Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
02.02.2010 р. м. Донецьк
справа № 2-а-13685/09/0570
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:
Кредитної спілки “Кредитсталь” Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя визнання недійсними податкових повідомлень рішень,-
головуючого: Ляшенка Д.В. суддів Колеснік Г.А., Ястребової Л.В. при секретарі
за участю представника
позивача Васильєві О.О.
Мол чанової О.Г. розглянувши у відкритому апеляційну скаргу судовому засіданні
Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17.09.2009 року по справі № 2а-13685/09/0570 за позовом
до
про
Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17.09.2009 року по адміністративній справі №2а-13685/09/0570 залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Судді:
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
02.02.2010 р. м. Донецьк
справа № 2-а-13685/09/0570
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:
Кредитної спілки “Кредитсталь” Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя визнання недійсними податкових повідомлень рішень,-
головуючого: Ляшенка Д.В. суддів Колеснік Г.А., Ястребової Л.В. при секретарі
за участю представника
позивача Васильєві О.О.
Мол чанової О.Г. розглянувши у відкритому апеляційну скаргу судовому засіданні
Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17.09.2009 року по справі № 2а-13685/09/0570 за позовом
до
про В С Т А Н О В И В:
Кредитна спілка "Кредитсталь" звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень.
В обгрунтування позову позивач вказав, що в результаті проведеної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006р. по 31.03.2009р. складено відповідний Акт №902/22-011/30506477 від 10.07.2009р., яким встановлено порушення в частині не утримання та не перерахування податку з доходів фізичних осіб з сум нарахованих відсотків членам кредитної спілки (громадянам) по обов'язковим та додатковим членським внескам всього в сумі 192578,64 грн.
Кредитною спілкою було надано заперечення до акту перевірки, оскільки він був складений в порушення норм діючого законодавства, що призвело до невірного визначення сум податкового зобов'язання.
Виплата процентів на внески членам кредитних спілок, включаючи проценти на пайові внески, підлягає оподаткуванню відповідно до пункту 7.2. Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", а враховуючи відкладну норму Закону України від 23.12.2004р. №2285-1V, виплата процентів на внески членам кредитних спілок включаючи проценти на пайові внески та на внески (вклади) на депозитні рахунки підлягає оподаткуванню з 1 січня 2010 року.
Не враховуючи аргументи спілки відповідачем 21.07.2009р. було винесено податкове повідомлення-рішення №0000661720/0. яким визначено податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в сумі 192578,64 грн. та застосовані штрафні санкції на суму 385157,28 грн.
Зазначене податкове повідомлення-рішення було оскаржене, але рішенням відповідача про результати розгляду скарги від 17.08.2009р. скарга залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення №0000661720/0 - без змін та винесено нове податкове повідомлення-рішення №0000661720/1 з зазначеним обсягом податкових зобов'язань.
Не погоджуючись з вказаними рішеннями відповідача зазначив наступне.
Кредитна спілка є неприбутковою організацією, завдання якої полягає у задоволенні потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг.
Закон України "Про кредитні спілки" №2908-111 (спеціальний закон, який регулює діяльність кредитних спілок в Україні) визначає термін, проценти як плату, яка нараховується кредитною спілкою на пайові внески членів кредитної спілки.
Сфера регулювання Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" №334 є спеціальною та стосується діяльності кредитної спілки в частині визначення її статусу як неприбуткової фінансової установи та режиму оподаткування доходів спілки податком на прибуток (за їх наявності). У зв'язку з чим норми пункту 1.10 ст.1 Закону № 334 повинні та могли би бути застосовані за відносинами пов'язаними зі справляння саме податку на прибуток. Проте, навіть пункт 1.10 ст. 1 Закону №334 не встановлює визначення процентів, як дохід встановлений Законом. А саме такими є за своїм походженням та юридичною природою у відповідності до ч.3 ст.21 Закону України №2908 проценти на обов'язкові та додаткові пайові внески.
Дія Закону №334 не поширюється на відносини, що пов'язані зі справлянням податку з доходів фізичних осіб як наслідком виплат доходу на обов'язкові та додаткові пайові внески членам кредитної спілки.
Пунктом 7.2 статті 7 Закону України N 889 встановлена ставка податку 5 відсотків від об'єкту оподаткування, нарахованого податковим агентом як процент на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок); процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону. Тобто, ця норма Закону України № 889 прямо передбачає режим оподаткування доходів у вигляді процентів, що сплачуються кредитними спілками на користь своїх членів.
При цьому, відповідно до Закону України "Про кредитні спілки" від 20.12.2001р. внесками до кредитних спілок вважаються як вклади членів кредитних спілок на депозитні рахунки, так і їх обов'язкові та додаткові пайові внески.
Відповідно до п.п.22.1.4 п.22.1 ст.22 п.п. 4.2.12 н. 4.2. ст. 4 Закону №889 у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та п.п. 9.2.1 і 9.2.2 п.9.2. ст.9 Закону №889 в частині оподаткування процентів набирають чинності з 01.01.2010 року. Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 01.07.2004 року №1958-ІУ (далі - Закон №1958) були внесені зміни до п.п.4.3.5 п.4.3. ст.4 Закону №1958, а саме п.п. "в" після слів "неприбутковими організаціями" доповнено словами "(крім кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ)". Ці зміни набули чинності з 01.01.2005р.
З 01.01.2005 р. оподаткування такої плати (процентів) на пайові членські внески (вклади) та на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитних спілок здійснюється на підставі спеціальної норми, що міститься у абзаці 4 п.7.2. ст.7 Закону №889. Стаття 9 цього Закону визначає оподаткування процентів, де у п.п.9.2.1. та п.9.2.2. п.9.2 даної статті зазначено, податковим агентом платника податку при нарахуванні (сплаті) на його користь доходів, визначених у н.7.2. ст.7 цього Закону, є особа, яка здійснює таке нарахування (сплату). Загальна сума податків, утриманих протягом звітного податкового місяця з таких нарахованих; (сплачених) процентів платнику податку, сплачується (перераховується) таким податковим агентом до бюджету у строки, визначені законом для місячного податкового періоду.
До 01.01.2005 року виплата процентів на пайові членські внески (вклади) не оподаткувалася у зв'язку з тим, що кредитна спілка була нарівні з іншими неприбутковими організаціями і мата такі ж пільги по нарахуванню та сплаті податків; з 01.01.2005р. таку привілею виключено, проте цим же законом запроваджено спеціальне оподаткування таких надходжень (п.7.2), що у правозастосуванні пов'язаний з п.9.2, який відповідно до п.п. 22.1.4 п.22.1 ст.22 в частині оподаткування процентів набуває чинності з 01.01.2010 року; відповідно до п.п.22.1.4 проценти на вклад до небанківської фінансової установи будуть оподатковуватися з 01.01.2010 року.
Відсутність обов'язку у кредитних спілок до 01.01.2010 року оподатковувати податком з доходів фізичних осіб дохід на обов'язкові та додаткові пайові внески встановлена Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб" зі змінами та доповненнями, про що дані роз'яснення комітетом Верховної ради України та додатково встановлена рішеннями судів усіх інстанцій на території усієї України. Тому, визначення податкового зобов'язання податку з доходів фізичних осіб з сум нарахованих відсотків членам кредитної спілки (громадянам) обов'язковими та додатковими членськими внесками всього в сумі 392578.64 гри. є помилковим, прямо суперечить нормам діючого законодавства та привело до неправомірного винесення спірних податкових повідомлень-рішень з безпідставним застосуванням штрафних санкцій в розмірі 385157,28 грн.
Просили визнати недійсними податкові повідомлення-рішення №0000661720/0 від 21.07.2009р. та №0000661720/1 від 17.08.2009р.
Постановою суду 1 інстанції позов задоволений.
ДПІ вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм процесуального і матеріального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду скасувати і прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
В судовому засіданні представник позивача проти задоволення скарги заперечував, а представник відповідача за викликом до суду не прибув.
Заслухавши доповідача, доводи представника позивача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає, а постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Згідно ст. 1 Закону “Про кредитні спілки” кредитна спілка - це неприбуткова організація , заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на
кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою , виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 21 ч.2,3 цього Закону Кредитна спілка має право самостійно встановлювати розмір плати (процентів), яка розподіляється на пайові членські внески та нараховується на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки.
Нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів). При цьому в першу чергу відбувається необхідне поповнення капіталу та резервів. Сума доходу, яка розподіляється на додаткові пайові членські внески, визначається з дотриманням умови, що доходність додаткових пайових членських внесків не може перевищувати більш ніж у два рази середньозважену процентну ставку доходності внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитних рахунках за їх наявності. Решта доходу, що залишилася після формування капіталу і резервів та розподілу на додаткові пайові членські внески, розподіляється на обов'язкові пайові членські внески.
Відповідно до ст. 4 п. 4.3 п.п. 4.3.5 п. “в” Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” в редакції яка діяла до 1.01.2005р., д о складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи (що не підлягають відображенню в його річній податковій декларації)- суми виплат чи відшкодувань (крім заробітної плати чи інших виплат та відшкодувань за цивільно-правовими договорами), що здійснюються іншими неприбутковими організаціями та благодійними фондами України, чий статус визначається відповідно до закону, на користь отримувачів таких виплат, крім будь-яких виплат або відшкодувань членам керівних органів таких організацій або фондів та пов'язаним з ними фізичним особам.
Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб”(Закон №1958), від 1.07.2004р., були внесені зміни у п.п. 4.3.5 п.4.3 і п. “в” після слів “неприбутковими організаціями” доповнений словами “(крім кредитних спілок та інших небанківських установ)”, п. 7.2 ст. 7 викладений у редакції згідно якої ставка податку становить 5 відсотків від об'єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як:
-процент на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок);
- процентний або дисконтний дохід за іменним ощадним (депозитним) сертифікатом;
- процент на вклад (внесок) до кредитної спілки , створеної відповідно до закону,
змінений п.9.2.1. згідно якого податковим агентом платника податку при нарахуванні (сплаті) на його користь доходів, визначених у пункті 7.2 статті 7 цього Закону, є особа, яка здійснює таке нарахування (сплату).
Закон № 1958 набирає чинності з 1.01.2005р.
Таким чином обовязок у кредитної спілки, як у податкового агенту, сплачувати податок з доходів фізичних осіб, з проценту на вклад (внесок) до кредитної спілки , повинен був виникнути з 1.01.2005р. і до цього часу сплачувати цей податок позивач зобовязаний не був.
Але відповідно п.п. 22.1.4 п.22.1 ст. 22, п.п. 4.2.12 пункту 4.2 статті 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” в редакції Закону № 1958 та Закону України № 2273 від 21.12.2004р. “Про внесення зміни до Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та підпункти 9.2.1 і 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 цього Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 1 січня 2010 року ".
Приймаючи до уваги, що правовідносини по оподаткуванню доходів фізичних осіб регулюються спеціальним Законом № 889, так як ним не дано визначення процентів, не розподілено оподаткування процентів окремо на вклад(внесок) і окремо на вклад на депозитний рахунок, з огляду на те, що цей Закон з 1.01.2005р. встановлює обовязок кредитної спілки оподатковувати процент на вклад (внесок) до кредитної спілки , а позивач відповідно до спеціального Закону, що регулює його діяльність може встановлювати як розмір процентів, які розподіляється на пайові членські внески так і розмір процентів, що нараховуються на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки, колегія суддів вважає, що саме цих виплат стосуються зміни внесені Законом № 1958.
З огляду на те, що Законом № 2273 оподаткування вкладу до небанківської фінансової установи, якою є кредитна спілка, призупинено до 1.01.2010 р., колегія суддів вважає правильними висновки суду першої інстанції щодо відсутності у позивача обовязку утримувати податок з нарахованого та виплаченого щомісячно нерозподіленого доходу кредитної спілки.
Судова колегія не приймає до уваги доводи податкової інспекції щодо застосування для визначення поняття “проценти” Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”, так як цей нормативний акт не регулює спірні правовідносини і вважає, розподілення між членами спілки доходу відповідно до їх вкладу, є отримання фізичними особами доходу розмір яких залежить від розміру вкладу, тобто фактично отримання процентів на вклад, що не протирічить положенням Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” та Закону України “Про кредитні спілки”.
Крім того з огляду на можливість у цьому випадку неоднозначного (множинного) трактування прав та обовязків позивача як платника податків, навіть на підставі ст. 4 п.4.4. п.п.4.4.1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами” судова колегія не вважає можливим прийняття рішення не на користь платника податків.
Таким чином судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17.09.2009 року по адміністративній справі №2а-13685/09/0570 залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Судді: