
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" грудня 2018 р. справа № 0940/1760/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" до Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування припису №160 від 07.08.2018, -
ВСТАНОВИВ:
ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування припису №160 від 07.08.2018 в частині зобов'язання анулювати лісорубний квиток від 25.04.2018 (серія – іф лрк №008752) в частині проведення рубки проріджування на території лісового фонду кварталу № 62, виділ №10, площею 6,0 га.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що припис №160 від 07.08.2018 в оскаржуваній частині прийнятий відповідачем з порушенням норм права, оскільки відповідачем не доведено, що лісорубний квиток виданий з порушенням законодавства. Позивач зазначає, що лісорубний квиток від 25.04.2018 виданий на підставі матеріалів лісовпорядкування, розрахунку лісосік та відводів лісосічного фонду, плану санітарно-оздоровчих заходів. Прикарпатським військовим лісгоспом ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" повністю дотримано вимоги при оформленні та видачі цього лісорубного квитка, а санітарно-оздоровчі рубки здійснено з дотриманням вимог вказаних у лісорубному квитку.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.10.2018 року відкрито спрощене позовне провадження.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, в якому стосовно заявлених позовних вимог заперечив. Зазначив, що за результатами проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог природоохоронного законодавства, що був проведений за зверненням громадянки ОСОБА_1, встановлено порушення по видачі Прикарпатським військовим лісгоспом ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", як лісокористувачем, лісорубного квитка №8 від 25.04.2018 в частині проведення рубки проріджування на території лісового фонду кварталу № 62, виділ №10, площею 6,0 га, ліквідним об’ємом деревини дозволеної в рубку – 46 м3. Комісії не було надано жодних матеріалів лісовпорядкування та обстежень, які б були підставою для виписки і видачі лісорубного квитка. Також, не надано доказів про повідомлення Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської облдержадміністрації про рубку прорідження на виконання п.4 постанови Кабінету Міністрів України №724 від 12.05.2007 «Про затвердження правил поліпшення якісного складу лісів». Звертає увагу, що начальник Прикарпатського військового лісгоспу 16.05.2018 прийняв розпорядження, яким заборонив проведення рубки проріджування в кв.62 вид 10 з підстав помилковості його видачі. Позаплановим заходом державного нагляду (контролю), здійсненим 14.09.2018 встановлено, що лісорубний квиток №8 від 25.04.2018 року (серія ІФ ЛРК №008752) в частині проведення рубки проріджування 2018 року на території лісового фонду кварталу № 62, виділ №10, площею 6,0 га, ліквідним об’ємом деревини дозволеної в рубку 46 м3, анульовано. Порушення відсутнє, зауважень при проведенні заходу до перевірки немає. Вважає, що додані до позовної заяви документи не свідчать про законність видачі лісорубного квитка. Просить суд в задоволенні позову відмовити.
Відповідь на відзив позивач не надав.
Від сторін по справі клопотань про розгляд справи в судовому засіданні не надійшло. Враховуючи вимоги частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, судом встановлено наступне.
Державне підприємство «Івано-Франківський ліспромкомбінат» засноване на державній власності, діє як державне унітарне, спеціалізоване лісогосподарське підприємство та належить до сфери управління Міністерства оборони України (а.с.13-33).
Прикарпатський військовий лісгосп є структурним підрозділом ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат», видами діяльності якого є: лісівництво та інша діяльність у лісовому господарстві (основний), лісозаготівлі, лісопильне та стругальне виробництво, виробництво інших дерев’яних будівельних конструкцій і столярних виробів, виробництво дерев’яної тари, діяльність у сфері оборони (а.с.58-65).
Прикарпатським військовим лісгоспом ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» виписано та видано лісорубний квиток № 8 від 25.04.2018 (серія ІФ ЛРК №008752) щодо проведення рубки прорідження, зокрема, у кварталі 62, виділі 10 Майданського лісництва на площі 6,0 га, масою деревини 46 м3 (а.с.44).
16.05.2018 начальником Прикарпатського військового лісгоспу ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» видано розпорядження про заборону проведення проріджування в кварталі 62 вид 10 та проведення на основі матеріалів лісовпорядкування обстеження цієї ділянки і включення в перелік заходів по покращенню санітарного стану.
Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області, на виконання наказу №327 від 06.08.2018 року, та на підставі посвідчення (направлення) №160 від 06.08.2018, за результатами розгляду звернення громадянки ОСОБА_1, в період з 06.08.2018 по 07.08.2018 проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Прикарпатського військового лісгоспу ДП "Івано-Франківського ліспромкомбінат", про що складено акт за №192 від 07.08.2018 (а.с.34-42).
В ході вказаного заходу контролю виявлено порушення: - пункту 4 статті 78 Лісового кодексу України, пункту 14 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 року №761 «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів», статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та пункту 2, 4, 11, 13 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року №724 «Про затвердження правил поліпшення якісного складу лісів»; - статті 69, 105 Лісового кодексу України, пункту 2 Порядку спеціального використання лісових ресурсів та пункту 6.2 Правил рубок головного користування; - статті 69, 105 Лісового кодексу України, пункту 2 Порядку спеціального використання лісових ресурсів та пункту 45 Правил рубок головного користування в гірських лісах Карпат (а.с.48-49).
З складеним актом за результатами проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог природоохоронного законодавства ознайомлений начальник Прикарпатського військового лісгоспу ДП "Івано-Франківського ліспромкомбінат", із зазначенням зауважень щодо проведення рубки прорідження в кварталі 62 виділі 10. Зазначено, що начальником видане розпорядження №198 від 16.05.2018, про заборону проведення прорідження та проведення обстеження даної ділянки лісопатологом для включення в перелік заходів (при необхідності) по покращенню санітарного стану лісу.
З метою усунення порушень, виявлених під час проведеного заходу державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства на території лісового фонду Прикарпатського військового лісгоспу ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат», Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області складено припис №160 від 07.08.2018, відповідно до якого приписано в термін до 17.08.2018 провести очистку неочищених лісосік від порубкових решток зазначених в акті перевірки від 07.08.2018 року; анулювати лісорубний квиток від 25.04.2018 року за №8 (серія ІФ ЛРК №008752) в частині проведення рубки проріджування 2018 року на території лісового фонду кварталу №62, виділ №10, площею 6,0 га, ліквідним об`ємом деревини дозволеної в рубку – 46 м3 (а.с.43).
15.08.2018 Прикарпатський військовий лісгосп ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» повідомив відповідача про виконання припису, зокрема й анулювання лісорубного квитка від 25.04.2018 №8 на проведення проріджування в кв.62, вид.10, пл.6.0 га, об’єм 46 м3.
14.09.2018 Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Прикарпатського військового лісгоспу ДП "Івано-Франківського ліспромкомбінат", про що складено акт за №232, і натурною перевіркою встановлено, що вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства – виконано.
Не погоджуючись із приписом №160 від 07.08.2018 в частині зобов'язання анулювати лісорубний квиток №8 від 25.04.2018 (серія – ІФ ЛРК №008752) щодо проведення рубки проріджування на території лісового фонду кварталу № 62, виділ №10, площею 6,0 га, позивач звернувся з позовом до суду.
Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 454/2011, державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.
Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
У відповідності до Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 № 429 та Положення про Державну екологічну інспекцію в Івано-Франківській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекція України від 12.12.2011 №136, Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.
Держекоінспекція, відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів щодо законності вирубки, ушкодження дерев, виконання комплексу необхідних заходів захисту для забезпечення охорони лісів від незаконних рубок, тощо.
Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань зокрема має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції та розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Статтею 13 Конституції України, статтею 1 Лісового кодексу України, статтею 1 Земельного кодексу України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, ліси, води та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об’єктами права власності Українського народу.
Відповідно до статей 5, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» ліс як природний ресурс загальнодержавного значення, підлягає державній охороні і регулюванню на всій території України. Використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов’язкових екологічних вимог.
Згідно із статтею 17 Лісового кодексу, у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
Частиною 1 статті 17 Лісового кодексу України визначено, що у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
У відповідності до частини 1 статті 19 Лісового кодексу України, постійні лісокористувачі мають: право самостійно господарювати в лісах; виключне право на заготівлю деревини; право власності на заготовлену ними продукцію та доходи від її реалізації; право на відшкодування збитків у випадках, передбачених законодавством; право здійснювати відповідно до законодавства будівництво доріг, спорудження жилих будинків, виробничих та інших будівель і споруд, необхідних для ведення лісового господарства.
Разом з цим, пунктами 2, 3 частини 2 статті 19 Лісового кодексу України визначено, що постійні лісокористувачі зобов'язані: дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.
За приписами статті 45 Лісового кодексу України, лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.
Згідно пунктів 3, 4 частини 1 статті 46 Лісового кодексу України лісовпорядкування передбачає, у тому числі, інвентаризацію лісового фонду України з визначенням породного та вікового складу деревостанів, їх стану, якісних і кількісних характеристик лісових ресурсів; виявлення деревостанів, що потребують рубок, з метою поліпшення якісного складу лісів.
Відповідно до статті 47 Лісового кодексу України, лісовпорядкування є обов'язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері лісового господарства.
Статтею 48 Лісового кодексу України визначено, що у матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об'єкта лісовпорядкування.
Проект організації та розвитку лісового господарства передбачає екологічно обґрунтоване ведення лісового господарства і розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування.
У проекті організації та розвитку лісового господарства визначаються і обґрунтовуються основні напрями організації і розвитку лісового господарства об'єкта лісовпорядкування з урахуванням стану та перспектив економічного і соціального розвитку регіону.
Матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов'язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.
Відповідно до частини 1 статті 69 Лісового кодексу України, спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.
Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами (ч.3 ст.69 Лісового кодексу України).
Згідно статті 70 Лісового кодексу України, деревина заготовлюється також під час здійснення лісогосподарських заходів, не пов'язаних з використанням лісових ресурсів (поліпшення якісного складу лісів), та під час проведення інших заходів (розчищення лісових ділянок, вкритих лісовою рослинністю, у зв'язку з будівництвом гідровузлів, трубопроводів, шляхів тощо).
У відповідності до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил поліпшення якісного складу лісів» №724 від 12.05.2007 (надалі також – Правила), під час проведення рубок формування і оздоровлення лісів застосовуються такі рубки: догляду, санітарні, лісовідновні, переформування, пов'язані з реконструкцією, ландшафтні.
Пунктом 4 Правил визначено, що підставою для рубок формування і оздоровлення лісів, є матеріали лісовпорядкування та обстежень, які проводяться власниками лісів і постійними лісокористувачами. У разі проведення зазначених рубок у деревостанах, не запроектованих лісовпорядкуванням, власники лісів і постійні лісокористувачі повідомляють про це орган виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, обласну, Київську та Севастопольську міські держадміністрації.
Таким чином, підставою для рубок формування та оздоровлення лісів є матеріали лісовпорядкування, а спеціальним дозволом для таких рубок є лісорубний квиток.
Як слідує із змісту акту проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), підставами для прийняття припису в частині зобов’язання анулювати лісорубний квиток в частині, стало те, що комісії не було надано жодних матеріалів лісовпорядкування та обстежень, які були б підставою для виписки і видачі лісорубного квитка від 25.04.2018 за №8, а також не надано доказів повідомлення Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА про проведення відповідної рубки.
В підтвердження позовних вимог та правомірності видачі лісорубного квитка №8 від 25.04.2018 в частині, позивачем до позовної заяви додано акт рекогносцирувального лісопатологічного обстеження насаджень на предмет доцільності призначення заходів з поліпшення санітарного стану лісів по Прикарпатському ВЛГ від 30.05.2018, перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів Прикарпатського військового лісгоспу на ІІ півріччя 2018 року.
Із змісту вказаних документів слідує, що вони прийняті після видачі лісорубного квитка №8 від 25.04.2018, а також є підставою для призначення саме санітарно-оздоровчих заходів. В той же час, лісорубний квиток №8 від 25.04.2018 видано на рубку прорідження, яка відноситься до рубок догляду, а не до санітарних рубок.
Крім того, згідно матеріалів базового лісовпорядкування - таксаційного опису відомостей поквартальних підсумків Майданського лісництва Проекту організації та розвитку лісового господарства Прикарпатського військового лісгоспу Івано-Франківської області у кварталі №62 виділі 10 зазначено повноту деревостану 0,69, вік дерев 52 роки (станом на 2018 рік – 57 років) та передбачена вибіркова санітарна рубка.
Як зазначалось судом вище, під час проведення рубок формування і оздоровлення лісів застосовуються такі рубки: догляду, санітарні, лісовідновні, переформування, пов’язані з реконструкцією, ландшафтні (п.2 Правил) .
Рубки догляду можуть бути таких видів: освітлення, прочищення, проріджування, прохідна рубка (п.8 Правил).
Згідно пункту 11 Правил поліпшення якісного складу лісів, рубки проріджування створюють умови для формування стовбура і крони кращих дерев (головна увага приділяється якості і структурі деревостану, формується другий ярус у складних деревостанах).
Відповідно до абзацу 3 пункту 13 Правил, рубки проріджування при повноті деревостану 0,7, а прохідні рубки - 0,8 і нижче не проектуються.
В той же час, згідно таксаційного опису в кварталі №62 виділі 10 повнота насадження становить 0,69. Крім того, відповідно до прийнятих правил здійснення лісогосподарських заходів з поліпшення якісного складу лісів рубки проріджування проводяться переважно у 21-40 річних лісових насадженнях, а вік дерев у вказаному кварталі складає станом на 2018 рік 57 років.
Таким чином, доводи позивача про те, що лісорубний квиток від 25.04.2018 №8 виданий законно, згідно матеріалів лісовпорядкування та обстежень, є безпідставними. При цьому, позивачем не доведено, і в матеріалах справи відсутні докази повідомлення лісокористувачем відповідача про проведення рубки прорідження згідно вказаного лісорубного квитка.
Підсумовуючи наведене вище, суд приходить висновку, що оскаржуваний припис прийнятий відповідачем на підставі та у межах наданих повноважень, правомірно, а тому відсутні підстави для його скасування. Крім того, станом на час розгляду справи, лісокористувачем - Прикарпатським військовим лісгоспом ДП “Івано-Франківський ліспромкомбінат”, оскаржуваний припис виконано, лісорубний квиток від 25.04.2018 №8 серії ІФ ЛРК№ 008752 в частині проведення рубки проріджування на територіях лісового фонду кварталу №62, виділ 10, площею 6.0 га - анульовано.
За наведених обставин, позовні вимоги є необґрунтованими і не підлягають до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Біньковська Н.В.