
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" березня 2019 р. справа № 0940/2474/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання протиправним, скасування висновку від 01.12.2018 та зобов’язання внести зміни до актового запису про народження №7 від 04.05.1949, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання неправомірним і скасування висновку від 01.12.2018 та зобов'язання внести зміни до актового запису про народження №7 від 04.05.1949, складеного виконавчим комітетом Медухівської сільської ради Галицького району Івано-Франківської області, а саме виправити національність батька з "українець" на "поляк", матері з "українка" на "полька".
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідач протиправно, за наявності рішення Івано-Франківського міського суду від 15.03.2018 у справі №344/2774/18, яким встановлено юридичний факт що позивач за національністю - поляк, а також рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі №809/915/18 від 21.06.2018, відмовлено у внесенні виправлень в актовий запис про народження позивача за №7 від 04.05.1949, складеного виконавчим комітетом Медухівської сільської ради Галицького району Івано-Франківської області, а саме виправити національність батька з "українець" на "поляк", матері з "українка" на "полька". Вважає, що оскільки він за національністю є поляком, то його батько і мати теж за національністю є поляками, а тому висновок відповідача про неможливість внесення змін в актовий запис є протиправним.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.12.2018 відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, в якому стосовно заявлених позовних вимог заперечив. Просив суд в задоволенні позову відмовити, оскільки зазначає про відсутність жодного документа, який би підтверджував національність батька позивача – поляк, матері позивача- полька. Зазначив, що наведеними ОСОБА_1 рішеннями судів також не передбачено внесення змін в актовий запис про народження позивача щодо національності його батьків (а.с.29).
Заяв про розгляд справи із повідомленням (викликом) сторін на адресу суду не надійшло. У відповідності до вимог ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.
Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_1 за №113973 від 24.05.1949, батьком позивача значиться - ОСОБА_2 (національність зазначено – «Укр.»), мати – ОСОБА_3 (національність зазначено – «Укр.») (а.с.10).
Рішенням Івано-Франківського міського суду у справі №344/2774/18 від 15.03.2018, яке набрало законної сили 19.04.2018, встановлено юридичний факт, що батько ОСОБА_4 – ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за національністю поляк. Зобов’язано відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Івано-Франківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису №1822 від 04.10.1972 року про народження ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, вказавши в графі «національність» батька – ОСОБА_1, - «поляк» (а.с.14-15).
Згідно рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.06.2018 у справі №809/915/18 визнано протиправним та скасовано висновок Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області від 23.05.2018, зобов'язано Івано-Франківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області внести зміни в актовому записі про шлюб за №607 від 10.06.1997, складеного на ОСОБА_4 та ОСОБА_5, а саме: виправити національність нареченого з «українець» на «поляк» (а.с.16-18).
Позивач звернувся до Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області з заявою про внесення змін до актового запису про його народження за №7 від 04.05.1949 щодо виправлення прізвища дитини і батька з ОСОБА_3 на ОСОБА_4, матері з ОСОБА_3 на ОСОБА_3, ім'я батька з ОСОБА_2 на ОСОБА_2, доповнення по батькові дитини та місце народження, виправлення національності батька з українець на поляк, матері з українка на полька.
За результатами розгляду вищевказаної заяви висновком Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області від 01.12.2018 відповідач повважав за неможливе виправити в актовому записі про народження №7 від 04.05.1949 скланеного на ОСОБА_1, національність батька з українець на поляк, матері з українка на полька у зв’язку з відсутністю правових підстав, а саме: в актовому записі про шлюб батьків заявника національність батьків не вказано; в поновленому актовому записі про народження батька заявника записано національність батька (діда заявника) українець, матері (баби заявника) українка; в поновленому актовому записі про народження матері заявника записано національність батька (діда заявника) українець, матері (баби заявника) українка. Тобто жодним документом не підтверджено, що національність батьків заявника повинна бути польська (а.с.10).
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану, регулює Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".
Згідно частини 1 статті 6 зазначеного Закону відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку (ч.1 ст.22 Закону).
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за №55/18793 (надалі також - Правила).
Пунктом 1.1. Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Відповідно до пункту 2.6 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
За змістом пункту 2.11 Правил факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
Пунктом 2.12 Правил передбачено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Підпунктом 2.13.12 пункту 2.13 Правил, яким визначаються підстави для внесення змін в актові записи цивільного стану, передбачено, що внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
Відповідно до пункту 2.15 Правил передбачено випадки, коли складається висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, відповідно до пункту 2.15.9 цього пункту висновок складається, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
Як зазначають сторони, в актовому записі про народження позивача за №7 від 04.05.1949, національність батька значиться "українець", матері – "українка".
Згідно свідоцтва про народження позивача ЯФ №113973 від 24.05.1949, національність батька значиться "Укр.", матері – "Укр.".
Згідно актового запису про народження батька позивача №25 від 13.03.1973, зареєстрованого в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Галицького районного управління юстиції в Івано-Франківській області 13.08.2015 за №00127886346, батьком батька позивача значиться ОСОБА_6, за національністю українець, матір’ю – ОСОБА_7, за національністю українка. Відомості про національність батька позивача відсутні (а.с. 30).
Згідно актового запису про народження матері позивача №286 від 26.08.1966, зареєстрованого в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Галицького районного управління юстиції в Івано-Франківській області 13.07.2015 за №00127420997, батьком матері позивача значиться ОСОБА_8, за національністю українець, матір’ю – ОСОБА_9, за національністю українка. Відомості про національність матері позивача відсутні (а.с. 32).
З огляду на те, що в актових записах про народження батьків позивача зазначено національність їх батьків «українець», «українка», а інших документів, які посвідчують батьків позивача із зазначенням їх національності «поляк», «полька» ні відповідачу, ні суду позивачем не надано, і про наявність таких документів не зазначено, суд дійшов висновку про те, що відповідачем правомірно відмовлено позивачу у внесенні обговорюваних змін до актового запису про народження.
Позивачем не надано жодного документа, який би свідчив про помилки чи перекручення у зазначенні національностей його батьків, що допущені у свідоцтві про його народження.
Крім того, на думку суду, позивач помилково ототожнює такі поняття як "внесення змін до акту цивільного стану" та "встановлення певних фактів, що мають юридичне значення", у даному випадку щодо встановлення приналежності особи до певної національності.
Суд зазначає, що предметом спору щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану, внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи є власне рішення, дії чи бездіяльність відповідного органу, а не наявність в особи особистого немайнового права. При розгляді справ, пов'язаних з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану, неприпустимим є вихід адміністративного суду за межі публічно-правових аспектів справи і встановлення юридичних фактів, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану. Суд не уповноважений перевіряти достовірність обставин, засвідчених поданими документами, чи іншим способом встановлювати юридичні факти.
У даній справі, при вирішенні спору щодо оскаржуваного висновку про відмову у внесенні змін до акту цивільного стану, предметом розгляду є не визначення приналежності особи до певної національності, а законність висновку суб'єкта владних повноважень та його відповідність проаналізованим документам.
За таких обставин суд вважає, що відмова відповідача у внесенні виправлень в актовий запис про народження №7 від 04.05.1949, є правомірною, здійсненою у межах та в спосіб, встановлений діючим законодавством, а відтак позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Підсумовуючи наведене вище, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 є безпідставним та не підлягає до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ ОСОБА_10