
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про відмову у забезпеченні позову
05 лютого 2019 р. Справа №200/13874/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Загацька Т.В.,
при секретарі судового засідання Скрипник К.О.,
за участю:
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Кудлаєнко В.Г.,
розглянувши заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення позову по адміністративній справі фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держпраці у Донецькій області про визнання протиправними та скасування припису та постанови, -
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держпраці у Донецькій області (85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Прокоф'єва, буд. 82) з позовними вимогами:
- визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпраці у Донецькій області від 21.09.2018 року № ДЦ 1116/336/АВ;
- визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпраці у Донецькій області від 02.10.2018 року № ДЦ 1116/336/АВ/П/ТД-ФС про накладення на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 штрафу у розмірі 111 690 грн.
05.02.2019 року через відділ діловодства та документообігу суду від позивача надійшла заява про забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення стягнення на підставі постанови Головного управління Держпраці у Донецькій області від 02.10.2018 року № ДЦ1116/336/АВ/П/ТД-ФС про накладення штрафу у розмірі 111690 грн.
В обґрунтування заяви позивач вказав, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам позивача, для відновлення яких необхідно буде докласти значних зусиль, а саме, зазначив, що спірна постанова прийнята за відсутності правових підстав для її прийняття та не у спосіб, встановлений законодавством. Також позивач додав до заяви постанову про відкриття виконавчого провадження від 03.12.2018 року №57791856 з виконання постанови Головного управління Держпраці у Донецькій області від 02.10.2018 року № ДЦ 1116/336/АВ/П/ТД-ФС .
У судовому засіданні позивач підтримав надану заяву.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення вказаної заяви про забезпечення позову.
Статтею 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи. Суд, розглядаючи заяву про забезпечення позову, може викликати особу, яка подала заяву про забезпечення позову, для надання пояснень або додаткових доказів, що підтверджують необхідність забезпечення позову. Залежно від обставин справи суд може забезпечити позов повністю або частково. Про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу. В ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову та підстави його обрання. Суд може також зазначити порядок виконання ухвали про забезпечення позову.
Ознайомившись з заявою позивача та матеріалами в її обґрунтування, суд вважає, що заява про забезпечення позову не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Частиною 2 цієї статті встановлено, що забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Тобто, забезпечення позову це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Згідно із ч. 4 ст. 150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Таким чином, ст. 150 КАС України визначено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існує хоча б одна з названих підстав, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
Аналіз змісту вказаних норм свідчить про те, що суд може забезпечити позов лише за наявності двох обов'язкових умов: невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Підсумовуючи вищенаведене, суд звертає увагу позивача, що необхідною передумовою вжиття заходів забезпечення позову є існування очевидних ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю, а також вірогідність того, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
В той же час, позивачем не надано доказів того, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду, стане неможливим без вжиття таких заходів.
Крім того, зупинення стягнення на підставі постанови Головного управління Держпраці у Донецькій області від 02.10.2018 року № ДЦ1116/336/АВ/П/ТД-ФС про накладення штрафу у розмірі 111690 грн., з примусового виконання якої начальником Волноваського районного відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області відкрито виконавче провадження № 57791856 до моменту вирішення адміністративної справи №200/13874/18-а, є фактично зупиненням дії постанови про відкриття виконавчого провадження від 03.12.2018 року № 57791856.
Згідно з п. 5 ч. 3 ст. 151 КАС України не допускається забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень, яке не є предметом оскарження в адміністративній справі, або встановлення заборони або обов'язку вчиняти дії, що випливають з такого рішення.
За таких обставин суд приходить до висновку, що заява про вжиття заходів забезпечення позову не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 150, 153, 154, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення позову по адміністративній справі фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держпраці у Донецькій області про визнання протиправними та скасування припису та постанови - відмовити.
Вступна та резолютивна частини складені в нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 05.02.2019 року.
Повний текст ухвали виготовлено 08.02.2019 року.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Загацька Т. В.