
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 січня 2019 року м. Київ Справа № 320/5664/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Харченко С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справуза позовомОСОБА_1доКиєво-Святошинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської областіпровизнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії, ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Києво-Святошинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 01.10.2018 № 444/С-01, яким позивачу відмовлено у перерахунку пенсії; зобов’язати відповідача провести з 01.10.2017 перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII, виходячи з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він як військовослужбовець, який у 1986 році приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і внаслідок цього отримав інвалідність, відповідно до положень частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII має право на перерахунок та виплату пенсії, виходячи з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.10.2018 відкрито провадження у даній справі та вирішено питання про її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Копії зазначеної ухвали направлено учасникам справи рекомендованими поштовими відправленнями.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, про що свідчать наявні у матеріалах справи повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення відповідачу та розписка про отримання представником позивача копії ухвали (а.с. 37, 39).
Представник відповідача позов не визнав, надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив про відсутність підстав для перерахунку та виплати позивачу пенсії на підставі положень частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII, оскільки вони регулюють питання пенсійного забезпечення лише певної категорії військовослужбовців – тих, які під час проходження дійсної строкової служби брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Враховуючи, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (внаслідок чого і отримав інвалідність) не під час проходження дійсної строкової служби, представник відповідача вважає, що Києво-Святошинське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інвалідом ІІ групи, причина інвалідності якого - захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Вказані обставини підтверджуються даними, наведеними в довідці до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії КИО-1 № 0396324, експертному висновку Київської регіональної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв’язку захворювань та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 29.06.2011 № 395 та посвідченнях серії ААВ № 000863 та серії А № 148898 С, виданих позивачу, відповідно, 28.11.2011 та 21.10.2011 (а.с. 8, 9, 10, 11, 13).
Крім того, участь позивача у період з 10.05.1986 по 16.07.1986 в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час виконання ним обов’язків військової служби підтверджується такими документальними свідоцтвами як: архівні довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 18.05.2011 № 57551 та 18.05.2011 № 57551/1; довідка Київської обласної державної адміністрації про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 05.09.2013 № 62; військовий квиток серії НУ № 6474383 (а.с. 12, 14, 15, 20).
З огляду на викладене позивач, посилаючись на положення частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII, звернувся до Києво-Святошинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок та виплату йому пенсії як військовослужбовцю, який брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та внаслідок цього став інвалідом.
Листом від 01.10.2018 № 444/С-01 Києво-Святошинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області відмовило позивачу у перерахунку та виплаті пенсії на підставі наведеної вище норми у зв’язку з ненаданням ним документів, що підтверджують факт його участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження ним дійсної строкової служби.
Обставини, на які посилається відповідач у своєму листі від 01.10.2018 № 444/С-01 як на підставу для відмови у перерахунку пенсії, позивач вважає такими, що не відповідають нормам чинного законодавства, у зв`язку з чим звернувся до суду за захистом порушеного права з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII).
Відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-XII (у редакції, чинній до 30.09.2017) особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII (далі – Закон № 2148-VIII), який набрав чинності з 01.10.2017, частину третю статті 59 Закону № 796-ХІІ викладено в новій редакції, відповідно до якої особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
На виконання наведених вище положень, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 15.11.2017 № 851, якою доповнено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пунктом 91, відповідно до якого за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за відповідною формулою.
Отже Законом № 2148-VIII з 01.10.2017 розширено перелік осіб, які мають право на отримання пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, а саме: 1) особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи; 2) особи, які брали участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань; 3) особи, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, а також змінено коефіцієнт, з якого необхідно здійснювати розрахунок пенсії, а саме: з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження, на п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
При цьому обов’язковими умовами, за наявності яких у особи виникає право на перерахунок та виплату пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ є: 1) набуття особою в установленому законом порядку статусу особи з інвалідністю; 2) отримання статусу особи з інвалідністю виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та військових навчаннях лише під час проходження особою дійсної строкової служби.
Аналогічна правова позиція щодо вичерпного переліку вимог, необхідних для перерахунку пенсії на підставі наведеної вище норми, висловлена судом касаційної інстанції, зокрема, в ухвалах Верховного Суду від 08.05.2018 в адміністративній справі № 820/1148/18 та 11.06.2018 в адміністративний справі № 825/1922/18.
Згідно зі статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду даної адміністративної справи судом встановлено, що участь позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та настання інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, підтверджується документально.
Водночас, як вже зазначалось судом вище, для набуття права на перерахунок пенсії з підстав, визначених частиною третьою статті 59 цього Закону, крім факту участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та настання інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби, необхідною умовою є участь такої особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження дійсної строкової служби.
У свою чергу надані позивачем документи не підтверджують його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме під час проходження ним дійсної строкової служби, що є обов'язковою умовою для перерахунку та виплати пенсії на підставі положень частини третьої статті 59 Закону № 796-XII для даної категорії осіб.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Разом з тим суд вважає за необхідне наголосити, що підставою для відмови у задоволенні даного адміністративного позову є відсутність в матеріалах справи доказів на підтвердження факту проходження позивачем дійсної строкової служби під час участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 10.05.1986 по 16.07.1986.
Відтак, у разі зібрання додаткових доказів, ОСОБА_1 не позбавлений права повторно звернутись до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-XII.
Відповідно до частини п’ятої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а доказів понесення ним судових витрат суду не надано, судові витрати компенсації не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано в установлені строки.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги на рішення суду першої інстанції подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.
Суддя Харченко С.В.