Рішення № 80258950, 06.03.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2019
Номер справи
300/235/19
Номер документу
80258950
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" березня 2019 р. справа № 300/235/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Лучко О.О.,

за участю секретаря: Королевич О.В.,

за участю сторін:

представника позивача: ОСОБА_1,

представника відповідача: не з’явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області

до відповідача ОСОБА_2 Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області

про скасування постанови про накладення штрафу,-

В С Т А Н О В И В:

01.02.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про скасування постанови ВП №57166988 від 10.01.2019 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач необґрунтовано, в порушення Закону України «Про виконавче провадження», наклав на позивача штраф за невиконання без поважних причин рішення суду, хоча позивачем рішення суду виконано відповідно до встановленого порядку погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат на виконання судових рішень за рахунок бюджетних коштів, що не може вважатися невиконанням рішення суду без поважних причин, а тому відсутні підстави для застосування штрафу.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.02.2019 позовну заяву залишено без руху, надано строк для усунення недоліків позовної заяви.

Недоліки позовної заяви усунуті позивачем у строк, встановлений судом.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.02.2019 відкрито провадження у адміністративній справі.

Відповідач не скористався правом подання відзиву на позовну заяву. Відповідно до ч.4 ст.159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Згідно із ч.6 ст.162, ч.2 ст.175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві. Зазначила, що позивач здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_3 за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, визначивши суму доплати в розмірі 37394,07 грн., вніс судове рішення, яким ОСОБА_3 присуджено виплату коштів, до реєстру рішень суду, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018, однак не виплатив перераховані суми пенсії у зв»язку з відсутністю бюджетного фінансування на вказані цілі. Просила позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з»явився, хоча був належним чином повідомлений про розгляд справи. Його неявка не перешкоджає розгляду справи (ч.3 ст.268 КАС України).

Суд, розглянувши справу в порядку статті 287 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи, заслухавши представника позивача, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, встановив наступне.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.05.2018, яке набрало законної сили 08.08.2018, зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_3 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за період з 01.01.2016 по 24.02.2018.

04.09.2018 за вказаним рішенням суду видано виконавчий лист, за яким відповідачем 10.09.2018 відкрито виконавче провадження ВП №57166988.

Позивач у листі №14637/06 від 25.09.2018 повідомив відповідача, що ним подана апеляційна скарга на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.05.2018 у справі №809/168/18.

10.01.2019 стягувачем подано заяву про невиконання боржником рішення суду та не вчинення боржником жодних дій щодо його виконання.

10.01.2019 відповідач виніс постанову про накладення на позивача штрафу на користь держави в розмірі 5100 гривень за невиконання без поважних причин боржником рішення суду по справі №809/168/18 (а.с.11).

Вважаючи неправомірною постанову про накладення штрафу, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016 (далі – Закон №1404-VIII).

Відповідно до статті 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Стаття 63 Закону №1404-VIII встановлює порядок виконання рішень, за якими боржник зобов’язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.

Частиною першою вказаної статті Закону №1404-VIII передбачено, що за рішеннями, за якими боржник зобов’язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

Частина друга статті 63 Закону №1404-VIII передбачає, що у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Частина перша статті 75 Закону №1404-VIII встановлює, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов’язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об’єднані управління, затверджені постановою правління Пенсійного фонду України за №28-2 від 22.12.2014 (далі Положення №28-2) управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об’єднані управління (далі управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі Фонд). ОСОБА_2 Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

ОСОБА_2 Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду і головних управлінь Фонду.

Згідно з підпунктом 8 пункту 4 Положення №28-2 управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Відповідно до положень підпункту 4 та підпункту 5 пункту 4 Положення №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Тобто, виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Згідно із Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого указом Президента України від 06.04.2011 №384/2011, Пенсійний фонд України готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, бере у межах своїх повноважень участь у розробленні прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує свої доходи та видатки, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України, складає звіт про його виконання та подає їх в установленому порядку Міністру праці та соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України.

Відповідно до абзацу 2 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018, виплата перерахованих пенсій проводиться з 01.01.2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 01.01.2019 по 31.12.2019 - щомісяця окремою сумою у розмірі 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017; з 01.01.2020 - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 % різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

В пункті 2 постанови Кабінету Міністрів України «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» N 649 від 22.08.2018 установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов’язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.

Вказаною постановою Кабміну затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, який визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.

Відповідно до даного Порядку боржник (орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення) веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України. Для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.

Перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія), яка приймає одне з таких рішень: про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку; про відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку.

Виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Так, відповідно до статті 23 та статті 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Аналіз наведених норм дає суду можливість дійти висновку, що порядок виплати коштів та погашення заборгованості за рішеннями судів є чітко регламентований нормативними актами Кабінету Міністрів України.

Як встановлено судом, що на час винесення державним виконавцем оскаржуваної постанови позивач виконав рішення суду в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 та перерахував пенсію в розмірі 37394,07 грн. Крім того, позивач подав до Пенсійного Фонду України інформацію про включення до реєстру рішень суду, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, рішення суду щодо ОСОБА_3 ( за №111 у реєстрі). Однак, виділення коштів для виплати Пенсійним фондом України не здійснено у зв’язку із відсутністю бюджетного фінансування на цю мету.

Із аналізу статей 63, 75 Закону №1404-VIII вбачається, що визначальною ознакою для накладення на боржника штрафу є саме невиконання рішення суду без поважних причин.

Поважними в розумінні наведених норм Закону можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що вже перераховану суму пенсії не було виплачено стягувачу у зв’язку із відсутністю державного асигнування.

Аналогічна висновки викладені в судових рішеннях Верховного Суду України, зокрема в постановах №21-115а16 від 24.03.2015, №21-5118а15 від 02.02.2016, № 804/5081/13а від 22.11.2016, №757/29541/14-а від 13.06.2018, а також у постанові Верховного Суду №757/29541/14-а від 13.06.2018 року.

Враховуючи вищевикладене, не може вважатися невиконанням рішення суду без поважних причин невиплата перерахованих сум пенсії за період з 01.01.2016 до 31.12.2017 за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів.

Накладення штрафу за вказаних обставин не захищає право особи на отримання бюджетних коштів, у позивача були поважні причини невиконання рішення суду в частині виплати перерахованих сум пенсії за період з 01.01.2016 до 31.12.2017, а тому постанова про накладення штрафу в розмірі 5100 грн (ВП №57166988) від 10.01.2019 підлягає скасуванню, а позовні вимоги – задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні підстави для стягнення судового збору з відповідача.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 262, 287, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень ОСОБА_2 державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області від 10.01.2019 ВП №57166988 про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в розмірі 5100 (п’ять тисяч сто) гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження – з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Учасники справи:

Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ20551088, вул. Січових Стрільців, буд.15, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018);

ОСОБА_2 державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 34844679, вул. Галицька, буд.45, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76019).

Суддя Лучко О.О.