Постанова № 8029111, 28.12.2009, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.12.2009
Номер справи
2а-12535/09/2670
Номер документу
8029111
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № <Внутрішній Номер справи >

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

28 грудня 2009 року           <Час проголошення >          № 2а-12535/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

судді:                               Пісоцької О.В.,

за участю:

секретаря

судового засідання Ярошевської Я.В.,          

представників:

-          Київської обласної спілки споживчих товариств - Ситенка О.Д.,

-          Рокитнянського районного споживчого товариства - Хільчука О.П.,

розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Києві справу

за позовною заявою

до Київської обласної спілки споживчих товариств

Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача –Рокитнянського районного споживчого товариства,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача –державного реєстратора Рокитнянської районної державної адміністрації,

провизнання протиправним і скасування рішення та зобов’язання вчинити дії. В С Т А Н О В И В:

Київська обласна спілка споживчих товариств (далі –Київська облспоживспілка, позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Рокитнянської районної державної адміністрації (далі –РДА, відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати Розпорядження відповідача «Про скасування державної реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності «Рокитнянського ринку Рокитнянського районного споживчого товариства»№355 від 10 листопада 2003 року та зобов’язати РДА поновити у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України державну реєстрацію Рокитнянського ринку Київської облспоживспілки (код за ЄДРПОУ 01561048, юридична адреса: 09600, Київська область, смт Рокитне, вул. Радянська, 7).

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 жовтня 2009 року відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним вище позовом, залучено до участі у справі Рокитнянське районне споживче товариство як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, а також - державного реєстратора Рокитнянської районної державної адміністрації як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача та призначено справу до розгляду.

В судовому засіданні представник позивача просив позов задовольнити у повному обсязі та в обґрунтування зазначив наступне.

23 липня 1987 року, відповідно до акту «безвозмездного приема-передачи областной обьединенной дирекции колхозных рынков Управления торговли Киевского облисполкома», об’єднана дирекція ринків Київської області передана у власність Київській облспоживспілці, у тому числі –цілісний майновий комплекс з існуючим в ньому Рокитнянський колгоспний ринок, що розташований по вулиці Радянській, 7 в смт Рокитне Київської області. Тобто, ще у 1987 році позивач набув права власності на Рокитнянський ринок, який у 1991 році зареєстровано як «Госпрозрахункове підприємство «Ринок».

В подальшому ринок було перереєстровано, а 18 липня 2003 року відповідачем прийнято Розпорядження №237 «Про скасування державної реєстрації Статуту Рокитнянського ринку Київської облспоживспілки», яке скасовано рішенням господарського суду Київської області від 21 квітня 2004 року у справі №293/17-03/18-04.

10 листопада 2003 року Рокитнянською районною державною адміністрацією прийнято Розпорядження «Про скасування державної реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності «Рокитнянського ринку Рокитнянського районного споживчого товариства»№355 (далі –Розпорядження №355), про яке Київська облспоживспілка дізналася лише 03 липня 2009 року після звернення до відповідача з проханням надати довідку щодо Рокитнянського ринку, про що свідчить лист від 26 червня 2009 року.

Позивач вважає Розпорядження відповідача №355 протиправним, оскільки, як передбачають норми чинного законодавства, скасування державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності –юридичної особи має здійснюватися лише органом державної реєстрації за заявою власника (власників) або уповноваженого ним (ними) органів, а також на підставі рішення господарського суду.

Відповідач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, проте, надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи за його відсутністю.

Крім того, на адресу суду надійшла заява РДА про заперечення щодо задоволення позовних вимог Київської облспоживспілки з підстав пропущення позивачем строку на звернення до суду, передбаченого частиною другою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідач у вказаній заяві просить застосувати наслідки пропущення строку на звернення до адміністративного суду, які передбачені частиною першою статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, та відмовити у задоволені даного позову.

Рокитнянське районне споживче товариство просить заявлені позовні вимоги задовольнити, представник якого в судовому засіданні пояснив, що Розпорядження відповідача №355 є протиправним, оскільки суперечить вимогам законодавства, яке визначає порядок скасування державної реєстрації юридичної особи, в даному випадку –Рокитнянського ринку. Що стосується прийняття Рокитнянським районним споживчим товариством рішення про звернення до відповідача із заявою про скасування державної реєстрації Рокитнянського ринку Київської облспоживспілки, то це було вчинено помилково та без будь-яких правових підстав, оскільки райспоживтовариство не має жодного відношення до вказаної юридичної особи.

Державний реєстратор Рокитнянської районної державної адміністрації у судове засідання не прибув, однак судом отримано його клопотання про розгляд справи за його відсутністю. Крім того, на виконання вимог ухвали суду надав завірену копію реєстраційної справи юридичної особи –Рокитнянського ринку Київської облспоживспілки.

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 28 грудня 2009 року о 08год. 31хв. у відкритому судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови про задоволення позовних вимог.

Ознайомившись з матеріалами справи та поданими документами, заслухавши пояснення представників позивача та третьої особи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд дійшов наступних висновків.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено під час розгляду справи, Розпорядженням представника Президента України Рокитнянської районної державної адміністрації від 16 серпня 1993 року №242 зареєстровано Статут Госпрозрахункового підприємства «Ринок»(код за ЄДРПОУ 01561048) за юридичною адресою: Київська область, смт Рокитне, вул. Радянська, 7.

На підставі листа Госпрозрахункового підприємства «Ринок»від 29 грудня 1997 року №115, листа Обласного госпрозрахункового об’єднання ринків Київської облспоживспілки від 25 грудня 1997 року №13/08 та постанови правління Київської облспоживспілки від 15 грудня 1997 року №208 проведено перереєстрацію Госпрозрахункового підприємства «Ринок»у Рокитнянський ринок Київської облспоживспілки (код за ЄДРПОУ 01561048) за юридичною адресою: Київська область, смт Рокитне, вул. Радянська, 7, статут якого зареєстровано Розпорядженням голови РДА від 28 грудня 1997 року №516.

Розпорядженням РДА від 11 березня 1999 року №187 зареєстровано доповнення до Статуту Рокитнянського ринку Київської облспоживспілки.

Розпорядженням РДА від 03 березня 2003 року №41 зареєстровано Статут Рокитнянського ринку Рокитнянського районного споживчого товариства (в новій редакції), на підставі постанови правління Рокитнянського районного споживчого товариства від 18 лютого 2003 року.

Розпорядженням РДА від 18 липня 2003 року №237, прийнятим на виконання протесту виконуючого обов’язки прокурора Рокитнянського району, скасовано державну реєстрацію Статуту Рокитнянського ринку Київської облспоживспілки від 28 грудня 1997 року реєстраційний №114 з послідуючими доповненнями від 11 березня 1999 року реєстраційний №187.

Постановою правління Рокитнянського районного споживчого товариства від 31 жовтня 2003 року №28 вирішено ліквідувати Рокитнянський ринок Рокитнянського районного споживчого товариства (п. 1 постанови), на виконання якої голова правління звернулась із заявою від 10 листопада 2003 року №261 до РДА, у якій просила провести скасування державної реєстрації Рокитнянського ринку Рокитнянського районного споживчого товариства.

Розпорядженням РДА від 10 листопада 2003 року №355 «Про скасування державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності «Рокитнянського ринку Рокитнянського районного споживчого товариства»»скасовано державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності –юридичної особи: Рокитнянського ринку Рокитнянського районного споживчого товариства, реєстраційний №41 від 03 березня 2003 року (код 01561048).

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень збоку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Так, рішенням господарського суду Київської області від 21 квітня 2004 року у справі №293/17-03/18-04 за позовом Київської облспоживспілки до Рокитнянської РДА про визнання недійсним розпорядження №237 від 18 липня 2003 року «Про скасування державної реєстрації Статуту Рокитнянського ринку Київської облспоживспілки»визнано недійсним Розпорядження Рокитнянської районної державної адміністрації №237 від 18 липня 2003 року «Про скасування державної реєстрації Статуту Рокитнянського ринку Київської облспоживспілки», а також встановлено, що Київська облспоживспілка є засновником Рокитнянського ринку та власником, що передбачає погодження з останнім будь-яких дій стосовно його майна, у тому числі створеної ним юридичної особи.

Крім того, відповідно до пункту 1.1. Статуту Рокитнянського ринку Київської облспоживспілки, зі змінами зареєстрованими 07 серпня 1998 року (далі – Статут Рокитнянського ринку) останній є структурним підрозділом Київської облспоживспілки і знаходиться в безпосередньому її підпорядкуванні, а згідно з пунктом 1.6. цього Статуту - зміни і доповнення до Статуту можуть вноситись за рішенням правління облспоживспілки.

Пункт 6.1. вказаного Статуту Рокитнянського ринку передбачає, що реорганізація, приєднання, ліквідація ринку проводиться по рішенню правління облспоживспілки, або судових органів у порядку, передбаченому чинним законодавством України.

Вищезазначене чітко та однозначно встановлює, що єдиним власником Рокитнянського ринку Київської облспоживспілки, а відповідно - і особою, яка мала необхідний обсяг прав для внесення змін і доповнень до установчих документів, у тому числі приймати Статут у новій редакції, прийняття рішення про реорганізацію та ліквідацію Рокитнянського ринку Київської облспоживспілки є Київська облспоживспілка.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 1998 року N740 затверджено Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності (діяла на момент виникнення спірних правовідносин, далі –Положення про держреєстрацію), відповідно до пункту 21 перереєстрація суб'єктів підприємницької діяльності проводиться в порядку, встановленому для його державної реєстрації.

Відповідно до пункту 3 Положення про держреєстрацію для державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи власник (власники), уповноважений ним (ними) орган чи особа (заявник) особисто або поштою (рекомендованим листом) подають до органу державної реєстрації:

а) установчі документи в повному обсязі для створюваної організаційно-правової форми суб'єкта підприємницької діяльності відповідно до вимог законодавства:

- рішення власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу про створення юридичної особи (крім приватного підприємства). Якщо власників або уповноважених ними органів два і більше, таким рішенням є установчий договір, а також протокол установчих зборів (конференції) у випадках, передбачених законом;

- статут, якщо відповідно до законодавства це необхідно для створюваної організаційно-правової форми суб'єкта підприємницької діяльності;

б) реєстраційну картку встановленого зразка, яка є одночасно заявою про державну реєстрацію (додаток 1 до цього Положення);

в) документ, що засвідчує внесення плати за державну реєстрацію;

г) документ, що засвідчує сплату власником (власниками) внеску до статутного фонду суб'єкта підприємницької діяльності в розмірі, передбаченому законом.

Пунктом 33 Положення про держреєстрацію передбачено, що скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи здійснюється органом державної реєстрації за заявою власника (власників) або уповноваженого ним (ними) органів, а також на підставі рішення господарського суду.

Відповідно до пункту третьої частини другої статті 20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання.

З наведених обставин суд дійшов висновку, що перереєстрація Рокитнянського ринку Київської облспоживспілки у Рокитнянський ринок Рокитнянського районного споживчого товариства, здійснена Розпорядженням РДА від 03 березня 2003 року №41, не мала правового підґрунтя, а тому не може вважатися законною підставою для прийняття в подальшому відповідачем оскаржуваного Розпорядження від 10 листопада 2003 року №355.

Таким чином, Розпорядженням РДА від 03 березня 2003 року №41 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, що визначає, з урахуванням положень пункту третього частини другої статті 20 Господарського кодексу України, необхідність задоволення другої вимоги Київської облспоживспілки про зобов’язання Рокитнянської районної державної адміністрації поновити у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України державну реєстрацію Рокитнянського ринку Київської облспоживспілки (код за ЄДРПОУ 01561048) з зазначенням юридичної адреси: 09600 Київська область, смт Рокитне, вул. Радянська, 7.

Відносно заяви відповідача про застосування до позовних вимог позивача наслідків пропущення строку звернення до адміністративного суду, то вона підлягає відхиленню виходячи з наступного.

Відповідно до частини першої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до частини першої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Частиною 3 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується доказами, Київська облспоживспілка фактично дізналася про порушення своїх прав лише 03 липня 2009 року, тобто –з часу отримання листа РДА від 26 червня 2009 року №6-31-1013 на запит щодо видачі довідки про наявність державної реєстрації Рокитнянського ринку Київської облспоживспілки.

Отже, строк на звернення до Окружного адміністративного суду м. Києва Київською облспоживспілкою не порушено, а тому клопотання відповідача щодо застосування наслідків пропуску строків позовної давності при розгляді даного адміністративного позову задоволенню не підлягає.

Згідно частини другої статті 71 Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Разом з тим, до зазначеного вище клопотання відповідачем не надано жодного доказу, який би спростовував доводи позивача.

Таким чином, оцінивши за правилами, встановленими статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України, наявні в матеріалах справи докази та пояснення представників позивача та третьої особи, надані під час розгляду справи, суд вважає заявлений адміністративним позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Разом з тим, у судовому засіданні позивач просив не відшкодовувати у порядку, передбаченому процесуальним законодавством, витрати, пов’язані зі сплатою судового збору.

Керуючись статтями 7, 9, 69-71, 94, 100, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ:

Позов Київської обласної спілки споживчих товариств задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати Розпорядження Рокитнянської районної державної адміністрації «Про скасування державної реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності «Рокитнянського ринку Рокитнянського районного споживчого товариства»від 10 листопада 2003 року №355.

Зобов’язати Рокитнянську районну державну адміністрацію поновити у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України державну реєстрацію Рокитнянського ринку Київської облспоживспілки (код ЄДРПОУ 01561048) за юридичною адресою: 09600 Київська область, смт Рокитне, вул. Радянська, 7.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Пісоцька

Дата підписання постанови у повному обсязі –29 грудня 2009 року.