
Спарва№ 308/11149/18
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.01.2019 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Фазикош О.В., представника Закарпатської митниці ДФС ОСОБА_1, розглянувши матеріали адміністративної справи про порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, тимчасово не працюючого, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_3, паспорт громадянина України для виїзду за кордон – FР 464670 від 27.06.2018р. орган, що видав 2101, персональний номер – 19780606-06933 - за ч.1 ст.483 Митного кодексу України, -
ВСТАНОВИВ:
До Ужгородського міськрайонного суду надійшли матеріали адміністративної справи про порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за ч.1 ст.483 Митного кодексу України.
З протоколу про порушення митних правил вбачається, що 05.09.2018 року о 13 год. 41 хв. в зону митного контролю на ділянку “Виїзд з України” (ЗМК – пасажирська) митного посту «Лужанка» Закарпатської митниці ДФС заїхав легковий автомобіль марки «Audi A4» р.н.з. Угорщини JAP311 під керуванням громадянина України ОСОБА_2, який прямував з України, в Угорщину у власних справах.
Формою проходження митного контролю громадянин України ОСОБА_2 обрав порядок проходження митного контролю по каналу “зелений коридор”.
При усному опитуванні гр. України ОСОБА_2 заперечив наявність у нього будь-яких товарів в обсягах, що підлягають обов’язковому письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами та підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження при переміщенні через митний кордон України.
В ході здійснення митного огляду в боксі поглибленого огляду зазначеного транспортного засобу і речей гр. України ОСОБА_2 були виявлені приховані від митного контролю товари - тютюнові вироби, а саме: цигарки з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 штук у кожній пачці, торговельної марки «Rothmans», виробник – ПРАТ «А/Т тютюнова компанія «В.А.Т.Прилуки», загальною кількістю 300 пачок.
Виявлені тютюнові вироби були приховані в трьох спеціально виготовлених сховищах(тайниках): два розмірами 10х10см та 14х10см, які були закручені шурупами і замасковані антикорозійним покриттям та краскою.
Два сховища(тайника) розміром 10х10см знаходились в лівій та правій передній частині автомобіля. Доступ до прихованих тютюнових виробів (сигарет) став можливим після демонтажу лівого та правого передніх колес, підкрильників та зняття шару антикорозійного покриття, під яким були тайники 10х10см зариті кришкою, яка у свою чергу була прикручена шурупами.
Третє сховище(тайник) розміром 14х10 см знаходилось у паливному баку транспортного засобу. Доступ до прихованих тютюнових виробів (сигарет) став можливим після демонтажу задніх сидінь та зняття шару лакофарбового покриття, під яким був тайник 14х10см закритий кришкою, яка у свою чергу була прикручена шурупом.
Виявлене стало доступним для огляду за допомогою використання технічних засобів митного контролю, а саме: викрутки, ліхтарика та набору інструментів.
Згідно маркувань, наявних на упаковках виробника, вартість тютюнових виробів, а саме: цигарки з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 штук у кожній пачці, торговельної марки «Rothmans», виробник – ПРАТ «А/Т тютюнова компанія «В.А.Т.Прилуки»», становить 30,00 грн. за одну пачку, а загальна вартість становить 9 000,00 грн. (дев’ять тисяч грн. 00 коп.).
Згідно пояснень наданого громадянином України ОСОБА_2 вартість легкового автомобіля марки «Audi A4» р.н.з Угорщини JAP311, VIN-WAUZZZ8DZVA248169, об’єм двигуна – 2771см3, 1997 року виготовлення, тип двигуна – бензин, колір – сірий, становить 3000 доларів США, що станом на 05.09.2018 року за курсом НБУ складає 85 478,98 грн. (вісімдесят п’ять тисяч чотириста сімдесят вісім грн. 98 коп.).
Таким чином, громадянин України ОСОБА_2 вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ(тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, які попередньо піддавалися розбиранню та монтажу, з метою незаконного переміщення товарів через митний кордон України.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.
У судовому засіданні представник Закарпатської митниці ДФС ОСОБА_1, підтримав викладене у протоколі, та просив визнати громадянина України ОСОБА_2 винним в порушенні митних правил передбачених ч.1 ст.483 МК України, та накласти на нього стягнення передбачене санкцією даної статті, а саме штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також транспортного засобу із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувався для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
ОСОБА_2 в судове засідання не з’явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, клопотання про відкладення справи до суду не надходило.
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці ДФС, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Судом встановлено, що05.09.2018 року о 13 год. 41 хв. в зону митного контролю на ділянку “Виїзд з України” (ЗМК – пасажирська) митного посту «Лужанка» Закарпатської митниці ДФС заїхав легковий автомобіль марки «Audi A4» р.н.з Угорщини JAP311 під керуванням громадянина України ОСОБА_2, який прямував з України, в Угорщину у власних справах.
Формою проходження митного контролю громадянин України ОСОБА_2 обрав порядок проходження митного контролю по каналу “зелений коридор”.
Згідно ч. 5 ст. 366 МК України обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Згідно ч. 6 даної статті громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
При усному опитуванні гр. України ОСОБА_2 заперечив наявність у нього будь-яких товарів в обсягах, що підлягають обов’язковому письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами та підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження при переміщенні через митний кордон України.
Відповідно ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Згідно ч.2 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої ПКМУ від 21.05.2012 №451 - митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів здійснюється виключно митними органами відповідно до законодавства, вибірково, у формах та обсязі, що визначені на підставі результатів системи управління ризиками.
Відповідно до п.7 ПКМУ «Про затвердження вичерпного переліку підстав, за наявності яких може проводитись огляд (переогляд) товарів, транспортних засобів комерційного призначення митними органами України» від 23.05.2012 №467, на підставі наявності ознак облаштування товарів, транспортних засобів комерційного призначення спеціально виготовленими сховищами (тайниками) або використання інших засобів чи способів, що утруднюють виявлення товарів – проводиться митний огляд. Таким чином, вищевказаний транспортний засіб було виведено із загального потоку «зеленого коридору» і направлено в бокс поглибленого огляду для проведення митного огляду.
В ході здійснення митного огляду в боксі поглибленого огляду зазначеного транспортного засобу і речей гр. України ОСОБА_2 були виявлені приховані від митного контролю товари - тютюнові вироби, а саме: цигарки з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 штук у кожній пачці, торговельної марки «Rothmans», виробник – ПРАТ «А/Т тютюнова компанія «В.А.Т.Прилуки»», загальною кількістю 300 пачок.
Відповідно до п.53 ст.4 Митного кодексу України «спеціально виготовлене сховище (тайник) - сховище, виготовлене з метою незаконного переміщення товарів через митний кордон України, а також обладнані та пристосовані з цією метою конструктивні ємності чи предмети, які попередньо піддавалися розбиранню, монтажу тощо».
Виявлені тютюнові вироби були приховані в трьох спеціально виготовлених сховищах(тайниках): два розмірами 10х10см та 14х10см, які були закручені шурупами і замасковані антикорозійним покриттям та краскою.
Два сховища(тайника) розміром 10х10см знаходились в лівій та правій передній частині автомобіля. Доступ до прихованих тютюнових виробів (сигарет) став можливим після демонтажу лівого та правого передніх колес, підкрильників та зняття шару антикорозійного покриття, під яким були тайники 10х10см зариті кришкою, яка у свою чергу була прикручена шурупами.
Третє сховище(тайник) розміром 14х10 см знаходилось у паливному баку транспортного засобу. Доступ до прихованих тютюнових виробів (сигарет) став можливим після демонтажу задніх сидінь та зняття шару лакофарбового покриття, під яким був тайник 14х10см закритий кришкою, яка у свою чергу була прикручена шурупом.
Виявлене стало доступним для огляду за допомогою використання технічних засобів митного контролю, а саме: викрутки, ліхтарика та набору інструментів.
Згідно маркувань, наявних на упаковках виробника, вартість тютюнових виробів, а саме: цигарки з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 штук у кожній пачці, торговельної марки «Rothmans», виробник – ПРАТ «А/Т тютюнова компанія «В.А.Т.Прилуки»», становить 30,00 грн. за одну пачку, а загальна вартість становить 9 000,00 грн. (дев’ять тисяч грн. 00 коп.).
Згідно, письмових пояснень наданого громадянином України ОСОБА_2 вбачається, що вартість за яку ним було придбано легковий автомобіль марки «Audi A4» р.н.з. Угорщини JAP311, VIN-WAUZZZ8DZVA248169, об’єм двигуна – 2771см3, 1997 року виготовлення, тип двигуна – бензин, колір – сірий, становить 3000 доларів США, що станом на 05.09.2018 року за курсом НБУ складає 85 478,98 грн. (вісімдесят п’ять тисяч чотириста сімдесят вісім грн. 98 коп.).
Згідно ч.1 ст.483 МК України відповідальність настає за дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Відповідно до п.53 ч.1 ст. 4 МК України, спеціально виготовленим сховищем (тайником) є сховище, виготовлене з метою незаконного переміщення товарів через митний кордон України, а також обладнані та пристосовані з цією метою конструктивні ємності чи предмети, які попередньо піддавалися розбиранню, монтажу тощо.
Таким чином спеціально виготовлене сховище (тайник) в розумінні зазначеної вище норми закону є не будь-які конструктивні ємності автомобіля, а ті які обладнанні і пристосовані з метою незаконного переміщення товарів через митний кордон України.
Згідно матеріалів справи про адміністративне правопорушення, виявлені тютюнові вироби були приховані в трьох спеціально виготовлених сховищах (тайниках) : два розмірами 10х10 см та 14х10см, які були закручені шурупами і замасковані антикорозійним покриттям та краскою. Два сховища(тайника) розміром 10х10см знаходились в лівій та правій передній частині автомобіля. Доступ до прихованих тютюнових виробів (сигарет) став можливим після демонтажу лівого та правого передніх колес, підкрильників та зняття шару антикорозійного покриття, під яким були тайники 10х10см зариті кришкою, яка у свою чергу була прикручена шурупами. Третє сховище(тайник) розміром 14х10 см знаходилось у паливному баку транспортного засобу. Доступ до прихованих тютюнових виробів (сигарет) став можливим після демонтажу задніх сидінь та зняття шару лакофарбового покриття, під яким був тайник 14х10см закритий кришкою, яка у свою чергу була прикручена шурупом.
Виявлене стало доступним для огляду з використанням технічних засобів митного контролю, а саме викрутки, ліхтарика та набору інструментів.
Наведені вище обставини не спростовуються іншими доказами чи матеріалами справи.
При цьому, суд враховує і те, що громадянин ОСОБА_2 пояснень відповідному митному органу при складанні протоколу з приводу обставин наявності в транспортному засобі спеціально виготовленого сховища (тайника) не надавав, а також будучи викликаним до суду, у визначений час не з'явився, про причини неявки не повідомив, жодних письмових пояснень суду не надав.
Наведене дає підстави для твердження, що гр. України ОСОБА_2 вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників), у спосіб, що утруднював виявлення таких товарів. Вказані обставини в своїй сукупності свідчить про наявність в його діях складу порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України. Дії громадянина України ОСОБА_2 кваліфіковані правильно.
Вина порушника підтверджується матеріалами справи, а саме протоколом про порушення митних правил № 4307/30500/18 від 05.09.2018року, поясненнями самого порушника, актом проведення огляду (переогляду) товарів, т/з, фотоілюстрації до акту огляду транспортного засобу, доповідною запискою головного державного інспектора-кінолога відділу кінологічного забезпечення управління протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Закарпатської митниці ДФС ОСОБА_3
Відповідно до ст.33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність. Обтяжуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено. За правилами ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні адміністративного стягнення суддя враховує роз’яснення п.18 Постанови Пленуму Верховного Суду України №8 від 03.06.2005 року «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», згідно якого, вирішуючи питання про конфіскацію предметів зі спеціально виготовленими сховищами (тайниками) і транспортних засобів, що використовувалися для приховання чи переміщення товарів, враховуються обсяги конструктивних змін внесених у ці предмети або транспортні засоби із зазначеною метою; співвідношення вартості й кількості товару, який був предметом порушення митних правил, із розмірами транспортного засобу, в якому цей товар переміщувався.
При розгляді даної справи про адміністративне правопорушення суддя також враховує, що одним з проявів верховенства права є положення про те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори. Справедливість - одна з основних засад права і є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права. Суд вважає за необхідне зазначити, що ця позиція ґрунтується, в тому числі, на рішенні Конституційного Суду України від 02.11.2004 року № 15-рп/2004у справі № 1-33/2004.
При вирішенні питання про призначення стягнення за вчинене порушення суд також враховує положення статті 1 Протоколу №1 Конвенції про захист прав людини основоположних свобод, у відповідності до яких «Кожна фізична або юридична особа мас право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права».
Враховуючи конкретні обставини справи в їх сукупності, а також той факт, що транспортний засіб був фактично із спеціально обладнаний сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України, мету призначення покарання та співрозмірність можливого покарання вчиненому правопорушенню, тобто принципу розумності призначення покарання, та приходить до висновку, що стягнення у вигляді конфіскації майна забезпечить баланс між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту права власності конкретної особи, тому вважаю, що на гр. України ОСОБА_2 слід накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 85 478,98 грн. (згідно маркувань на пачках) з конфіскацією цих товарів, а також конфіскацією транспортного засобу із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувався для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Згідно положень ч.5 ст.283 КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору. Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. № 3674-VI (з наступними змінами та доповненнями) у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу. Відповідно до Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Згідно абзацу 4 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» з 1 січня 201 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1921гривень. Таким чином, правопорушнику необхідно сплатити судовий збір в розмірі 384,20 грн.
Керуючись ст.ст. 483, 522, 527, 528, 529 МК України, ст.ст.40-1, 283-285, 287-290, 303 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закон України «Про судовий збір» суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Громадянина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, тимчасово не працюючого, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_3, паспорт громадянина України для виїзду за кордон – FР 464670 від 27.06.2018р. орган, що видав 2101, персональний номер – 19780606-06933, визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 9 000 грн. (згідно маркувань на пачках), з конфіскацією:
1)безпосередніх предметів порушення митних правил: цигарок з фільтром вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 штук у кожній пачці, торговельної марки «Rothmans», виробник – ПРАТ «А/Т тютюнова компанія «В.А.Т.Прилуки» в кількістю 300 пачок, вартістю 9 000,00 грн.;
2) транспортного засобу із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України: легкового автомобіля марки ««Audi A4» р.н.з Угорщини JAP311, VIN-WAUZZZ8DZVA248169, об’єм двигуна – 2771см3, 1997 року виготовлення, тип двигуна – бензин, колір – сірий. та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу №JP41416 від 29.01.2004р. контрольний талони для проходження контролю по «зеленому коридорі» та «червоному коридорі» LUZ.153928.
Стягнути з громадянина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, тимчасово не працюючого, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_3, паспорт громадянина України для виїзду за кордон – FР 464670 від 27.06.2018р. орган, що видав 2101, персональний номер – 19780606-06933, судовий збір на користь держави у розмірі 384,20 грн.
Реквізити для сплати судового збору за рішенням суду (постанови) про стягнення в дохід держави коштів: рахунок отримувача – 31211256026001, назва отримувача коштів – ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача – Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві, код банку отримувача МФО 899998, код класифікації доходів бюджету – 22030106.
Строк звернення постанови для виконання - три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду ОСОБА_4