
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1340/6001/18
У Х В А Л А
щодо залишення позовної заяви без розгляду
17 січня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ПФ у Львівській області) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018, виходячи з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», розмір пенсії, виходячи з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 із врахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою суду від 17.12.2018 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу запропоновано надати суду відзив на позовну заяву протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
15.01.2018 року на адресу Львівського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшов відзив у якому відповідач в тому числі зазначив про пропуск строку звернення до суду із цим позовом.
В обґрунтування клопотання зазначено, що для звернення до суду встановлено шестимісячний строк, відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України, оскільки позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій ставить вимоги щодо здійснення перерахунку та виплати пенсій з 01.01.2018 року лише 12.12.2018 року.
Вирішуючи питання про залишення позовної заяви без розгляду суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 3 ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Крім того, згідно ч. 2 ст. 262 КАС України якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Таким чином, розгляд вказаного клопотання за встановленим судом порядком проведено у письмовому провадженні.
Суд розглянув вказане клопотання, дослідив фактичні обставини та вирішуючи клопотання про залишення позовної заяви без розгляду зазначає таке.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів встановлено, що позивач звернувся до суду з позовом до ГУ ПФУ у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії, виходячи з іншого розміру розрахунку від грошового забезпечення позивача, ніж вчинено відповідачем та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 виходячи з розрахунку з врахуванням більшого, ніж врахував позивач, відсотка грошового забезпечення позивача.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 3 ст. 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
За приписами п. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених ч.ч. 3, 4 ст. 123 цього Кодексу.
Отже, за загальним правилом позов може бути подано до суду в межах шестимісячного строку та пропуск позивачем такого строку без поважних причин є підставою для залишення позову без розгляду.
Судом встановлено, що позивачем вперше отримано виплату після перерахунку пенсії за постановою № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб».
Пенсійну виплату після перерахунку відповідно до вказаної постанови здійснено після 01.05.2018.
Позивач звернувся до відповідача із заявою 08.11.2018.
На яку відповідь надано 06.12.2018 за № 4735/с-20/07.05-06, у якій роз'яснено позивачу розмір його грошового забезпечення, у зв'язку з чим та на підставі якого документа проведено перерахунок його пенсії.
З врахуванням викладеного, на переконання суду, саме з цього моменту слід обчислювати шестимісячний строк звернення до суду із цим позовом.
При цьому, суд зважає, що вже 12.12.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про надання документів та вже 12.12.2018 цю позовну заяву зареєстровано в Львівському окружному адміністративному суді.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» від 04.11.1950 (ратифікованої Законом України № 475/97-ВР від 17.07.1997), кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини (ч. 2 ст. 8 КАС України).
Так, у п. 52. Рішення Європейського суду з прав людини по Справі «Меньшакова проти України» (Заява № 377/02) зазначено: «Суд повторює, що пункт 1 статті 6 гарантує кожному право на звернення до суду з позовом щодо його прав та обов'язків цивільного характеру. Таким чином, він втілює в собі «право на суд», яке, згідно з практикою Суду, включає в себе не тільки право ініціювати провадження, але й право розраховувати на «розгляд» спору судом (див., наприклад, рішення у справі «Кутіч проти Хорватії» (Kutic v. Croatia), заява №48778/99, п.25, ЕСПЛ 2002-ІІ)».
Як зазначено у ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
У п. 1 Рішення Конституційного Суду України (справа № 9-зп від 25.12.1997) зазначено: «Частину першу статті 55 Конституції України треба розуміти так, що кожному гарантується захист прав і свобод у судовому порядку. Суд не може відмовити у правосудді, якщо громадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають, що їх права і свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод».
Матеріалами справи підтверджується, що позивач міг дізнатись про порушення своїх прав та інтересів лише з відповіді на своє звернення відповідача від 06.12.2018 за з доданими до неї документами. Відтак, суд вважає, що позивачем не порушено строк звернення з позовом до адміністративного суду.
З метою забезпечення права позивача на справедливий і публічний розгляд його справи, доступу до правосуддя 17.12.2018 Львівським окружним адміністративним судом відкрито провадження в адміністративній справі. Зауваження стосовно позову, висловлені відповідачем у відзиві, суд вважає незначними, такими що не вчиняють суттєвих перешкод здійсненню правосуддя та з'ясуванню обставин по справі.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для залишення позову без розгляду, у зв'язку з чим, у задоволенні клопотання представника відповідача слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 122, 123, 240, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в:
1. У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України про залишення позовної заяви без розгляду у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - відмовити.
2. Копію ухвали надіслати сторонам.
Ухвала щодо залишення позовної заяви без розгляду окремо не оскаржується. Заперечення на цю ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Повний текст ухвали складено та підписано 17.01.2019.
Суддя Качур Р.П.