ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м.ПолтаваСправа № 2а-46396/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Огурцова О.П.,
при секретарі –Чудак В.М.,
за участю:
представника позивача - представники без довіреності
представника відповідачів - Семенка Б.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім "Акорд"до Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції, Державної податкової адміністрації України у Полтавській областіпро визнання рішення нечинним, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю Торговий дім "Акорд"звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції, Державної податкової адміністрації України у Полтавській областіпро визнання рішення нечинним
В обґрунтування своїх позовних вимог вказав, що Лубенською об»єднанню державною податковою інспекцією було прийнято рішення № 0001852303 про застосування фінансових санкцій за порушення вимог частин дев»ятої, одинадцятої, дванадцятої, тринадцятої статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», згідно з яким до ТОВ ТД «Акорд» було застосовано фінансові санкції - штраф у розмірі 5993, 20 грн.
Представник позивача в судове засідання не з»явився будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи та не повідомивши про поважні причини неявки.
Представник відповідачів в судове засідання з»явився прохав суд відмовити в задоволенні позову за безпідставністю.
Суд заслухавши пояснення представника відповідачів, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з»ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об»єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом встановлено, що 07.07.2009 Лубенською об»єднанню державною податковою інспекцією було складено акт перевірки №0192/16/18/23/22536422 на підставі якого 27.07.2009 Лубенською об»єднанню державною податковою інспекцією було прийнято рішення №0001852303 про застосування фінансових санкцій за порушення вимог частин дев»ятої, одинадцятої, дванадцятої, тринадцятої статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», згідно з яким до ТОВ ТД «Акорд» було застосовано фінансові санкції - штраф у розмірі 5993, 20 грн.
Застосування штрафних санкцій згідно рішення - повідомлення №0001852303 від 27.07.2009 р. здійснено на підставі порушення позивачем вимог частин дев»ятої, одинадцятої, дванадцятої, тринадцятої статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
В обґрунтування своїх дій представником відповідачів було зазначено, що підставами для проведення планових перевірок суб»єктів господарювання, що використовують реєстратори розрахункових операцій, визначаються Законам № 265 та пункту.3.1 «Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів Державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків», затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 27.05.2008 №355 та проводяться за окремими щомісячними планами органів державної податкової служби.
Перевірка порядку проведення розрахунків господарської одиниці, яка належить ТОВ «Акорд» проводилась згідно плану перевірки на липень місяць 2009 Повноваження посадових осіб були засвідчені направленнями на перевірку від 06.07.2009 №4560, №4561.
В результаті чого було виявлено порушення частин дев»ятої, одинадцятої, дванадцятої, тринадцятої статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме:
- не забезпечено виконання щоденного друку фіксального звітного чеку за 16.07.2008, 15.10.2008, 24.03.2009, 16.06.2009;
- не забезпечено виконання режиму попереднього програмування найменування та ціни товару, а саме відсутній кількісний облік тому, що реалізується;
- не забезпечено облік товарних запасів за місцем реалізації у встановленому порядку на загальну суму 776.96 грн;
- не відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів яка зазначена в денному звіті РРО на 666,86 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме: позовної заяви позивач посилається на те, що акт перевірки №0192/16/18/23/22536422 від 07.07.2009 на підставі якого було винесено рішення про застосування штрафних санкцій йому не було надано в установлений строк. Факти викладені в акті перевірки від 07.07.2009 вважає не законними та не достовірними, оскільки дії працівників Державної податкової адміністрації у Полтавській області Кобильського О.О. та Дем»янко А.А., які здійснювали перевірку носили нелегітимний та грубий характер.
Також позивач посилався на той факт, що його не було письмово повідомлено про проведення планової перевірки у встановлений термін. Оскільки право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
Відповідно до пунктів 1 та 2 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні"органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків); здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг ", суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Стаття 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" регламентує підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Вимоги частини восьмої зазначеної статті, щодо оформлення рішення керівника податкового органу щодо проведення перевірки у вигляді наказу стосується лише позапланових перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів ( обов"язкових платежів)
Згідно із пунктом 11 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні": органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки. Відповідно до статті 22 вказаного Закону у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Доводи позивача з приводу того, що готівкові кошти на місці проведення розрахунків в магазині «Зоряний» на момент перевірки відповідали сумі коштів, яка зазначена в Х-звіті реєстратора розрахункових операцій, але перевіряючими було зроблено власні висновки у зв»язку з чим не було перераховано готівкові кошти, які знаходились в ящику касового апарату, а перерахували лише кошти, які лежали в ящику для дрібних грошей біля касового апарату, суд не приймає до уваги з наступних підстав:
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 р. №833 «Про затвердження Порядку проведення торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення» забороняється зберігання на місці проведення розрахунку ( в касі, грошовому ящику, сейфі тощо) готівки, що не належить суб»єкту господарювання, а також особистих речей касира чи інших працівників . Згідно з описом грошових коштів на місці проведення розрахунків із споживачами продавцем Хорольською Н.В. в ході проведення перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій власноручно перераховані кошти ( без морального та фізичного впливу з боку перевіряючи) в сумі 38,20 грн., що підтверджується підписом продавця в описі грошових коштів.
Суд не приймає до уваги твердження позивача, що порушення частини дев»ятої Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яке було виявлено перевіряючими є необґрунтованим, оскільки фіксальні чеки за 15.10.2008 та 16.06.2009 відсутні з поважних причин, а саме у зв»язку з поломкою апарату про що є відмітка майстра в Книзі обліку розрахункових операцій в розділі 4 «Обліку ремонту, обслуговування і перевірок конструкцій та програмного забезпечення РРО».
Відповідно до записів в книги обліку розрахункових операцій, а саме розділу 4 «Обліку ремонту, обслуговування і перевірок конструкцій та програмного забезпечення РРО особою, яка здійснювала ремонт касового апарату внесено запис про те, що реєстратор розрахункових операцій вийшов зі строю 16.10.2008 о 08 год. 10 хв. та відповідно 17.06.2009 р. о 07 год.30 хв., що підтверджується копією з журналу Обліку ремонту, обслуговування і перевірок конструкцій та програмного забезпечення РРО.
Як вбачається з описової частини акта перевірки виконання щоденних фіксальних звітних чеків не проводилось 15.10.2008 , 16.06.2009 .
В пункті дев»ятому статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зазначено, що суб»єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі ( із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов»язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіксальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Згідно Наказу Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 №614 «Про затвердження нормативно – правових актів до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» найменування товару (послуги) - слово поєднання слів або слова та цифрового коду, які відображають споживчі ознаки товару (послуги) та одночасно ідентифікують товар чи послугу в документообігу СПД.
Також позивачем не забезпечено ведення у порядку, встановленому законодавством обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації відповідно до опису залишків товару від 07.07.2009 на суму 776,95 грн.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, зокрема частиною 1 статті 72 КАС України.
Позивачем не було надано суду доказів того, що Лубенською об»єднанню державною податковою інспекцією неправомірно та в супереч вимог чинного законодавства прийняте повідомлення – рішення №0001852303 від 27.07.2009 р. у зв’язку з чим позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім «Акорд» не підлягають задоволенню.
.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім "Акорд" до Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції, Державної податкової адміністрації України у Полтавській області про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 27.09.2007 №0001852303 - відмовити повністю.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 02.02.2010.
Суддя О.П. Огурцов