
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" грудня 2018 р. справа № 0940/2272/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними щодо зменшення розміру пенсії при її перерахунку до 70 відсотків суми грошового забезпечення, із якої обчислено пенсію, та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, виходячи із 76 відсотків відповідної суми грошового забезпечення, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, з 01.01.2018, а також проведення перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі по тексту також позивач, ОСОБА_1Б.) 28.11.2018 звернувся в суд з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також відповідач, Головне управління ПФУ в області) про визнання дій протиправними щодо зменшення розміру пенсії при її перерахунку до 70 відсотків суми грошового забезпечення, із якої обчислено пенсію, та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, виходячи із 76 відсотків відповідної суми грошового забезпечення, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, з 01.01.2018, а також проведення перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про те, що відповідачем протиправно, із помилковим застосуванням частини 2 статті 13 та статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", проведено перерахунок пенсії за вислугу років, зменшивши розмір процентної складової грошового забезпечення із 76% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, наслідком чого стало невірне визначення розміру пенсії позивачу. Зазначає, що такий перерахунок пенсії також суперечить постанові Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.11.2017 у справі 344/8728/17, оскільки проведений без врахування матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. ОСОБА_1 вважає, що такі додаткові види матеріального забезпечення, повинні враховуватись відповідачем при перерахунку пенсії довіку, у відповідності до вказаної постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.11.2017. Дії відповідача є неправомірними, вчиненими всупереч нормам чинного законодавства, які грубо порушують право ОСОБА_1 на пенсійне забезпечення в належному розмірі. На переконання позивача для перерахунку пенсії мають застосовуватись норми закону, що визначають її розмір у відсотках відповідних сум грошового забезпечення, які діяли саме на момент первинного призначення пенсії, а розмір уже призначеної пенсії в процентному співвідношенні в наслідок чергових перерахунків не може бути зменшений навіть при зміні діючого законодавства, з огляду на незворотність дії нормативно-правових актів у часі.
Враховуючи вказане, позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо не нарахування пенсії довіку з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення і зменшення при перерахунку розміру пенсії до 70 відсотків сум грошового забезпечення та зобовязати відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії, виходячи із 76 відсотків відповідної суми грошового забезпечення, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, з 01.01.2018, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.12.2018 відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також КАС України) відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.1-3).
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, що надійшов на адресу суду 17.12.2018 із відповідними письмовими доказами (а.с. 32-37, 38-64). У відзиві представник Головного управління ПФУ в області зазначив, що відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу 01.01.2014, максимальний загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не повинен був перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення. Із розрахунку 76 відсотків грошового забезпечення позивачу призначено і обчислено пенсію за вислугу років. Аналогічно й відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в України" від 27.03.2014, на момент проведення перерахунку пенсії позивачу у 2018 році, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" становив 70% відповідних сум грошового забезпечення. А тому, враховуючи наведені зміни у законі, відповідачем правомірно здійснено перерахування пенсії позивачу в розмірі 70 відсотків сум грошового забезпечення. Крім того, відповідач зазначив, що даний перерахунок проведений на підставі довідки, виданої управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області та з урахуванням грошового забезпечення, визначеного відомством станом на 01.03.2018. В результаті проведених перерахунків, як на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.11.2017, так і у відповідності до Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103, розмір пенсії позивача збільшився. Відтак, вимоги ОСОБА_1, заявлені у позовній заяві, є необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), вивчивши відзив на позов, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
ОСОБА_2, як колишньому військовослужбовцю Служби безпеки України, з січня 2014 року призначена та виплачується пенсія за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" за №2262-XII від 09.04.1992, згідно протоколу за пенсійною справою №0902003293 (СБУ) від 23.01.2014 (а.с.66).
Так, відповідно до наказу Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також Управління СБУ в області) №231-о/с від 25.12.2013 підполковника, старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області ОСОБА_1, 31.12.2013 звільнено з військової служби у відставку (за станом здоровя) по підпункту "в" статті 61, підпункту "б" пункту 63 Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затвердженого постановою Указом Президента України від 27.12.2007 за №1262/2007 (а.с.39-40).
Управління СБУ в області направило до Головного управління ПФУ області матеріали для призначення пенсії за вислугу років на ОСОБА_1, серед яких, зокрема, заява останнього на призначення пенсії за вислугою років від 13.01.2014, подання Управління СБУ в області про призначення пенсії ОСОБА_1 від 09.01.2014 за №21/106, грошовий атестат серії СБ №112 від 09.01.2014, додаток до грошового атестату від 09.01.2014, довідка про вислугу років ОСОБА_1 від 30.12.2013 за №11/315, виписка з акта огляду медико-соціальною комісією (а.с. 38, 39-40, 41, 42, 43-44, 45, 46-47).
Згідно подання про призначення пенсії від 09.01.2014, виданого Управлінням СБУ в області і довідки №11/315 від 30.12.2013, вислуга років станом ОСОБА_1 станом на 31.12.2013 для призначення пенсії складала 27 років 00 місяців 29 днів (в календарному обчисленні 25 років 1 місяць 23 дні, пільгове обчислення вислуги 1 рік 11 місяців 6 днів (а.с. 39-40, 42).
Відповідно до грошового атестату серії СБ №112 від 09.01.2014 та протоколу за пенсійною справою №0902003293 (СБУ) від 23.01.2014, грошове забезпечення для обчислення пенсії становило: посадовий оклад 1 300,00 гривень, оклад за військове звання 130,00 гривень, процентна надбавка за вислугу років 40% 572,00 гривень, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці 3 804,70 гривень, в тому числі: надбавка за умови режимних обмежень 15%, надбавка за виконання особливо важливих завдань 100%, надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50% та премія 78% (а.с.43-44, 66).
На підставі поданих до Головного управління ПФУ в області документів, позивачу згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" за №2262-XII від 09.04.1992, в редакції станом на січень 2014 року, призначена пенсія за вислугу років у розмірі 76% грошового забезпечення в сумі 5 865,11 гривень, що підтверджується протоколом за пенсійною справою №0902003293 (СБУ) від 23.01.2014, наявного в матеріалах адміністративної справи (а.с.66).
Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі по тексту також Постанова №103).
Керуючись Постановою №103, Управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області, 06.04.2018 видано довідку за №221 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, за змістом якої посадовий оклад позивача становить 6 340,00 гривень, оклад за військовим званням 1 410,00 гривень, надбавка за вислугу років 3 875,00 гривень (а.с. 60).
Головним управлінням ПФУ в області на підставі вказаної нової довідки про розмір грошового забезпечення, з 01.05.2018 проведено ОСОБА_1 відповідний перерахунок пенсії (а.с. 58). При цьому, відповідач застосував новий максимальний розмір грошового забезпечення 70%, який визначений частиною 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", в редакції станом на момент здійснення перерахунку, та відповідно до пункту 23 розділу ІІ Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в України" від 27.03.2014 №1166-7 (надалі по тексту також Закон №1166-7).
Як стверджує ОСОБА_1, 19.10.2018 та 07.11.2018, звернувся до Головного управління ПФУ в області з вимогою усунути порушення законодавства України щодо зменшення розміру процентної складової грошового забезпечення із 76% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити відповідний перерахунок із застосуванням 76%.
У відповідь на звернення позивача, органом пенсійного фонду направлено лист за №1428/Ф-15 від 26.10.2018, у якому зазначено про те, що відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" за №2262-XII від 09.04.1992, із змінами внесеними Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VІ (надалі по тексту також Закон №3668-VІ) та Законом №1166-7, при здійсненні перерахунку розмір пенсії за вислугу років не може перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, а тому розмір пенсії позивача встановлено саме в розмірі 70% сум грошового забезпечення, згідно із відомостями, зазначеними у довідці, наданій Управлінням СБУ в області (а.с. 16-17).
Також, відповідачем листом від 14.11.2018 за №1486/Ф-15 повідомлено позивача про те, що перерахунок пенсії, проведений у квітні 2018 року, здійснений на підставі довідки Управління СБУ в області про розмір грошового забезпечення, визначеного відомством станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704, із сум грошового забезпечення без врахування додаткових видів, як це передбачено пунктом 1 Постанови №103 та пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (а.с. 18-21).
Позивач, не погоджуючись із застосованим обмеженням щодо максимального розміру пенсії та неврахуванням додаткових видів грошового забезпечення, в результаті проведеного 14.04.2018 перерахунку і вважаючи вказані дії відповідача протиправними, звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ (надалі, також Закон №2011-XII) пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-ХІІ (надалі по тексту також Закон №2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Досліджуючи доводи позивача про протиправність дій відповідача за наслідками проведення перерахунку пенсії, суд виходить із наступного.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII (в редакції чинній на момент перерахунку пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Як уже зазначалось вище судом, Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пунктом 1 якої передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
За змістом пункту 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року за №393" (надалі по тексту також Порядок №45), яка набрала чинності 20.02.2008.
Відповідно до пунктів 1, 2 та 3 Порядку №45, пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у звязку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мінюсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзвязку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Таким чином, згідно з даними нормами, підставою для перерахунку раніше призначених пенсій відповідно до зазначеного Закону в першу чергу є прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та подання органами, передбаченими цим Порядком, відповідних повідомлень до територіальних органів Пенсійного фонду України.
Як встановлено судом та слідує з матеріалів адміністративної справи, відповідачем 14.04.2018 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області 06.04.2018 за №221, та на підставі Постанови №103 проведено позивачу перерахунок пенсії (а.с. 60).
При проведенні такого перерахунку пенсії відповідачем застосовано новий максимальний розмір грошового забезпечення 70% відповідних сум грошового забезпечення, при цьому правомірність своїх дій Головне управління ПФУ в області обґрунтовує необхідністю застосування основного розміру пенсії у відсотках від грошового забезпечення, встановленого законодавством на момент проведення чергового перерахунку пенсії, що в даному випадку становить 70% сум грошового забезпечення, як це передбачено частиною 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції станом на 01.05.2018 (а.с. 32-37).
Суд не погоджується з такими доводами відповідача і відповідно обґрунтуванням правомірності своїх дій, виходячи з наступного.
Згідно пункту "а" частини 1 статті 12 Закону №2262-ХІІ (в редакції на час призначення позивачу пенсії) право на пенсію за вислугою років мають особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, інші особи, зазначені у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше, за винятком осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону.
Відповідно до вимог пункту "а" частини 1 статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції на час призначення позивачу пенсії) пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Частиною 2 вказаної статті Закону №2262-ХІІ (в редакції на час призначення позивачу пенсії) встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 за №1166-VII, який набрав чинності 19.04.2014, внесено зміни у частину другу статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (на підставі якої позивачеві призначено і обраховано пенсію), згідно яких цифрове значення "80" замінено цифрами "70" (максимальний розмір пенсії).
Таким чином, з 19.04.2014 положення частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо визначення граничного розміру пенсії за вислугу років 80% відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №1166-VII, замінивши такий граничний розмір на 70%.
Проаналізувавши наведені норми матеріального права, суд вважає, що при перерахунку пенсії особам, які перебували на військовій службі в органах Служби безпеки України має застосовуватись норма, яка визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, діючої на момент призначення пенсії. Внесені законом зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 19 червня 2018 року у справі №583/2264/17 (провадження №К/9901/1786/18), від 24 квітня 2018 року у справі №686/12623/17 (провадження №К/9901/849/17), від 3 квітня 2018 року у справі №175/1665/17 (2-а/175/41/17; провадження №К/9901/9950/18), від 27 лютого 2018 року у справі №642/3284/17 (провадження №К/9901/2058/17) і від 31 січня 2018 року у справі №523/4930/15-а (провадження №К/9901/1120/18).
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Крім того, слід зазначити, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення, згідно зазначених рішень Конституційного Суду України, зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій, останні не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що Головним управлінням ПФУ в області при здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на виконання Постанови №103 протиправно зменшено розмір процентної складової грошового забезпечення із 76% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, а тому позовні вимоги позивача про визнання неправомірними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії при її перерахунку до 70 відсотків, є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Стосовно заявленої позивачем вимоги про зобовязання відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії, з 01.01.2018 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, суд зазначає слідуюче.
07.11.2017 Львівським апеляційним адміністративним судом прийнято постанову у справі №876/9235/17, згідно якої апеляційні скарги Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області задоволено частково, постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 28 липня 2017 року у справі № 344/8728/17 скасовано та прийнято нову постанову, якою позов задоволено частково. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дії та зобовязання здійснити перерахунок пенсії за період з 31 грудня 2013 року по 9 січня 2017 року включно залишено без розгляду; зобов'язано Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області подати до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для перерахування ОСОБА_1 пенсії довідку про додаткові види його грошового забезпечення, до складу яких включити його матеріальні допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за 2011-2013 роки; зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 10 січня 2017 року, з включенням до грошового забезпечення для обчислення пенсії, суми одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з врахуванням проведених виплат (а.с.51-56).
Як встановлено судом, Управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області, на виконання вказаної постанови, видано довідку щодо нарахованих одноразових грошових виплат ОСОБА_1 за №233 від 04.12.2017 за період з 01.01.2011 по 31.12.2013, із змісту якої слідує, що матеріальна допомога на оздоровлення, виплачена позивачу за період 2011-2013 роки, становила 16 280,16 гривень, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 3 900,00 гривень (а.с.50).
В свою чергу, відповідачем на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.11.2017 та на підставі довідки за №233 від 04.12.2017, з 10.01.2017 проведено перерахунок пенсії позивача із грошового забезпечення в розмірі 6 647,54 гривень, до якого включено матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 4 645,54 гривень.
Дана обставина підтверджується наявним в матеріалах справи протоколом про перерахунок пенсії за пенсійною справою №0902003293 від 06.12.2017 та розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за даною пенсійною справою від 06.12.2017 (а.с. 48, 49).
Суд не бере до уваги доводи позивача про те, що перерахунок його пенсії повинен проводитися органом пенсійного фонду "довіку", із врахуванням додаткових видів матеріального забезпечення, до яких включено матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, відповідно до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.11.2017.
На переконання суду, очевидним є допущення Львівським апеляційним адміністративним судом при виготовленні постанови від 07.11.2017 у справі №876/9235/17 описки, шляхом пропуску літери "д" у слові "…довідку…" (зворотній бік а.с.27, а.с.56).
А тому, суд трактує абзац 3 резолютивної частини постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.11.2017 у справі №876/9235/17 саме так: "Зобов'язати Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області подати до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для перерахування ОСОБА_1 пенсії довідку про додаткові види його грошового забезпечення, до складу яких включити його матеріальні допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за 2011-2013 роки".
Таким чином, суд зазначає, що Головним управлінням ПФУ в області в повному обсязі виконані вимоги постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.11.2017, шляхом проведення перерахунку пенсії позивача у грудні 2017 року, на підставі довідки за №233 від 04.12.2017, виданої Управлінням СБУ в області із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за 2011-2013 роки.
Вище по тексту уже зазначалось, що у відповідності до пункту 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Суд звертає увагу позивача на те, що довідка, видана Управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області від 06.04.2018 за №221, на підставі якої здійснений перерахунок пенсії у квітні 2018 року, не містить даних щодо матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, про які зазначає позивач та просить врахувати при перерахунку пенсії.
З наведених підстав, суд не вбачає протиправності дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо здійснення перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1, без врахування матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, так як такі відсутні у новій довідці Управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області, виданої після набрання судового рішення законної сили на виконання Постанови №103.
Дії відповідача, вчиненні в квітні 2018 року, цілком відповідають приписам Порядку №45 і Постанови №103, оскільки органи пенсійного забезпечення позбавлені владної управлінської функції визначати і формувати вихідні дані складу грошового забезпечення військовослужбовця для обчислення (перерахунку) його пенсії. У спірному випадку така функція покладена на Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області, дії якої позивач у даній справі не оскаржує.
Також, суд зауважує, що в результаті проведеного відповідачем перерахунку у квітні 2018 року розмір пенсії позивача збільшився, свідченням чого є наявні в матеріалах справи протокол за пенсійною справою №0902003293 (СБУ) від 06.12.2017 (а.с.48) та протокол за пенсійною справою №0902003293 (СБУ) від 14.04.2017 (а.с.58).
В прохальній частині позову ОСОБА_1 також просить суд зобовязати відповідача провести перерахування та нарахування пенсії без обмеження максимальним розміром.
З даного приводу описова і мотивувальна частини позовної заяви не містить будь яких даних про фактичні обставини обмеження відповідачем нарахування позивачу максимального розміру пенсії. Жодного доказу на підтвердження такого позивач не подав.
У наявних в матеріалах справи протоколах перерахунку пенсії відсутні відомості про таке обмеження.
Відтак, в силу вимог частини 1 статті 77 КАС України позивач не довів вказані вище обставини, на яких ґрунтуються його вимоги, у звязку з чим остання не підлягає задоволенню.
Оцінюючи в сукупності обставини справи та враховуючи вищенаведені положення законодавства, суд приходить до переконання про наявність правових підстав для часткового задоволення заявленого позову, при цьому належить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо здійснення у квітні 2018 року перерахунку і обчислення розміру пенсії, призначеної ОСОБА_1 за вислугу років, в розмірі 70% суми грошового забезпечення та зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у розмірі 76% суми грошового забезпечення, із врахуванням раніше виплачених сум, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб"; в задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
З приводу розподілу судових витрат суд зазначає, що позивачем за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру сплачено судовий збір в розмірі 704,80 гривень, на підтвердження чого в матеріалах справи міститься квитанція №96.6.1/21952053 від 28.11.2018 (а.с. 4).
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Відтак, підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 352,40 гривень, що пропорційно становить 50 відсотків задоволених позовних вимог від загального розміру сплаченого судового збору.
Учасниками справи не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, повязаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись частиною 2 статті 9, статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку і обчислення розміру пенсії, призначеної ОСОБА_1 за вислугу років, в розмірі 70% суми грошового забезпечення.
Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у розмірі 76% суми грошового забезпечення, із врахуванням раніше виплачених сум, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) сплачені судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 352 (триста пятдесят дві) гривні 40 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1), вул. Шевченка, 113, с. Ріпне, Рожнятівський район, Івано-Франківська область, 77661 (для відправлення кореспонденції: вул. Гаркуші, 36/10, м. Івано-Франківськ, 76018).
Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088), вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ ОСОБА_3