ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2010 року №1001/09/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді
суддів
при секретарі судового засідання Старунського Д.М.,
Олендера І.Я., Заверухи О.Б.,
Федуніву Б.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Надвірнянському районі Івано-Франківської області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2008 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Серін» до Державної податкової інспекції в Надвірнянському районі Івано-Франківської області про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення та визнання неправомірними дій посадових осіб,
в с т а н о в и л а:
30.01.2008 року ТзОВ «Серін» звернулося в суд з адміністративним позовом до ДПІ в Надвірнянському районі Івано-Франківської області, в якому просить визнати нечинним податкове повідомлення-рішення №0004862301/0 від 04.12.2007 року та визнати неправомірними дії посадових осіб щодо відображення в Акті перевірки від 21.11.2007 року неправомірних висновків щодо завищення від'ємного значення, яке після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2008 року позов задоволено повністю. Визнано нечинним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Надвірнянському районі Івано-Франківської області №0004862301/0 від 04.12.2007року, яким ТзОВ «Серін» зменшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість в сумі 194218,00 гривень.
Визнано неправомірними дії посадових осіб Державної податкової інспекції в Надвірнянському районі Івано-Франківської області щодо відображення в Акті перевірки від 21.11.2007 року №1097/23-32472639 висновків щодо завищення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26 Декларації по ПДВ за серпень 2007 року).
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції ДПІ в Надвірнянському районі Івано-Франківської області оскаржила його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2008 року скасувати і прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що судом першої інстанції були недостатньо досліджені докази та обставини справи, рішення постановлено з порушенням норм матеріального і процесуального права. Зазначає, що судом не враховано вимоги п.п.7.7.1 та п.п.7.7.2 п.7.7ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" в редакції, що регулювала спірні правовідносини, з яких вбачається , що платник податків має право на бюджетне відшкодування тієї суми ПДВ, яку він фактично сплатив у попередньому податковому періоді. Оскільки, бюджетному відшкодуванню підлягає сума податку на додану вартість по тих товарах (послугах)) податковий кредит, по яких виник в одному звітному періоді, то позивач не мав права на бюджетне відшкодування за липень 2007 року податку на додану вартість в сумі 150931,00 грн. по податкових накладних, дата виписки яких передує червню місяцю 2007 року, та за серпень 2007 року податку на додану вартість в сумі 43287,00 грн. по податкових накладних, дата виписки яких передує липню місяцю 2007 року.
Представник ДПІ в Надвірнянському районі Івано-Франківської області апеляційну скаргу підтримав з зазначених в ній підстав.
Представник товариства з обмеженою відповідальністю «Серін» доводи апеляційної скарги заперечив з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, в період з 29.10.2007 року по 09.11.2007 року ДПІ в Надвірнянському районі Івано-Франківської області була проведена виїзна позапланова перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Серін» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень та серпень 2007 року, за наслідками якої складено акт № 1097/23-32472639 від 21.11.2007 року.
В акті перевірки ДПІ в Надвірнянському районі Івано-Франківської області №1097/23-32472639 від 21.11.2007 року зроблено висновки, що оскільки товариством не надано документального підтвердження отримання податкових накладних, виписаних субєктами господарської діяльності, у періоді включення їх до складу податкового кредиту, то позивачем неправомірно відображено у складі бюджетного відшкодування за липень 2007 року ПДВ в сумі 150931,00 грн. та у складі бюджетного відшкодування за серпень 2007 року ПДВ в сумі 43287,00 грн.
Окрім цього, в акті перевірки зазначено, що попередньою виїзною плановою перевіркою ТзОВ «Серін» з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період квітень-червень 2007 року (акт перевірки від 29 жовтня 2007 року №980/23-32472639) встановлено порушення позивачем пп.3.1.1 п.3.1 ст.З Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03.04.1997 року (із змінами та доповненнями), в результаті чого ТзОВ «Серін» завищено заявлену суму бюджетного відшкодування на 230625,00 грн. і, як наслідок, в податковій декларації з податку на додану вартість за червень 2007 року необхідно зменшити на 215757,00 грн. залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, що відображений в р.26 Декларації з ПДВ (т.1 а.с.6-29).
На підставі акту перевірки № 1097/23-32472639 від 21.11.2007 року відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0004862301/0 від 04.12.2007 року, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування по податку на додану вартість на суму 194218,00 грн., в тому числі за липень 2007 року на суму 150931,00 грн. та за серпень 2007 року на суму 43287,00 грн. (т.1 а.с.30).
Відповідно до пункту 7.7.1 пункту 7.1 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Пунктом 7.7.2 п.7.1 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» визначено, що, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг).
Підтвердженням фактичної сплати податку на додану вартість в розмірі 194218,00 грн., в тому числі у червні 2007 року в сумі 150931,00 грн. та у липні 2007 року в сумі 43287,00 грн., постачальникам таких товарів (послуг) є платіжні доручення на перерахування коштів, надані позивачем, та які не заперечується відповідачем.
Суд першої інстанції також дослідив податкові накладні, встановив їх відповідність чинному законодавству і те, що вони внесені позивачем до реєстру отриманих податкових накладних відповідно за червень і липень 2007 року, що спростовує твердження відповідача про відсутність з боку позивача документального підтвердження стосовно отримання ним вказаних податкових накладних відповідно у червні та липні 2007 року і прийшов до висновку про скасування спірного податкового повідомлення-рішення.
На думку судової колегії вищевказаний висновок суду першої інстанції відповідає встановленим обставинам справи та закону.
Стосовно визнання неправомірними дій посадових осіб ДПІ в Надвірнянському районі Івано-Франківської області щодо відображення в Акті перевірки від 21.11.2007 року №1097/23-32472639 висновків щодо завищення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26 Декларації по ПДВ за серпень 2007 року), колегія суддів також погоджується з судом першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до пп.5.2.2 п.5.2 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.
Пунктом 5.2.3 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що заява, подана із дотриманням строків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, зупиняє виконання платником податків податкових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні, на строк від дня подання такої заяви до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума податкового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.
Як вбачається з акту перевірки ДПІ в Надвірнянському районі №1097/23-32472639 від 21.11.2007 року та не заперечується представником відповідача, донараховані суми податку на додану вартість по акту перевірки від 29 жовтня 2007 року №980/23-32472639 проходять процедуру апеляційного узгодження на рівні ДПІ в Надвірнянському районі (т.1 а.с.15), а відтак у відповідача на дату складання акту перевірки №1097/23-32472639 від 21.11.2007 року не було законних підстав зменшувати залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26 Декларації по ПДВ за серпень 2007 року).
Оскільки субєкт владних повноважень в даному випадку діяв з порушенням вищевказаних норм, то суд правильно визнав їх дії по зменшенню залишку від'ємного значення податкового кредиту, що включається до наступного податкового періоду (рядок 26 Декларації по ПДВ за серпень 2007 року) неправомірними.
Колегія суддів, з огляду на викладене, вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний спір, правильно встановив фактичні обставини справи, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, а відтак рішення ухвалене з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарга не спростовують висновків суду і задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Надвірнянському районі Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2008 року у справі №2а-520/08 без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання нею законної сили, а в разі складання ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складання ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя Д.М. Старунський Судді І.Я. Олендер
О.Б. Заверуха