
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2019 року м. Ужгород№ 260/56/19 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І.
при секретарі судового засідання Міца В.В.
за участю представників
позивача: ОСОБА_1 (довіреність від 12.11.2018 року)
відповідача: ОСОБА_2 (довіреність від 23.03.2018 року № 48/07-16-10-05-04)
третьої особи: ОСОБА_3 (довіреність від 27.07.2018 року № 99-99-10-17/07/9)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Комплекс" до Головного управління ДФС у Закарпатській області, третя особа – Державна фіскальна служба України, про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 5 березня 2019 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 6 березня 2019 року.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро Комплекс" (далі – позивач, ТОВ "Агро Комплекс") звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Закарпатській області (далі – відповідач, ГУ ДФС у Закарпатській області), третя особа - Державна фіскальна служба України (далі – третя особа, ДФС України), яким просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Закарпатській області від 06.11.2018 року № 44 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до ТОВ "Агро Комплекс" застосовано штраф у розмірі 17988,90 грн. за період з 21.03.2013 року по 28.05.2015 року, штраф у розмірі 107302,33 грн. за період з 21.01.2015 року по 30.10.2018 року та нараховано пеню у розмірі 99755,73 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 14.11.2018 року позивачем отримане оскаржене рішення, та не погодившись із прийняттям якого, у відповідності до ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", ТОВ "Агро Комплекс" подано скаргу до ДФС України. 22.12.2018 року ДФС України прийняло Рішення про результати розгляду скарги № 41485/6/99-99-11-05-02-25, яким у задоволенні скарги позивача відмовлено. Позивач не погоджується з прийнятим відповідачем рішенням, а також рішенням, яке прийнято третьою особою за наслідками адміністративного оскарження. Позивач вважає рішення протиправним та таким, що не грунтується на нормах законодавства України, а тому підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, просить позов задовольнити.
Відповідачем надано відзив на позовну заяву, згідно якого не погоджується із вимогами адміністративного позову, вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню з огляду на те, що за даними інтегрованих карток по єдиному внеску ТОВ "Агро Комплекс", в порушення ч.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" несвоєчасно сплатило 99755,73 грн. узгодженого єдиного внеску за залишками боргу переданого Пенсійним фондом України (згідно звітів ТОВ "Агро Комплекс" за лютий -вересень 2013 року) та згідно звітів ТОВ "Агро Комплекс" за жовтень-грудень 2013 року, за січень-грудень 2014 року, за січень-грудень 2015 року, за січень-вересень 2016 року, за листопад-грудень 2016 року, за січень-серпень 2017 року, за січень-червень 2018 року, поданих до органу ДФС України. Наведене стало підставою для винесення спірного рішення.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив, посилаючись на правомірність оскаржених рішень, просить суд відмовити в його задоволенні з підстав, що викладені у відзиві на позовну заяву.
Третьою особою надано пояснення на позовну заяву, якою просить відмовити в задоволенні позову посилаючись на не своєчасну сплату страхових внесків та, відповідно, правомірність прийнятого рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, в зв'язку з не належним виконанням позивачем ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а саме, за порушення термінів сплати єдиного внеску, ГУ ДФС у Закарпатській області винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 06.11.2018 року № 44 у розмірі 17988,90 грн. за період з 21.03.2013 року по 28.05.2015 року та 107302,33 грн. за період з 21.01.2015 року по 30.10.2018 року та нараховано пеню у розмірі 99755,73 грн.
Не погодившись із вказаним рішенням, в порядку адміністративного оскарження, позивачем подано скаргу до Державної фіскальної служби України та згідно Рішення про результати розгляду скарги від 22.12.2018 року № 41485/6/99-99-11-05-02-25, згідно якого, скаргу позивач залишено без задоволення, а рішення ГУ ДФС у Закарпатській області від 06.11.2018 року № 44 – без змін.
Вважаючи оскаржені рішення протиправними, ТОВ "Агро Комплекс" звернулось з відповідним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Відповідно до Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", визначаються правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно п.2, п.6 ч.1 ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні:
- єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування;
- недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.4, п.1 ч.2 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками: єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами. Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до ч.8, ч.10, ч.11, ч. 12 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. Днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів. У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до ч.10 ч.13 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум (п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у редакції, чинній до 01.01.2015 року).
Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у редакції, чинній з 01.01.2015 року).
Відповідно до ч.15 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" рішення органу доходів і зборів про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.
Згідно ч.6 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Що стосується твердження позивача про спростування Актом перевірки від 04.02.2015 року № 283/07-01-22-03/37692302 несплати чи несвоєчасної сплати ТОВ "Агро Комплекс" єдиного внеску з 21.03.2013 року до 28.05.2015 року у зв'язку із зазначенням в останньому про відсутність встановлених порушень, суд зазначає таке.
Як вбачається із вказаного акту, перевіркою у періоді з 01.12.2013 року по 31.12.2013 року не встановлено порушень ведення ТОВ "Агро Комплекс" первинних документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, відповідно до яких обліковуються суми, на які нараховується єдиний внесок. Тобто, вказана перевірка охоплювала правильність складання та ведення первинних документів, на підставі яких ТОВ "Агро Комплекс" визначались суми єдиного соціального внеску, які були задекларовані у поданих звітах про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Питання своєчасності сплати єдиного соціального внеску ТОВ "Агро Комплекс" за період з 01.12.2013 року по 31.12.2013 року вказаною перевіркою не охоплювалось.
Також, одним із аргументів протиправності оскарженого рішення позивач вказує на те, що ГУ ДФС у Закарпатській пропущено встановлений ст. 102 ПК України строк для стягнення податкових зобов'язань, що складає 1095 днів, про що суд констатує наступне:
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно ч.16 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Аналізуючи викладене, питання погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зборів на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій врегульовано нормами Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а тому посилання на норми Податкового кодексу України є недоречними.
З урахуванням вищевикладеного, суд наголошує, що доводи позивача, які лягли в основу позовної заяви, не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи та були спростовані позицією відповідача, яка в даному випадку є обґрунтованою належними, достатніми та допустимими доказами.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона. Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами у справі є будь – які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, враховуючи принципи адміністративного судочинства та з огляду на положення ч. 2 ст. 77 КАС України, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача – суб'єкта владних повноважень, якщо він заперечує проти адміністративного позову. За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а тому, в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Комплекс" (АДРЕСА_1, код 37692302) до Головного управління ДФС у Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, буд. 52, код ЄДРПОУ 39393632), третя особа – Державна фіскальна служба України (м. Київ-53, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 39292197) про визнання протиправним та скасування рішення – відмовити.
2. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини рішення - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя ОСОБА_4