Рішення № 80161659, 27.02.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2019
Номер справи
480/485/19
Номер документу
80161659
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 лютого 2019 р. Справа № 480/485/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

розглянувши в приміщенні суду в м. Суми в порядку письмового провадження адміністративну справу №480/485/19 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:

- визнати протиправною відмову відповідача у направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області необхідних документів для призначення позивачу пенсії за вислугою років;

- зобов’язати відповідача підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області необхідні документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 20.08.2015 він був звільнений з посади оперуповноваженого відділу розкриття майнових злочинів та незаконних заволодінь автотранспортом УКР УМВС в Сумській області, на час звільнення, як зазначає позивач, він мав достатню вислугу для призначення пенсії за вислугою років.

З метою призначення пенсії, позивач звернувся до УМВС в Сумській області з проханням підготувати та подати до Департаменту персоналу організації освітньої та наукової діяльності МВС України необхідні документи для призначення йому пенсії. Однак, відповідно до отриманої відповіді, УМВС в Сумській області відмовив позивачу у направленні вказаних документів, оскільки на момент звільнення позивач не мав достатньої вислуги років для призначення пенсії. Зазначену відповідь ОСОБА_1 оскаржив до суду.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 05.06.2018 по справі №818/1494/18 задоволено позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії. Визнано протиправною відмову Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області щодо направлення необхідних документів до Департаменту персоналу організації освітньої та наукової діяльності МВС України для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років. Зобов'язано Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області підготувати та направити до Департаменту персоналу організації освітньої та наукової діяльності МВС України необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.11.2018 по справі №818/1494/18 апеляційну скаргу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області залишено без задоволення. Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 05.06.2018 по справі №818/1494/18 залишено без змін.

В подальшому, на виконання рішення суду у справі №818/1494/18 Міністерством внутрішніх справ України в Сумській області підготовлено на направлено до Департаменту персоналу, організації, освітньої та наукової діяльності МВС України документи для призначення позивачу пенсії. Однак, листом від 04.01.2019 за №22/6-74 Департамент персоналу, організації, освітньої та наукової діяльності МВС України повідомив позивача про відсутність підстав для призначення йому пенсії за вислугу років, оскільки станом на 20.08.2015 вислуга ОСОБА_1 в календарному обчисленні становить 19 років 00 місяців 06 днів. Крім того, зазначив, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 05.06.2018 по справі №818/1494/18 було зобов’язано Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області підготувати та направити до Департаменту персоналу, організації, освітньої та наукової діяльності МВС України необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років. Отже, у Міністерства внутрішніх справ України у даному випадку не виникає жодних зобов’язань. Заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років повернуто йому разом із документами.

Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, просить суд відновити його порушене право на пенсійне забезпечення.

Ухвалою суду від 12.02.2019 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

26.02.2019 відповідач надав до суду письмовий відзив на позовну заяву (а.с.21-23), у якій зазначив, що відповідно до матеріалів особової справи позивача його було звільнено з органів внутрішніх справ 20.08.2015, а отже, відповідно до вимог законодавства йому необхідно мати вислугу 22 календарних роки і більше для призначення пенсії за вислугою років. Позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ мав вислугу років лише 19 років 00 місяців та 6 днів. Крім цього, відповідач звертає увагу суду, що листом Департаменту персоналу, організації, освітньої та наукової діяльності МВС України від 04.01.2019 №22/6-74 (який позивач помилково вважає відмовою) ОСОБА_1 не було відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років, а лише повернуто його заяву разом з документами як такі, що не відповідають вимогам законодавства. Щодо вимоги про зобов’язання МВС України підготувати та подати до ГУПФУ в Сумській області необхідні документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років, відповідач зазначає, що саме на Департамент персоналу, організації, освітньої та наукової діяльності МВС України покладено функції стосовно перевірки документів осіб, які бажають отримувати пенсію за вислугою років, вимогам законодавства, а лише після того, надіслання їх до органів Пенсійного фонду України.

27.02.2019 третя особа, ГУПФУ в Сумській області, надала до суду письмові пояснення (а.с.26), згідно яких документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років від Міністерства внутрішніх справ України не надходили.

У судове засідання сторони не з’явились, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлені (а.с.18-20).

Згідно ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, яка діє з 15.12.2017), неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Частиною 9 цієї статті встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

На виконання вимог ч. 13 ст. 10 та ч. 1 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (ч. 4 ст. 229 КАС України).

Таким чином, враховуючи наведені обставини, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, справа розглянута в письмовому провадженні.

Суд, вивчивши письмові матеріали справи, оцінивши наявні докази у їх сукупності, задовольняє позовну заяву у повному обсязі, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 20.08.2015 ОСОБА_1 був звільнений з посади оперуповноваженого відділу розкриття майнових злочинів та незаконних заволодінь автотранспортом УКР МВС.

Відповідно до вказаного наказу, вислуга позивача на день звільнення складає: календарна – 19 років 6 днів та пільгова – 4 роки, 6 місяців та 19 днів.

14.03.2018 року позивач надав УМВС України в Сумській області заяву, у якій просив відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підготувати та направити через відповідні структури до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області подання для призначення позивачу пенсії за вислугою років. До вказаної заяви позивач додав: наказ про звільнення, витяг з послужного списку, довідку від 22.02.2018 №12/К-49лк, копію паспорта та ідентифікаційного коду, копію трудової книжки, копію військового квитка, реквізити банківського рахунку.

УМВС України в Сумській області, листом від 19.03.2018 №33/К-336пк відмовив позивачу в задоволенні його заяви, оскільки на день звільнення зі служби позивач не мав 22 календарних роки вислуги, як це передбачено чинним законодавством, у зв’язку із чим, повідомив позивача про неможливість направити документи для оформлення подання для призначення пенсії за вислугою років до відділу координації соціальних та пенсійних питань ДПООНД МВС України, як уповноваженому структурному підрозділу.

Вищезазначені обставини встановлені рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 05.06.2018 по справі №818/1494/18 (а.с.12-14), яке залишено без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.11.2018 по справі №818/1494/18 (а.с.15-16).

Так, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від05.06.2018 по справі №818/1494/18 визнано протиправною відмову Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області щодо направлення необхідних документів до Департаменту персоналу організації освітньої та наукової діяльності МВС України для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років; зобов'язано Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області підготувати та направити до Департаменту персоналу організації освітньої та наукової діяльності МВС України необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років.

На виконання рішення суду Міністерством внутрішніх справ України в Сумській області підготовлено на направлено до Департаменту персоналу, організації, освітньої та наукової діяльності МВС України документи для призначення позивачу пенсії ОСОБА_1 Однак, листом від 04.01.2019 за №22/6-74 Департамент персоналу, організації, освітньої та наукової діяльності МВС України повідомив позивача про відсутність підстав для призначення йому пенсії за вислугу років, оскільки станом на 20.08.2015 вислуга ОСОБА_1 в календарному обчисленні становить 19 років 00 місяців 06 днів. Крім того, зазначив, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 05.06.2018 по справі №818/1494/18 було зобов’язано Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області підготувати та направити до Департаменту персоналу, організації, освітньої та наукової діяльності МВС України необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років. Таким чином, у Міністерства внутрішніх справ України у даному випадку не виникає жодних зобов’язань. Заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років повернуто йому разом із документами.

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1, суд виходить з наступного.

Згідно зі ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно п."б" ст.1-2 Закону №2262 право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України №1522 від 02.11.2006 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 (далі по тексту - Порядок №3-1).

Так, пунктом 1 Порядку №3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб.

Відповідно правових положень Порядку №3-1, на уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Разом з тим, пунктами 12 і 13 Порядку №3-1 передбачено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.

У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженими структурними підрозділами до органів, що призначають пенсії, мають бути завірені цими уповноваженими структурними підрозділами в установленому порядку.

Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються безпосередньо заявниками до органів, що призначають пенсії, завіряються органами, що призначають пенсії.

При прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.

Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.

Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії. (п.16-18 Порядку №3-1).

Виходячи із положень вищевказаного Порядку, на уповноважені структурні підрозділи покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

В свою чергу, рішення щодо призначення або відмови в призначенні певного виду пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» приймають органи Пенсійного фонду України (ст. 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).

Тобто, законодавцем чітко визначено, що виключно органи Пенсійного фонду України уповноважені приймати рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії тим категоріям осіб, на яких розповсюджується дія Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В порушення вимог п.12 Порядку №3-1 відповідачем не здійснено оформлення всіх необхідних документів про призначення пенсії позивачу та подання їх у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії, окрім того, позивача з ними не ознайомлено, і не надіслано їх до відповідних органів для прийняття відповідного рішення, а фактично відмовлено позивачу у призначенні пенсії з посиланням на відсутність у останнього календарної вислуги років для призначення пенсії за вислугою років.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи діють виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законом.

Згідно із ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оскільки оцінка наявності (відсутності) права у позивача на зазначений вид пенсії, могла бути надана лише органом, який призначає пенсії на підставі документів, в направленні яких Міністерством внутрішніх справ України, фактично відмовлено, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач вийшов за межі наданих йому повноважень та по суті вирішив за орган, який призначає пенсії, щодо відсутності у ОСОБА_1 права на призначення пенсії, а звідси - відсутності необхідності в направленні документів.

З огляду на встановлені обставини у справі, суд зазначає, що відмова Міністерства внутрішніх справ України, у підготовці та направленні до відповідного органу документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років, є протиправною.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії – задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України у направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області необхідних документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.

Зобов’язати Міністерство внутрішніх справ України (вул. Богомольця, буд.10, м. Київ, 01024, код ЄДРПОУ 00032684) підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) необхідні документи для призначення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 40000, РНОКПП НОМЕР_1) пенсії за вислугу років.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Кунець