Рішення № 78897841, 17.12.2018, Корольовський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
17.12.2018
Номер справи
296/10188/18
Номер документу
78897841
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 296/10188/18

2/296/2720/18

ЗАОЧНЕ Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"17" грудня 2018 р. м.Житомир

Корольовський районний суд міста Житомира у складі:

головуючого судді Рожкової О.С.,

за участю секретаря судового засідання Яковенко О.В.,

розглянувши yвідкритому судовомузасіданні взалі судув містіЖитомирі цивільнусправу впорядку спрощеногопозовного провадженняза позовомОСОБА_1 соціальногозахисту населенняКорольовського районудепартаменту соціальноїполітики Житомирськоїміської радидо ОСОБА_2про стягненнянадмірно виплаченихкоштів,

ВСТАНОВИВ:

11.10.2018 року позивач звернувся до суду із позовом про стягнення з відповідача надміру виплаченої державної допомоги, в якому посилалися на те, що відповідачу була призначена та виплачувалася державна соціальна допомога малозабезпеченій сімї, починаючи з 01.05.2016 року по 31.01.2016 року включно.

На підставі заяви позивача від 26.01.2017 встановлено, що при подачі заяви позивач не задекларувала в повному обсязі всі свої доходи. Зокрема не вказала, що з січня 2016 року отримувала у Пенсійному фонді пенсію у разі втрати годувальника, що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів за період з 01.05.2016 року по 31.10.2016 року у розмірі 3776,34 грн. Частину боргу в сумі 1877,72 утримано з діючої допомоги, залишок складає 1898,62 грн. У добровільному порядку відповідач безпідставно отримані кошти не повертає.

Просить стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради неправомірно отримані кошти у вигляді допомоги малозабезпеченій сімї в розмірі 1898,62 грн.

Ухвалою судді від 24.10.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного провадження, з викликом сторін у судове засідання (а.с.18).

Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила задовольнити, проти ухвалення заочного рішення не заперечувала (а.с.25).

Від відповідача відзив на позов до суду не надходив, копія належним чином завіреної ухвали про відкриття провадження від 24.10.2018, разом з судовою повісткою про виклик та копією позовної заяви з додатками судом направлялися за останнім відомим суду місцем проживання (перебування) відповідача, відомості про яке зазначено позивачем в позовній заяві. В судове засідання, призначене на 17.12.2018 відповідач не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином (а.с.21).

Згідно ч.1ст.174 ЦПК України, при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом, що є правом учасників справи.

Як встановлено, ч. 8ст.178 ЦПК Україниу разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно дост. 280 ЦПК України, суд вважає можливим ухвалити заочне рішення у справі на підставі наявних у ній доказів, за одночасного існування таких умов: 1) відповідач

належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Враховуючи, що в матеріалах справи зібрано достатньо доказів про взаємовідносини сторін, на підставі ст. ст.211,280ЦПК України суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін.

Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Як вбачається із матеріалів справи 11.05.2016 року відповідач звернулась до позивача ОСОБА_1 соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради із заявою на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї (а.с.3-4).

Відповідно до рішення Корольовського РУПСЗН м. Житомира відповідачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сімї на період з 01.05.2016 року по 31.01.2016 року (а.с.11).

Згідно довідки Житомирського обєднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області №2104 від 26.01.2017 року вбачається, що позивач з січня 2016 року отримувала пенсію в разі втрати годувальника (а.с.9).

Однак, встановлено, що при подачі заяви від 11.05.2016 року, позивач не задекларувала в повному обсязі свої доходи, а саме не вказала, що отримувала пенсію у звязку з втратою годувальника, що підтверджується копією доданої до матеріалів справи декларації про доходи та майновий стан ОСОБА_2 (а.с.5-6).

26.01.2017 року відповідач подала заяву до УПСЗНКорольовської районної ради м. Житомира, з проханням здійснити перерахунок допомоги малозабезпеченій сімї, у звязку з неповними даними про доходи, переотриману суму допомоги просила утримати з новопризначеної у розмірі 50 % (а.с.10).

Відповідно до розпорядження УПСЗНКорольовської районної ради м. Житомира від 27.01.2017 року відповідачу утримано суму переплати 3776,34 з новопризначеної допомоги в розмірі 50% згідно заяви, оскільки не вннесено дані про дохід пенсію по втраті годувальника (а.с.12).

З відомостей про відрахування по особовому рахунку №601557 по ОСОБА_2 вбачається, що переплата державної допомоги становила 3776,34 грн. залишок боргу складає 1898,62 грн. (а.с.13 зворот)

На адресу відповідача направлялося повідомлення щодо погашення залишку надміру сплаченої допомоги у розмірі 1898,62 грн., так як іншу частину переплати у розмірі 1877,72 утримано з діючої допомоги в березні-червні 2017 року (а.с.13).

Відповідач зобов"язувалась повернути надміру отримані кошти у сумі 1898,62 грн. протягом півроку по 317 грн. щомісячно, однак жодних коштів відповідачем повернуто не було (а.с.12 зворот).

Згідно з вимогами ч.2ст.19 Конституції Українивизначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Відповідно до вимогст.13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги передбаченіЗаконом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" №1768-ІІІ від 01 червня 2000 рокутаПостановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" № 250 від 24 лютого 2003 року(далі Порядок).

Відповідно до абзацу другогостатті 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» до заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сімї;декларація про доходита майно осіб, які входять до складу сімї; довідка про наявність та розмір земельної частки (паю); довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції.

Згідно ч. 1 ст. 5 цього Закону розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця міжпрожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сімям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» визначаються Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям, затвердженимпостановою КМУ від 24.02.2003 року № 250.

Так, пунктом 2 Порядку передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Згідно абз. 1 п. 14 Порядку розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до абз. 1 п. 27 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям, контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.

Надана ОСОБА_2 неповна інформація про отриману пенсію з втратою годувальника призвела до надмірно виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям в розмірі 3776,34 гривень.

Відповідно до п. 28 Порядку якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періодипровадятьщомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до ч.1ст. 1166 ЦК Українимайнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що вимоги про стягнення з відповідача надміру виплаченої йому державної допомоги є правомірними.

Крім того, на підставі ч.1ст. 141ЦПК Україниз відповідача підлягають стягненню на користь позивача судові витрати, а саме судовий збір у розмірі 1762,00грн.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 263-265, 279,280-281, 354 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплачених коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради грошові кошти у розмірі 1898,62 (одну тисячу вісімсот девяносто вісім) грн. 62 коп.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради судовий збір в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м.Житомира шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач:

ОСОБА_1 соціального захисту населення

Корольовського району департаменту

соціальної політики Житомирської міської ради,

ЄДРПОУ 42103215,

місцезнаходження за адресою:

10009, м. Житомир, площа Польова, 8

Відповідач:

ОСОБА_2,

ІНФОРМАЦІЯ_1,

РНОКПП НОМЕР_1,

проживає за адресою:

м.Житомир, площа Польова,14 кв.80

Повний текст рішення складено 26.12.2018 року

Cуддя О. С. Рожкова