
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1340/5913/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2019 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Лізогуб В.В.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника третьої особи ОСОБА_3,
розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (далі – відповідач) за участю третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – третя особа) про визнання протиправними дії, зобов’язання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1, в якому позивач просить суд:
-визнати дії Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області протиправними та зобов’язати видати належно оформлену довідку на ім’я ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року, в яку включити наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 2700,00 грн.; оклад за звання (капітан) 2200,00 грн.; стаж служби в поліції (40%) 1715,000 грн.; за оперативно-розшукову діяльність 50 % 2025,00 грн.; за умови служби в УБОЗ 50 % - 50% 2025 грн.; таємність 10% 270 грн.; премія 100% 6615,00 грн. та дану довідку скерувати в Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. З 01.01.2016 року у позивача виникло право на перерахунок пенсії, гарантоване ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, у зв’язку з чинною станом на 01.01.2016 постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (далі - постанова №988). Ліквідаційна комісія УМВС України у Львівській області склала та подала до Головного управління ПФУ у Львівській області довідку від 10.05.2017 року №91-01592 та 23.03.2018 року за №91-01592 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у які, на думку позивача, протиправно не включено посадовий оклад 2700,00 грн.; оклад за звання (капітан) 2200,00 грн.; стаж служби в поліції (40%) 1715,000 грн.; за оперативно-розшукову діяльність 50 % 2025,00 грн.; за умови служби в УБОЗ 50 % - 50% 2025 грн.; таємність 10% 270 грн.; премія 100% 6615,00 грн. Позивач вважає, що такими своїми діями Ліквідаційна комісія УМВС України у Львівській області протиправно порушила її конституційне право на належне пенсійне забезпечення.
Відповідач у встановлений судом строк відзив на позов не подав, жодних клопотань на адресу суду від відповідача не надходило.
Ухвалою від 10.12.2018 року відкрито спрощене позовного провадження в адміністративній справі.
Ухвалою від 09.01.2019 року замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
05.02.2019 року підготовче засідання відкладено на 28.02.2019 року.
28.02.2019 року протокольною ухвалою суду закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду на 19.03.2019 року.
Позивач та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, просили позовні вимоги задоволити в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечив.
Представник третьої особи у судовому засіданні проти позову заперечив з підстав викладених у поясненнях на позовну заяву. Зазначає, Пенсійним фондом на виконання Постанови №103 з урахуванням довідки від 23.08.2018 року №91-01592 про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), скерованої Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 року. Відповідно до п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393, для перерахунку пенсій щомісячна премія береться у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Даною нормою також встановлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) для перерахунку пенсії не враховуються.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, представника позивача та представника третьої особи, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_1 з 01.11.2010 року є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує довічну щомісячну пенсію за вислугу років в порядку та на умовах, передбачених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією пенсійного посвідчення серії ААЄ №212716.
02.07.2015 року був прийнятий Закон України «Про Національну поліцію».
11.12.2015 року на виконання цього Закону була прийнята постанова Кабінету Міністрів України №988, якою встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції.
23.12.2015 року прийнято Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей”, який набрав чинності 29.12.2015 року та яким до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” внесено зміни, які дають право колишнім працівникам органів внутрішніх справ України (міліції), на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення, встановленого для поліцейських.
Ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Львівській області підготувала та скерувала ГУ ПФУ у Львівській області довідку від 10.05.2017 року №91-01592 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 Для перерахунку пенсії враховані види грошового забезпечення: посадовий оклад 2700, оклад за звання 2200,00 грн., стаж служби в поліції 35 % - 1715 грн., премія 2,28 % - 150,82 грн.
Як зазначив позивач вона звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із письмовим запитом, в якому просив надати документи на підставі яких проведений перерахунок пенсії.
Як наслідок, після отримання від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зазначених документів, зокрема довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 91-01592 від 10.05.2017, позивач дізнався про порушення своїх прав, оскільки позивач стверджує, що вказана довідка була складена без урахування всіх складових його грошового забезпечення.
У зв'язку із встановленням нових розмірів грошового забезпечення 23.03.2018 року Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області сформовано і подано до Головного управління ПФУ у Львівській області довідку №91-01592 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з якої вбачається, що відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, наказу МВС України від 06.04.2016 року №260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року, у відповідності до рівнозначної посади – старший оперуповноважений в особливо важливих справах становить: посадовий оклад – 2700,00 грн, підвищений посадовий оклад 0%, оклад за спеціальним званням підполковник - 2200,00грн, надбавка за стаж служби (35%) - 1715,00грн., премія (4%) – 264,60 грн, а всього – 6879,60грн.
Позивач вважає, що у довідці про грошового забезпечення для перерахунку пенсії протиправно не відображено надбавки оперативно-розшукову діяльність 50 % 2025,00 грн.; за умови служби в УБОЗ 50 % - 50% 2025 грн.; таємність 10% 270 грн., а також зменшено розмір премії з 100 %, а, відтак, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Частина 2 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 (набрала чинності 02.12.2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.
Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Суд встановив, що заступник голови ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області виготовив довідку №91-01592 від 10.05.2017 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку йому пенсії.
Із змісту вказаної довідки вбачається, що ОСОБА_1 при визначенні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії враховано: посадовий оклад 2700, 00 грн; підвищений посадовий оклад 2700, 00 грн; оклад за званням підполковник 2200, 00 грн.; надбавка за стаж служби в поліції (35%) 1715, 00 грн.; премія 2,28 % - 150,82 грн.
23.03.2018 року Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області сформовано і подано до Головного управління ПФУ у Львівській області довідку №91-01592 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 Розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року, у відповідності до рівнозначної посади – старший оперуповноважений в особливо важливих справах становить: посадовий оклад – 2700,00 грн, підвищений посадовий оклад 0%, оклад за спеціальним званням підполковник - 2200,00грн, надбавка за стаж служби (35%) - 1715,00грн., премія (4%) – 264,60 грн, а всього – 6879,60грн.
Проте, позивач не погоджується із зазначеним та вважає, що відповідач склав вказані довідки без урахування всіх складових її грошового забезпечення, а саме без урахування надбавок за оперативно-розшукову діяльність 50 % 2025,00 грн.; за умови служби в УБОЗ 50 % - 50% 2025 грн.; таємність 10% 270 грн.; премії 100% 6615,00 грн., тому просить суд зобов’язати відповідача видати належну довідку, в якій зазначити: посадовий оклад 2700,00 грн.; оклад за звання (капітан) 2200,00 грн.; стаж служби в поліції (40%) 1715,000 грн.; за оперативно-розшукову діяльність 50 % 2025,00 грн.; за умови служби в УБОЗ 50 % - 50% 2025 грн.; таємність 10% 270 грн.; премію 100% 6615,00 грн. та видати нову довідку з усіма належними позивачу видами грошового забезпечення.
Як вже зазначалося судом, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абз. 7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно з п. 2 Порядку № 45 па підставі зазначеного в п. 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пунктом 3 зазначеного Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до абз. 5 п. 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Таким чином, на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.
Суд встановив, що Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку № 91-01592 від 10.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ".
У зв'язку із встановленням нових розмірів грошового забезпечення 23.03.2018 року Ліквідаційною комісією УМВС України у Львівській області сформовано і подано до Головного управління ПФУ у Львівській області довідку №91-01592 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з якої вбачається, що відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, наказу МВС України від 06.04.2016 року №260 розмір грошового забезпечення визначено за нормами, чинними на 01.01.2016 року.
Таким чином, Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області виконало вимоги Порядку № 45 шляхом направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відповідного повідомлення про перерахунок пенсії, у тому числі і позивача.
Щодо розміру надбавок та премій, то відповідно до абз. 7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у рішенні від 12 березня 2018 року № Пз/9901/1/18 (зразкова справа №802/2196/17-а), залишеним без змін постановою Великої палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року.
Як зазначила Велика палата Верховного Суду у своїй постанові від 12.12.2018 положення абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45 щодо врахування для перерахунку пенсії щомісячної премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, а також неврахування для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, скасованих чи таких, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), відповідають висновкам ЄСПЛ, викладеним у пункті 23 рішення від 08 листопада 2005 року у справі “Кечко проти України” (заява № 63134/00).
Згідно з частиною 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
При цьому, справа, яка розглядається є типовою та за всіма ознаками, відповідає зразковій справі №Пз/9901/1/18, тому, суд враховує зазначені вище правові висновки Верховного Суду.
Враховуючи правові висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 та постанові Великої палати Верховного Суду, а також те, що надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50 % 2025,00 грн.; за умови служби в УБОЗ 50 % - 50% 2025 грн.; таємність 10% 270 грн., які отримував позивач, на момент виникнення у неї права на перерахунок пенсії не виплачувались, що підтверджується довідкою ГУ НП у Львівській області від 21.02.2019 року №10/68 (а.с.59), тому, ці надбавки правомірно не вказані відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення від 10.05.2017 року №91-015925 та від 23.03.2018 року №91-021592, що свідчить про те, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України.
Крім того, вказаний Головним управлінням МВС України у Львівській області розмір премії в довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) є середнім розміром, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 100 %, як просить позивач, немає.
З урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку, що відповідач у спірних правовідносинах діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наявність зазначених обставин підтверджено наявними в матеріалах справи доказами та не спростовано позивачем під час судового розгляду.
Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.
Згідно ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом не встановлено порушень вимог чинного законодавства суб’єктом владних повноважень.
З огляду на викладене, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог. У задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
Відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства, понесені позивачем судові витрати поверненню не підлягають.
Керуючись ст.ст.2, 5, 14, 77, 90, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області за участю третьої особи Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дії, зобов’язання до вчинення дій.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі 22.03.2019 року.
Суддя Крутько О.В.