Рішення № 79579573, 04.02.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2019
Номер справи
420/5699/18
Номер документу
79579573
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/5699/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю « 100 ШИН+» (код ЄДРПОУ 38012976, юридична адреса: 02094, м. Київ, прос. Юрія Гагаріна, 23, поштова адреса: 49051, м. Дніпро, а\с №3159) до Одеської митниці ДФС (код ЄДРПОУ 39441717, місцезнаходження: 65078, м. Одеса, вул. Гайдара, 21-А), за участю третьої особи, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 37607526, місцезнаходження: 65023, м. Одеса, вул. Садова,1-А) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання підготувати висновок про повернення надміру сплачених до Державного бюджету платежів на загальну суму 47 541, 27 грн. за заявою №ROV-1 від 01.10.2018 року та подати його до виконання до Головного управління Державної казначейської служби в Одеській області, -

ВСТАНОВИВ:

До суду 01 листопада 2018 року надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю « 100 ШИН+» до Одеської митниці Державної фіскальної служби, за участю третьої особи, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання підготувати висновок про повернення надміру сплачених до Державного бюджету платежів на загальну суму 47 541, 27 грн. за заявою №ROV-1 від 01.10.2018 року та подати його до виконання до Головного управління Державної казначейської служби в Одеській області.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ТОВ « 100 ШИН+» фактично внесено до бюджету кошти з розрахунку митної вартості товарів визначеної всупереч положенням чинного законодавства, що підтверджено рішенням суду, що вступило в законну силу та позивачем сплачені до бюджету кошти в розмірі більшому, ніж встановлено законодавством, а тому позивач, керуючись вимогами ст. 301 Митного кодексу України, ст. 43 Податкового кодексу України звернувся до відповідача із заявою, що містить вимогу підготувати висновок про повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, передати висновок для виконання відповідному органу Державної казначейської служби України. Однак, позивачем отримано відповідь Одеської митниці ДФС, якою митниця відмовила підготувати висновок про повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів з підстав того, що митниця приймає заходи щодо касаційного оскарження рішення суду, що вступило в законну силу та наголошує на тому, що повернення коштів не було предметом розгляду судової справи.

Позивач вважає, що чинним законодавством чітко визначено механізм повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу чи помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, з яких видно, що обов'язковою умовою для здійснення повернення надмірно сплачених сум митних та інших платежів є наявність факту надмірної сплати коштів, подання платником податків заяви у довільній формі про таке повернення до митного органу не пізніше 1095-го дня від виникнення надміру сплаченої суми із зазначенням напрямку перерахування коштів.

Позивач зазначає, що на виконання вищезазначених приписів законодавства, позивачем виконанні всі вимоги, з метою повернення надміру сплачених до бюджету митних платежів, проте, відповідачем не вжито жодних дій.

Ухвалою суду від 06 листопада 2018 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито загальне позовне провадження та розпочато підготовче провадження.

Відповідач надав відзив на позовну заяву (вхід. №36973/18 від 30.11.2018 року), відповідно до якого відповідач проти задоволення позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що відповідно до норм законодавства України, обов'язковою умовою для надання контролюючим органом висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подання його для виконання відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів є відсутність у платника податків податкового боргу, у зв'язку з ненаданням зазначених доказів позивачу було надано мотивовану відповідь.

В подальшому, позивач надав суду заяву про уточнення позовних вимог (вхід. №37044/18 від 30.11.2018 року), відповідно до якої просив визнати протиправною бездіяльність Одеської митниці ДФС, що полягає у не підготовці висновку про повернення надміру сплачених ТОВ « 100 ШИН+» до Державного бюджету платежів на загальну суму 47 541,27 грн., за заявою №ROV-1 від 01.10.2018 року та неподанні його до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області та зобов'язати Одеську митницю ДФС підготувати висновок про повернення надміру сплачених до Державного бюджету платежів на загальну суму 47 541, 27 грн. за заявою №ROV-1 від 01.10.2018 року та подати його до виконання до Головного управління Державної казначейської служби в Одеській області.

У встановлений судом строк позивач надав відповідь на відзив, відповідно до якого просив задовольнити позовну вимогу в повному обсязі.

У свою чергу, відповідач надав заперечення на відповідь на відзив, в якому відповідач звернув увагу суду на те, що до заяви не було додано документу на підтвердження відсутності податкового боргу, сплати помилково сплачених коштів, рішення суду, а тому просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Ухвалою, що занесена до протоколу судового засідання 27 грудня 2018 року, закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 22 січня 2018 року.

Позивач на відкрите судове засідання не з'явився, від нього до суду 26.12.2018 року (вхід. №40435/18) надійшов лист про розгляд справи без участі представника.

Відповідач на відкрите судове засідання не з'явився, від нього до суду 22 січня 2019 року (вхід. 2328/19) надійшла заява про розгляд справи без участі представника.

Третя особа, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області на відкрите судове засідання не з'явилась, повідомлена належним чином та завчасно, письмові пояснення на позов не надала.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З цих підстав, ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання 22 січня 2019 року суд вирішив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення учасників справи, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив такі факти та обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю «100 ШИН+» зареєстровано 28.12.2011 року, номер запису до ЄДР 1 067 102 0000 017401 (а.с.59-65).

Матеріалами справи підтверджено, що 11.10.2017 року, з метою митного оформлення певного товару, позивачем до Одеської митниці була подана електронна митна декларація №UA500030/2017/015381, в якій була визначена митна вартість за «основним методом» - за ціною контракту №100Т-GM від 25.05.2017 року, яка складає 29 940 доларів США, а також документи, які підтверджують митну вартість товару(а.с.13).

14.10.2017 року Одеською митницею ДФС складено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA500030/2017/00286 та прийнято рішення про коригування митної вартості товарів № UA500030/2017/000031/1, за яким рівень митної вартості подібних (аналогічних) товарів, митне оформлення яких здійснено позивачем більший і складає 150,9375 доларів США за штуку (а.с.14-17).

Суд встановив, що не погоджуюсь з зазначеними рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2018 року по справі №815/5597/17 постанову Одеського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2017 року скасовано та прийнято нову, якою адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю « 100 ШИН+» задоволено повністю, а саме: визнано протиправними дії Одеської митниці ДФС щодо відмови у застосуванні митної вартості, заявленої Товариством з обмеженою відповідальністю « 100 ШИН+» за першим методом митної оцінки - за ціною договору щодо товарів, які імпортуються; визнано протиправним та скасовано картку відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення за №UA500030/2017/00286; визнано протиправним та скасовано рішення Одеської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів №UA500030/2017/000031/1 від 14.10.2017 року (а.с.20-26).

Товариство з обмеженою відповідальністю « 100 ШИН+» звернулось до Одеської митниці ДФС із заявою №ROV-1 від 09.07.2018 року, в якій керуючись вимогами ст. 301 Митного кодексу України, ст. 43 Податкового кодексу України, просило підготувати висновок про повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, передати висновок для виконання відповідному органу Державної казначейської служби України. До заяви додано: МД, постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2018 року по справі №815/5597/17, платіжні доручення №№1430, 1431 від 10.10.2017 року (а.с.27-28).

Матеріалами справи підтверджено, що Одеська митниця листом від 25.07.2018 року вих. №3579/10/15-70-19-02 повідомила позивача про те, що рішенням суду по справі №815/5597/17 не перебачено повернення відповідних сум митних платежів ТОВ « 100 ШИН+» та в митниці відсутні інформація щодо рішень суду стосовно повернення сум митних платежі, у зв'язку з чим на час розгляду заяви про підготовку висновку про повернення платежів відсутні підстави для повернення сум грошових зобов'язань з державного бюджету (а.с.29-34).

Позивачем подано скаргу на бездіяльність начальника Одеської митниці ДФС від 13.08.2018 року до ДФС України, в якій позивач просив вжити невідкладних заходів з метою усунення порушень прав позивача та повернення скаржнику надміру сплачених до бюджету сум митних платежів (а.с.36-41).

ДФС України листом від 12.09.2018 року вих. №29404/6/99-99-19-01-01-15 повідомило позивача про те, що листом ДФС України від 27.08.2018 року вих. №26396/7/99-99-19-01-01-17 зобов'язано Одеську митницю ДФС вжити заходи щодо виконання рішень суду, які набрали законної сили (а.с.42).

Матеріалами справи підтверджено, що позивач вдруге звернувся із заявою №ROV-1 від 01.10.2018 року до Одеської митниці, в якій просив підготувати висновок про повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів, передати висновок для виконання відповідному органу Державної казначейської служби України (а.с.47-48).

Однак, листом Одеська митниця ДФС від 22.10.2018 року вих. №5224/10/15-70-19-02 повідомило ТОВ « 100 ШИН+», що ухвалою Верховного Суду від 06.06.2018 року по справі №815/5597/17 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Одеської митниці на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2018 року та відмовлено у задоволенні клопотання Одеської митниці про зупинення виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2018 року у справі №815/5597/17, у зв'язку з чим, підстави для здійснення повернення помилково та/або надмірно сплачених до бюджету митних платежів відсутні.

На підтвердження відсутності у ТОВ « 100 ШИН+» податкового боргу, позивачем додано до матеріалів справи довідку про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи (а.с. 129).

Перевіряючи правомірність заявлених позовних вимог, проаналізувавши положення чинного законодавства України, що регулює спірні правовідносини, враховуючи обставини справи, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог повністю, з огляду на таке.

Спірні правовідносини регулюються Митним кодексом України та Податковим кодексом України.

Відповідно до ст. 1 Митного кодексу України (надалі - МК України), законодавство України з питань державної митної справи складається з Конституції України, цього Кодексу, інших законів України, що регулюють питання, зазначені у статті 7 цього Кодексу, з міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також з нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Відповідно до статті 24 Митного кодексу України, кожна особа має право оскаржити рішення, дії або бездіяльність органів доходів і зборів, їх посадових осіб та інших працівників, якщо вважає, що цими рішеннями, діями або бездіяльністю порушено її права, свободи чи інтереси.

Порядок, умови та процедура повернення помилково та/або надміру сплачених платежів законодавчо врегульовані.

Так, згідно з частинами першою-третьою статті 301 МК України, повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Пунктом 43.3 статті 43 Податкового кодексу України передбачено, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Відповідно до пунктів 43.4-43.5 Податкового кодексу України, платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Відповідно до п.п. 1-2 Розділу ІІ Порядку повернення авансових платежів (передоплати) і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 18.07.2017 року № 643, платник податків має право на повернення залишків коштів авансових платежів (передоплати) з депозитного рахунку 3734 (далі - депозитний рахунок 3734), відкритого на ім'я митниці ДФС у Головному управлінні Державної казначейської служби України у м. Києві (далі - Головне управління Казначейства у м. Києві), та з відповідного банківського балансового рахунку 2603 «Розподільчі рахунки суб'єктів господарської діяльності» (далі - банківський рахунок 2603), відкритого на ім'я митниці ДФС в уповноваженому банку.

Для повернення коштів авансових платежів (передоплати) платником податків до митниці ДФС подається заява в письмовому вигляді довільної форми, підписана платником податків та головним бухгалтером (у разі наявності), або засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного цифрового підпису відповідальних осіб.

Така заява може бути подана протягом 1095 днів з дня внесення авансових платежів (передоплати) на рахунок митниці ДФС.

У заяві платником податків вказуються:1) найменування та ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України платника - юридичної особи (далі - код за ЄДРПОУ) або прізвище, ім'я та по батькові й реєстраційний номер облікової картки платника податків у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків платника - фізичної особи (далі - реєстраційний номер облікової картки платника податків), або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); 2) сума коштів до повернення; 3) напрям(и) перерахування коштів: а) на поточний рахунок платника податку в установі банку із зазначенням реквізитів; б) для виплати готівкою (у разі, якщо кошти авансових платежів (передоплати) вносилися готівкою); в) для подальших розрахунків як авансові платежі (передоплата) або грошова застава: на депозитний рахунок 3734 іншої митниці ДФС; на банківський рахунок 2603 іншої митниці ДФС, у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати) вносилися готівкою.

Пунктами 3-4 Розділу ІІ цього Порядку встановлено, що після реєстрації в митниці ДФС заява платника податку про повернення залишків коштів авансових платежів (передоплати) передається на опрацювання до структурного підрозділу, що виконує функції з адміністрування митних платежів митниці та підготовки висновку (далі - Підрозділ). Підрозділ у термін не більше п'яти робочих днів: перевіряє наявність коштів на депозитному рахунку 3734 за даними автоматизованої системи митного оформлення; резервує заявлені до повернення платником податків суми коштів на період розгляду заяви шляхом проставлення відповідної відмітки в автоматизованій системі митного оформлення; готує висновок про повернення коштів авансових платежів (передоплати) (далі - висновок) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; у разі якщо вказана у заяві платника податків сума за даними автоматизованої системи митного оформлення у повному обсязі відсутня, готує та направляє платнику податків письмову відмову у поверненні коштів з депозитного рахунку 3734 з пропозицією щодо проведення звірки залишків сум коштів авансових платежів (передоплати) на депозитному рахунку 3734;у разі якщо заявником не виконано вимоги пункту 2 цього розділу, готує та направляє платнику податків письмову відмову у поверненні коштів з депозитного рахунку.

Відповідно до пункту 8 Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15 рудня 2015 року № 1146, у разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує: висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згiдно з додатком 1 до цього Порядку.

Згідно з пунктом 11 вказаного Порядку, на підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що у разі отримання заяви платника податків на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, оформленої у порядку, встановленому законодавством, орган ДФС зобов'язаний не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання такої заяви підготувати висновок про повернення помилково та/або надміру сплачених сум з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Так, матеріалами справи підтверджено, що постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2018 року по справі №815/5597/17 постанову Одеського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2017 року скасовано, та прийнято нову, якою адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю « 100 ШИН+» задоволено повністю, а саме: визнано протиправними дії Одеської митниці ДФС щодо відмови у застосуванні митної вартості, заявленої Товариства з обмеженою відповідальністю « 100 ШИН+» за першим методом митної оцінки - за ціною договору щодо товарів, які імпортуються; визнано протиправним та скасовано картку відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення за №UA500030/2017/00286; визнано протиправним та скасовано рішення Одеської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів №UA500030/2017/000031/1 від 14.10.2017 року.

Відповідно до ч 2 ст.255 КАС України, у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Таким чином, постанова Одеського апеляційного адміністративного суду набрала законної сили 21 березня 2018 року.

Отже, всі відомості, внесені до митної декларації на підставі скасованого рішення щодо визначення митної вартості товарів є помилковими, а сплачені на підставі скасованого рішення про визначення митної вартості товарів митні платежі є надміру сплаченими та підлягають поверненню за умови звернення до митного органу платника податків із відповідною заявою.

З матеріалів справи вбачається, що позивач у встановленому законодавством порядку та у строк, визначений пунктом 43.3 статті 43 Податкового кодексу України, звернувся до відповідача з відповідною заявою про повернення надмірно сплачених митних платежів, долучивши до неї відповідне судове рішення, митну декларацію та копії платіжних доручень.

Одеська митниця ДФС листом від 25.07.2018 року вих. №3579/10/15-70-19-02 повідомила позивача про те, що рішенням суду по справі №815/5597/17 не перебачено повернення відповідних сум митних платежів ТОВ « 100 ШИН+» та в митниці відсутні інформація щодо рішень суду стосовно повернення сум митних платежів, в зв'язку з чим на час розгляду заяви про підготовку висновку про повернення платежів відсутні підстави для повернення сум грошових зобов'язань з державного бюджету (а.с.29-34) та листом Одеська митниця ДФС від 22.10.2018 року вих. №5224/10/15-70-19-02 повідомило ТОВ « 100 ШИН+», що ухвалою Верховного Суду від 06.06.2018 року по справі №815/5597/17 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Одеської митниці на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2018 року та відмовлено у задоволенні клопотання Одеської митниці про зупинення виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2018 року у справі №815/5597/17, в зв'язку з чим підстави для здійснення повернення помилково та/або надмірно сплачених до бюджету митних платежів відсутні.

Оцінивши докази у справі кожний окремо та у їх сукупності, застосувавши норми КАС України, Податкового кодексу України та Митного кодексу України, суд доходить висновку, що відмова відповідача з вищевикладених підстав є протиправною, з огляду на таке.

Так, матеріалами справи достовірно підтверджено, що постанова Одеського апеляційного адміністративного суду набрала законної сили 21 березня 2018 року.

Суд встановив, що відповідач подав касаційну скаргу на цю постанову, на підставі якої відкрито касаційне провадження, однак, ухвалою Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 06.06.2018 року по справі №815/5597/17 відмовлено у задоволенні клопотання Одеської митниці про зупинення виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2018 року у справі №815/5597/17.

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Таким чином, суд вважає, що позивач підтвердив факт надмірної сплати коштів, у зв'язку з чим, у відповідача виник обов'язок скласти відповідний висновок з направленням його до органів казначейської служби.

Суд відхиляє аргументи відповідача стосовно того, що заява позивача не відповідає вимогам ст. 43 ПК України, Порядку взаємодії територіальних органів державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2015 року №1146, з огляду на таке.

Так, суд встановив, що у листах, якими Одеська митниця ДФС відмовила в підготовці висновку за заявою позивача, відповідач не посилається на наявність недоліків в документах, поданих позивачем в якості додатків до заяви, листи митниці не містять викладення обставин відмови у складанні висновку про повернення коштів, окрім посилань, що питання повернення коштів не було предметом судового розгляду у справах про оскарження рішення про коригування митної вартості, в той час як позивачем додано всі необхідні документи, передбачені п. 3 Розділу 3 Порядку №643.

Також, у відзиві на позовну заяву, відповідач посилається на те, що відповідно до п. 3 Порядку взаємодії територіальних органів ДФС, місцевих фінансових та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затверджений наказом Міністерства фінансів України №1146 від 15.12.2015 року, що у разі наявності у платника податків податкового боргу повернення помилково та/або наміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу.

Суд звертає увагу, що у листах, якими Одеська митниця ДФС відмовила у поверненні коштів надміру сплачених також не зазначено про відсутність довідки щодо стану податкового боргу позивача, як на підставу у відмові наданні такого висновку.

Окрім того, суд звертає увагу, що позивачем надано довідку про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, виданої ГУДФС у м. Києві від 17.12.2018 року вих. №125152/10/26-15-52-07, відповідно до якої ТОВ « 100ШИН+» станом на 17.12.2018 року не має податкового боргу, недоїмки зі сплати єдиного внеску, іншої заборгованості платежів (а.с.129).

Таким чином, враховуючи вищевикладені встановлені та з'ясовані обставини, з огляду на те, що митний орган не навів обґрунтованих підстав відмови у підготовці висновку, суд вважає, що оскаржуваною бездіяльністю відповідача порушено право позивача на повернення надміру сплачених до бюджету сум, в зв'язку з чим, позовні вимоги про визнання протиправної бездіяльності Одеської митниці ДФС, що полягає у не підготовці висновку про повернення надміру сплачених ТОВ « 100 ШИН+» до Державного бюджету платежів на загальну суму 47 541,27 грн., за заявою №ROV-1 від 01.10.2018 року та неподання його до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області та зобов'язання Одеську митницю ДФС підготувати висновок про повернення надміру сплачених до Державного бюджету платежів на загальну суму 47 541, 27 грн. за заявою товариства з обмеженою відповідальністю « 100 ШИН+» №ROV-1 від 01.10.2018 року та подати його до виконання до Головного управління Державної казначейської служби в Одеській області належать задоволенню повністю.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач з посиланням на відповідні докази не довів правомірності своїх дій, в зв'язку з чим, позовні вимоги належать задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,293,295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю « 100 ШИН+» (код ЄДРПОУ 38012976, юридична адреса: 02094, м. Київ, прос. Юрія Гагаріна, 23, поштова адреса: 49051, м. Дніпро, а\с №3159) до Одеської митниці ДФС (код ЄДРПОУ39441717, місцезнаходження: 65078, м. Одеса, вул. Гайдара, 21-А), за участю третьої особи, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 37607526, місцезнаходження: 65023, м. Одеса, вул. Садова,1-А) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання підготувати висновок про повернення надміру сплачених до Державного бюджету платежів на загальну суму 47 541, 27 грн. за заявою №ROV-1 від 01.10.2018 року та подати його до виконання до Головного управління Державної казначейської служби в Одеській області, - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Одеської митниці ДФС, що полягає у не підготовці висновку про повернення надміру сплачених ТОВ « 100 ШИН+» до Державного бюджету платежів на загальну суму 47 541,27 грн. (сорок сім тисяч п'ятсот сорок одна гривня 27 копійок) за заявою №ROV-1 від 01.10.2018 року та неподання його до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області.

Зобов'язати Одеську митницю ДФС (код ЄДРПОУ 39441717, місцезнаходження: 65078, м. Одеса, вул. Гайдара, 21-А) підготувати висновок про повернення надміру сплачених до Державного бюджету платежів на загальну суму 47 541, 27 грн. (сорок сім тисяч п'ятсот сорок одна гривня 27 копійок) за заявою товариства з обмеженою відповідальністю « 100 ШИН+» (код ЄДРПОУ 38012976, юридична адреса: 02094, м. Київ, прос. Юрія Гагаріна, 23, поштова адреса: 49051, м. Дніпро, а\с №3159) №ROV-1 від 01.10.2018 року та подати його до виконання до Головного управління Державної казначейської служби в Одеській області (код ЄДРПОУ 37607526, місцезнаходження: 65023, м. Одеса, вул. Садова,1-А).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Одеської митниці ДФС (код ЄДРПОУ39441717, місцезнаходження: 65078, м. Одеса, вул. Гайдара, 21-А) на користь товариства з обмеженою відповідальністю « 100 ШИН+» (код ЄДРПОУ 38012976, юридична адреса: 02094, м. Київ, прос. Юрія Гагаріна, 23, поштова адреса: 49051, м. Дніпро, а\с №3159) судовий збір в розмірі 3 524,00 грн. (три тисячі п'ятсот двадцять чотири гривні 00 копійок).

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.