Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
12.02.10Справа №2а-2930/09/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Плієвої Н.Г.,
при секретарі - Авраменко Г.С.,
за участю:
представника позивача - Власова Ю.А., довіреність № 01/266 від 21.12.2009
відповідача - державного реєстратора Нахімовської районної державної адміністрації м. Севастополя Куранової Олени Владиславівни
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі адміністративну справу за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Кримтеплопостачання"
додержавного реєстратора Нахімовської районної державної адміністрації м. Севастополя Куранової Олени Владиславівни
провизнання безпідставним залишення документів без розгляду та зобов'язання здійснити певні дії
Суть спору:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Кримтеплопостачання» (далі ТОВ «Кримтеплопостачання», Товариство) звернулось до суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора Нахімовської районної державної адміністрації м. Севастополя Куранової Олени Владиславівнипро визнання безпідставним залишення документів без розгляду, поданих 08.12.09 для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи та зобов`язання Куранової Олени Владиславівни провести державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, що відбулися у Товаристві з обмеженою відповідальністю "Кримтеплопостачання" 04.12.09.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ «Кримтеплопостачання»було прийнято рішення про збільшення статутного капіталу шляхом залучення грошової інвестиції від фізичної особи Руденко О.В. Для проведення державної реєстрації змін до установчих документів державному реєстратору Нахімовської районної державної адміністрації міста Севастополя позивачем було надано пакет документів, але відповідачем документи були залишені без розгляду, як подані не у повному обсязі. Позивач вважає такі дії державного реєстратора безпідставними та просить зобовязати відповідача провести державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Кримтеплопостачання».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 23.12.2009 було відкрито провадження у адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання на 19.01.2010.
Ухвалою суду від 19.01.2010 було закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду на 03.02.2010.
Відповідно до частини 1 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи відкладався.
У судовому засіданні представник позивача надав заяву про уточнення позовних вимог. Просить визнати безпідставним залишення відповідачем документів ТОВ «Кримтеплопостачання» без розгляду, поданих 08.12.2009 для проведення реєстраційної дії «Державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи». Зобовязати державного реєстратора Нахімовської районної державної адміністрації м. Севастополя виконати реєстраційну дію «Державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи»згідно з рішенням загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримтеплопостачання»від 04.12.2009 та зареєструвати нову редакцію статуту ТОВ «Кримтеплопостачання», затверджену 04.12.2009. На задоволенні уточнених позовних вимог наполягав.
Відповідач позовні вимоги не визнала, надала відгук на позов. Відповідач вважає, що її дії відповідають чинному законодавству, оскільки позивачем для реєстрації змін не було надано нотаріально - засвідчену копію документа про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства, або нотаріально- посвідченого договіру про такий перехід чи передання відповідно до вимог частини 3 статті 29 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (далі Закон № 755-IV), просила у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши учасників судового процесу, вивчивши матеріали справи та надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
ТОВ «Кримтеплопостачання»було створено одним засновником із статутним капіталом 52500,00 грн. та зареєстровано Нахімовською районною державною адміністрацією міста Севастополя 03.09.2008.
04.12.2009 засновником Товариства було прийнято рішення про збільшення статутного капіталу до 132500,00 грн., шляхом прийняття на правах учасника Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримтеплопостачання» Руденко Олександра Вікторовича з обовязком останнього внести у статутний капітал грошові кошти у сумі 80000,00 грн.
Як вбачаться з протоколу загальних зборів учасників ТОВ «Кримтеплопостачання» № 3 від 04.12.2009, зміни, що відбулися у складі учасників Товариства, у розмірі статутного капіталу та розподілу часток були внесені до статуту Товариства та було затверджено нову редакцію статуту.
Відповідно до положень частини 3 статті 4 Закону № 755-IV зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно з частиною 1 статті 29 зазначеного Закону для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи:
заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;
примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів;
оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію або документ, що підтверджує внесення плати за публікацію у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату оригіналів установчих документів;
два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;
документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
У судовому засіданні встановлено, що 08.12.2009 відповідно до зазначених вимог закону представником позивача державному реєстратору Нахімовської районної державної адміністрації м. Севастополя для проведення реєстраційної дії державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи - були надані наступні документи:
реєстраційна картка для проведення держаної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, оригінал рішення про внесення змін до установчих документів, статут, нова редакція установчих документів, квитанція про сплату державного мита, нотаріально засвідчена заява Руденко О.В. про прийняття до складу учасників Товариства.
Державним реєстратором Нахімовської районної державної адміністрації м. Севастополя Курановою О.В. документи були залишені без розгляду, як подані не у повному обсязі, відповідач вважає, що оскільки позивачем не було надано документ, передбачений частиною 3 статті 29 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” підстави для проведення реєстраційної дії були відсутні.
Проте, суд не може погодитись з доводами відповідача з наступних підстав.
Згідно з частиною 3 статті 29 згаданого Закону, у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається або копія рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників), завірена в установленому порядку, або нотаріально засвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників), або нотаріально засвідчена копія документа про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства, або нотаріально посвідчений договір про такий перехід чи передання, або рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.
Як встановлено у судовому засіданні, зміна складу учасників Товариства відбулася шляхом прийняття нового учасника з внесенням останнім внеску до статутного капіталу у розмірі 80000,00 грн. При цьому частка засновника Товариства ОСОБА_1 у грошовому еквіваленті не змінилася, перехід частки у статутному капіталі, як це передбачено частиною 1 статті 147 Цивільного кодексу України та частиною 1 статті 53 Закону України "Про господарські товариства" не відбувся.
За таких обставин суд дійшов висновку, що у даному випадку у державного реєстратора відсутні підстави для вимагання надати нотаріально посвідчену копію документа про перехід частки учасника у статутному капіталі Товариства.
Суд вважає, що для залишення документів без розгляду відсутні підстави, оскільки частина 3 статті 29 Закону № 755-IV не визначає який саме документ повинен бути наданий у разі зміни складу засновників товариства при збільшенні статутного капіталу шляхом прийняття нового учасника. Разом з тим ця обставина не може бути підставою для відмови у державної реєстрації змін до установчих документів та порушувати права позивача.
Частиною сьомою статті 29 Закону № 755-IV державному реєстратору заборонено вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичній особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, а органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки відповідачем не доведено правомірності своїх дій щодо залишення документів без розгляду, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Разом з тим суд зазначає, що відповідно до пункту 1 частини другої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України дії суб'єкта владних повноважень можуть бути визнані судом протиправними.
З метою повного захисту прав позивача відповідно до положень частини 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати дії відповідача протиправними щодо залишення документів без розгляду.
Згідно з частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Відповідно до частини 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні проголошені тільки вступна та резолютивна частини постанови.
Постанова складена та підписана у порядку частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 17.02.2010 о 17-00 годин.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 11, 94, 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії державного реєстратора Нахімовської районної державної адміністрації м. Севастополі Куранової Олени Владиславівни щодо залишення без розгляду документів ТОВ "Кримтеплопостачання ", поданих 08.12.2009 для проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Зобов'язати державного реєстратора Нахімовської районної державної адміністрації м. Севастополя провести державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ "Кримтеплопостачання" згідно з рішенням учасників загальних зборів ТОВ "Кримтеплопостачання" від 04.12.2009.
Стягнути з Державного бюджету України (Ленінський район м. Севастополя, код ЄДРПОУ 24035598, МФО 824509, р/р 31113095700007) на користь ТОВ "Кримтеплопостачання" сплачений судовий збір за квитанцією № 221 від 21.12.2009 у розмірі 03 (три) грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Н.Г. Плієва