
Справа № 519/853/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши у приміщенні суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Южненської міської ради Одеської області до Громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Правопорядок» про заборону діяльності Громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Правопорядок», зареєстрованого 29.11.2000 року виконавчим комітетом Южненськї міської ради Одеської області за реєстраційним №40, шляхом примусового розпуску, -
В С Т А Н О В И В:
З позовом до суду звернулась Южненська міська рада Одеської області до Громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Правопорядок» про заборону діяльності Громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Правопорядок», зареєстрованого 29.11.2000 року виконавчим комітетом Южненськї міської ради Одеської області за реєстраційним №40, шляхом примусового розпуску.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Южненська міська рада Одеської області звернулась до суду з позовом про заборону діяльності та примусовий розпуск Громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Правопорядок», оскільки ним не виконуються службові обов’язки, які визначені у їх статуті.
Ухвалою Южненського міського суду Одеської області від 04.12.2018 року адміністративну справу за позовом Южненської міської ради Одеської області до Громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Правопорядок» про заборонити діяльність Громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Правопорядок», зареєстрованого 29.11.2000 року виконавчим комітетом Южненськї міської ради Одеської області за реєстраційним №40, шляхом примусового розпуску, направлено до Одеського окружного адміністративного суду для розгляду.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 29.12.2018 року справу №519/853/18 прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження.
В судове засідання 13.02.2019 року сторони до залу судового засідання №27 Одеського окружного адміністративного суду не прибули, представник позивача та представник відповідача були сповіщені належним чином про день, час та місце слухання справи, але в судове засідання не прибули без поважних причин, відповідач відзив на позов до суду не надав, а тому, на підставі положень ч.9 ст.205 КАС України, суд ухвалив рішення розглянути цю справу в порядку письмового провадження 21.02.2019 року за наявними в справі письмовими доказами та запереченнями.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.6 ст.162 КАС України).
Дослідивши наявні в справі письмові докази, суд встановив наступні факти та обставини:
Як вбачається з матеріалів справи, протоколом №1 загальних зборів засновників Южненського міського громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Правопорядок» від 20.10.2000 року прийнято рішення про створення Южненського міського громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Правопорядок».
Згідно розпорядження виконавчого комітету Южненської міської ради від 29.11.2000 року за №02-02-520р Южненське міське громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Правопорядок» було зареєстроване (а.с.19).
29 листопада 2000 року виконавчим комітетом Южненської міської ради було прийняте рішення №02-02-520р «Про державну реєстрацію Южненського громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Правопорядок» та видано свідоцтво про реєстрацію об'єднання громадян від 29.11.2000 року за №40 (а.с.20).
Листом від 10.11.2016 року Одеський прикордонний загін (військова частина 2138) повідомив Южненську міську раду Одеської області щодо невиконання громадським формуванням з охорони громадського порядку та державного кордону «Правопорядок» службових обов'язків визначених у їх статуті (а.с.21-22).
15 лютого 2018 року до Южненської міської ради Одеської області надійшов лист ГУНП в Одеській області Лиманським ВП Южненське ВП від 13.02.2018 року № 45.2/1-1256 (вх. № 120/05-25), в якому зазначено, що громадським формуванням з охорони громадського порядку та державного кордону «Правопорядок» керівником якого являється ОСОБА_1, не виконуються службові обов'язки визначені у їх статуті з 2016 року (а.с.23).
З огляду на вищезазначене, виконавчим комітетом Южненської міської ради було направлено листа начальнику штаба Южненського громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Правопорядок» ОСОБА_1 з проханням надати звіт про роботу громадського формування за період з 2015 до 2018 років, але по сьогоднішній час Южненською міською радою не отримано звіту про роботу даного громадського формування.
Крім того, позивач в позові зазначає, що громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Правопорядок» за період з 2015- 2018 рік жодного разу не приймали участі у спільних нарадах виконавчого комітету Южненської міської ради щодо розробки спільних заходів із забезпечення правопорядку та не приймали участі в охороні громадського порядку під час масових заходів, які проводились на території міста Южного.
Статтею 9 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» визначені основні завдання громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону, а саме:
- у сфері охорони громадського порядку: надання допомоги органам внутрішніх справ у забезпеченні громадського порядку і громадської безпеки, запобіганні адміністративним проступкам і злочинам; інформування органів та підрозділів внутрішніх справ про вчинені або ті. що готуються, злочини, місця концентрації злочинних угруповань: сприяння органам внутрішніх справ у виявленні і розкритті злочинів, розшуку осіб, які їх вчинили, захисті інтересів держави, підприємств, установ, організацій, громадян від злочинних посягань; участь у забезпеченні безпеки дорожнього руху та боротьбі з дитячою бездоглядністю і правопорушеннями неповнолітніх;
- у сфері охорони державного кордону: надання допомоги підрозділам Державної прикордонної служби України у виявленні та затриманні осіб, які порушили або намагаються порушити державний кордон чи провадять іншу протиправну діяльність на кордоні; сприяння військовослужбовцям Державної прикордонної служби України в охороні державного кордону, виключної (морської) економічної зони України, а також здійснення контролю за дотриманням режиму державного кордону, прикордонного режиму і режиму в пунктах пропуску через державний кордон, проведення разом з ними пропуску громадян до місць відпочинку і роботи; надання допомоги підрозділам Державної прикордонної служби України у виявленні умов та причин, які можуть призвести до злочинної діяльності на кордоні, і вжиття заходів до їх усунення; участь у спостереженні за місцями роботи і відпочинку поблизу кордону та за прикордонними інженерними спорудами; участь у заходах Державної прикордонної служби України з профілактики порушень або спроб порушення державного кордону і режиму в пунктах пропуску через державний кордон, незаконного переміщення через державний кордон вантажів, предметів, матеріалів та іншого майна;
- у разі виникнення надзвичайних ситуацій: надання невідкладної допомоги особам, які потерпіли від нещасних випадків чи правопорушень; участь у рятуванні людей і майна, підтриманні громадського порядку у разі стихійного лиха та інших надзвичайних обставин.
Судом встановлено, що в пункті 1.2. Розділу І Статуту громадського формування «Правопорядок» зазначено, що громадське формування створене з метою участі в охороні громадського порядку і державного кордону, сприяння органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам, Прикордонним військам України та органам виконавчої влади, а також їх посадовим особам у запобіганні та припиненні адміністративних правопорушень і злочинів, захисті життя та здоров'я громадян, інтересів суспільства та держави від противоправних посягань, а також у рятуванні людей під час стихійного лиха та інших надзвичайних ситуацій (а.с.7-18). Але, Громадське формування «Правопорядок» не виконує покладені на нього Законом та статутом формування обов'язки. Крім того, керівником громадського формування жодного разу не надавались звіти про проведену роботу.
Також доказів на спростування встановленого та жодних пояснень на спростування позиції Южненської міської ради Одеської області відповідачем до суду надано не було.
Статтею 20 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» передбачений контроль за діяльністю громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону. А саме частиною першою даної статті визначено, що контроль за діяльністю громадських формувань з охорони громадського порядку державного кордону здійснюється органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону», діяльність громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону може бути припинена шляхом примусового розпуску або саморозпуску відповідно до закону. У разі порушення громадським формуванням вимог чинного законодавства щодо його діяльності за заявою реєструючого органу або прокурора його діяльність може бути заборонена за рішенням суду у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку та державного кордону», контроль за діяльністю громадських формувань з охорони громадського порядку та державного кордону здійснюється органами місцевого самоврядування у порядку, встановленому законом. Таким чином, уповноваженим органом у спірних правовідносинах є Южненська міська рада, яка наділена правом на звернення до суду із заявою про заборону діяльності Південного громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Правопорядок».
Статтею 25 Закону України «Про громадські об'єднання», визначені способи припинення діяльності громадського об'єднання. А саме п.2 ч.1 статті 25 даного Закону зазначено, що припинення діяльності громадського об'єднання здійснюється за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання.
Частиною 1 статті 28 Закону України «Про громадські об'єднання» зазначено, що громадське об'єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації в разі виявлення ознак порушення громадським об'єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону. Заборона громадського об'єднання має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому цим Законом, та виключення з Реєстру громадських об'єднань.
Частиною 2 статті 28 Закону України «Про громадські об'єднання» визначено, що справа про заборону громадського об'єднання розглядається у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Пунктом 2 частини 4 статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян.
Таким чином, враховуючи вищевказані положення законодавства, на переконання суду, Южненська міська рада Одеської області наділена правом звернення до суду з позовом до відповідача щодо заборону діяльності та примусовий розпуск (ліквідацію) Громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Правопорядок».
Окрім того, суд враховує ту обставину, що ухвалою суду про відкриття провадження по справі від 29.12.2018 року відповідачу був встановлений строк для подання відзиву на позовну заяву та роз’яснення, що згідно положень ч.4 ст.159 КАС України, у разі не подання відзиву без поважних причин, суд може вважати це визнанням позову з боку відповідача.
До дати розгляду справи та ухвалення рішення по справі представник відповідача не надав до суду відзив на позов, а тому суд враховує вказану обставину як визнання позовних вимог з боку відповідача.
Згідно ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, оцінюючи у сукупності надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Южненської міської ради Одеської області до Громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Правопорядок» про заборону діяльності Громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Правопорядок», зареєстрованого 29.11.2000 року виконавчим комітетом Южненськї міської ради Одеської області за реєстраційним №40, шляхом примусового розпуску, підлягають задоволенню відповідно до положень ч.1 ст.245 КАС України.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.139, 241-246,263 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Заборонити діяльність Громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Правопорядок», зареєстрованого 29.11.2000 року виконавчим комітетом Южненськї міської ради Одеської області за реєстраційним №40, шляхом примусового розпуску.
Рішення суду може бути оскаржено до П’ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Єфіменко К.С.
.