
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
01 березня 2019 р. № 520/10021/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Зоркіна Ю.В.
при секретарі судового засідання Пройдак С.М.
у присутності
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача Шапошника С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУНОМЕР_1) до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ39599198) про скасування наказу,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд: скасувати наказ Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області від 18 червня 2018 року № 4362 "Про проведення документальної планової перевірки самозайнятої особи ОСОБА_3 (податковий номер НОМЕР_1)" та пов'язані із ним накази № 5061 від 12.07.18 року та № 5664 від 07.08.18 року; судові витрати покласти на відповідача.
В судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримав у повному обсязі, просив позовні вимоги задовольнити з тих підстав, що позивачеві не надано позивачу жодної інформації з приводу процедури та підстав включення до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2018 рік. Оскільки контролюючим органом не дотримано умов та порядку прийняття рішення про включення позивача до графіку перевірки, це в свою чергу не є належною підставою для винесення оскаржуваного наказу
Представник відповідача проти позову заперечував, з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та зазначив, що позивача відібрано до плану-графіка проведення документальних перевірок на 2018 року на підставі аналізу наявної податкової інформації, якими визначено наявність перевищення суми доходів, отриманих платником податків за ознаками, визначеними Довідником ознак доходів, 127 (інші доходи) та/або 157 (дохід, виплачений самозайнятій особі), суми доходу від провадження господарської діяльності на 10 та більше відсотків (високий ступінь ризику). Оскаржуваний наказ на проведення перевірки прийнято на виконання наказу ДФС України про затвердження плану-графіку проведення документальних перевірок платників податків на 2018 року, який був чинним на момент його реалізації. Оскаржувані накази надіслано позивачеві рекомендованими листами з повідомленням про вручення такого та отримано позивачем. Отже, при винесенні оскаржуваних наказів відповідач діяв у порядку і спосіб передбачені чинним законодавством.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, перевіривши оскаржувані рішення відповідача на відповідність положенням ч.2 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до приписів п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Згідно п.61.2 ст. 61 Податкового кодексу України, податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у ст. 41 Податкового кодексу України в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.
Відповідачем 18.06.2018 року видано наказ № 4362 «Про проведення документальної планової перевірки самозайнятої особи ОСОБА_3» (а.с.9). Зазначеним наказом на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 41.1 статті 41, пунктів 61.1., 61.2 ст.61, підпункту 62.1.3 пункту 62.1 статті 62, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, статті 77, пункту 82.1 статті 82 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) з метою здійснення контролю за дотриманням податкового, валютного та іншого законодавства відповідно до плану-графіка на 2018 рік вирішено питання проведення з 05.07.2018 року документальної планової перевірки позивача за період з 01.01.2015 по 31.12.2017, тривалістю десять робочих днів.
В подальшому, за результатами листування з позивачем, приймалися накази № 5061 від 12.07.2018 року, від 07.08.2018 року № 5664 (а.с.11,12), якими коригувалася дата початку проведення перевірки, внаслідок задоволення клопотань суб'єкта господарювання про перенесення перевірки внаслідок знаходження відповідальної за проведення перевірок особи у відпустці, повідомлення про втрату документів та надання строку на їх поновлення (а.с.43, 58)
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
За приписами пункту 77.1 статті 77 Податкового кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» (далі - Закон № 1797) внесено зміни до пункту 77.1 статті 77 Кодексу, які набрали чинності з 01.01.2017.
Відповідно до пункту 77.1 статті 77 Кодексу (зі змінами, внесеними Законом № 1797) план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Таким чином, формування річного плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків повинно здійснюватися у поточному році на наступний рік та оприлюднюватись на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків у 2018 році формувався відповідно до Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 № 524 (зі змінами), зареєстрованим у Мін'юсті 24.06.2015 за № 751/27196 (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 4 розділу І цього Порядку (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) до плану-графіка відбираються платники податків відповідно до вимог статті 77 Податкового кодексу України.
За правилами пункту 5 Порядку план-графік складається із планів-графіків територіальних органів державної фіскальної служби та затверджується Головою Державної фіскальної служби. Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів державної фіскальної служби.
Системний аналіз наведених приписів дає підстави для висновку, що формування та затвердження плану-графіка і відбір платників податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, здійснюється Державною фіскальною службою України, а затверджений план-графік є обов'язковим до виконання Головним управлінням ДФС у Харківській області.
Відповідачем до матеріалів справи надано роздруківку з сайту ДФС України, у якій міститься План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік. Згідно Довідника структури плану - графіка (розділ, підрозділ, група) план має розділ III «Документальні планові перевірки самозайнятих осіб, I група - фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність».
Вказаний розділ має відповідну активну вкладку, у якій в т.ч. зазначається перелік платників податків, віднесених до І групи (фізичні особи, у яких обсяг доходу за рік не перевищує 20 млн. грн.), місяць початку проведення перевірки. У вказаному плані зазначений гр. ОСОБА_3, місяць початку проведення перевірки - 7 (порядковий номер таблиці excel 1296)
Суд зауважує, що відповідно до п. 1 Переліку відомостей, які містять службову інформацію в органах ДФС, затвердженого наказом Державної фіскальної служби України № 88 від 22.08.2014, до відомостей, які містять службову інформацію в органах Державної фіскальної служби України, крім іншого, відносяться план-графік проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання (протягом дії запланованих заходів); інформація, яка містить відомості про терміни та обсяги запланованих перевірочних заходів конкретних суб'єктів господарювання (до початку перевірки).
Отже, план-графік проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання формується на підставі інформації щодо кожного платника податків, яка містить гриф «ДСК», а тому методичні рекомендації щодо складання плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання та інформація щодо підстав включення певного суб'єкта господарювання до плану-графіку проведення перевірки є службовою інформацією.
Відповідно до п.3-5 р. 4 наказу Міністерства фінансів України від 02.06.2015 року № 524 «Про затвердження Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків» формування переліку самозайнятих осіб до розділу III плану-графіка проводиться за критеріями ризиків згідно з вимогами цього розділу, у тому числі за даними інформаційних систем ДФС. До плану-графіка в першу чергу включаються платники податків - самозайняті особи, які мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, обов'язкових платежів. Критерії відбору самозайнятих осіб :1) високого ступеня ризику в т.ч. перевищення сумою доходів, отриманих платником податків за ознаками, визначеними Довідником ознак доходів, 127 (інші доходи) та/або 157 (дохід, виплачений самозайнятій особі), суми доходу від провадження господарської діяльності на 10 та більше відсотків.
Суд зауважує, що нормами чинного законодавства не визначено вимог до форми інформаційно-аналітичної довідки щодо діяльності платників податків, формування останньої є внутрішньою діяльність контролюючого органу.
Відповідно до ст. 73, 74 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору. Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В судове засідання відповідачем надано зведену таблицю по самозайнятій особі ОСОБА_3 (а.с.72), інформація в якій дозволяє визначити наявність критеріїв, передбачених п.5 р.4 наказу Міністерства фінансів України від 02.06.2015 року № 524 «Про затвердження Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків».
Суд звертає увагу на те, що зазначений документ не містить жодного найменування, належним чином не засвідчений, а, отже, не береться судом до уваги в силу ст.74 КАС України.
Проте, суд зауважує, що ненадання суду належним чином оформленої аналітичної довідки, не спростовує наявності критеріїв ризику, оскільки, висновок відповідача про наявність підстав для віднесення позивача до високого ступеню ризику, як передумови включення до графіку перевірок на 2018 рік, зроблено на підставі аналітичної обробки відомостей з центральної бази даних ДФС України про суми доходів, отриманих самозайнятою особою ОСОБА_3, податкових декларацій про майновий стан та доходи, які самостійно визначені позивачем у податкових звітах за 2015-2017 роки.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що оскаржуваний наказ від 18.06.2018 року № 4362 прийнятий відповідачем на підставі обов'язкового до виконання плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік, який затверджений в.о. голови Державної фіскальної служби України ОСОБА_4 Крім цього, прийняття наказу про призначення перевірки та проведення документальної планової виїзної перевірки є частиною процесу реалізації ГУ ДФС у Харківській області, повноважень, наданих йому законодавством.
Відтак, приймаючи зазначений наказ відповідач, діяв на підставі та в межах повноважень визначених нормами ПК України, а отже, суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог.
Щодо скасування наказів № 5061 від 12.07.2018 року, від 07.08.2018 року № 5664, якими коригувалася дата початку проведення перевірки в розумінні п. 23 ч. 1 ст. 4 КАС України є похідними від позовних вимог, що стосуються скасування наказу від 18 червня 2018 року № 4362 "Про проведення документальної планової перевірки самозайнятої особи ОСОБА_3", а отже задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст.ст.7,9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі викладеного вище, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є такими, що підлягають частковому задоволенню. Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст.139,143 КАС України та Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст. 72-77, 211, 241-243, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов залишити без задоволення
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі рішення виготовлено 12.03.2019
Суддя Зоркіна Ю.В.