Постанова № 78586114, 11.12.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.12.2018
Номер справи
818/211/18
Номер документу
78586114
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2018 р. м. ХарківСправа № 818/211/18Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Любчич Л.В.

суддів: Спаскіна О.А. , Перцової Т.С.

за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.

представника позивача - Сивенко В.М.

представника відповідача - Малікова В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.06.2018, суддя Н.В. Савицька, вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021 повний текст складено 27.06.18 по справі № 818/211/18

за позовом Державного підприємства "Дослідне господарство "Іскра" Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України"

до Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Сумській області

про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство "Дослідне господарство "Іскра" Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України" (далі - позивач, ДП "ДГ "Іскра" ІСГ ПС НААН") звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Сумській області (далі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Сумській обл.), в якому просило суд визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Сумській області, від 09.08.2017 за №432 "Про внесення змін до наказу "Про визначення переліку земельних ділянок" від 09.04.2014 №23" в частині включення до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги, земельних ділянок загальною орієнтовною площею 2584,3942 га, які розташовані на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області, та щодо яких ДП "ДГ "Іскра" ІСГ ПС НААН" були подані клопотання про надання дозволів на розробку проектів землеустрою. Зазначає, що вказані земельні ділянки не мають присвоєного кадастрового номера, тобто, є несформованими, а тому у Держгеокадастру були відсутні підстави для їх включення в Перелік земельних ділянок для продажу прав на них на земельних торгах (далі - Перелік).

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 19.06.2018 задоволено вищезазначений адміністративний позов.

Не погодившись з даним рішенням суду, ввідповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначив, що спірні земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які можуть бути подані на земельних торгах, є вільними, перебувають у власності держави та не перебувають у власності чи користуванні інших осіб, оскільки на день подання даної апеляційної скарги до суду позивачем не надано правовстановлюючих документів на спірні земельні ділянки. Доводи позивача, помилково не спростовані судом першої інстанції, щодо відсутності присвоєння земельній ділянці кадастрового номера, відповідач вважає необгрунтованими, оскільки присвоєння кадастрового номера земельній ділянці здійснюється під час державної реєстрації земельної ділянки, який і є одним із етапів підготовки лотів до проведення земельних торгів, що передбачений пп. б ч. 4 ст. 136 Земельного кодексу України (далі - ЗК України). Посилання суду першої інстанції в підтвердження права постійного користування позивачем спірними земельними ділянками на лист Національної академії аграрних наук України від 17.07.2017, Статут ДП "ДГ "Іскра", довідку Управління Держгеокадастру у роменському районі Сумської обл. від 23.01.2017, а також інші перелічені в рішенні суду першої інстанції документи, а також сплата податку за користування земельною ділянкою відповідач вважає необгрунтованими, оскільки перебування майна на балансі ще не безспірною ознакою права власності чи користування на таке майно, адже згідно п. 278.1 ст. 278 Податкового кодексу України (далі - ПК України) таке право виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Посилання позивача та суду першої інстанції на висновки судів у справах № 818/3879/15, 818/3880/15, 818/1020,17 щодо встановлення факту користування земельними ділянками за позивачем відповідач вважає також необгрунтованими, оскільки в зазначених рішеннях судів відсутнє будь-яке посилання на правовстановлюючі документи, згідно яких позивач набув таке право.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 10.09.2018 призначено до розгляду клопотання ГУ Держгеокадастру у Сумській обл. про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги в порядку письмового провадження.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2018 відмовлено у задоволенні вищезазначеного клопотання та ухвалою судді-доповідача від 13.09.2018 залишено без руху апеляційну скаргу ГУ Держгеокадастру у Сумській обл. у зв'язку з несплатою судового збору.

Після усунення заявником недоліків апеляційної скарги, ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.10.2018 відкрито провадження по справі.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.11.2018 закінчено підготовку до розгляду та призначено справу у відкритому судовому засіданні.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача та представника відповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дослідивши докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі, прийшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції були встановлені наступні обставини, які не оспорені сторонами.

У постійному користуванні ДП "ДГ "Іскра" ІСГ ПС НААН" знаходяться землі загальною площею 3111,3749 га, з них на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області 2941,6749 га земель, з них, зокрема, ріллі - 2638,2347 га (а.с.111, том 1).

03.08.2017 позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській обл. з клопотанням за №186 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування для дослідних і навчальних цілей за рахунок земель сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2904,7749 га на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області та орієнтовною площею 18,60 га на території Пустовійтівської сільської ради Роменського району Сумської області.

За результатами розгляду вказаного клопотання ГУ Держгеокадастру у Сумській обл. на адресу підприємства направило листа від 06.09.2017 за № 18-03-10863/2-17, у якому зазначалось про те, що у ГУ Держгеокадастру немає правових підстав для вирішення питання порушеного у клопотанні, оскільки підприємству необхідно подати до Головного управління клопотання на виготовлення проекту землеустрою на кожну земельну ділянку окремо, і що з доданих підприємством графічних матеріалів неможливо визначити місце розташування земельних ділянок, які бажає отримати підприємство, їх кількість та розмір.

У подальшому позивач 20.11.2017 повторно звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській обл. із клопотаннями за №255-293 про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування для дослідних і навчальних цілей із земель сільськогосподарського призначення державної власності розташованих на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області орієнтовною площею: 14,6850 га; 18,2794 га; 170,7936 га; 31,0260 га; 148,7826 га; 30,6563 га; 58,3817 га; 21,2728 га; 47,9983 га; 81,1528 га; 6,3868 га; 15,1682 га; 52,8161 га; 30,7724 га; 84,5804 га; 49,8648 га; 101,4002 га; 70,7974 га; 74,2897 га; 65,2252 га; 16,8482 га; 30,5527 га;145,7292 га; 14,7789 га; 62,3279 га; 29,7043 га; 51,0575 га; 39,2281 га; 98,15 га; 127,3598 га; 49,6110 га; 22,3015 га; 95,9363 га; 150,2354 га; 53,4989 га; 95,2464 га; 97,3568 га; 68,3291 га; 161,8125 га (рілля).

За результатами розгляду клопотань позивача, ГУ Держгеокадастру у Сумській обл. направив на адресу підприємства листи від 19.12.2017 за №№ 8-1 8-0.332-15152/2-17 - 8-18-0.332-15162/2-17, 8-18-0.6-15163/2-17 - 8-18-0.6-15166/2-17, 8-18-0.3-15167/2-17, 8-18-0.6- 15168/2-17 - 8-18-0.6-15175/2-17, 8-18-0.332-15176/2-17, 8-18-0.6-15178/2-17 - 8-18-0.6-15186/2- 17, 8-18-0.3-15187/2-17, 8-18-0.6-15189/2-17, 8-18-0.3-15190/2-17, 8-18-0.6-15191/2-17, в яких зазначено, що у ГУ Держгеокадастру у Сумській обл. немає правових підстав для вирішення питань, що порушені у клопотаннях підприємства, оскільки наказом ГУ Держгеокадастру від 09.08.2017 за № 432 «Про внесення змін до наказу «Про визначення переліку земельних ділянок» від 09.04.2014 № 23», до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах були включені землі, за рахунок яких планується відведення земельних ділянок орієнтовною площею: 14,6850 га; 18,2794 га; 170,7936 га; 31,0260 га; 148,7826 га; 30,6563 га; 58,3817 га; 21,2728 га; 47,9983 га; 81,1528 га; 6,3868 га; 15,1682 га; 52,8161 га; 30,7724 га; 84,5804 га; 49,8648 га; 101,4002 га; 70,7974 га; 74,2897 га; 65,2252 га; 16,8482 га; 30,5527 га;; 145,7292 га; 14,7789 га; 62,3279 га; 29,7043 га; 51,0575 га; 39,2281 га; 98.15 га; 127,3598 га; 49,6110 га; 22,3015 га; 95.9363 га; 150,2354 га; 53,4989 га; 95,2464 га; 97,3568 га; 68,3291 га; 161,8125 га на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області.

На запит ДП "ДГ "Іскра" ІСГ ПС НААН" щодо отримання інформації щодо підстав включення земельних ділянок на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області, загальною площею 5866,2347 га ріллі до Переліку земельних ділянок, сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права на них на земельних торгах від відповідача було отримано відповідь від 03.01.2017 за № 0-18-0.6-2/63-18 із копією наказу №432 від 09.08.2017 та додатком до нього з Переліком земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах.

Наказом ГУ Держгеокадастру у Сумській обл. від 09.08.2017 №432 «Про внесення змін до наказу «Про визначення переліку земельних ділянок» від 09.04.2014 № 23» внесено зміни у додаток 1 до наказу Головного управління від 09.04.2014 № 23 а саме, включено до переліку земельних ділянок, права на які можуть бути продані на земельних торгах 90 земельних ділянок, які розташовані на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з відсутності підстав для їх задоволення.

Суд апеляційної інстанції з даним висновком суду погоджується, з огляду на наступне.

Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель урегульовано ЗК України.

Надаючи оцінку спірному наказу, колегія суддів виходить із особливого правового режиму земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних наукових підприємств.

Ст. 6 ЗК України (в редакції 1990 року) передбачено, що у постійне володіння земля надається колгоспам, радгоспам, іншим державним, кооперативним, громадським підприємствам, установам і організаціям, релігійним організаціям для ведення сільського та лісового господарства.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про основи державної політики у сфері науки і науково-технічної діяльності» від 13.12.1991 №1977-XII (в редакції станом на 13.12.1991), самоврядними науковими організаціями, що мають державну підтримку, є Академія наук України та Українська академія аграрних наук. Кошти на їх діяльність щорічно визначаються в бюджеті. Держава безкоштовно надає Академії наук України та Українській академії аграрних наук у довічне користування основні та обігові фонди, що використовуються для діяльності, передбаченої їх статутами.

Згідно з ч. 3 ст. 8 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про основи державної політики у сфері науки і науково-технічної діяльності" від 01.12.1998 №284-XIV державним науковим установам передаються в постійне користування земельні ділянки згідно із законодавством України. Ч. 10 ст.15 цього Закону передбачено, що Держава передає академіям у безстрокове безоплатне користування без права зміни форми власності основні фонди, а також обігові кошти. Земельні ділянки надаються академіям у постійне користування відповідно до земельного законодавства України.

Відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26.11.2015 № 848-VIII (в редакції станом на 15.12.2016) землекористування та реалізація прав власника земельних ділянок (для приватних наукових установ), у тому числі набуття відповідних прав на землю, здійснюються науковими установами відповідно до земельного законодавства. Земельні ділянки передаються державним і комунальним науковим установам у постійне користування у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, і не можуть бути вилучені (припинено право постійного користування земельною ділянкою) за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування без згоди власника (власників) або уповноваженого ним (ними) органу чи Президії Національної академії наук України або національних галузевих академій наук.

Згідно ч. 6 ст. 18 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26.11.2015 № 848-VIII, як в редакції станом на 15.12.2016, так і на час прийняття спірного наказу, передбачено, що використання державного майна, переданого національним галузевим академіям наук, здійснюється з урахуванням норм Закону України "Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук та статусу їхнього майна". Земельні ділянки надаються національним галузевим академіям наук у постійне користування відповідно до земельного законодавства.

Відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону України «Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук та статусу їхнього майна» від 07.02.2002р. N3065-III передбачено, що вилучення земельних ділянок Національної академії наук України та національних галузевих академій наук може здійснюватися лише за згодою Президії Національної академії наук України та президій національних галузевих академій наук відповідно до ЗК України.

Постановою Президії Верховної Ради Української PCP "Про статус Української академії аграрних наук" від 29.07.1991 №1370-ХІІ, постановлено:

1. Встановити, що Українська академія аграрних наук є самоврядною організацією, яка входить до складу агропромислового комплексу республіки. Академія діє на основі законів Української PCP та власного Статуту і разом з Академією наук Української PCP забезпечує розвиток фундаментальних досліджень, здійснює підготовку наукових кадрів та спеціалістів вищої кваліфікації.

2. Закріпити за Українською академією аграрних наук землю, всі основні фонди та інше державне майно, що знаходяться в розпорядженні її установ. Порядок володіння та використання їх визначається виключно Президією Академії (а.с.101, зворотній бік).

Відповідно до п. 7 розд. X "Перехідні положення" ЗК України громадяни та юридичні особи, що одержали у власність, у тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди, земельні ділянки у розмірах, що були передбачені раніше діючим законодавством, зберігають права на ці ділянки.

Згідно частини 3 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.

Наказом Української академії аграрних наук від 15.04.1992 №103 "Про використання основних та обігових фондів наукових установ, господарств, підприємств та організацій, що входять до складу Української академії аграрних наук" закріплено за науковими установами, господарствами, підприємствами і організаціями землю, будівлі, споруди, обладнання, транспортні засоби, техніку та інші основні засоби станом на 1 січня 1992 року згідно з додатком. Встановлено, що вилучення земель для різних потреб керівники науково- дослідних установ, господарств та підприємств можуть здійснювати тільки з дозволу Президії Академії (а.с.102-103).

Відповідно до пункту 1.1. Статуту ДП "ДГ "Іскра" ІСГ ПС НААН України", затвердженого Президентом Національної академії аграрних наук України 15.12.2016, Державне підприємство «Дослідне господарство «Іскра» Інституту сільського господарства північного сходу Національної академії аграрних наук України» засноване на основі державної власності, перебуває у віданні Національної академії аграрних наук України», як органу управління державним майном.

Згідно з пунктом 1.4. Статуту ДП "ДГ "Іскра" ІСГ ПС НААН", підприємство є правонаступником в частині майна, землі, майнових та немайнових прав і зобов'язань Державного підприємства «Дослідне господарство «Іскра» Національної академії аграрних наук України». Підприємство створене наказом Української академії аграрних наук від 13 грудня 1991 року №303.

Відповідно до пункту 3.1. Статуту ДГІ "ДГ "Іскра" ІСГ ПС НААН", підприємство є державним комерційним унітарним підприємством, що діє на основі державної форми власності, як самостійний суб'єкт господарювання.

Пунктом 3.5. Статуту ДП "ДГ "Іскра" ІСГ ПС НААН" визначено, що економічною основою діяльності Підприємства є державна власність України на основні фонди, інше державне майно, а також землі Академії, які закріплені за нею постановою Президії Верховної Ради Української PCP "Про статус Української академії аграрних наук" від 29 липня 1991 року №1370-ХІІ, що перебувають у розпорядженні установ Академії.

Відповідно до пунктів 4.3., 4.5. Статуту ДП "ДГ "Іскра" ІСГ ПС НААН" підприємство користується землею та іншими природними ресурсами відповідно до мети своєї діяльності та чинного законодавства. Вилучення земельних ділянок Підприємства може здійснюватися лише за згодою Президії Академії відповідно до норм чинного законодавства (а.с.104-110).

Згідно довідки Управління Держгеокадастру у Роменському районі Сумської області від 23.01.2017 за №8-28-0.2-55/2-17 згідно державної статистичної звітності з кількісного обліку земель ф.№6 Зем станом на 01.01.2016 в постійному користуванні ДП "ДГ "Іскра" ІСГ ПС НААН" знаходяться 3111,3749 га земель, з них на території Перехрестівської сільської ради всього - 2941,6749 га земель, в тому числі: ріллі - 2638,2347 га (а.с.111).

Зі змісту листа Національної академії аграрних наук України від 17.07.2017 також вбачається, що згідно бухгалтерської та фінансової звітності ДП "ДГ "Іскра" станом на 01.01.1997 у постійному користуванні дослідного господарства "Іскра" перебувало всього 3299,0 га землі, з несільськогосподарських угідь - 2993,0 га, у тому числі ріллі - 2848, 0 га (а.с.122-123).

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що земельні ділянки, включені до Переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності та прав на них, які виставляються на земельні торги, зазначені, зокрема, у пунктах 58-90, перебувають у постійному користуванні позивача, ДП "ДГ "Іскра" ІСГ ПС НААН", яке є підприємством державної форми власності і відкритим користувачем земель загальною площею 3111,3749 га, за користування якими у встановленому законом порядку сплачує податки.

Доказів вилучення земельних ділянок із користування Національної академії аграрних наук України та позивача під час судового розгляду не встановлено та відповідачем не надано.

Доводи апеляційної скарги про помилкове посилання на вищезазначені документи, надані позивачем в підтвердження права користування спірними земельними ділянками, оскільки право постійного користування виникає лише з моменту державної реєстрації такого права, колегія суддів вважає безпідставними в силу п. 7 розд. X "Перехідні положення" ЗК України.

Посилання в апеляційній скарзі на відсутність у позивача правовстановлюючих документів на право користування спірними земельними ділянками, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки вказана обставина не спростовує факт користування позивачем цими земельними ділянками з вищезазначених підстав.

З урахуванням того, що підстав припинення права користування земельними ділянками, які передбачені ст. 141 ЗК України, під час судового розгляду не встановлено та матеріали справи не містять, колегія суддів прийшла до висновку про відсутність у відповідача правових підстав для включення земельних ділянок позивача до Переліку земельних ділянок для продажу прав на них на земельних торгах.

Зважаючи на зміст ч.2 ст.19 Конституції України, ГУ Держгеокадастру у Сумській обл. зобов'язане діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Підпунктом 31 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року № 15 визначено, що Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.

Згідно з ч. 2 ст. 135 ЗК України продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.

Положеннями ч. 1 ст. 136 ЗК України передбачено, що організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.

У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.

Відповідно до ч.2 ст. 136 ЗК України добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.

Згідно з ч. 3 ст. 136 ЗК України передбачає, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Положеннями ч.4 ст. 136 ЗК України встановлено, що підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.

Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає:

а) виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості);

б) державну реєстрацію земельної ділянки;

в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку;

г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї;

ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї;

д) встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки;

е) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим розміру орендної плати, визначеного Податковим кодексом України;

є) встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за ринкову вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок;

ж) визначення виконавця земельних торгів, дати та місця проведення земельних торгів.

Враховуючи вищезазначені правові норми, до Переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності та прав на них, які виставляються на земельні торги може бути включено земельну ділянку тільки за умови присвоєння їй кадастрового номеру, тобто сформовану земельну ділянку, оскільки об'єктом продажу на аукціоні може бути земельна ділянка, яка є об'єктом цивільних прав.

Доводи апеляційної скарги про те, що присвоєння кадастрового номеру є одним з етапів підготовки земельної ділянки як лота до продажу колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки в наведеному вище переліку відсутнє присвоєння земельній ділянці кадастрового номеру під час підготовки лотів до проведення земельних торгів. Для внесення спірної земельної ділянки до Переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності та прав на них, їй вже має належати індивідуальний кадастровий номер, що прямо передбачено законом, а саме: ч.1 ст. 136 ЗК України.

Під час судового розгляду встановлено, що в наказі ГУ Держгеокадастру у Сумській обл.і від 09.08.2017 №432 «Про внесення змін до наказу «Про визначення переліку земельних ділянок» від 09.04.2014 № 23», яким внесено зміни у додаток 1 до наказу Головного управління від 09.04.2014 № 23, а саме: у додатку до нього, де визначений безпосередньо сам Перелік земельних ділянок за порядковими номерами з 1 по 90 відсутні кадастрові номери земельних ділянок.

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність підстав для включення земельних ділянок, які не мають присвоєного кадастрового номеру, в Перелік земельних ділянок для продажу прав на них на земельних торгах, зокрема, зазначені у п.58-90.

Ухвалюючи дане судове рішення колегія суддів керується ст.322 КАС України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини (рішення "Серявін та інші проти України") та Висновком № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41) щодо якості судових рішень.

Згідно рішення Європейського суду з прав людини по справі "Северянін та інші проти України"(п.58) суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи вище зазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору по даній справі, колегія суддів прийшла до висновку про відсутність необхідності надання відповіді на зазначені в апеляційній скарзі та відзиві на неї аргументи учасників справи, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 326, 327 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області залишити без задоволення.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19 червня 2018 року по справі № 818/211/18 за позовом Державного підприємства "Дослідне господарство "Іскра" Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України" до Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду .

Головуючий суддя Л.В. ЛюбчичСудді О.А. Спаскін Т.С. Перцова Повний текст постанови складено 17.12.2018