Постанова № 7882599, 25.01.2010, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2010
Номер справи
2а-2789/09/0970
Номер документу
7882599
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" січня 2010 р. Справа № 2а-2789/09/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Лучко О.О.

при секретарі Круглій О.М.,

з участю сторін:

представника позивача - Клейноти Л.М.,

представника відповідача - Федьківа В.Б,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Багофарм", вул. Бандери, корп.1,м. Івано-Франківськ,76000

до відповідача: Державної податкової інспекція в м. Івано-Франківську,

вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76000

про визнання частково нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.08.2009р. №0004102303 на суму 39923,35 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

12 жовтня 2009 року товариство з обмеженою відповідальністю “Багофарм” звернулося з адміністративним позовом до ДПІ в м.Івано-Франківську про визнання частково нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.08.2009 року №0004102303 на суму 39923,35 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала та пояснила, що працівниками ДПА в Івано-Франківській області 05.08.2009 року проведено планову виїзну перевірку з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари, вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій. За результатами перевірки складено акт №9134/9/15/23/30107049 від 05.08.2009 року, в якому зроблено висновок про порушення товариством п.1 та п.10 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та п.3 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України №614 від 01.12.2000 року, оскільки розрахунковий документ не містив реквізиту ПДВ, а тому він не є розрахунковим документом. На підставі даного акту ДПІ в м.Івано-Франківську винесено рішення №0004102303 від 21.08.2009 року про застосування до ТзОВ «Багофарм»штрафних (фінансових) санкцій на суму 40093,35 грн.

Вважає дане рішення неправомірним, оскільки при здійсненні контрольної закупки працівниками ДПА в Івано-Франківській області їм було видано розрахунковий документ на повну вартість покупки, в якому чітко вказано субєкта, який здійснює продаж товару, найменування продавця товару, дата та його вартість, адреса його придбання, що є основними при покупці. Вважає, що перевіряючими проігноровано той факт, що в роздрукованому денному звіті РРО існує рядок, в якому зазначено суму та ставку ПДВ за весь день.

Представник позивача пояснила, що факту нероздрукування відповідного розрахункового документа під час здійснення розрахункової операції під час проведення перевірки не було, оскільки розрахунковий документ був виданий. Оскільки Законом України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” не передбачено застосування до господарюючого субєкта штрафних санкцій в разі невідповідності розрахункового документа вимогам Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 року №614, то штрафні (фінансові) санкції до позивача застосовано неправомірно. Крім того зазначила, що в акті перевірки та в направленні на перевірку вказано, що проводилася планова перевірка, а в рішенні про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.08.2009 року №0004102303 - позапланова перевірка відповідно до ч.7 ст.11 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”. Просила позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засідання позовні вимоги не визнав та пояснив, що за результатами проведеної ДПА в Івано-Франківській області перевірки від 05.08.2009 року встановлено порушення ТзОВ «Багофарм»вимог податкового законодавства, а саме: здійснення роздрібної торгівлі без придбання торгового патенту; не забезпечення зберігання контрольних стрічок протягом трьох років; проведення розрахункових операцій без роздрукування та видачі відповідних розрахункових операцій. Пояснив, що в ст.8 Закону України Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” зазначено, що форма, зміст розрахункових документів, порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій встановлюються ДПА України. Відповідно до п.п. 2.1 пункту 2 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 року №614, передбачено, що разі відсутності хоча б одного з обовязкових реквізитів розрахункового документу, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим. Крім того, посилався на п.3 Положення, яким визначено, що касовий чек повинен містити обовязкові реквізити, зокрема, для субєктів підприємницької діяльності, що зареєстровані як платники ПДВ, окремим рядком літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальна сума ПДВ у відсотка, загальну суму ПДВ за всіма зазначеними в чеку, на початку рядку великі літери “ПДВ”. Зазначив, що в касових чеках, які роздрукувались на РРО, при продажі товарів, з яких сплачується ПДВ, не міститься цей обовязків реквізит. Просив відмовити в задоволенні позову з вказаних підстав.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, оцінивши та дослідивши подані докази, суд прийшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог, а тому позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 05.08.2009 року працівниками ДПА України в Івано-Франківській області проведено перевірку за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці - аптеки субєкта підприємницької діяльності ТзОВ “Багофарм”.

За результатами перевірки складено акт №9134/9/15/23/30107049 від 05.08.2009 року, в якому зроблено висновок про порушення товариством п.1 та п.10 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та п.3 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України №614 від 01.12.2000 року, оскільки позивачем не роздруковано розрахунковий документ при здійсненні розрахункових операцій та не забезпечено зберігання контрольних стрічок згідно встановленого законодавством терміну.

Так, під час купівлі працівниками державної податкової служби зубної пасти та пачки памперсів дану розрахункову операцію було проведено через РРО з роздрукуванням відповідного документа, який не містив реквізиту ПДВ, а тому не розцінювався як розрахунковий документ.

На підставі даного акту керівником ДПІ в м.Івано-Франківську винесено рішення №0004102303 від 21.08.2009 року про застосування до ТзОВ «Багофарм» штрафних (фінансових) санкцій на суму 40093,35 грн.

Представник позивача просив визнати дане рішення нечинним у частині застосування фінансових санкцій на суму 39923,35 грн.

Відповідно до ст. 2 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” розрахунковий документ - це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

Статтею 3 даного Закону встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (пункт 1 цієї статті); а також друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років (пункт 10 даної статті).

Відповідно до п.1 ст.17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції.

За порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі невиконання друку контрольної стрічки або її незберігання протягом встановленого терміну (п.5 ст.17 Закону).

Таким чином, суд приходить до висновку, що до позивача правомірно застосовані штрафна (фінансові) санкції в розмірі 40093,35 грн., а саме: фінансові санкції у пятикратному розмірі вартості проданих товарів у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції - 7791,27 грн.(згідно додатка №1 до акта перевірки) х 5 = 38956,35 грн. та 193,40 (згідно чека покупки №3893 від 05.08.2009 року) х 5 = 967 грн.; а також фінансові санкції у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі невиконання друку контрольної стрічки або її незберігання протягом встановленого терміну 17 грн.(неоподатковуваний мінімум доходів громадян) х10 = 170 грн.

Враховуючи те, що ТзОВ «Багофарм»оскаржило до суду рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій в частині застосування фінансових санкцій на суму 39923,35 грн., то фінансові санкції в частині застосування 170 грн. позивачем визнаються та не оскаржуються.

Стосовно посилання представника позивача на те, що працівниками державної податкової служби під час здійснення перевірки товариства протиправно зроблено висновок про те що, виданий під час проведення розрахунків документ не є відповідним розрахунковим документом , оскільки не містить реквізиту ПДВ, та не врахування того, що в роздрукованому денному звіті РРО існує рядок, в якому зазначено суму та ставку ПДВ за весь день, то суд виходить з наступного.

Статтею 8 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” передбачено, що форма, зміст розрахункових документів, порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, а також форма та порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.

На виконання Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” розроблено Положення про форму та зміст розрахункових документів, яке затверджено наказом ДПА України №614 від 01.12.2000 року. Відповідно до п.2.1 даного Положення установлені в цьому Положенні вимоги до змісту розрахункових документів визначають обов'язкові реквізити розрахункових документів. У разі відсутності хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим.

Згідно з п.3.1. Положення фіскальний касовий чек на товари (послуги) - це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги). В п.3.2 Положеня передбачено, що касовий чек повинен містити такі обов'язкові реквізити: назву господарської одиниці; адресу господарської одиниці; для СПД, що зареєстровані як платники ПДВ, - індивідуальний податковий номер платника ПДВ, який надається згідно з Законом України "Про податок на додану вартість"; перед номером друкуються великі літери "ПН"; для СПД, що не є платниками ПДВ, - ідентифікаційний код за ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер за ДРФО, перед яким друкуються великі літери "ІД"; якщо кількість придбаного товару (отриманої послуги) не дорівнює одиниці виміру, - то кількість, вартість придбаного товару (отриманої послуги); вартість одиниці виміру товару (послуги); найменування товару (послуги); літерне позначення ставки ПДВ праворуч від надрукованої вартості товару (послуги); позначення форми оплати (готівкою, карткою, у кредит, чеками тощо) та суму коштів за даною формою оплати; загальну вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах чека, перед якою друкується слово "СУМА" або "УСЬОГО"; для СПД, що зареєстровані як платники ПДВ, окремим рядком - літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка - великі літери "ПДВ"; порядковий номер касового чека, дату (день, місяць, рік) та час (година, хвилина) проведення розрахункової операції; фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери "ФН"; напис "ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК" та логотип виробника.

Тобто, такий касовий чек повинен містити для СПД, що зареєстровані як платники ПДВ, окремим рядком зокрема і такий обов'язковий реквізит як літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка - великі літери "ПДВ" (п.3.2 Положення).

В судовому засіданні встановлено та не заперечується представниками сторін те, що ТзОВ «Багофарм»є платником ПДВ, а тому при здійсненні розрахункових операцій даного субєкта господарювання розрахункові документи повинні містити окремим рядком літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка - великі літери "ПДВ".

З урахуванням наведеного суд вважає, що при здійсненні розрахункових операцій позивачем видавалися документи про проведені операції, однак без такого обовязкового реквізиту як літерне позначення ставки ПДВ, а тому такі документи не можна вважати розрахунковими.

Суд не приймає до уваги твердження представника позивача про те, що інформація про ставку та суму ПДВ позивач зазначає у денному звіті РРО, оскільки в ст.2 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” чітко зазначено, що розрахунковим документом є документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну. А денний звіт згідно ст.2 даного Закону є документом встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених із його застосуванням.

Таким чином, суд приходить до висновку про правомірність дій відповідача щодо застосування фінансових санкцій до позивача.

Стосовно посилання представника позивача щодо правомірності проведення перевірки, то суд зазначає наступне.

Перевірка проводилась відповідно до плану перевірок відділу контролю за розрахунковими операціями щодо контролю за розрахунками в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг на серпень 2009 року, затвердженого головою ДПА в Івано-Франківській області. Відповідно до ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Відповідно до ст.16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.

Відповідно до ч.7 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду.

Позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом. Тривалість позапланової виїзної перевірки не повинна перевищувати 10 робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів (ст.11-1 даного Закону).

Так, згідно з п.3.1. наказу ДПА України N 355 від 27.05.2008 року «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків»працівниками органів ДПС здійснюються відповідно до щомісячних планів органу ДПС планові перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі, а також операцій купівлі-продажу іноземної валюти (далі - розрахункові операції) та касових операцій, а також наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій та позапланові перевірки у випадках, передбачених законодавством, на підставі рішення керівника органу державної податкової служби. Такі перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових та касових операцій, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій проводяться групою у складі не менше двох посадових осіб органів ДПС за наявності у них службових посвідчень та направлення на перевірку, яке виписується окремо на перевірку кожного суб'єкта господарювання у 2-х примірниках, скріплюються гербовою печаткою і підписуються керівником органу ДПС.

Як встановлено судом, перевірка проводилась за окремим щомісячним планом органу ДПІ та з метою контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб»єктом господарювання ТзОВ «Багофарм»ГДПРІ ДПА в Івано-Франківській області Князюк В.М., СДПРІ ДПА в Івано-Франківській області Космірак Л.О. та заступником начальника відділу Смага Р.І. на підставі направлення №365 від 03.08.2009 року, які були вручені під час перевірки фармацевту ОСОБА_6, про що свідчить її підпис про ознайомлення та отримання одного примірника.

За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Позивачем в судовому засіданні не доведено підстав неправомірності прийняття ДПІ в м.Івано-Франківську рішення про застосування до ТзОВ «Багофарм»штрафних (фінансових) санкцій від 21.08.2009 року за №0004102303.

В звязку з вищенаведеним, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити.

На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст. 2, 814, 86, 158-163, ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України про апеляційне оскарження постанови подається заява протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20-денний строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя:Лучко О.О.

Постанова складена в повному обсязі 01.02.2010 року.