
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
12 лютого 2019 року Справа № 280/4654/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу позовною заявою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (69037, м. Запоріжжя, вул. Правди, б5-А кв.91, ід. код НОМЕР_1) до Головного управління Державної фіскальної служби України (69107,м.Запоріжжя, пр. Соборний, 166, КОД ЄДРПОУ 39396146) про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (далі – відповідач), в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) єдиного внеску №0091865002 від 20.08.2018.
Ухвалою від 03.12.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та призначено справу до розгляду у спрощеному позовному провадженні у даній справі, призначено перше судове засідання без виклику сторін призначено на 20.12.2018. 12.12.2018 ухвалою суду справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження та визначено підготовче засідання на 27.12.2018. В підготовчому засіданні 27.12.2018 було відкладено розгляд справи до 10.01.2019. В засіданні 10.01.2019 оголошено перерву до 05.02.2019.
05.02.2019 року сторони в судове засідання не з’явились. Позивачем під час подання адміністративного позову зазначено вимогу про розгляд справи за його відсутності.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 20.08.2018 головним управлінням ДФС в Запорізькій області 20.08.2018 прийнято рішення відносно ФОП ОСОБА_2 про застосування штрафних санкцій та пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску. З огляду на те, що під час перевірок відповідачем про донарахування сум єдиного внеску не складалися, а також відповідні вимоги про наявність боргу (недоїмки) на адресу позивача не надсилалися, у контролюючого органу були відсутні підстави для прийняття оскаржуваного рішення.
Відповідач адміністративний позов не визнав, у відзиві від 06.11.2018 вх. № 35503 зазначає, що ним правомірно нараховано штрафні санкції за несвоєчасне перерахування сплати єдиного внеску позивачем, що підтверджується даними картки платника єдиного внеску, просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.
За таких обставин та керуючись частиною дев’ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у ній доказів у порядку письмового провадження.
На підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, повно та всебічно встановивши обставини справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступне.
ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) є платником єдиного податку з 01.01.2012 на 2 группі 20%, нарахування по єдиному внеску здійснюються поквартально.
Станом на 01.10.2013, згідно картки особового рахунку платника за ФОП ОСОБА_1 рахувалася недоїмка в сумі 7 317,84 грн. Платником на рахунок сплати єдиного внеску, для фізичних осіб - підприємців, у т.ч. які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність (код платежу 71040000) суми єдиного внеску були несвоєчасно сплачені.
20.08.2018 головним управлінням ДФС в Запорізькій області прийнято рішення відносно ФОП ОСОБА_2 про застосування штрафних санкцій та пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску на підставі частини десятої та п. 2 частин одинадцятої ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яке направлено поштою листом з повідомленням про вручення та отримано платником 31.08.2018.
Позивач, вважаючи вищевказане рішення протиправним та з вимогою скасувати їх, звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-УІ із змінами та доповненнями (далі - Закон) платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Пункт 1 частини 8 статті 9 зобов'язує платників єдиного внеску, крім платників зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої ст. 4 цього Закону, сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. При цьому, п. 12 статті 9 цього Закону встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Стаття 25 Закону передбачає норму, згідно якої суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів, а саме: пункт 10 - на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу, а частина 2 пункту 11 - за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у ! розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 12 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджену Наказом Міндоходів України від 04.05.18 року № 469. Розрахунок здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.
Для платників, зазначених у підпунктах 1 та 2 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, таким періодом є календарний місяць, для платників, зазначених у підпунктах 3 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, - календарний рік, для платників, зазначених у підпункті З пункту 1 розділу II цієї Інструкції, які обрали спрощену систему оподаткування, - календарний квартал відповідно.
Відповідно до ч. 16 ст. 25 Закону строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Оскільки, у даному випадку, судом встановлено що відповідно до картки особового рахунку платника в ФОП ОСОБА_2 існувала заборгованість за періоди з 2013 по 2018 року зі сплати єдиного внеску для фізичних осіб підприємців, тому і нарахування штрафних санкцій за несплату такої заборгованості є правомірною.
Посилання позивача на необхідність складання вимоги про наявність боргу (недоїмки) суд сприймає критично, так як винесення штрафних санкцій за несвоєчасну сплату не передбачає попереднє винесення такої вимоги або проведення буд яких звірок позивача з податковим органом.
З огляду на це, у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (69037, м. Запоріжжя, вул. Правди, б5-А кв.91, ід. код НОМЕР_1) до Головного управління Державної фіскальної служби України (69107,м.Запоріжжя, пр. Соборний, 166, КОД ЄДРПОУ 39396146) про визнання протиправним та скасування рішення- відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.О. Артоуз