
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 вересня 2018 року м. Київ № 810/3435/18
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Панової Г.В., при секретарі судового засідання: Волощук В.В.,
за участю:
позивача – ОСОБА_1,
представників сторін:
від позивача – ОСОБА_2
від відповідача – ОСОБА_3,
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну сраву
за позовом ОСОБА_1
до Києво - Святошинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області
про зобов’язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Києво - Святошинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить зобов’язати Києво - Святошинське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_1 індексацію пенсії відповідно до Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” з урахуванням показника індексу інфляції по Україні за період з січня 2014 року по жовтень 2017 року включно 224,4% з 01.01.2014 по 06.06.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Києво-Святошинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію. Так, 08.01.2018 позивач, через свого представника, звернувся до відповідача з заявою в якій просив повідомити про здійснену індексацію пенсії щомісячно відповідно до вимог Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”, починаючи з 01.01.2014.
На вказане звернення відповідач листом від 18.06.2018 № 229/Й-1 повідомив позивача, що індексація пенсії проводилась у фіксованій сумі. На думку позивача, такі дії суб’єкта владних повноважень є протиправними .
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.07.2018 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін на 24.09.2018.
Крім того, судом запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву та разом з цим, роз'яснено, що разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Представник відповідача в письмовому відзиві, поданому до суду, позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що з 01.01.2014 року позивачу, як непрацюючому пенсіонеру за віком, проводилася індексація пенсії згідно з вимогами Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» в автоматичному режимі відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 17.07.2013 року № 1078 (зі змінами). Відповідно до пункту 2.1 постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 13.06.2012 № 526 базовим місяцем є місяць у якому підвищено розмір пенсії внаслідок перерахунку постійних складових пенсії (призначеного розміру пенсійної виплати).
Сума індексації визначається як результат множення суми пенсії, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100%. Інформація щодо змін індексу споживчих цін щомісячно опубліковується Держкомстатом України в офіційних виданнях. У разі підвищення розмірів пенсій місяць, у якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії. Розмір фіксованої індексації зменшується у разі проведення подальших перерахунків, якщо підвищення призначеного розміру пенсії без врахування фіксованої індексації менше суми фіксованої індексації.
Водночас, з 01.10.2017 було здійснено індивідуальний масовий перерахунок пенсії позивача, який вищий за індексацію, а тому індексація пенсії в цьому місяці не проводилась.
Отже, нарахування та виплата позивачу пенсії здійснюється згідно чинного законодавства, підстав для виплати пенсії в інших розмірах немає.
В обґрунтуванні відзиву на позов відповідач зазначив, що дана правова позиція підтримана постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.02.2018 у справі № 369/3363/17, постановою Вищого адміністративного суду України № К/800/37862/14 від 01.03.2017, постановами Верховного Суду України № 264/7745/14-а від 13.10.2015 та № 264/647/15-а від 17.02.2016.
У судове засідання, призначене на 24.09.2018 з'явились позивач, його представник та уповноважений представник відповідача.
В ході судового розгляду справи, позивач та його представник позов підтримали з підстав викладених у позовній заяві та просили його задовольнити.
У свою чергу, представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову.
Крім того на виконання вимог ухвали Київського окружного адміністративного суду від 16.07.2018 Києво-Святошинським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України 10.09.2018 було надано до суду витребувані докази по справі, зокрема копії пенсійної справи ОСОБА_1, які містять розпорядження про призначення та перерахунок пенсії, протоколи індивідуального перерахунку тощо.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши їх в сукупності, заслухавши представників сторін, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Києво-Святошинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію за віком при повному страховому стажі відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 04.05.2012.
08.06.2018 року позивач, через свого представника звернувся до органу Пенсійного фонду з заявою, в якій просив повідомити про здійснену індексацію пенсії щомісячно з 01.01.2014 по жовтень 2017 з урахуванням індексу інфляції в розмірі 224, та перерахувати та виплатити індексацію з 2014 року з урахуванням всіх проведених виплат.
Відповідач листом від 18.06.2018 № 229-Й-1 повідомив позивачу, що з 01.01.2014 проводилась індексація його пенсії згідно базового місяця - січня 2014, яка при масових перерахунках збільшувалась.
Відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (зі змінами) та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, індексації підлягають грошові доходи населення, які не мають разового характеру.
Крім того, у листі вказано, що при індивідуальному масовому перерахунку пенсії з 01.10.2017 розмір підвищення доходу збільшився, тому індексація в цьому місяці не проводилася.
Вказане також підтверджується довідкою Києво-Святошинського об’єднаного управління відділу у Макарівському районі Пенсійного фонду України, з якої вбачається, що ОСОБА_1 було нараховано пенсію за період з січня 2014 по жовтень 2017 , в тому числі у період з липня 2014 по вересень 2017, в тому числі індексація з липня 2014 по вересень 2017.(а.с.14)
Як вбачається з листа Державної служби статистики України від 15.05.2018 № 15.2-20/817ПІ, наданого на запит позивача, індекс інфляції по Україні за період з січня 2014 року по жовтень 2017 року включно становив 224,4.0%.
Відповідно до розпорядження 143610 від 23.04.2018 Києво-Святошинського ОПФУ (Макарівського відділення) ОСОБА_1 на загальних підставах призначена та виплачується пенсія за віком, розмір якої з 01.10.2017 по 01.04.2018 становить 2226, 04 грн. Перерахунок пенсії здійснювався на підставі зміни надбавки.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України “Про індексацію грошових доходів населення” від 03.07.1991 р. № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ), “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.06.2003 Р. №1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), Постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення” від 17.07.2003 р. № 1078 у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок №1078).
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини першої статті 42 закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
За визначенням ст. 1 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”, індексація грошових доходів населення – встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Виходячи зі змісту ч. 1 ст. 2 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, у тому числі пенсії та оплата праці (грошове забезпечення).
Згідно зі статтею 4 вказаного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (до 01.01.2016) і 103 відсотка (після 01.01.2016). Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат здобутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін (стаття 6 Закону № 1282-XII).
Крім того приписами статті 6 Закону № 1282-XII передбачено, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Регулювання цього питання здійснюється Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок №1078).
Пунктом 2 Порядку № 1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку). Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з пунктом 4 Порядку № 1078 у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Відповідно до пункту 5 вказаного Порядку № 1078 у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним та публікується в офіційних періодичних виданнях.
У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менший суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення(п.5 вказаної Порядку № 1078).
Водночас, даною нормою визначено, що сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу
З аналізу вказаної норми вбачається, що пенсія індексується відповідно до визначеного базового місяця. Базовим вважається місяць підвищення розміру пенсії, у зв’язку з індивідуальним (масовим) перерахунком індексація в цьому місяці не проводиться.
Системний аналіз правових норм та інформація надана у листі Києво-Святошинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 18.06.2018 № 229-Й-1 надає підстави стверджувати, що позивачу з 01.01.2014 року по 01.10.2017 року здійснювалася індексація пенсії, що підтверджується також дослідженим у судовому засіданні копією протоколу Києво-Святошинського ОУ ПФУ Київської області від 14/03/2014 та розпорядженнями про призначення пенсії 143610 від 13.03.2014, 24.05.2016, протоколами від 14.03.2014, 13.06.2014 індивідуального перерахунку, довідкою Києво-Святошинського об’єднаного управління відділу у Макарівському районі Пенсійного фонду України від 18.06.2018.
У свою чергу, індексація пенсії позивача у жовтні 2017 року органами Пенсійного фонду не проводилась, що підтверджується відповідно розпорядженням 143610 від 23.04.2018.
Аналізуючи вказані норми, суд дійшов висновку, що встановлення вказаного підвищення, як і нарахування індексації, є механізмом часткового відшкодовування подорожчання споживчих товарів і послуг, зокрема, для такої категорії осіб, як пенсіонери.
Щодо посилань позивача на той факт, що частина 2 статті 6 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”, про проведення індексації в порядку передбаченому Кабінетом міністрів України, визнано неконституційною Рішенням Конституційного Суду від 22.05.2008 № 10-рп/2008, суд зазначає наступне.
Дійсно Рішенням Конституційного Суду від 22.05.2008 № 10-рп/2008 визнано неконституційними зміни внесені в статтю 6 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”.
Водночас, суд зазначає, що самі положення Порядку проведення індексації грошових доходів населення затвердженого Кабінетом міністрів України від 17.07.2003 №1078 не конституційними не визнані, та не протирічать, на думку суду, положенням Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” саме в частині взаємодії при обчисленні індексації пенсій, та є чинними на час розгляду адміністративної справи.
Крім того, суд звертає увагу, що рішенням Конституційного Суду від 22.05.2008 № 10-рп/2008 мотивовано виключно незаконністю внесення змін в Закон України “Про індексацію грошових доходів населення” Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.
Також суд зазначає, що посилання позивача в обґрунтування позовних вимог, на рішення Київського апеляційного адміністративного суду у справах № 758/9406/16-а, № 754/3626/17 є помилковим, оскільки не співпадає з предметом даного спору, оскільки у даній судовій справі загальне право позивача на індексацію пенсії не заперечується.
Згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із статтею 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено обґрунтованість позовних вимог, тому адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Панова Г. В.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення 28 вересня 2018 р.