
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2019 року справа № 2340/4969/18
м. Черкаси
ОСОБА_1 окружний адміністрзативний суд у складі:
головуючого судді – Руденко А.В.,
за участю:
секретаря – Сачинської В.С.,
представників позивача – ОСОБА_2 (за посадою), ОСОБА_3 (за довіреністю),
представника відповідача – ОСОБА_4 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 міської ради об’єднаної територіальної громади до ОСОБА_1 обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов’язання повторно розглянути подання,-
ВСТАНОВИВ:
До ОСОБА_1 окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_5 міська рада об’єднаної територіальної громади з позовною заявою до ОСОБА_1 обласної державної адміністрації, в якій просить:
- визнати протиправними дії у видачі листа від 11.12.2018 №01/01-23/8043/01/01-23 про повернення документів на доопрацювання;
- зобов’язати повторно розглянути подання про надання висновку щодо відповідності проектів рішень щодо добровільного об’єднання територіальних громад Конституції України та законам України, та надати відповідний висновок.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 05.12.2018 листом №01-28/1561 подав відповідачу документи для надання висновку щодо їх відповідності Конституції та Законам України. Відповідачем надано відповідь №01/01-23/8043/01/01-23 від 11.12.2018 щодо повернення на доопрацювання рішення Іскренської сільської ради №38-1/VІІ від 30.11.2018 «Про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне приєднання територіальної громади села Іскрене і Георгіївка до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади» та рішення ОСОБА_5 міської ради об’єднаної територіальної громади №29-21/VІІІ від 04.12.2018 «Про схвалення проекту рішення міської ради «Про добровільне приєднання територіальної громади села Іскрене і Георгіївка до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади» без будь-яких пояснень щодо невідповідності зазначених рішень Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», а також зазначено про необхідність надання рішення Іскренської сільської ради про затвердження порядку проведення громадського обговорення питання щодо приєднання до ОСОБА_5 міської ради об’єднаної територіальної громади та протокол проведення відповідних громадських обговорень. Позивач вважає, що вказана вимога відповідача суперечить Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», оскільки вказаним Законом передбачено лише надання радами проектів рішень про добровільне приєднання до об’єднаної територіальної громади, подання інших документів не передбачено. Крім цього зазначив, що відповідач не прийняв ні позитивного, ні негативного висновку відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», а лист від 11.12.2018 №01/01-23/8043/01/01-23 не може вважатися негативним висновком.
Відповідач проти позову заперечив. 10.01.2019 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що підставою для повернення на доопрацювання проекту рішення Іскренської сільської ради Шполянського району Черкаської області «Про добровільне приєднання територіальної громади сіл Іскрене та Георгіївка до ОСОБА_5 міської територіальної громади», схваленого рішенням Іскренської сільської ради Шполянського району Черкаської області №38-1/VІІ від 30.11.2018 та проекту рішення ОСОБА_5 міської ради об’єднаної територіальної громади «Про добровільне приєднання територіальної громади села Іскрене та Георгіївки до ОСОБА_5 міської територіальної громади», схваленого рішенням ОСОБА_5 міської ради об’єднаної територіальної громади №29-21/VІІІ від 04.12.2018, стала відсутність у ОСОБА_1 обласної державної адміністрації інформації щодо виконання Іскренською сільською радою Шполянського району Черкаської області виконання вимог Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» щодо проведення громадського обговорення з питань, визначених вказаним Законом.
Необхідність перевірки виконання Іскренською сільською радою Шполянського району Черкаської області вимог Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» виникла у зв’язку з надходженням до відповідача скарги депутатів Іскренської сільської ради Шполянського району Черкаської області №Ко-1048/07-1 від 03.12.2018, в якій зазначено про відсутність рішення Іскренської сільської ради Шполянського району Черкаської області про затвердження порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного об’єднання територіальних громад.
Відповідачем отримано від позивача лист №01-28/1607 від 13.12.2018, яким в порядку доопрацювання було надано відповідачу розпорядження сільського голови Іскренської сільської ради Шполянського району Черкаської області №41 (а) від 16.11.2018, з пункту 2 якого вбачається, що Порядок проведення громадських обговорень з питань добровільного об’єднання (приєднання) територіальних громад додається. При цьому, попереднім листом №01-28/1561 від 05.12.2018 позивачем було надано вказане розпорядження сільського голови Іскренської сільської ради Шполянського району Черкаської області №41 (а) від 16.11.2018 в іншій редакції, без вказівки, що Порядок проведення громадських обговорень з питань добровільного об’єднання (приєднання) територіальних громад додається. Таким чином, відповідач не володіє інформацією щодо прийняття рішення Іскренською сільською радою Шполянського району Черкаської області щодо визначення порядку проведення громадського обговорення, а розпорядження сільського голови Іскренської сільської ради Шполянського району №41 (а) від 16.11.2018 не може підміняти рішення органу місцевого самоврядування.
В листі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №7/34/15409-18 від 26.12.2018 зазначено, що перспективним планом формування територій громад Черкаської області, затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України №999 від 08.09.2015, передбачено входження Іскренської сільської ради Шполянського району Черкаської області до Васильківської спроможної громади цього ж району. Вказане на думку відповідача, дає підстави повернути проекти рішень на доопрацювання.
Крім цього зазначив, що згідно з доданими до звернення від 18.12.2018 депутата Іскренської сільської ради Шполянського району Черкаської області ОСОБА_6 відомостями про опитування жителів сіл Іскрене та Георгіївка, «за» об’єднання з Васильківською сільською радою підписалося 263 особи, «проти» - 180 осіб.
З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 26.12.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.
Ухвалою суду від 14.01.2019 задоволено клопотання відповідача про розгляд справи у спрощеному позовному провадженні з викликом сторін, призначено судове засідання на 09 год. 00 хв. 25.01.2019.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, позов просили задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив, просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши вступне слово представників позивача та представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, суд встановив наступне.
05.11.2018 Іскренська сільська рада Шполянського району Черкаської області прийняла рішення №35-10/V11 «Про скликання сходки села», яким на підставі ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» вирішила скликати сходку села по питанню об’єднання громад в термін до 20 листопада 2018 року; контроль за виконанням рішення покласти на сільського голову.
Сільський голова Іскренської сільської ради прийняв розпорядження від 16.11.2018 за №41 (а), яким відповідно до частин 1, 2 статті 5, статті 81 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», статей 42, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування», яким: ініціював добровільне приєднання територіальної громади села Іскрене та села Георгіївка до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади (п.1); визначив проведення загальних зборів громадян села Іскрене та села Георгіївка щодо можливості добровільного приєднання 21.11.2018 об 11 год. 00 хв. в приміщенні сільського будинку культури (п. 2); передбачив включити до порядку денного 37 сесії VІІ скликання Іскренської сільської ради питання про надання згоди на добровільне приєднання територіальної громади села Іскрене та села Георгіївка Іскренської сільської ради до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади. (а.с. 9).
Згідно протоколу загальних зборів (сходки) громадян за місцем проживання сіл Іскрене та Георгіївка від 21.11.2018, проведених в приміщенні будинку культури с. Іскрене, в присутності 87 осіб за місцем проживання с. Іскрене та с. Георгіївка:
- за об’єднання громади сіл Іскрене, Георгіївка та с. Васильків в Васильківську територіальну громаду з центром в с. Васильків проголосувало «за» - осіб, «проти» - 12 осіб, утримались – 13 осіб, рішення не прийнято;
- за приєднання громади сіл Іскрене та Георгіївка до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади проголосувало «за» - 48 осіб, «проти» - 31, рішення прийняте більшістю голосів. (а.с. 14).
Рішенням Іскренської сільської ради Шполянського району Черкаської області №37-1/VІІ від 27.11.2018 вирішено:
- надати згоду на добровільне приєднання територіальної громади сіл Іскрене та Георгіївка Іскренської сільської ради до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади Шполянського району Черкаської області;
- сільському голові звернутись до ОСОБА_5 міської ради об’єднаної територіальної громади з пропозицією про добровільне приєднання територіальної громади сіл Іскрене та Георгіївка Іскренської сільської ради (а.с. 17).
Рішенням позивача ОСОБА_5 міської ради об’єднаної територіальної громади Черкаської області №28-1/VІІІ від 28.11.2018 вирішено надати згоду на добровільне приєднання територіальної громади села Іскрене та села Георгіївка Іскренської сільської ради до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади Шполянського району Черкаської області з центром у міста Шпола. (а.с. 18).
Рішенням Іскренської сільської ради Шполянського району Черкаської області №38-1/VІІ від 30.11.2018 вирішено:
- схвалити проект рішення сільської ради «Про добровільне приєднання територіальної громади сіл Іскрене та Георгіївка до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади» (додається);
- доручено Іскренському сільському голові ОСОБА_7 подати проект рішення сільської ради «Про добровільне приєднання територіальної громади сіл Іскрене та Георгіївка до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади» у п’ятиденний строк ОСОБА_1 обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України. (а.с. 19).
Рішенням позивача №29-21/VІІІ від 04.12.2018 вирішено:
- схвалити проект рішення міської ради «Про добровільне приєднання територіальної громади села Іскрене та Георгіївки до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади»;
- доручити ОСОБА_5 міському голові ОСОБА_2 подати проект рішення міської ради «Про добровільне приєднання територіальної громади села Іскрене та Георгіївки до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади» ОСОБА_1 обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України. (а.с. 22).
Листом №01-28/1561 від 05.12.2018 позивач подав до відповідача ОСОБА_1 обласної державної адміністрації для надання висновку щодо їх відповідності Конституції та Законам України:
- розпорядження Іскренського сільського голови №41(а) від 16.11.2018 «Про ініціювання добровільного приєднання територіальної громади села Іскрене та села Георгіївна до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади»;
- протокол загальних зборів (сходки) громадян за місцем проживання сіл Іскрене та Георгіївка від 21.11.2018;
- рішення Іскренської сільської ради №37-1/VІІ від 27.11.2018 «Про надання згоди на добровільне приєднання територіальної громади сіл Іскрене та Георгіївка до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади»;
- рішення ОСОБА_5 міської ради об’єднаної територіальної громади №28-1/VІІІ від 28.11.2018 «Про надання згоди на добровільне приєднання територіальної громади села Іскрене та села Георгіївка до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади»;
- рішення Іскренської сільської ради №38-1/VІІ від 30.11.2018 «Про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне приєднання територіальної громади села Іскрене і Георгіївка до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади»;
- рішення ОСОБА_5 міської ради об’єднаної територіальної громади №29-21/VІІІ від 04.12.2018 «Про схвалення проекту рішення міської ради «Про добровільне приєднання територіальної громади села Іскрене і Георгіївка до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади». (а.с. 7-8).
Відповідач листом №01/01-23/8043/01/01-23 від 11.12.2018 повідомив позивача, що порядок проведення громадського обговорення з питань визначається сільською, селищною, міською радою, а серед поданих позивачем документів відсутнє відповідне рішення Іскренської сільської ради. Із вказаної обставини та з врахуванням позиції Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України відповідач повідомив, що повертає проект рішення з доданими матеріалами на доопрацювання. (а.с. 25-26).
Позивач 13.12.2018 звернувся до відповідача з листом №01-28/1607, в якому подав відповідачу документи для надання висновку щодо їх відповідності Конституції та законам України, яким надав:
- розпорядження Іскренського сільського голови №41(а) від 16.11.2018 «Про ініціювання добровільного приєднання територіальної громади села Іскрене та села Георгіївка до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади», у пункті 2 якого було зазначено: «Провести загальні збори громадян села Іскрене та села Георгіївка щодо можливості добровільного приєднання 21 листопада 2018 року о 11 год. в приміщенні сільського будинку культури згідно Порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного об’єднання (приєднання) територіальних громад (додається), та Порядок проведення громадських обговорень з питань добровільного об’єднання (приєднання) територіальних громад (додаток до розпорядження сільського голови №41 (а) від 16.11.2018;
- протокол загальних зборів (сходки) громадян за місцем проживання за місцем проживання сіл Іскрене та Георгіївка від 21.11.2018;
- рішення Іскренської сільської ради №37-1/VІІ від 27.11.2018 «Про надання згоди на добровільне приєднання територіальної громади сіл Іскрене та Георгіївка до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади»;
- рішення ОСОБА_5 міської ради об’єднаної територіальної громади №28-1/VІІІ від 28.11.2018 «Про надання згоди на добровільне приєднання територіальної громади села Іскрене та села Георгіївка до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади»;
- рішення Іскренської сільської ради №38-1/VІІ від 30.11.2018 «Про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне приєднання територіальної громади села Іскрене і Георгіївка до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади»;
- рішення ОСОБА_5 міської ради об’єднаної територіальної громади №29-21/VІІІ від 04.12.2018 «Про схвалення проекту рішення міської ради «Про добровільне приєднання територіальної громади села Іскрене і Георгіївка до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади». (а.с. 58-59).
Відповідач листом №01/01-23/8229/01/01-23 від 28.12.2018 повідомив позивача, що до відповідача не надходило рішення Іскренської сільської ради Шполянського району Черкаської області, яким визначено порядок проведення громадського обговорення, а розпорядження сільського голови №41(а) від 16.11.2018 за своєю суттю не може підміняти рішення органу місцевого самоврядування. До відповідача надійшло звернення депутата Іскренської сільської ради ОСОБА_6 від 18.12.2018, в якому він вказував на порушення, на його думку, сільським головою ОСОБА_7 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» з доданими відомостями про опитування жителів сіл Іскрене та Георгіївка, згідно яких за об’єднання з Васильківською сільською радою підписалося 263 особи, а проти – 180 осіб. Крім цього зазначив, що згідно листа Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлового-комунального господарства України №7/34/15409-18 від 26.12.2018 перспективним планом формування територій громад Черкаської області, затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України №999 від 08.09.2015, передбачено входження Іскренської сільської ради Шполянського району Черкаської області до Васильківської спроможної громади цього ж району. З вказаних підстав відповідач повторно повернув проект рішення з доданими матеріалами на доопрацювання. (а.с. 94-95).
14.12.2018 за №39-1/V сесія Іскренської сільської ради Шполянського району Черкаської області прийняла рішення про приєднання територіальної громади сіл Іскрене та Георгіївка Іскренської сільської ради до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади Шполянського району з центром у м. Шпола.
Також 14.12.2018 за №30-1/V111 сесія ОСОБА_5 міської ради об’єднаної територіальної громади Черкаської області прийняла рішення про приєднання територіальної громади села Іскрене та села Георгіївка Іскренської сільської ради до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади Шполянського району з центром у м. Шпола.
18.12.2018 позивач ОСОБА_5 міська рада об’єднаної територіальної громади Черкаської області не погоджуючись з тією обставиною, що проект рішення та документи повернуто на доопрацювання, та не надано позитивного чи негативного висновку, звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» громадяни України реалізують своє право на участь у місцевому самоврядуванні за належністю до відповідних територіальних громад.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями.
Частина 1 статті 6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає, що первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.
Згідно з ч. 2 ст. 6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальні громади в порядку, встановленому законом, можуть об'єднуватися в одну сільську, селищну, міську територіальну громаду, утворювати єдині органи місцевого самоврядування та обирати відповідно сільського, селищного, міського голову.
Відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад, врегульовані Законом України №157-VIII від 05.02.2015 "Про добровільне об'єднання територіальних громад" (далі – Закон №157-VIII).
Відповідно до ст. 3 Закону №157-VIII суб'єктами добровільного об'єднання територіальних громад є суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст.
Об'єднана територіальна громада, адміністративним центром якої визначено місто, є міською територіальною громадою, центром якої визначено селище, - селищною, центром якої визначено село, - сільською.
Порядок добровільного приєднання до об’єднаних територіальних громад врегульовано розділом ІІ1 Закону №157-VIII.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону №157-VIII ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи.
Пропозиція щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад повинна, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування (ч. 2 ст. 5 Закону №157-VIII).
Так, ст. 81 Закону №157-VIII врегульовує ініціювання добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад, та передбачає: добровільно приєднатися до об'єднаної територіальної громади, визнаної спроможною відповідно до частини четвертої статті 9 цього Закону, має право суміжна сільська, селищна територіальна громада, яка відповідно до перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області належить до цієї об'єднаної територіальної громади (ч. 1). Ініціаторами добровільного приєднання до об'єднаної територіальної громади можуть бути суб'єкти, визначені частиною першою статті 5 цього Закону (ч. 2). Сільський, селищний голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання до об'єднаної територіальної громади та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади (ч. 3). Сільський, селищний голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади надсилає пропозицію до сільської, селищної, міської ради об'єднаної територіальної громади, до якої є намір приєднатися (ч. 4). Сільська, селищна, міська рада об'єднаної територіальної громади на наступній сесії розглядає пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до об'єднаної територіальної громади та за результатами розгляду приймає рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади або про відмову в наданні такої згоди (ч. 5).
Порядок підготовки проекту рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади передбачений ст. 82 Закону №157-VIII, згідно з яким: Сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною сільською, селищною, міською радою об'єднаної територіальної громади рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади вживає заходів для підготовки проекту рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади (ч. 1); Проекти рішень про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади повинні, зокрема, містити: 1) найменування територіальної громади, яка має намір приєднатися, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) найменування об'єднаної територіальної громади, до складу якої є намір приєднатися; 3) план організаційних заходів щодо добровільного приєднання територіальної громади (ч. 2). Питання про схвалення проекту рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їхній розгляд (ч. 3).
Згідно ч. 4 ст. ст. 82 Закону №157-VIII схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади у п'ятиденний строк подаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України.
Ч. 5 ст. 82 Закону №157-VIII передбачає, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади готує відповідний висновок, що затверджується постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації.
Згідно з ч. 6 ст. 82 Закону №157-VIII у разі відповідності проекту рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади Конституції та законам України сільські, селищні, міські ради на наступній сесії приймають рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади.
Згідно ч. 7 ст. 82 Закону №157-VIII у разі встановлення невідповідності проекту рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади Конституції та законам України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація повертає його на доопрацювання.
Відтак, порядок добровільного приєднання до об'єднаної територіальної громади передбачає вчинення конкретних дій і їх послідовність, які складають у своїй сукупності процедуру, яка і врегульована ст.ст. 81-82 Закону №157-VIII. Відтак, доопрацювання проекту рішення про добровільне приєднання до об’єднаної територіальної громади можливе лише у разі порушення процедури, визначеної вказаним Законом, коли таке порушення можливо усунути і повторно звернутись до обласної державної адміністрації за відповідним висновком.
Зокрема, одним із етапів процедури приєднання до об'єднаної територіальної громади відповідно до ч. 3 ст. 81 №157-VIII є громадське обговорення.
Порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою (ч. 4 ст. 5 Закону №157-VIII).
Судом встановлено, що порядок громадського обговорення з питань об’єднання громад затверджений рішенням Іскренської сільської ради Шполянського району Черкаської області від 05.11.2018 №35-10/V11 «Про скликання сходки села», яким на підставі ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» скликано сходку села по питанню об’єднання громад в термін до 20 листопада 2018 року. Вказане рішення було надано позивачем на усну вимогу відповідача до повернення документів на доопрацювання листом №01/01-23/8043/01/01-23 від 11.12.2018, і вказана обставина була підтверджена представником відповідача у судовому засіданні.
Протокол загальних зборів (сходки) громадян за місцем проживання сіл Іскрене та Георгіївка від 21.11.2018 був наданий відповідачу листом позивача №01-28/1561 від 05.12.2018.
Відтак, позивач надав відповідачу докази проведення громадського обговорення у порядку, що затверджений Іскренською сільською радою, тому відповідача повернув позивачу документи на доопрацювання листом №01/01-23/8043/01/01-23 від 11.12.2018 безпідставно, з огляду на що такі дії відповідача є протиправними.
Суд не погоджується з доводами відповідача про те, що порядок проведення громадських обговорень повинен бути затверджений як окремий документ, оскільки діючим законодавством це не передбачено.
Беручи до уваги вищезазначене, суд дійшов висновку, що позовна вимога позивача про визнання протиправними дій щодо повернення документів на доопрацювання є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про зобов’язання відповідача повторно розглянути подання про надання висновку та надати відповідний висновок суд зазначає, що згідно з ч. 6 ст. 82 Закону №157-VIII висновок обласної державної адміністрації є умовою прийняття сільською, селищною, міською радою на наступній сесії рішення про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади.
Судом встановлено, що 14.12.2018 за №39-1/V сесія Іскренської сільської ради Шполянського району Черкаської області прийняла рішення про приєднання територіальної громади сіл Іскрене та Георгіївка Іскренської сільської ради до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади Шполянського району з центром у м. Шпола.
Також 14.12.2018 за №30-1/V111 сесія ОСОБА_5 міської ради об’єднаної територіальної громади Черкаської області прийняла рішення про приєднання територіальної громади села Іскрене та села Георгіївка Іскренської сільської ради до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади Шполянського району з центром у м. Шпола.
Оскільки на час розгляду справи позивач реалізував своє право прийняти рішення про приєднання територіальної громади села Іскрене та села Георгіївка Іскренської сільської ради до ОСОБА_5 міської об’єднаної територіальної громади Шполянського району з центром у м. Шпола, підстави для захисту його порушеного права відсутні. Відтак, позовна вимога задоволенню не підлягає.
Щодо підстав повернення подання позивача листом відповідача №№01/01-23/8229/01/01-23 від 28.12.2018, то суд їх не розглядає, оскільки вказані дії відповідача не є предметом позову.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, судові витрати позивача по сплаті судового збору у сумі 881 грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_5 міської ради об’єднаної територіальної громади задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ОСОБА_1 обласної державної адміністрації щодо повернення ОСОБА_5 міській раді об’єднаної територіальної громади документів, наданих для надання висновку щодо їх відповідності Конституції та Законам України, на доопрацювання згідно листа №01/01-23/8043/01/01-23 від 11.12.2018.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_1 обласної державної адміністрації (бул. Шевченка, 185, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 00022668) на користь ОСОБА_5 міської ради об’єднаної територіальної громади (вул. Лозуватська, 59, м. Шпола, Черкаська область, 20603, код ЄДРПОУ 04061576) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 881 (вісімсот вісімдесят одна) гривня.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 15 лютого 2019 року.
Суддя А.В. Руденко