
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 лютого 2019 р. Справа № 480/4452/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кравченка Є.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Михайленко О.В. ,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/4452/18
за позовом Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради
до Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И В:
Комунальне підприємство "Міськводоканал" Сумської міської ради (далі - позивач) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення: № НОМЕР_1 від 09.08.2018 про застосування штрафу у сумі 46 367,40 грн.; № НОМЕР_2 від 18.10.2018 про застосування штрафу у сумі 115,10 грн.; № НОМЕР_3 від 25.10.2018 про застосування штрафу у сумі 24 520,87 грн.; № НОМЕР_4 від 12.11.2018 про застосування штрафу у сумі 326 845,07 грн.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 03.12.2018 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду в порядку загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні.
Ухвалою суду від 31.01.2019 закрито підготовче провадження по справі, призначено справу до судового розгляду по суті.
Позовні вимоги мотивовані тим, що підставами прийняття оскаржуваних рішень стали висновки, викладені в актах перевірок щодо порушення термінів реєстрації КП “Міськводоканал” СМР податкових накладних в ЄРПН, які зроблено на підставі того, що підприємством за лютий, березень, червень, липень, серпень і грудень 2016 року, лютий і березень 2017 року виписані податкові накладні, по яким порушено терміни реєстрації податкових накладних в ЄРПН (від 61 до 365 календарних днів, та на 365 і більше календарних днів), та які підлягають наданню покупцям, на загальну суму податку на додану вартість 795 750,89 грн., що тягне за собою застосування штрафних санкцій за всіма вище переліченими податковими повідомленнями-рішеннями на загальну суму 397 848,44 грн.
Позивач вважає оскаржувані податкові повідомлення-рішення незаконними і такими, що підлягають скасуванню у зв’язку з наступним.
Згідно витягів КП “Міськводоканал” СМР з системи електронного адміністрування ПДВ суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН мала мінусове (від’ємне) значення, що не надавало можливості КП “Міськводоканал” СМР здійснювати реєстрацію податкових накладних в ЄРПН. Однак, позивач стверджує, що це відбулось не з вини підприємства, а з вини ДФС України, що підтверджується судовими рішеннями у справах № 818/658/16 та № 818/883/16, які набрали законної сили. Вказаними судовими рішеннями встановлено факти бездіяльності Державної фіскальної служби України, що призвело до негативного впливу на господарську діяльність КП “Міськводоканал” СМР, а саме неможливості реєстрації податкових накладних за період з жовтня 2015 року по грудень 2018 року (включно) в межах граничних термінів.
Таким чином, КП “Міськводоканал” СМР не могло своєчасно реєструвати в ЄРПН податкові накладні, виписані підприємством за лютий, березень, червень, липень, серпень і грудень 2016 року, лютий і березень 2017 року по причині того, що ДФС України, як державний орган, до компетенції якого віднесено адміністрування податку на додану вартість в системі електронного адміністрування ПДВ, не виконала вимоги діючого законодавства в системі електронного адміністрування ПДВ і протиправно не збільшила підприємству з 01.09.2015 по 02.01.2018 суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на 10,7 млн. грн., чого б вистачило для реєстрації податкових накладних підприємства, у тому числі на суму ПДВ 795 750,89 грн., за порушення термінів реєстрації яких до підприємства застосовано штраф на загальну суму 397 848,44 грн. згідно вище зазначених оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Відповідач подав до суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування (чинному на 31.12.2016 року). У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно із Податковим кодексом України.
У зв’язку із порушеннями, встановленими актами перевірок, КП "Міськводоканал" СМР оскаржуваними рішеннями нараховані штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за лютий, березень, червень, липень, серпень і грудень 2016 року, лютий і березень 2017 року.
Відповідач звертає увагу на те, що реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, відноситься до обов’язків платника податку на додану вартість, що встановлені вказаними вище нормами Податкового кодексу України. Відповідальність за порушення платником податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, носить безумовний характер, - наявність вини платника податку, який не виконав встановленого Податковим кодексом України обов’язку, не потребує доказуванню. Умови звільнення платника податків від відповідальності за порушення вимог Податкового кодексу України не передбачені ні главою 11 Податкового кодексу Україні, ні пунктом 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України. Однією з основних засад податкового законодавства України, відповідно до пп. 4.1.3 п. 4.1 ст. 4 Податкового кодексу, є невідворотність настання визначеної законом відповідальності у разі порушення податкового законодавства.
Крім того, відповідач зазначив, що незважаючи на встановлену судовими рішеннями неправомірність дій ДФС України в частині не зарахування поповнення електронного рахунку та збільшення суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні, позивач мав можливість своєчасно виконати встановлений Податковим кодексом України обов’язок щодо своєчасної реєстрації податкових накладних. Адже пунктом 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України встановлено, що якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в ЄРПН, то платник зобов’язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Тобто, реєстрація податкової накладної та забезпечення наявності необхідної суми коштів на своєму рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість є безпосереднім обов’язком платника податків, який не був виконаний КП «Міськводоканал» СМР.
Також, відповідач зауважив, що рішення Сумського окружного адміністративного суду від 20.09.2016 по справі № 818/658/16 та рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16.11.2016 по справі №818/883/16 були повністю виконані станом на 04.01.2018 - збільшено суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові та/або розрахунки коригування в ЄРПН на 6 702 908,46 грн. та на 3 299 149,21 грн. Незважаючи на вищезазначені дії, КП «Міськводоканал» СМР здійснював реєстрацію податкових накладних після значного спливу часу, що підтверджується витягами з ЄРПН.
Позивач подав до суду відповідь на відзив та додаткові пояснення по справі, в яких зазначив, що після виконання відповідачем рішень суду та отримання можливості реєструвати податкові накладні в ЄРПН КП “Міськводоканал” СМР скористалось своїм правом, передбаченим п. 201.10 ст. 201 ПК України, та з 02.01.2018 стало реєструвати в ЄРПН податкові накладні, як поточні, так і протерміновані, у тому числі і ті, по яким виявлено порушення в актах перевірок, з урахуванням технічних можливостей системи електронного адміністрування ПДВ. Так, згідно витягу з ЄРПН № 02320270 на запит від 02320270 КП “Міськводоканал” СМР зареєструвало з 04.01.2018 по 28.09.2018 в ЄРПН податкові накладні, складені за період з 01.01.2015 по 01.10.2018 в кількості 19 771 шт. на загальну суму ПДВ 13 999 256 грн., а також розрахунків коригування до податкових накладних, складених за той же період в кількості 181 шт. Позивач просив взяти до уваги, що одночасно в ЄРПН реєструються і поточні податкові накладні, складені підприємством в 2018-2019 роках, за несвоєчасну реєстрацію яких, також, може бути застосовано штраф. Позивач не міг раніше зареєструвати протерміновані податкові накладні, так як це залежало від технічних можливостей системи електронного адміністрування ПДВ.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Сумській області на підставі п.п. 19-1.1.1, 19-1.1.2 п.п. 19-1.1 п. 19-1 ст. 19, п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.1 п.75.1 ст. 75 Податкового кодексу України в порядку ст. 76 ПК України проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних комунального підприємства “Міськводоканал” Сумської міської ради за грудень 2016 року, за результатами якої складено акт від 20.07.2018 № 4586/18-28-12-01/03352455 (а.с. 18, т. 1).
Актом перевірки встановлено, що позивачем не забезпечено перерахування потрібної суми коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування для своєчасної реєстрації податкових накладних, у зв’язку з чим допущено несвоєчасну реєстрацію КП “Міськводоканал” СМР податкових накладних в ЄРПН за грудень 2016 року в кількості 3 шт. на загальну суму ПДВ 92734,78 грн., чим порушено вимоги п. 201.10 ст. 201 ПК України.
На підставі акту від 20.07.2018 № 4586/18-28-12-01/03352455 ГУ ДФС у Сумській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.08.2018 № НОМЕР_1, відповідно до якого за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 365 і більше календарних днів на суму ПДВ 92 734,78 грн. застосовано штраф в розмірі 50% у сумі 46 367,40 грн. (а.с. 28, т. 1).
26.09.2018 Головним управлінням ДФС у Сумській області на підставі п.п. 19-1.1.1, 19-1.1.2 п.п. 19-1.1 п. 19-1 ст. 19, п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.1 п.75.1 ст. 75 Податкового кодексу України в порядку ст. 76 ПК України проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних комунального підприємства “Міськводоканал” Сумської міської ради за лютий 2017 року, вересень 2017 року, за результатами якої складено акт від 26.09.2018 № 6368/18-28-12-01/03352455 (а.с. 30, т. 1).
Актом перевірки встановлено, що позивачем не забезпечено перерахування потрібної суми коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування для своєчасної реєстрації податкових накладних, у зв’язку з чим допущено несвоєчасну реєстрацію КП “Міськводоканал” СМР податкових накладних в ЄРПН в лютому та вересні 2017 року, в кількості 8 шт. на загальну суму ПДВ 287,75 грн., чим порушено вимоги п. 201.10 ст. 201 ПК України.
На підставі акту від 26.09.2018 № 6368/18-28-12-01/03352455 ГУ ДФС у Сумській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 18.10.2018 № НОМЕР_2, відповідно до якого за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 до 365 календарних днів на суму ПДВ 287,75 грн. застосовано штраф в розмірі 40% у сумі 115,10 грн. (а.с. 31, т. 1).
05.10.2018 Головним управлінням ДФС у Сумській області на підставі п.п. 19-1.1.1, 19-1.1.2 п.п. 19-1.1 п. 19-1 ст. 19, п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.1 п.75.1 ст. 75 Податкового кодексу України в порядку ст. 76 ПК України проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних комунального підприємства “Міськводоканал” Сумської міської ради за червень-липень 2016 року, за результатами якої складено акт № 6768/18-28-12-01/03352455 від 05.10.2018 (а.с. 33-34, т. 1).
Актом перевірки встановлено, що позивачем не забезпечено перерахування потрібної суми коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування для своєчасної реєстрації податкових накладних, у зв’язку з чим допущено несвоєчасну реєстрацію КП “Міськводоканал” СМР податкових накладних в ЄРПН в червні та липні 2016 року, в загальній кількості 38 шт. на загальну суму ПДВ 49041,61 грн., чим порушено вимоги п. 201.10 ст. 201 ПК України.
На підставі акту від № 6768/18-28-12-01/03352455 від 05.10.2018 ГУ ДФС у Сумській області прийнято податкове повідомлення-рішення від № НОМЕР_3 від 25.10.2018, відповідно до якого за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 365 і більше календарних днів на суму ПДВ 49 041,61 грн. застосовано штраф в розмірі 50% у сумі 24 520,87 грн. (а.с. 35, т. 1).
24.10.2018 ГУ ДФС у Сумській області Головним управлінням ДФС у Сумській області на підставі п.п. 19-1.1.1, 19-1.1.2 п.п. 19-1.1 п. 19-1 ст. 19, п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.1 п.75.1 ст. 75 Податкового кодексу України в порядку ст. 76 ПК України проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних комунального підприємства “Міськводоканал” Сумської міської ради за лютий, березень, липень, серпень, грудень 2016 року, за результатами якої складено акт від 24.10.2018 № 23/18-28-54-12/03352455 (а.с. 37, т. 1).
Актом перевірки встановлено, що позивачем не забезпечено перерахування потрібної суми коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування для своєчасної реєстрації податкових накладних, у зв’язку з чим допущено несвоєчасну реєстрацію КП “Міськводоканал” СМР податкових накладних в ЄРПН в лютому 2016 року в кількості 467 шт., в березні 2016 року в кількості 221 шт., в липні 2016 року в кількості 13 шт., в серпні 2016 року в кількості 3 шт., в грудні 2016 року в кількості 4 шт. на загальну суму ПДВ 653 686,75 грн., чим порушено вимоги п. 201.10 ст. 201 ПК України.
На підставі акту від № НОМЕР_4 від 12.11.2018 ГУ ДФС у Сумській області прийнято податкове повідомлення-рішення від № НОМЕР_3 від 25.10.2018, відповідно до якого за затримку реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних на 365 і більше календарних днів на суму ПДВ 653 686,75 грн. застосовано штраф в розмірі 50% у сумі 326 845,07 грн. (а.с. 38, т. 1).
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно із п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України (в редакції, яка діяла на час прийняття оспорюваних податкових повідомлень-рішень) порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Положеннями п. 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, зокрема, наступне:
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов’язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Приписами пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України передбачено, що у разі проведення органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку. При цьому для поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов’язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати яких настав, що обліковується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, до виконання в повному обсязі за коригуючими реєстрами.
Відповідно до п.п. 200-1.1, 200-1.2 ст. 200-1 ПК України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу. Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Відповідно до п. 200-1.5 ст. 200-1 ПК України з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до Державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у виданих податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді.
Аналіз викладених норм дає підстави для висновку, що складені платниками податку податкові накладні, підлягають реєстрації в ЄРПН в установлені законодавством терміни, за порушення яких передбачена відповідальність у вигляді застосування штрафних санкцій. При цьому, платник податку має право зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 ПК України.
Як встановлено із витягів КП “Міськводоканал” СМР з системи електронного адміністрування ПДВ суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН мала мінусове (від’ємне) значення та складала: станом на 24.02.2016: - 3 346 520,42; станом на 25.03.2016: - 4 159 425,77; станом на 25.04.2016: - 2 501 390,41; станом на 25.05.2016: - 2 838 733,73; станом на 24.06.2016: - 3 611 095,45; станом на 26.07.2016: - 3 832 214,72; станом на 22.08.2016: - 3 869 179,73; станом на 28.09.2016: - 3 836 522,09; станом на 27.10.2016: - 3 024 022,43; станом на 25.11.2016: - 3 202 198,68; станом на 26.12.2016: - 3 256 711,89; станом на 30.01.2017: - 1 994 542,21; станом на 21.02.2017: - 2 753 568,69; станом на 21.03.2017: - 3 374 539,27; станом на 25.04.2017: - 3 623 096,27; станом на 23.05.2017: - 3 216 532,25; станом на 23.06.2017: - 2 352 664,70;- станом на 26.07.2017: - 3 412 661,88; станом на 23.08.2017: - 1 883 864,48; станом на 21.09.2017: - 922 561,08; станом на 23.10.2017: - 3 548 301,32; станом на 22.11.2017: -2 730 427,59; станом на 28.12.2017: - 2 804 644,77 (а.с. 52-74, т. 1).
Тобто, мінусова (від'ємна) реєстраційна сума не надавала можливості КП “Міськводоканал” СМР здійснювати реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.
Однак, це відбулось не з вини підприємства, а з вини ДФС України, що підтверджується рішеннями суду, які набрали законної сили, від 20.09.2016 по справі № 818/658/16 (а.с. 247-249, т. 2) та від 16.11.2016 по справі № 818/883/16 (а.с. 250-254, т. 2).
Так, 19.02.2016 КП “Міськводоканал” СМР подано до ДПІ у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області податкову декларацію з ПДВ за січень 2016 року. В таблиці 3 до додатку № 5 вказаної декларації підприємством зазначено перелік податкових накладних, включених підприємством до складу податкового кредиту за липень - грудень 2015 року на загальну суму ПДВ 6 736 033 грн. Однак, в порушення вимог діючого законодавства дана сума 6 736 033 грн. не врахована на електронному рахунку підприємства в системі електронного адміністрування ПДВ, за роботу якої відповідає ДФС України.
Для захисту своїх прав КП “Міськводоканал” СМР звернулось до Сумського адміністративного окружного суду з адміністративним позовом про зобов’язання ДФС України зобов’язання вчинити дії щодо збільшення суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 20.09.2016 по справі № 818/658/16, яка набрала законної сили 06.12.2016, визнано протиправною бездіяльність та зобов'язано ДФС України збільшити КП “Міськводоканал” СМР в системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН на 6 736 033,00 грн. за результатами поданої податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2016 року.
Крім того, в 2015 році КП “Міськводоканал” СМР відповідно до договорів № № 1/375 від 29.07.2015, 8/375 від 13.08.2015 та 24/375 від 08.12.2015 “Про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 № 375” отримало субвенцію на загальну суму 3 818 644,70 грн. на погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги з водопостачання та водовідведення, що підтверджується копіями таких договорів. Отримані кошти КП “Міськводоканал” СМР на виконання умов вказаних договорів перерахувало у повному обсязі на загальну суму 3 818 644,70 грн. до загального фонду державного бюджету згідно платіжних доручень № № 11 від 31.08.2015,17 від 31.08.2015 та 34 від 10.12.2015 для погашення податкового боргу з ПДВ. Однак, в порушення норм діючого законодавства дана сума 3 818 644,70 грн. не врахована на електронному рахунку підприємства в системі електронного адміністрування ПДВ, за роботу якої відповідає ДФС України. Для захисту своїх прав КП “Міськводоканал” СМР звернулось до Сумського адміністративного окружного суду з адміністративним позовом про зобов’язання ДФС України вчинити дії щодо збільшення суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 16.11.2016 по справі № 818/883/16, яка набрала законної сили 27.06.2017, адміністративний позов КП “Міськводоканал” СМР задоволено, визнано бездіяльність ДФС України протиправною та зобов’язано ДФС України вчинити дії щодо збільшення суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на 3 818 644,70 грн.
Однією із сторін в справах, по яким прийняті вищевказані судові рішення, виступало КП “Міськводоканал” СМР. Тому відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені у цих справах, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Як встановлено із витягу з електронного рахунку КП "Міськводоканал" СМР вищевказані рішення суду по справам № 818/658/16 № 818/883/16 були повінстю виконані ДФС України лише 04.01.2018, а саме збільшено суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, до позитивного значення (а.с. 182, т. 1).
Після отримання можливості реєструвати податкові накладні в ЄРПН, КП “Міськводоканал” СМР з 04.01.2018 розпочало реєструвати в ЄРПН податкові накладні, як поточні, так і протерміновані, у тому числі і ті, по яким виявлено порушення в актах перевірок, з урахуванням технічних можливостей системи електронного адміністрування ПДВ.
Так, згідно витягу з ЄРПН № 02320270 на запит від 02320270 КП “Міськводоканал” СМР зареєструвало з 04.01.2018 по 28.09.2018 в ЄРПН податкові накладні, складені за період з 01.01.2015 по 01.10.2018 в кількості 19 771 шт. на загальну суму ПДВ 13 999 256 грн., а також розрахунків коригування до податкових накладних, складених за той же період в кількості 181 шт. (а.с. 10-242, т. 2).
Суд звертає увагу на те, що позивачем одночасно в ЄРПН реєструвались і поточні податкові накладні, складені підприємством в 2018-2019 роках, за несвоєчасну реєстрацію яких також міг бути застосований штраф, а тому суд вважає, що позивач фізично не міг раніше зареєструвати протерміновані податкові накладні, оскільки це залежало від технічних можливостей системи електронного адміністрування ПДВ.
Рішеннями Сумського окружного адміністративного суду від 20.09.2016 по справі № 818/658/16 та від 16.11.2016 по справі № 818/883/16 встановлено факт бездіяльності Державної фіскальної служби України, що призвело до негативного впливу на господарську діяльність позивача, а саме неможливості реєстрації податкових накладних за період за лютий, березень, червень, липень, серпень і грудень 2016 року, лютий і березень 2017 року в межах граничних термінів.
Суд зауважує, що відповідно до пункту 109.1 статті 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
В межах спірних правовідносин судом встановлено, що неналежне виконання вимог податкового законодавства стосовно своєчасної реєстрації підприємством податкових накладних відбулось з вини контролюючого органу, що виключає протиправність діянь платника податку, та, як наслідок, притягнення його до відповідальності. Відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовила протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій спірними податковими повідомленнями-рішеннями.
Згідно із частиною 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Аналізуючи наведені відповідачем доводи, суд дійшов висновку, що відповідачем належним чином не доведено правомірність прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень про накладення на позивача штрафів за прострочення термінів реєстрації податкових накладних за умов відсутності вини платника податків у такій прострочці.
Згідно із п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, суд вважає, що податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області № НОМЕР_1 від 09.08.2018, № НОМЕР_2 від 18.10.2018, № НОМЕР_3 від 25.10.2018 та № НОМЕР_4 від 12.11.2018 не відповідають вимогам ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки прийняті без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправними та скасування вищевказаних податкових повідомлень-рішень є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради до Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області від 09.08.2018 № НОМЕР_1 про застосування штрафу у сумі 46 367,40 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області від 18.10.2018 № НОМЕР_2 про застосування штрафу у сумі 115,10 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області від 25.10.2018 № НОМЕР_3 про застосування штрафу у сумі 24 520,87 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області від 12.11.2018 № НОМЕР_4 про застосування штрафу у сумі 326 845,07 грн.
Стягнути на користь Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради (вул. Білопільський шлях, б. 9, м. Суми, 40009, ідентифікаційний код 03352455) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області (вул. Іллінська, 13, м. Суми, 40009, ідентифікаційний код 39456414) судовий збір у розмірі 5 967 (п’ять тисяч дев’ятсот шістдесят сім) грн. 73 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко
Повний текст рішення складений та підписаний 28.02.2019.