
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2019 року справа № 2340/4084/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді: Тимошенко В.П.,
за участю секретаря судового засідання Пруднікової В.О.,
позивача - ОСОБА_1 (особисто),
представника позивача - ОСОБА_2 (за ордером),
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області про визнання дій та перевірки протиправною,
встановив:
05 жовтня 2018 року до суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області, в якому просить визнати дії Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області, щодо проведеної перевірки правомірності надання земельних ділянок в адміністративних межах Бубнівсько-Слобідської сільської ради Золотоніського району громадянам для сільськогосподарських потреб, відносно належної ОСОБА_1 земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, що проводилась у 2017 році, протиправними, та такими що порушують право власності на вказану земельну ділянку.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що на підставі договору дарування земельної ділянки від 21.10.2015, який зареєстрований за № 3720, з 01.10.2015 він є власником земельної ділянки в адміністративних межах Бубнівсько - Слобідської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, за межами населеного пункту загальною площею 0,94 га, чагарники - 0,9076 га, пасовища - 0,0324 га, для ведення особистого селянського господарства. 04.07.2018 йому стало відомо про проведення перевірки правомірності надання земельних ділянок в адміністративних межах Бубнівсько-Слобідської сільської ради Золотоніського району громадянам для сільськогосподарських потреб Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області, про проведення якої його чи його батька ОСОБА_3 ., ніхто не повідомляв та вона проводилась у його відсутність. 09.07.2018 року було отримано копію листа Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області № 15.09.2017 № 21-23-04-858/90-17, згідно якого зазначено про проведення такої перевірки, та виявленні порушення порядку надання земельних ділянок громадянам у власність для сільськогосподарських потреб за рахунок земель природно - заповідного фонду, де зокрема вказано про перевірку земельної ділянки ОСОБА_3 площею 1,0000 га кадастровий номер НОМЕР_1, та нібито входження земельної ділянки до розширеної території орнітологічного заказника місцевого значення «Бубнівські сосни». Також зазначено, що за результатами перевірки складено протоколи про адміністративні правопорушення за ст. 53 КУпАП та винесено постанови про накладення адміністративних стягнень у вигляді штрафів. Позивач вважає, що дії працівників Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області під час проведення перевірки відносно належної йому земельної ділянки є протиправними та незаконними, і такими що порушують його право власності, внаслідок чого він звернувся за захистом порушеного права до суду.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 23.11.2018 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у адміністративній праві, прийнято рішення про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Представник відповідача надала відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області у повному обсязі заперечує з приводу позовних вимог. Зокрема представник відповідача зазначив, що на підставі листа прокуратури Черкаської області від 01.08.20.18 № 05/2-5вих-18, на виконання доручення Держгеокадастру України від 16.08.2017 №22-28-0.19-1148/63-17 наказом Головного управління 28.09.2017 № 241-ДК державним інспекторам Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області доручено здійснити захід державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості грунтів. За результатами перевірки встановлено, що в порушення вимог статті 96 Земельного кодексу України, на ділянках з кадастровими номерами НОМЕР_2 і НОМЕР_3 розташовані будівлі та споруди. Земельні ділянки знаходяться впритул до водойми та пригороджені парканом. Орендна плата за землю сплачується як за ділянки, надані під сінокосіння. Листом від 03.10.2017 № 241-ДК/0031/04/01/-17 Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області повідомило ОСОБА_1 про порушення вимог земельного законодавства при використанні ділянки площею 0,0971 га, наданої для сінокосіння та запрошено його до Головного управління на 11.10.2017 для надання інформації стосовно підстав використання земельної ділянки. Отримання даного листа позивачем підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення від 10.10.2017.
В судовому засіданні позивач та його представник просили позов задовольнити повністю.
Заслухавши пояснення позивача та його представника, представника відповідача, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив таке.
ОСОБА_1 на підставі договору дарування земельної ділянки від 21.10.2015, який зареєстрований за № 3720, з 01.10.2015 є власником земельної ділянки в адміністративних межах Бубнівсько - Слобідської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, за межами населеного пункту загальною площею 0,94 га, чагарники - 0,9076 га, пасовища - 0,0324 га, для ведення особистого селянського господарства.
На підставі листа прокуратури Черкаської області від 01.08.20.18 № 05/2-5вих-18, на виконання доручення Держгеокадастру України від 16.08.2017 №22-28-0.19-1148/63-17 наказом Головного управління 28.09.2017 № 241-ДК державним інспекторам Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області доручено здійснити захід державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості грунтів.
Відповідно до акту обстеження земельної ділянки від 29.09.2017 №241-ДК/96/АО/Ю/01/-17 державними інспекторами проведено обстеження земельних ділянок державної власності загальною площею 0,0971 га, наданих в оренду на 10 років громадянину ОСОБА_1 для сінокосіння на підставі договору від 16.11.2007 № 040778400008.
За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об?єктом земельної ділянки від 29.09.2017№241-/ ДК/96/АО/Ю/01/-17, яким встановлено, що в порушення вимог статті 96 Земельного кодексу України, на ділянках з кадастровими номерами НОМЕР_2 і НОМЕР_3 розташовані будівлі та споруди. Земельні ділянки знаходяться впритул до водойми та пригороджені парканом. Орендна плата за землю сплачується як за ділянки, надані під сінокосіння.
Листом від 03.10.2017 № 241-ДК/0031/04/01/-17 Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області повідомило ОСОБА_1 про порушення вимог земельного законодавства при використанні ділянки площею 0,0971 га, наданої для сінокосіння та запрошено його до Головного управління на 11.10.2017 для надання інформації стосовно підстав використання земельної ділянки.
13.11.2017 відповідачем складено протокол про адміністративне порушення №241-ДК/0116П/07/01-17, яке полягає у використанні ОСОБА_1 земельної ділянки в адміністративних межах Бубнівсько-Слобідської сільської ради Золотоніського району загальною площею 0,0971 га (кадастровий номер НОМЕР_2, НОМЕР_3), яка надана йому в оренду терміном на 10 років для сінокосіння, не за цільовим призначенням.
Згідно припису від 13.11.2017 №241-ДК/0131Пр/03/01 -17 при перевірці стану додержання вимог земельного законодавства щодо використання та охорони земель усіх категорій та форм власності встановлено порушення вимог земельного законодавства, що полягає у використанні земельної ділянки не за цільовим призначенням в адмінмежах Бубінівсько-Слобідської сільської ради Золотоніського району. На підставі викладеного та враховуючи вимоги чинного законодавства, приписано ОСОБА_1 усунути вказане порушення земельного законодавства у 30-денний строк та повідомити до 13.12.2017 Головне управління про виконання даного припису.
13.11.2017 державним інспектором Присяжнюк Л.В. на підставі вищевказаного правопорушення, ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 53 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн.
Не погоджуючись з діями Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області, щодо проведеної перевірки правомірності надання земельних ділянок в адміністративних межах Бубнівсько-Слобідської сільської ради Золотоніського району громадянам для сільськогосподарських потреб, відносно належної ОСОБА_1 земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, що проводилась у 2017 році позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що земельні відносини регулюються Конституцією України 28 червня 1996 року, Земельним кодексом України № 2768-III від 25 жовтня 2001 року, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Частини другою статті 14 Конституції України визначено, що право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Земельного Кодексу України (надалі - Кодексу)громадяни України можуть мати на праві власності та орендувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Ст. 187, 188 Земельного кодексу України встановлено, що контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в аграрному комплексі.
Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.
Повноваження центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі визначений статтею 6 Закону, а згідно статті 10 державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, зокрема мають право:
безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб,
перевіряти документи щодо використання та охорони земель j
давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень;
складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
Суд звертає увагу, що на виконання вищезазначених норм законодавства відповідачем проведено перевірку земельних ділянок державної власності (кадастровий номер НОМЕР_2, НОМЕР_3) загальною площею 0,0971 га, наданих в оренду на 10 років громадянину ОСОБА_1 для сінокосіння на підставі договору від 16.11.2007 № 040778400008, проте позивач у позовній заяві просить визнати дії Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області, щодо проведеної перевірки правомірності надання земельних ділянок в адміністративних межах Бубнівсько-Слобідської сільської ради Золотоніського району громадянам для сільськогосподарських потреб, а саме відносно належної ОСОБА_1 земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, що проводилась у 2017 році, протиправними.
Суд зазначає, що відповідачем у 2017 році не здійснювалась перевірка земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, що належить позивачу, а здійснювалась перевірка земельних ділянок державної власності (кадастровий номер НОМЕР_2, НОМЕР_3) загальною площею 0,0971 га, наданих в оренду на 10 років ОСОБА_1 для сінокосіння.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об?єктом - земельної ділянки від 19.11.2018 №547-ДК/1127/АП/09/01/-18 головними інспекторами відповідача проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства при наданні та використанні земельних ділянок в адміністративних межах в адміністративних межах Бубнівсько-Слобідської сільської ради Золотоніського району, зокрема і земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, яку на підставі розпорядження Золотоніської райдержадміністрації від 20.04.2010 № 168 ОСОБА_3 отримав у власність для ведення особистого селянського господарства (державний акт серії НОМЕР_4, зареєстрований 12.05.2010 за № 011078400030).
Враховуючи вищевикладене суд зазначає, що у 2017 році перевірка земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, яка належить позивачу не здійснювалась. Даний факт також підтверджується рішенням Золотоніського міськрайонного суду від 27.08.2018 у справі №695/2230/18 з розгляду справи про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення від 13.11.2017 року № 241-ДК/0111По/08/01 та визнання дій протиправними в якому зазначено, що 13.11.2017державним інспектором у сфері контролю за використанням та охороною земель ГУД у Черкаській області Присяжнюк Л.В. було складено протокол № 241-ДК/0116П/07/01/-17 від 13.11.2017р., згідно з яким 29.09.2017 року виявлено порушення, яке полягає у використанні гр. ОСОБА_1 земельної ділянки в адміністративних межах Бубнівсько-Слобідської сільської ради, Золотоніського району площею 0,0971 га (кадастрові номери НОМЕР_2, НОМЕР_3), яка надана йому в оренду терміном на 10 років для сінокосіння, не за цільовим призначенням.
Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з вимогами ч. 1, 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Виходячи з системного тлумачення зазначених положень законодавства вбачається, що особа має право звернутись до адміністративного суду з позовом у разі, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача (суб'єкта владних повноважень) порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. При цьому, обставини дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів має довести належними та допустимими доказами саме позивач. Задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.
Тобто, в розумінні КАС України захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним за встановленням судом факту їх порушення.
Враховуючи зазначене, в межах розгляду даної адміністративної справи насамперед підлягає встановленню факт порушення прав чи охоронюваних законом інтересів позивача з боку відповідача. При цьому, необхідно зазначити, що обов'язковою ознакою порушення права особи є його припинення, зміна або встановлення неможливості реалізації.
В контексті наведеного суд зазначає, що позивачем не наведено доводів, належних та допустимих доказів на підтвердження обставин порушення його прав та/або інтересів при проведенні відповідачем перевірки у 2017 році саме щодо земельної ділянки площею 1,0000 га з кадастровим номер НОМЕР_1.
Натомість, відповідач довів відсутність перевірки земельної ділянки з кадастровим номер НОМЕР_1 у 2017 році.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору тому розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у складене 13.03.2019.
Суддя В.П. Тимошенко