
н\п 2-о/490/154/2018 Справа № 490/4963/18
Центральний районний суд м. Миколаєва
_____________
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
11 грудня 2018 року м.Миколаїв
Центральний районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючого - судді Гуденко О.А. ,
при секретарі - Кваші С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві цивільну справу за заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, заінтересовані особи - Міністерство соціальної політики України, Російська Федерація про встановлення факту, що має юридичне значення,-
ВСТАНОВИВ:
15 червня 2018 року заявники звернулись до суду з заявою, якою просять встановити юридичний факт, що вимушене переселення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у червні 2014 року з окупованої території Донецької області України відбулося внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України та окупації Російською Федерацією частини території Донецької області України; встановити юридичний факт, що вимушене переселення ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, у червні 2014 року з окупованої території Донецької області України відбулося внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України та окупації Російською Федерацією частини території Донецької області України; встановити юридичний факт, що вимушене переселення ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, у червні 2014 року з окупованої території Донецької області України відбулося внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України та окупації Російською Федерацією частини території Донецької області України; встановити юридичний факт, що вимушене переселення ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, у червні 2014 року з окупованої території Донецької області України відбулося внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України та окупації Російською Федерацією частини території Донецької області України.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що заявники, ОСОБА_1, народився ІНФОРМАЦІЯ_12 року в місті Гур'єв Казахстан, ОСОБА_2, народилася ІНФОРМАЦІЯ_13 року в місті Торез Донецька область. 28.07.2015 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 уклали шлюб. Від цього шлюбу заявники мають двох дітей: сина ОСОБА_3, який народився ІНФОРМАЦІЯ_14 року, в міст Торез Донецька область, та доньку ОСОБА_4, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_15 року, в місті Торез Донецька область. Всі разом вони були зареєстровані та проживали за адресою: АДРЕСА_5. Кожен із сім'ї володіє на праві спільної сумісної власності частками квартири у розмірі 1/4, яка знаходиться за адресою: 86617, АДРЕСА_5. У червні 2014 року заявники були вимушені переміститися зі свого постійного місця проживання на тимчасово окупованій території до АДРЕСА_2, про що свідчить довідка № 480400024 від 15.10.2014 року, а через два роки були вимушені переміститись до АДРЕСА_3, де зараз проживають, за такого дана адреса є їхнім фактичним місцем проживання, про що свідчать довідки про взяття на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району антитерористичної операції від 28.03.2017 року № 0000156815, 28.03.2017 року № 0000156854, 04.04.2017 року № 0000165311, 14.09.2017 року № 0000331590.
Заявники зазначають, що саме внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України та окупацією Російською Федерацією частини території Донецької області порушено цілу низку їхніх прав і свобод, передбачених Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод від 04 листопада 1950 року і Протоколами №№1 і 4 до неї, зокрема: право на життя, право на свободу та повагу до честі і гідності, право на свободу та особисту недоторканість, право на повагу до приватного і сімейного життя, право на свободу думки, совісті та релігії.
Звернення до суду в порядку окремого провадження із даною заявою про встановлення юридичного факту, що їхнє вимушене переселення з окупованої території Донецької області відбулося внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України та окупацією Російською Федерацією частини Донецької області зумовлене тим, що вони мають на меті визначити свій статус як осіб, які перебувають під захистом Конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року, що зумовлює виникнення у них прав та обовязків, передбачених вказаною Конвенцією, іншими нормами національного і міжнародного права.
Заявники та представник заявників ОСОБА_5 в судове засідання не зявилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник заявників ОСОБА_5 подав заяву, якою заяву підтримав, просив суд задовольнити її та розгляд проводити у його відсутність.
Представники заінтересованих осіб Міністерства соціальної політики України та Російської Федерації у судове засідання не з"явилися, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили, заяв чи клопотань на адресу суду не направили.
Суд на підставі ст. 223 ЦПК України розгляд справи здійснив у відсутність вказаних осіб.
Дослідивши заяву представника заявників та письмові докази, що містяться в матеріалах справи, суд прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно ч. 1ст.55Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
За змістом ч. 2ст. 124 Конституції Україниюрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Згідно ч. 1ст. 293 ЦПК Україниокреме провадженняце вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У відповідності до п.5 ч.2 ст.293, ч.2 ст. 315 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Статтею 4 Конвенції Організації Обєднаних Націй про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року встановлено, що особами, що перебувають під захистом цієї Конвенції, є ті, хто в будь-який момент та за будь-яких обставин опиняються, у разі конфлікту чи окупації, під владою сторони конфлікту або окупаційної держави, громадянами яких вони не є.
За змістом ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року №1706-VІІ внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Аналіз наведених положень вказаного Закону свідчить про те, що підставами внутріш-нього переміщення осіб на території України може бути, зокрема, збройний конфлікт, тимчасова окупація, повсюдні прояви насильства та надзвичайні ситуації природного чи техногенного характеру.
Відповідно ч. ч. 1, 2 ст. 4, ч. 1 ст. 5 Закону України«Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення. Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №509«Про облік внутрішньо переміщених осіб»затверджено Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Згідно п. 1 цього Порядку довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Затверджена форма зазначеної довідки не передбачає внесення до неї відомостей про причину переміщення особи з місця свого постійного проживання.
Положеннями Закону України«Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»порядку підтвердження і встановлення факту наявності збройного конфлікту або тимчасової окупації території України теж не передбачено, проте не виключається можливість звернення внутрішньо переміщеної особи до суду для встановлення конкретної причини її внутрішнього переміщення.
У ч.1 ст.1 Закону України«Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» від 18 січня 2018 року №2268-VIII, який набрав чинності 24 лютого 2018 року, визначено, що тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях на день ухвалення цього Закону визнаються частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль.
За змістом ч. 4 ст. 2 цього ж Закону відповідальність за матеріальну чи нематеріальну шкоду, завдану Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, покладається на Російську Федерацію відповідно до принципів і норм міжнародного права.
При цьому, відповідно до абзацу 6 преамбули до Закону України«Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях»датою початку окупації частини території України, зокрема Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, є дата, визначена Законом України від 15 квітня 2014 року«Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», а саме20 лютого 2014 року.
Також у преамбулі до даного Закону в абзацах 14 і 15 зазначено, що Російська Федерація чинить злочин агресії проти України та здійснює тимчасову окупацію частини її території за допомогою збройних формувань Російської Федерації, що складаються з регулярних зєднань і підрозділів, підпорядкованих Міністерству оборони Російської Федерації, підрозділів та спеціальних формувань, підпорядкованих іншим силовим відомствам Російської Федерації, їхніх радників, інструкторів та іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих Російською Федерацією, а також за допомогою окупаційної адміністрації Російської Федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні Російській Федерації самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України; дії Російської Федерації на території окремих районів Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя грубо порушують принципи та норми міжнародного права.
Відповідно п. п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 6 зазначеного Закону основними напрямами захисту прав і свобод цивільного населення на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях є захист основоположних політичних і громадянських прав і свобод людини; сприяння забезпеченню відновлення порушених матеріальних прав; сприяння забезпеченню соціально-економічних, екологічних та культурних потреб.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_16 року в м. Гур'єв Казахстан, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_5 виданого 28 квітня 1998 року Торезьким МВ УМВС України в Донецькі області.
ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_17 року в м. Торез Донецька обл., що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_6 виданого 24 липня 2015 року Заводським РВ у м. Миколаєві УДМС України в Миколаївській області.
28 липня 2015 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено шлюб, що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_7
Від цього шлюбу заявники мають двох дітей: сина ОСОБА_3, який народився ІНФОРМАЦІЯ_18 року в місті Торез Донецька обл., що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_8 виданого 29 травня 2003 року Торезьким МВ УМВС України в Донецькі області, та доньку ОСОБА_4, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_19 року в м. Торез Донецька обл., що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_9 виданого 21 лютого 2013 року Торезьким МВ УМВС України в Донецькі області.
Заявники проживали та були зареєстровані за адресою: АДРЕСА_6 що підтверджується відмітками в паспортах заявників.
Судом також встановлено, що ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на праві власності належить квартира АДРЕСА_7
Відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 15 жовтня 2014 року №4804000024, заявник ОСОБА_1, вибув із зареєстрованого місця проживання до АДРЕСА_8
Відповідно до довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 28 березня 2017 року №0000156815, від 28 березня 2017 року № 0000156854, від 04 квітня 2017 року № 0000165311, від 14 вересня 2017 року № 0000331590, заявники ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, з АДРЕСА_9 вибули до АДРЕСА_4.
Згідност. 3 Конституції Українилюдина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторкан-ність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обовязком держави.
Враховуючи вищевикладене та оцінивши досліджені докази в їх сукупності, суд вважає встановленим факт, що вимушене переселення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_8, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_9, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_10, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_11, у червні 2014 року з тимчасово окупованої території Донецької області було вимушеним та відбулося саме внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України та у звязку окупацією Російською Федерацією частини території Донецької області, зокрема міста Донецьк, де сімя ОСОБА_4 постійно проживала.
Встановлення цього юридично факту має правове значення для заявників, оскільки від нього залежить виникнення, зміна чи припинення їхніх особистих чи майнових прав, у яких вони вимушено беруть участь через дії Російської Федерації.
На підставі викладеного вище та керуючись ст. 4 Конвенції Організації Обєднаних Націй про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року, ст. 3 Конституції України, ч. ч. 1, 2 ст. 4, ч. 1 ст. 5 Закону України«Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» , абзац 6, 14, 15 преамбули, п. п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 6 Закону України«Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», ст. ст.10,13,76,82,89,259,263265,293,315 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, заінтересовані особи - Міністерство соціальної політики України, Російська Федерація про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт, що вимушене переселення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у червні 2014 року з окупованої території Донецької обалсті України відбулося внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України та окупації Російською Федерацією частини Донецької області України.
Встановити факт, що вимушене переселення ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, у червні 2014 року з окупованої території Донецької обалсті України відбулося внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України та окупації Російською Федерацією частини Донецької області України.
Встановити факт, що вимушене переселення ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, у червні 2014 року з окупованої території Донецької обалсті України відбулося внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України та окупації Російською Федерацією частини Донецької області України.
Встановити факт, що вимушене переселення ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4, у червні 2014 року з окупованої території Донецької обалсті України відбулося внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України та окупації Російською Федерацією частини Донецької області України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складання його повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду виготовлено 21.12.2018 року
СУДДЯ О.А.ГУДЕНКО