
Справа № 815/811/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2019 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Одеській області, Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області щодо не виготовлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з повною реальною інформацією, з урахуванням всіх передбачених для нього складових грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад – 2470,00 грн., оклад за військове звання – 1000,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 45 % - 1561,50 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 50 %; премія 50 %, з урахуванням основного розміру пенсії: 80 % грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року; зобов’язати Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в Одеській області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з повною реальною інформацією, з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад – 2470,00 грн., оклад за військове звання – 1000,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 45 % - 1561,50 грн., надбавка за особливо важливі завдання 50 %, премія 50 %, з урахуванням основного розміру пенсії: 80 % грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року; визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року; зобов’язати Головне управління ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за новою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку, з повною реальною інформацією та з урахуванням таких грошових забезпечень: посадовий оклад – 2470,00 грн., оклад за військове звання – 1000,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 45 % - 1561,50 грн., надбавка за особливо важливі звання 50 %, премія 50 %, з урахуванням основного розміру пенсії: 80 % грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з моменту нарахування пенсії, розмір грошового забезпечення для працівників органів внутрішніх справ неодноразово змінював, що є безумовною підставою для перерахунку, зокрема такою підставою є прийняття КМУ нормативно-правових актів, що визначають новий розмір грошового забезпечення для працівників міліції, а з 01.01.2016 року – поліції, проте на даний момент Головним управлінням ПФУ в Одеській області та Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області не здійснено жодних дій щодо забезпечення права на перерахунок пенсії ОСОБА_1. Відповідно до відомостей пенсійної справи ОСОБА_1 призначено пенсію, яка складається з посадового окладу 580,00 грн., окладу за військове звання 65,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 35 % - 225,75 грн., середньомісячної суми додаткових видів ГЗ за 24 місяці – 857,70 грн., надбавки за особливо важливі завдання 50 %, премії 50 % , всього 1728,45 грн, основний розмір пенсії 80 % грошового забезпечення у розмірі 1382,76 грн., вид підвищення або надбавки до пенсії: 3 категорія ЧАЕС (під час служби) – 49,80 грн., підсумок пенсії (з надбавками) – 1432,56 грн. виходячи з даних, що зазначені в довідці про розмір грошового забезпечення перерахунку пенсії ОСОБА_1 розмір грошового забезпечення після перерахунку пенсії має бути – посадовий оклад 2470,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням – 1000,00 грн., надбавки за стаж служби 45 % - 1561,50 грн., премії 1,71 % - 86,04 грн., всього 5117,54 грн. Позивач вказує, що не згоден з таким розрахунком, оскільки звуження окремих складових грошового забезпечення є неможливим. Позивач отримував надбавку за виконання особливо важливих завдань розмірі 50 % та премії у розмірі 50 %, тому на даний час також має право на їх збереження.
Представником Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача зазначає, що відповідно до п. 5 Постанови КМУ № 45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням щомісячних і надбавок, доплат, підвищенням та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплат, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Постановою КМУ № 988 не передбачені надбавки за особливо важливі завдання 50 % та 50 % премії, тому діючим поліцейським не нараховуються, у зв’язку з чим до довідки на ім’я ОСОБА_1 не включені. Крім того, позивачу встановлено середню премію по України відповідно до посади (молодшого інспектора) у розмірі 1,35 %, а тому визначення премії у довідці про грошове забезпечення відбулось з дотриманням чинного законодавства.
Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надано відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача зазначає, що відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, в редакції, яка діяла до 01.01.2017 року, усі призначені за цим Законом пенсії підлягали перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових помісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. Пунктами 1, 2 Порядку зазначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІ1 (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. При цьому, постановою № 988 не передбачено встановлення та виплати надбавки за виконання особливо важливих завдань. На виконання постанови № 103 головним управління 02.04.2018 року здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки № 992 з 1 січня 2016 року. При цьому, доплата за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року почне виплачуватися з 01.01.2019 року, як то передбачено постановою КМУ № 103. Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області діє на підставі та в межах, передбачених діючим законодавством України і підставі для задоволення позовних вимог немає.
Представником позивача до суду надано відповідь на відзив, в якому зазначено, що набуте право позивача не може бути скасоване чи звужене. Позивач має законні підстави для включення у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії премії, оскільки вона зазначена у грошовому атестаті № 04.
Ухвалою суду від 20 березня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено перше судове засідання.
Ухвалою суду від 19 квітня 2018 року зупинено провадження у справі № 815/811/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Одеській області, Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання вчинити певні дії до набрання законної сили судовим рішенням Верховного суду у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).
Ухвалою суду від 21 лютого 2019 року поновлено провадження у справі № 815/811/18.
Представник позивача до суду не з’явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за відсутності позивача та його представника та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник Головного управління ПФУ в Одеській області до суду не з’явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження.
Представник Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області до суду не з’явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області на ім’я ОСОБА_1 виготовлено довідку № 992 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яку направлено до Головного управління ПФУ в Одеській області (а.с. 80, 85-86).
Згідно довідки № 992 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданої на ім’я ОСОБА_1, розмір грошового забезпечення складає: 5099,43 грн., з яких: посадовий оклад – 2470,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням старший прапорщик міліції – 1000,00 грн., надбавка за стаж служби (45 %) – 1561,50 грн., премія (1,35 %) – 67,93 грн.
16 лютого 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області із заявою, в якій просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад – 2470,00 грн., оклад за військове звання – 1000,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 45 % - 1561,50 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч. надбавка за особливо важливі завдання 50 %, премія 50 % (а.с. 54-55).
22 лютого 2018 року Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області на заяву надано відповідь № 33/К-113/аз, в якій повідомлено, що відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року № 900 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» йому проведено перерахунок грошового забезпечення. Згідно вищевказаного Закону перерахунок пенсії має здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01 січня 2016 року. Види та розміри грошового забезпечення поліцейських (посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років), що враховуються для проведення перерахунку пенсій, визначаються відповідно до постанови КМУ № 988 та наказу МВС від 06.04.2016 № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання». Надбавки, доплати, підвищення та премії для проведення перерахунку пенсій враховуються відповідно до постанови КМУ № 988 в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015 року за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачувалися на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються. У зв’язку із чим, довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року ОСОБА_1 відповідає вимогам чинного законодавства (а.с. 56).
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, регулює Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до п. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію», крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).
Законом № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Також, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» доповнено також пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України постановою № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.
Постанова Кабінету Міністрів України № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до п. 2 постанови № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.
На виконання вимог статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» та постанови № 988 МВС видано наказ № 260, яким затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).
Згідно п. 2 наказу № 260, вказаний наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Закону України «Про Національну поліцію», тобто з 07 листопада 2015 року.
Так, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Відповідно до п. 1-3 Порядку № 45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.
Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; - надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; - щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; - інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; - щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Згідно абз. 7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).
Так, до змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та наказом № 260 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», чинним законодавством України, а саме постановою № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та наказом № 499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 призначено пенсію з урахуванням даних про грошове забезпечення, які зазначені у грошовому атестаті від 12.01.2009 року № 04, відповідно до якого крім посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років (стаж служби), враховані також надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 % та премія 50 % (а.с. 47-48).
У зв'язку з встановленням нових розмірів грошового забезпечення Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області на ім’я ОСОБА_1 виготовлено довідку № 992 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) (а.с. 80).
Згідно довідки № 992 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), за нормами чинними за січень 2016 року грошове забезпечення на відповідній посаді крім посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, включає премію у розмірі 1,35 %.
При цьому, довідка № 992 не містить даних про розмір середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч. надбавки за особливо важливі завдання та премії.
Позивач вказує, що у довідці № 992 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) протиправно не відображена надбавка за виконання особливо важливих завдань розмірі 50 % та премія у розмірі 50 %, проте надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 %, яку отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.
Також, згідно листа МВС від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії поліцейського за посадою інспектор патрульної поліції становить (а.с. 81-84).
При цьому, відповідно до положень пункту 4 постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ; 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Таким чином, Кабінет Міністрів України постановою № 988 делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.
Згідно п. 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженогонаказом № 260, розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.
Відповідно до пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
При цьому, будь-яких даних щодо виплати надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, що регламентується постановою № 988 поліцейським Головного управління Національної поліції в Одеській області позивачем суду не надано.
Крім того, з довідки № 992 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданої на ім’я ОСОБА_1, вбачається, що середній розмір премії становить 1,35 %.
Таким чином, вказаний відповідачем розмір премії 1,35 % є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 50 %, яку отримував позивач, немає.
Так, ОСОБА_3 Верховного Суду в постанові від 12 грудня 2018 року по справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) дійшла висновку, що з огляду на закріплене у частині третій статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась; у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно ч. 5, 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
За таких підстав, з урахуванням позиції ОСОБА_3 Верховного Суду, викладеній в постанові від 12 грудня 2018 року по справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), суд дійшов висновку, що у Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області відсутні підстави складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нової довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад – 2470,00 грн., оклад за військове звання – 1000,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 45 % - 1561,50 грн., надбавка за особливо важливі завдання 50 %, премія 50 %, з урахуванням основного розміру пенсії: 80 % грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року, а тому, відповідно, відсутні підстави для зобов’язання Головного управління ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за новою довідкою.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням ПФУ в Одеській області, 02 квітня 2018 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року на підставі довідки № 992 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданої на ім’я ОСОБА_1 (а.с. 66-69), а тому позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Головного управління ПФУ в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 132, 139, ч. 9 ст. 205, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, адреса місця проживання: 65072, АДРЕСА_1) до Головного управління ПФУ в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83), Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області (код ЄДРПОУ 08592268, адреса місцезнаходження: 65014, м. Одеса, вул. Єврейська, 12) про визнання протиправною бездіяльності Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області щодо не виготовлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з повною реальною інформацією, з урахуванням всіх передбачених для нього складових грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад – 2470,00 грн., оклад за військове звання – 1000,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 45 % - 1561,50 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 50 %; премія 50 %, з урахуванням основного розміру пенсії: 80 % грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року; зобов’язання Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з повною реальною інформацією, з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад – 2470,00 грн., оклад за військове звання – 1000,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 45 % - 1561,50 грн., надбавка за особливо важливі завдання 50 %, премія 50 %, з урахуванням основного розміру пенсії: 80 % грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року; визнання протиправною бездіяльності Головного управління ПФУ в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року; зобов’язання Головного управління ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за новою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку, з повною реальною інформацією та з урахуванням таких грошових забезпечень: посадовий оклад – 2470,00 грн., оклад за військове звання – 1000,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 45 % - 1561,50 грн., надбавка за особливо важливі звання 50 %, премія 50 %, з урахуванням основного розміру пенсії: 80 % грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року, в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Суддя О.А. Левчук
.