньку ОСОБА_3

В подальшому, 06.10.2015 року ОСОБА_2 повторно звернулася із заявою про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

З наявної в матеріалах справи декларації від 06.10.2015 року вбачається, що в розділі ІІІ «Члени сім'ї або зареєстровані у житловому приміщенні/будинку особи, члени сім'ї, що проживають окремо (дружина, чоловік, неповнолітні діти)» відповідачем знову було зазначено малолітню доньку ОСОБА_3

На підставі поданих документів Департаментом праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради призначено ОСОБА_2 щомісячну соціальну допомогу в розмірі 1189,86грн. на період із 01.10.2015 року по 31.03.2016 року (рішення наявне в матеріалах справи)

Відповідно до абз.2 ст.1 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. До сукупного доходу сім'ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення (абз.6 статті 1 Закону).

Відповідно до п.6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства І та II груп або інвалідами І групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом І групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Для призначення соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник сім'ї подає заяву і декларацію про доходи та майно.

Судом встановлено, що в подальшому, 11.02.2016 року ОСОБА_2 в чергове звернулася із заявою про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім'я.

У декларації від 11.02.2016 року, а саме в розділі ІІІ «Члени сім'ї або зареєстровані у житловому приміщенні/будинку особи, члени сім'ї, що проживають окремо (дружина, чоловік, неповнолітні діти)» відповідачем було зазначено малолітню доньку ОСОБА_3 та чоловіка ОСОБА_4

Так, з наявної в матеріалах справи копії Свідоцтва про шлюб Серії НОМЕР_2 виданого 14.12.2013 року вбачається, що ОСОБА_2 та ОСОБА_4 зареєстрували шлюб 14.12.2013 року, про що зроблено відповідний актовий запис №526.

Відповідно до п.12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 у разі, коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Виплата раніше призначеної соціальної допомога припиняється: якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, і внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення:визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Надання недостовірних даних при оформленні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям привело до надміру виплачених коштів у розмірі 12467,88 грн.

31.05.2016 року позивачем було надіслано ОСОБА_2 повідомлення про відшкодування коштів переплаченим соціальним допомогам, в якому відповідача також було доведено до відома про припинення виплат соціальної допомоги та вимога про обов'язок повернути суму переплаченої допомоги.

Із наявної в матеріалах справи заяви від 01.06.2016 року ОСОБА_2 зобов'язалася повернути суму надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги на протязі шести місяців.

Однак, суд констатує, що відповідачем було здійснено лише часткове погашення в розмірі 1500грн., що підтверджується наявним в матеріалах справи Розрахунком від 13.08.2018 року.

Таким чином, суд констатує, що заборгованість ОСОБА_2 перед Департаментом праці та соціального захисту населення за надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям складає 10967,88грн.

Згідно вимог ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

У відповідності до ст.12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_2 безпідставно набула державні кошти передбачені для виплати соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, що стало наслідком звернення Департаменту праці та соціального захисту населення до суду за захистом прав та інтересів.

Згідно ч.1, ч.2 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що із ОСОБА_2 підлягає стягненню сума надмірно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 10967,88грн., а також сплачений позивачем судовий збір в розмірі 1841грн.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 4, 6, 10, 12, 141, 228, 229, 247, 263, 265, 273 ЦПК України, ст.ст. 1212 ЦК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), мешканки АДРЕСА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення (код за ЄДРПОУ 03192997), місцезнаходження: 88000, м. Ужгород, пл. Ш. Петефі, 24 - 26 надмірно виплачену державної соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 10967/десять тисяч дев'ятсот шістдесят сім/грн. 88коп.

Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), мешканки АДРЕСА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення (код за ЄДРПОУ 03192997), місцезнаходження: 88000, м. Ужгород, пл. Ш. Петефі, 24 - 26 сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1841/тисяча вісімсот сорок один/грн. 00коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду

Рішення може бути оскаржено в загальному порядку шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів до Закарпатського апеляційного суду і набере законної сили в разі неподання такої в установлений строк.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду: В.Й. Данко