Рішення № 79308779, 22.01.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2019
Номер справи
520/11433/18
Номер документу
79308779
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

22 січня 2019 р. № 520/11433/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагайдака В.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61115, код НОМЕР_1) до Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (просп. Московський, буд. 198/3, м. Харків, 61082, код ЄДРПОУ 41248021) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, в якому просить суд:

визнати протиправною відмову Індустріального об’єднаного Управління пенсійного фонду України Харківської області у здійсненні ОСОБА_1, перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01 січня 2018 року з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 84 % заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді;

скасувати повністю розпорядження Індустріального об’єднаного Управління пенсійного фонду України Харківської області про частковий перерахунок ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання з 01.08.2018 року;

зобов’язати Індустріальне об’єднане Управління пенсійного фонду України Харківської області здійснити ОСОБА_1, судді у відставці, перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання у розмірі 84 % заробітної плати з 01 січня 2018 року, дати, з якої відбулось підвищення розміру суддівської винагороди працюючим суддям, з включенням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, виходячи з заробітної плати працюючого судді - 32626 гривень 37 коп., без обмеження граничного розміру, на підставі довідки Апеляційного суду Харківської області №03-56/57 від 30.07.2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум;

встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання в місячний строк з дня отримання постанови подати звіт про виконання рішення суду.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі №520/11433/18.

Встановлено строк відповідачу для подання до суду відзиву на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову протягом п’ятнадцяти днів з дня одержання копії ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, згідно змісту якого просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1.

Згідно з ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлено, що постановою Верховної Ради України від 16 липня 2015 року №636-УІІІ у зв’язку з поданням заяви про відставку та відповідно до п.9 ч.5 ст.126 Конституції України позивача звільнено з посади судді апеляційного суду Харківської області.

Наказом голови апеляційного суду Харківської області від 05 серпня 2015 року позивача відраховано зі штату апеляційного суду Харківської області у зв’язку з поданням заяви про відставку та наданням відставки на підставі зазначеної вище постанови.

З 06 серпня 2015 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Індустріальному об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 84 % заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді.

Листом голови Державної судової адміністрації України №11-13636/18 від 24 липня 2018 року судам дана вказівка про необхідність видачі суддям у відставці нових довідок для обчислення щомісячного довічного грошового утримання.

З матеріалів справи встановлено, що 30 липня 2018 року Апеляційним судом Харківської області позивачу видано довідку №03-56/57 (а.с.13) про заробітну плату станом на січень 2018 року, відповідно до якої розмір заробітної плати, яка має бути врахована при перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з 01 січня 2018 року - 32626 грн. 37 коп.

З метою здійснення перерахунку раніше призначеного грошового забезпечення 09 серпня 2018 року позивач звернулася до Індустріального об’єднаного управління ПФУ Харківської області із заявою(а.с.14-15).

Листом від 31.08.2018 р. повідомлено позивача, що перерахунок проведено, однак без врахування розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та починаючи з 01 серпня 2018 року(а.с.16).

Також вказаним листом надіслано ОСОБА_1 рішення №165 від 10.08.2018 р., згідно змісту якого статтею 133 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» в редакції від 07.07.2010 року № 2453-УІ не передбачено врахування до щомісячного грошового утримання суддів у відставці інших виплат, про які зазначено у наданій довідці, а саме матеріальної допомоги до відпустки 1/12 окладу в сумі 1615,17 грн.

Відтак, правові підстави для врахування матеріальної допомоги до відпустки 1/12 окладу в сумі 1615,17 грн. (згідно довідки Апеляційного суду Харківської області від 30.07.2018 № 03- 56/57) при проведенні ОСОБА_1 перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відсутні(а.с.17).

Не погоджуючись з прийнятим управлінням рішенням ОСОБА_1 звернулась з даним позовом до Харківського окружного адміністративного суду.

Організацією судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд, визначає Закон України “Про судоустрій і статус суддів”.

Відповідно до ст.133 Закону України Про судоустрій і статус суддів №2453-VI від 07.07.2010р. (далі Закон №2453-VI) та згідно норм ст.135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VIII від 02.06.2016р., суддівська винагорода регулюється цим Законом, та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

За приписами вищенаведених норм суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за:

1) вислугу років;

2) перебування на адміністративній посаді в суді;

3) науковий ступінь;

4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.

Згідно з нормами ст. 136 Закону №1402 та ст. 134 Закону №2453 суддям надається щорічна оплачувана відпустка тривалістю 30 робочих днів з виплатою, крім суддівської винагороди, допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу. Суддям, які мають стаж роботи більше 10 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 15 календарних днів.

Статтею 141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» №2453 передбачалось, що судді, який вийшов у відставку, виплачується пенсія або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.

Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не може бути більшим ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.

2 червня 2016 року прийнято Закон України Про судоустрій і статус суддів №1402-VIII, який набрав чинності 30 вересня 2016 року.

Пунктом 25 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1402-VIII встановлено, що право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначений на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу.

В інших випадках, коли суддя іде у відставку після набрання чинності цим Законом, розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 80 відсотків суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів". За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більшим ніж 90 відсотків суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до зазначеного Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 135 Закону №1402-VIII, суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.2 ст.135 Закону №1402-VIII, суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.

Отже, враховуючи вимоги Закону України «Про судоустрій і статус суддів», судді у відставці виплачується за його вибором щомісячне довічне грошове утримання, у максимальному розмір 90% заробітної плати (суддівської винагороди) судді, яка обчислюється з посадового окладу та доплат за вислугу років, перебування на адміністративній посаді в суді, науковий ступінь та роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.

Розмір довічного грошового утримання безпосередньо пов'язаний із розміром суддівської винагороди.

Закон, який регулює питання призначення щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, чітко визначає склад суддівської винагороди, який враховується при обчисленні щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, до якого не входить матеріальна допомога на оздоровлення.

Аналогічну правову позицію висловлено у постановах Верховного Суду від 27 лютого 2018 року по справі №738/1343/17, від 20 березня 2018 року по справі № 749/951/17, від 20.03.2018 року по справі № 736/964/17, від 20.12.2018 р. №159/1942/17.

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення не входить до складу суддівської винагороди, з якої обчислюється щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці, що вказує на правомірність дій відповідача та необґрунтованості заявлених позовних вимог.

Щодо строків перерахунку пенсії суд зазначає наступне.

Постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 25.01.2008 року затверджений Порядок подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України".

Відповідно до п.1, 3-4 Розділу ІІ цієї Постанови, заява про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та довідка про розмір суддівської винагороди подається до органів, що призначають щомісячне довічне утримання.

Звернення за перерахунком щомісячного довічного утримання проводиться в разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.

Перерахунок щомісячного довічного утримання проводиться з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою.

Законом України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» від 15.05.2018р. №2415-VIII, внесені зміни до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, зокрема в абзаці другому пункту 3 розділу ІІ слова та цифри « 1600 гривень» замінено словами та цифрами «прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року».

Закон містить норми, які скеровують до Закону України про Державний бюджет України. Зокрема, Закон України «Про Державний Бюджет України на 2018 рік» встановлює прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 1762 грн. з 01.01.2018 р.

Однак, вказаний Закон набрав чинності 22.07.2018 р. та згідно з п. 1 Перехідних положень цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і застосовується до правовідносин, які виникли після набрання ним чинності.

Враховуючи наведене, відповідачем правомірно здійснено перерахунок щомісячного грошового утримання з 01.08.2018 р.

Відносно встановлення судового контролю, суд зазначає, що в силу положень ч.1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Оскільки підстав для задоволення позовних вимог судом не встановлено, підстави для застосування приписів ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства відсутні.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Приписами ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства, суд, –

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,61115, код НОМЕР_1) до Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (просп. Московський, буд. 198/3, м. Харків, 61082, код ЄДРПОУ 41248021) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 22 січня 2019 р.

Суддя Сагайдак В.В.