Рішення № 79342808, 23.01.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2019
Номер справи
440/4233/18
Номер документу
79342808
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2019 року м. ПолтаваСправа №440/4233/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Клочка К.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації, третя особа: ОСОБА_2 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

28 листопада 2018 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації, третя особа: ОСОБА_2 про визнання дій щодо припинення надання раніше призначеної субсидії та повернення сплачених організаціям-надавачам послуг грошових коштів за період з 01.10.2016 по 30.04.2018; зобов'язання поновити надання раніше призначеної субсидії за період з 01.10.2016 по 30.04.2018.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що Управління праці та соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації листом від 17.08.2018 "Про припинення права на отримання субсидії" повідомлено ОСОБА_1 про втрату права на отримання субсидії на підставі пункту 22 Положення про Порядок призначення житлових субсидій надання раніше призначеної житлової субсидії (у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії). Натомість, позивач стверджує, що не зазначала, у поданих нею заяві та декларації недостовірних даних, що вплинули на встановлення права на житлову субсидію, а тому припинення відповідачем надання раніше призначеної субсидії є протиправним. ОСОБА_3 зауважує, що лише помилково зазначила у заяві від 04.10.2016 №1/951 своє зареєстроване місце проживання, а не фактичне місце проживання на підставі договору, проте, дана помилка, на думку позивача, жодним чином не впливає на наявність права на житлову субсидію. ОСОБА_1 зазначає, що відповідач проігнорував пункт 2 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями від 29.12.1997 №39/283/90/5 і замість того, щоб запропонувати добровільно повернути кошти, і у разі відмови ініціювати стягнення у судовому порядку, безпідставно припинив надання субсидії та повернув на власний рахунок перераховані організаціям-надавачам послуг кошти.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.12.2018 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

14.01.2019 до суду надійшли заперечення (відзив) Управління праці та соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації на позовну заяву, у яких відповідач проти позову заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначав, що ОСОБА_1 при зверненні за призначенням субсидії в заяві від 04.10.2016 про призначення житлової субсидії вказала зареєстроване місце свого проживання за адресою: АДРЕСА_2. Зверталася за призначенням житлової субсидії на зазначену в заяві адресу. Договору найму (оренди) житла ОСОБА_1 не надавала, адресу фактичного місця проживання (для орендарів) в заяві не зазначила. Згідно довідки про зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, виданої Великобудищанською сільською радою (довідка №1167 від 04.10.2016), ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2. На підставі поданої ОСОБА_1 заяви від 04.10.2016 на призначення житлової субсидії за вищевказаною адресою була призначена житлова субсидія. Однак, у подальшому відповідачем виявлено, що при подачі заяви 04.10.2016 про призначення житлової субсидії ОСОБА_1 вказала не достовірні номери особових рахунків організацій-надавачів житлово-комунальних послуг. Згідно довідки Диканської с/ради, зареєстроване місце проживання сім'ї - АДРЕСА_2. За інформацією Диканської служби обліку газу ТОВ "Полтавагаззбут" о/рахунок НОМЕР_4 знаходиться за адресою АДРЕСА_3. За інформацією Диканської філії "ПОЕ" вказаний ОСОБА_1 о/рахунок НОМЕР_1 знаходиться за адресою АДРЕСА_3. Таким чином, відповідач дійшов висновку, що у заяві та декларації ОСОБА_1 зазначила недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію та на визначення її розміру.

З урахуванням статей 257-258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

18.11.2013 у житловому будинку ОСОБА_1 по АДРЕСА_2 сталася пожежа, у результаті якої знищені меблі, власні речі, документи, дах будинку, пошкоджені стіни, підлога, двері. Крім того, у пожежі загинув чоловік позивача, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується Актом про пожежу від 18.11.2013, копія якого наявна у матеріалах справи.

04.10.2016 позивач подала до Управління праці та соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. 20.11.2013 третя особа ОСОБА_2, власниця житлового будинку по АДРЕСА_3 надала безоплатну допомогу потерпілій у пожежі ОСОБА_1, зокрема, шляхом надання права на безоплатне проживання у АДРЕСА_3, про що укладено відповідний договір від 20.11.2013.

Пунктом 2 умов договору ОСОБА_1 зобов'язувалася сплачувати особисто за використаний газ та електроенергію по розрахунковим книжкам ОСОБА_2 (по особовим рахункам НОМЕР_6 та НОМЕР_7).

04.06.2016 ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації із заявою про призначення житлової субсидії.

У заяві позивач зазначила зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 замість фактичного місця проживання АДРЕСА_3.

Номери особових рахунків на газопостачання та електропостачання були зазначені будинку №42 (тобто фактичного місця проживання).

Відповідно до поданої ОСОБА_1 заяви про призначення субсидії від 04.10.2016 відповідачем була призначена субсидія в період з 01.10.2015 по 30.04.2018.

Призначення субсидії було здійснено відповідно до пункту 13 Положення, яке було чинним на той час, де зазначено, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання):

заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами;

договір найму (оренди) житла (за наявності).

Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

За наявності договору найму (оренди) субсидія призначається з місяця звернення до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, та до кінця місяця, в якому закінчується строк дії договору найму (оренди).

Після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення).

За інформацією Диканської служби обліку газу ТОВ "Полтавагаззбут" на запит відповідача о/рахунок НОМЕР_4 знаходиться за адресою АДРЕСА_3, площа будинку 31 кв.м.

За інформацією Диканської філії "ПОЕ" вказаний ОСОБА_1 о/рахунок НОМЕР_1 знаходиться за адресою АДРЕСА_3.

13.08.2018 відповідачем проведено перевірку правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення субсидії, про що складено Акт від 13.08.2018 та у зв'язку з виявленням невідповідності інформації житлова субсидія в період з 01.10.2016 призначена неправомірно і підлягає поверненню відповідно до пункту 22 Положення про призначення субсидії.

Рішенням комісії від 15.08.2018 №20 вирішено припинити надання раніше призначеної житлової субсидії ОСОБА_1 у зв'язку з тим, що у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію (абзац 4 пункту 22 Положення).

Позивач не погодилася із діями відповідача щодо припинення надання раніше призначеної субсидії та повернення сплачених організаціям-надавачам послуг грошових коштів за період з 01.10.2016 по 30.04.2018, у зв'язку з чим звернулася до суду з даним позовом.

Призначення житлових субсидій здійснюється відповідно до Положення про Порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329 (далі - Положення №848).

За змістом пункту 3 Положення №848 призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.

Пунктом 6 Положення №848 передбачено, що субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. В окремих випадках на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні послуги, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію. Субсидія не може призначатися одночасно за місцем реєстрації особи та місцем її фактичного проживання.

Згідно з пунктом 7 Положення №848 субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.

Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця з якого призначається субсидія.

У разі коли кількість фактично проживаючих зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб є меншою, ніж кількість зареєстрованих у такому приміщенні (будинку) осіб, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично у ньому проживають, на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або утвореної ними комісії. Під час прийняття рішень у таких випадках враховується наявність документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих (довідки, що підтверджують місце перебування особи на території іншої адміністративно-територіальної одиниці у зв'язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання, довідки про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні (будинку), акти обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства селищної, сільської або міської ради, акти житлово-експлуатаційних організацій про фактично проживаючих осіб, договори оренди житла в іншому місці). У разі відсутності документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих, рішення приймається на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Відповідно до пункту 20 Положення №848 надання раніше призначеної субсидії припиняється, зокрема, якщо громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.

Дійсно, ОСОБА_1 помилково зазначила у заяві від 04.10.2016 адресу місця реєстрації АДРЕСА_2 (опалювальна площа 39 кв.м) замість фактичного місця проживання: АДРЕСА_3 (опалювальна площа 31 кв.м).

Відповідач не надав суду доказів того, що позивач при призначенні субсидії приховала або свідомо подала недостовірні дані, у тому числі про місце проживання.

Водночас, враховуючи поважний вік позивача (ІНФОРМАЦІЯ_7), суд вважає, що дана помилка сталася у зв'язку з необізнаністю ОСОБА_1 із порядком заповнення заяви на призначення житлової субсидії.

Перевіряючи чи вплинула зазначена помилка на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру, суд зазначає наступне.

Сторонами не заперечується, що субсидія фактично була призначена ОСОБА_1 на адресу АДРЕСА_3.

Особові рахунки у заяві на призначення житлової субсидії НОМЕР_6 та НОМЕР_5 знаходяться за адресою АДРЕСА_3.

Сторонами не заперечується, що у будинку АДРЕСА_3, зареєстрованих осіб немає, фактично у ньому проживає позивач ОСОБА_1 на підставі договору від 20.11.2013.

Рішеннями відповідача про призначення субсидії ОСОБА_1, копії яких залучені до матеріалів справи, підтверджено, що субсидія призначалася на опалювальну площу 31.10 кв.м. Довідкою ТОВ "Полтавагаззбут" від 10.08.2018 №288 підтверджено, що особовий рахунок НОМЕР_6 знаходиться за адресою АДРЕСА_3, площа будинку 31 кв.м.

Таким чином, хоча у рішеннях про призначення субсидії ОСОБА_1 і зазначено адресу АДРЕСА_2, однак, фактично житлову субсидію було розраховано на адресу АДРЕСА_3, про що свідчить зазначений у рішеннях розмір площі будинку, взятий до розрахунку.

Будинки АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 є одноповерховими, що підтверджено матеріалами справи.

Майновий стан ОСОБА_5 (станом на січень 2017 року пенсія 1520,12 грн, станом на вересень 2018 року 1875,94 грн) підтверджений документально та відносить позивача до категорії осіб, які мають право на оформлення житлової субсидії.

Таким чином, суд приходить до висновку, що хоча ОСОБА_1 помилково зазначено адресу місця реєстрації (АДРЕСА_2) замість адреси місця фактичного проживання (АДРЕСА_3), однак, субсидія фактично була призначена за адресою місця проживання на опалювальну площу 31 кв.м (АДРЕСА_3) і допущена позивачем помилка не вплинула на встановлення права на житлову субсидію та/або визначення її розміру.

Частиною першою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд зауважує, що дотримання принципу справедливості означає, передусім, дотримання балансу порушення та покарання.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У даному випадку відповідач не довів правомірності дій щодо припинення надання раніше призначеної субсидії та повернення сплачених організаціям-надавачам послуг грошових коштів за період з 01.10.2016 по 30.04.2018, тому вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.

Приймаючи до уваги вищенаведене суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації повернути на особовий рахунок НОМЕР_6 ТОВ "Полтавагаззбут" 9838,95 грн; на особовий рахунок НОМЕР_5 Диканської філії "Полтаваобленерго" 984,74 грн.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підстав вищевикладеного, керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 72-77, 90, 139, 243-246, 250, 255, 257, 258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, рнокпп НОМЕР_2) до Управління праці та соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації (вул. Незалежності, 117, смт Диканька, Диканський район, Полтавська область, 38500, код ЄДРПОУ 03195116), третя особа: ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_3) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії повністю.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації щодо припинення надання ОСОБА_1 раніше призначеної субсидії та повернення сплачених організаціям-надавачам послуг грошових коштів за період з 01.10.2016 по 30.04.2018.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації поновити ОСОБА_1 надання раніше призначеної субсидії за період з 01.10.2016 по 30.04.2018.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Диканської районної державної адміністрації повернути на особовий рахунок НОМЕР_6 ТОВ "Полтавагаззбут" 9838,95 грн; на особовий рахунок НОМЕР_5 Диканської філії "Полтаваобленерго" 984,74 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.І. Клочко