Рішення № 78845407, 11.12.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.12.2018
Номер справи
808/2090/18
Номер документу
78845407
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

11 грудня 2018 року Справа № 808/2090/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., при секретарі судового засідання Новіковій Д.А.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача-1 - ОСОБА_2,

представника відповідача-2 - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_4 (71504, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, буд. 65, код ЄДРПОУ 38625593), Департаменту з цивільного захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації (69035, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 180-а, Код ЄДРПОУ 14373165), Виконавчого комітету Енергодарської міської ради в особі Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення (71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Курчатова, буд. 11, код ЄДРПОУ 04526934)

про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

05 червня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_4 (далі - позивач) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (далі - відповідач-1, ГУ ДСНС у Запорізькій області), Департаменту з цивільного захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації (далі - відповідач-2), Виконавчого комітету Енергодарської міської ради в особі Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення (далі - відповідач-3) в якому позивач, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд зобов'язати відповідачів зняти з обліку та виключити з фонду захисних споруд належний позивачу на праві власності об'єкт, розташований за адресою: вул. Комунальна, буд. 14-а, м. Енергодар, Запорізька область, визначений як захисна споруда № 30883.

Ухвалою суду від 08 червня 2018 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків. 22 червня 2018 року позивачем через канцелярію суду були подані документи на виконання вимог вищевказаної ухвали.

Ухвалою суду від 02 липня 2018 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 26 липня 2018 року відкладено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 15 серпня 2018 року продовжено строк підготовчого провадження строком на 30 днів та відкладено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 18 вересня 2018 року відкладено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 23 жовтня 2018 року відкладено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 13 листопада 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справи до судового розгляду по суті на 11 грудня 2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 08 вересня 2010 року ним було придбано за договором купівлі-продажу у Приватного підприємства "Синтез Альфа" нерухоме майно, розташоване за адресою: вул. Комунальна, буд. 14-а, м. Енергодар, Запорізька область. Вказує, що вказаний об'єкт будувався, як цілісний майновий комплекс Енергодарський хлібозавод Запорізького державного виробничо-торгівельного підприємства "Запоріжхліб", але, як йому стало відомо в подальшому, частина придбаного об'єкту внесена в електронний облік захисних споруд, який веде ГУ ДСНС у Запорізькій області, як захисна споруда № 30883 на підставі паперових даних Департаменту з питань цивільного захисту населення Запорізької облдержадміністрації. Зазначає, що внаслідок порушення порядку поставлення на облік захисної споруду № 30883 порушені його права на вільне та безперешкодне користування належному на праві власності об'єктом, він підданий несправедливій дискримінації, поставлений в нерівне положення до інших власників об'єктів нерухомості. Вважає дії відповідачів необґрунтованими.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.

13 серпня 2018 року від відповідача-2 до суду надійшов відзив на адміністративний позов в уточненій редакції (вх. № 25298), в якому зазначає, що Департамент з питань цивільного захисту населення облдержадміністрації має право зняти з паперового обліку захисну споруду № 30883 тільки після погодження з ДСНС України відповідних документів щодо зняття її з обліку, підготовлених Енергодарською міською радою та після зняття її з паперового обліку захисних споруд цивільного захисту м. Енергодар. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

15 серпня 2018 року від відповідача-1 до суду надійшов відзив на адміністративний позов в уточненій редакції (вх. № 25528), в якому зазначає, що відповідно до пункту 27 Постанови Кабінету Міністрів України № 138 від 10 березня 2017 року зняття захисних споруд з обліку фонду захисних споруд здійснюється, зокрема, органами місцевого самоврядування після їх виключення за погодженням з ДСНС з фонду захисних споруд. Зняття захисних споруд з електронного обліку захисних споруд здійснюється ДСНС та її територіальними органами, що ведуть електронний облік на відповідних територіях, після зняття захисних споруд з паперового обліку фонду захисних споруд. З огляду на зазначене, вказує про можливість зняття захисної споруди № 30883 з електронного обліку тільки через зняття її з паперового обліку. Просить у задоволенні позову відмовити.

18 вересня 2018 року від відповідача-3 до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 29241), в якому зазначає, що згідно з обліковими даними балансоутримувачем захисної споруди № 30883 вказано ОСОБА_4, а власником - Регіональне відділення Фонду державного майна України в Запорізькій області. Вказує, що в той же час згідно відповіді Регіонального відділення держмайна на їх запит в матеріалах справи з приватизації цілісного майнового комплексу Енергодарського хлібозаводу, які зберігаються в архіві Фонду, відсутня інформація стосовного захисної споруди цивільного захисту за обліковим № 30883. Регіональне відділення Фонду державного майна України в Запорізькій області не володіє інформацією про власника захисної споруди цивільного захисту. Крім того, відповідно до інформації комунального підприємства "Енергодарське бюро технічної інвентаризації" міської ради в матеріалах технічної інвентаризації, проведеної 10 липня 2000 року за адресою: вул. Комунальна, буд. 14-а в м. Енергодарі в будівлі "літера А - "Будівля хлібозаводу" захисна споруда № 30883 не обліковується та не була зареєстрована, а відтак на даний час встановити, як та ким було поставлено захисну споруду № 30883 на облік, неможливо.

Враховуючи норми частини 3 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства, у судовому засіданні 11 грудня 2018 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

08 вересня 2010 року ОСОБА_4 було придбано за договором купівлі-продажу у Приватного підприємства "Синтез Альфа" нерухоме майно, розташоване за адресою: вул. Комунальна, буд. 14-а, м. Енергодар, Запорізька область: літера А - будівля хлібозаводу, будівля прохідної, естакада; літера Б - будівля котельні; літера В - ваги автомобільні, літера Г - склад; літера Д - склад мокрого зберігання солі, автопроїзні площадки; №№ 1, 2, 3, 4 - охорона хлібозаводу, що підтверджується витягом № 27277487 від 10 вересня 2010 року про реєстрацію права власності на нерухоме майно, виданим комунальним підприємством "Енергодарське бюро технічної інвентаризації" Енергодарської міської ради.

Вказаний об'єкт будувався, як цілісний майновий комплекс Енергодарський хлібозавод Запорізького державного виробничо-торгівельного підприємства "Запоріжхліб".

Частина вказаного об'єкту, а саме будівля хлібозаводу внесена в електронний облік захисних споруд, який веде Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області, як захисна споруда № 30883 на підставі паперових даних Департаменту з питань цивільного захисту населення Запорізької облдержадміністрації.

Листом від 12 грудня 2016 року № 149 ДСК облікова картка на захисну споруду цивільного захисту № 30883 була надіслана Виконавчим комітетом Енергодарської міської ради в особі Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення до Департаменту з питань цивільного захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації разом з документами на зняття з обліку вищевказаної захисної споруди. Але у зв'язку із відсутністю на той час правового механізму щодо зняття з обліку захисних споруд цивільного захисту вказані документи були повернуті до Енергодарської міської ради, окрім вказаної облікової картки.

17 вересня 2018 року облікова картка на захисну споруду № 30883 була направлена Департаментом з питань цивільного захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації до Енергодарської міської ради.

Вважаючи дії відповідачів щодо порушення порядку поставлення на облік захисної споруди протиправними позивач звернувся із цим позовом до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до підпункту 23 пункту 2 статті 19 Кодексу цивільного захисту України до повноважень органів місцевого самоврядування відноситься організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту.

Підпунктом 24 пункту 2 статті 19 Кодексу цивільного захисту України визначено, що до повноважень органів місцевого самоврядування належить визначення потреб фонду захисних споруд цивільного захисту.

Згідно підпункту 27 пункту 2 статті 19 Кодексу цивільного захисту України до повноважень органів місцевого самоврядування відноситься організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 року № 138 визначено порядок обліку фонду захисних споруд цивільного захисту, де зазначено що обліку підлягають захисні споруди, споруди подвійного призначення та найпростіші укриття незалежно від форми власності та встановлено порядок присвоєння захисним спорудам облікового номеру захисній споруді, а саме: з метою присвоєння захисній споруді облікового номеру балансоутримувач захисної споруди подає районним держадміністраціям та органам місцевого самоврядування, до повноважень яких належить питання створення та обліку захисних споруд на території відповідних адміністративних територіальних одиниць, три примірники карток, оригінали та дві завірені ними копії паспорта на кожну захисну споруду.

Присвоєння номеру захисній споруді цивільного захисту м. Енергодар належить до обов'язків управління з питань попередження надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міської ради м. Енергодар. Облік захисних споруд цивільного захисту здійснюється за територіальним принципом.

Пунктом 27 "Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 року № 138 визначено, що зняття захисних споруд з обліку фонду захисних споруд здійснюється центральними та місцевими органами виконавчої влади після їх виключення за погодженням з ДСНС з фонду захисних споруд. Вимоги щодо визначення критеріїв неможливості подальшого утримання та експлуатації захисних споруд, оформлення документів, що підтверджують таку неможливість, для прийняття рішень щодо виключення за погодженням з ДСНС захисних споруд з фонду таких споруд, визначає МВС.

З набранням чиинності постанови Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 року № 138 "Деякі питання використання захисних споруд цивільного захисту" постанова Кабінету Міністрів України від 08 квітня 1999 року № 567 "Про затвердження інструкції про порядок списання непридатних захисних споруд цивільної оборони" втратила чинність.

ДСНС України були надані роз'яснення щодо призупинення направлення документів на зняття з обліку захисних споруд цивільного захисту до виходу наказу МВС щодо визначення критеріїв, згідно з якими мають готуватися документи на зняття з обліку захисних споруд цивільного захисту. Про це Департамент з питань цивільного захисту населення облдержадміністрації проінформував голів райдержадміністрацій та міських голів міст обласного значення.

У зв'язку з вищенаведеним з обліку не було знято жодної захисної споруди цивільного захисту та до квітня 2018 року був відсутній правовий механізм щодо зняття з обліку таких споруд.

ДСНС України було розроблено алгоритм дій щодо зняття з обліку захисних споруд цивільного захисту, які взяті на облік помилково, тобто такі що за фактом не існують. Рекомендації щодо зняття з обліку таких захисних споруд були наведені в листі ДСНС від 23 квітня 2018 року № 16-5712/162.

Суд зазначає, що в липні 2018 року набрав чинності Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 09 липня 2018 року № 579 "Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту". Цим наказом затверджені вимоги щодо визначення критеріїв неможливості подальшого утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, оформлення документів, що підтверджують таку неможливість.

Тобто, на теперішній час існує два варіанти для зняття з обліку захисної споруди, а саме:

- підготовка документів на зняття з обліку захисної споруди згідно з вимогами щодо визначення критеріїв неможливості подальшого утримання та експлуатації захисної споруди цивільного захисту, оформлення документів, що підтверджують таку неможливість , затвердженими Наказом МВС України від 09 липня 2018 року № 579;

- підготовка документів на зняття з обліку захисної споруди що були поставлені на облік с порушеннями, зокрема споруд, що відсутні як об'єкти нерухомості або за своїм функціональним призначенням не передбачають тривалого перебування у них людей відповідно до рекомендацій, наданих в листі ДСНС України від 23 квітня 2018 року № 16-5712/162.

Судом встановлено, що позивачем не дотримано жодної з наведених процедур щодо зняття захисної споруди цивільного захисту з обліку таких споруд, а відтак відсутні підстави для задоволення адміністративного позову.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За сукупністю наведених обставин суд дійшов висновку, що заявлений адміністративний позов належить залишити без задоволення.

Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 (71504, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, буд. 65, код ЄДРПОУ 38625593), Департаменту з цивільного захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації (69035, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 180-а, Код ЄДРПОУ 14373165), Виконавчого комітету Енергодарської міської ради в особі Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення (71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Курчатова, буд. 11, код ЄДРПОУ 04526934) про зобов'язання вчинити певні дії відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 18 грудня 2018 року.

СуддяМ.С. Лазаренко