Ухвала суду № 7854253, 24.11.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2009
Номер справи
2а-17667/09/1270
Номер документу
7854253
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Суддя-доповідач - Міронова Г.М.

Головуючий у 1 інстанції Чиркін С.М.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

24 листопада 2009 року справа № 2-а-17767/09/1270

зал судових засідань № 7 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26

Коллегія Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Міронової Г.М.

суддів: Арабей Т.Г., Шаптала Н.К.

при секретарі Ковальчук Г.Л.

розглянувши

апеляційну скаргу

на постанову

від

у адміністративній справі

за позовом

до

треті особи

про Державного підприємства "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" державного підприємства «Обласна дирекція Луганськвуглереструктуризація»

Луганського окружного адміністративного суду

23 липня 2009 року

№ 2-а-17667/09

Державного підприємства "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" державного підприємства «Обласна дирекція Луганськвуглереструктуризація»

Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції у Луганській області

Державне відкрите акціонерне товариство «Луганськдіпрошахт»

Головне управління державного казначейства України

в Луганській області

скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИЛА:

У січні 2009 року позивач звернувся до суду із вищевказаним позовом.

В обгрунтування позовних вимог зазначив, що на підставі акту перевірки з питань достовірності нарахування земельного податку та застосування пільги по земельному податку відповідачем було складено акт від 05.05.2008 року №340/23-32449971.

На підставі акту перевірки Краснодонської об'єднаної податкової інспекції пред'явлені податкові повідомлення-рішення від 14.05.2008р., № 0000212340/0 на суму 57540,17грн., №0000222340/0 на суму 11212,25грн., №0000232340/0 на сумі 1738,4грн. -№0000242340/0 на суму 35933,79грн., №0000252340/0 на суму 7503,41грн загальна сума податкових зобов'язань визначена 113928,02грн., з урахуванням штрафних санкцій Загальна сума складає 113928,02грн., в тому числі штрафні санкції 37976,02грн. Позивач вважає, що земельні ділянки відпрацьованих шахт згідно українського класифікатора цільового використання земель відносяться до забудованих земель (графа 38), у тому числі землі під відкритими розробками, кар'єрами, шахтами.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23 липня 2009 року у задоволенні позову Державного підприємства "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" державного підприємства «Обласна дирекція Луганськвуглереструктуризація» до Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції у Луганській області було відмовлено.

Не погодившись із вказаною постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Сторони до суду не зявилися, були повідомлені належним чином.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та наданих заперечень, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а судове рішення без змін, з наступних підстав.

Державне підприємство "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" було створено за статутом як юридична особа відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 5 червня 2003 року № 280 з метою організації та виконання робіт з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств Луганської області за рахунок коштів державного бюджету та реалізації державної політики в цій галузі з урахуванням соціальної значимості, масштабності та тривалості ліквідації підприємств, без мети одержання прибутку. Скорочена назва державного підприємства "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" ДП "Обласна дирекція "Луганськ-вуглереструктуризація". За довідкою статистики ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 32449971. ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" взято на податковий облік Краснодонською обєднаною державною податковою інспекцією у Луганській області

Спірним у даній справі є питання щодо правильності донарахування податковим органом ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" податкових зобов'язань з земельного податку та застосування штрафних (фінансових) санкцій за заниження земельного податку.

Відповідно до статей 13, 14, пункту 7 частини 1 статті 92 Конституції України правовий режим власності та користування землею визначається законами України.

Згідно пункту "в" частини 1 статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Розміри, порядок плати за використання земельних ресурсів, пільги щодо плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку визначаються спеціальним законом Законом України “Про плату за землю” № 2535-ХІІ від 3 липня 1992 року в редакції Закону України 378/96-ВР від 19 вересня 1996 року зі змінами та доповненнями станом на час існування спірних правовідносин. За статтею 1 цього закону податок це обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками, ставка податку - законодавчо визначений річний розмір плати за одиницю площі оподатковуваної земельної ділянки.

За статтею 2 Закону України “Про плату за землю” використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Статтею 13 Закону України “Про плату за землю” передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до частини 1 статті 14 Закону України “Про плату за землю” платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", статті 14 Закону України "Про плату за землю" та пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" наказом Державної податкової адміністрації України від 26 жовтня 2001 року N 434 був затверджений Порядок подання податкового розрахунку земельного податку, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 19 листопада 2001 року за N 963/6154. Пунктами 1 та 2 вказаного Порядку передбачено, що юридичні особи самостійно обчислюють суму податкового зобов'язання щодо земельного податку в порядку та за ставками, визначеними Законом України "Про плату за землю". Розрахунок податку складається на підставі даних державного земельного кадастру за станом на 1 січня поточного року і щороку подається власниками землі та/або землекористувачами до органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки до 1 лютого поточного року з розбивкою річної суми земельного податку рівними частками за місяцями.

Згідно статті 27 Закону України “Про плату за землю” контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

В апеляційній скарзі позивач посилається на отримані ДВАТ «Луганськдніпрошахт» листи, як на податкові розяснення ДПА України від 1 листопада 2004 року № 9734/6/15-3416 та ДПА в Луганській області № 17673/15-314 від 24 листопада 2004 року щодо наявності у ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" пільг з земельного податку. З цього приводу колегія суддів вважає, що за підпунктом "г" підпункту 4.4.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове роз'яснення не має сили нормативно-правового акта та може застосовуватися платником податків лише в частині, яка не суперечить діючому податковому законодавству.

Позивач посилається на те, що згідно довідки Управління Державного казначейства у м. Стаханові № 358 від 16 серпня 2007 року (арк. справи 17) та довідки Управління державного казначейства у м. Стаханові № 14 від 10 січня 2007 року (арк. спр. 5) ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" має статус одержувача коштів державного бюджету і повністю фінансується за рахунок коштів загального і спеціального фондів державного бюджету України за кодами економічної класифікації: 1310 субсидії і поточні трансферти підприємствам, 2410 капітальні трансферти підприємствам, тому вважає, що має 100 % пільгу щодо сплати земельного податку.

Суд першої інстанції відмовив в задоволенні позовних вимог про скасування податкового повідомлення-рішення про донарахування земельного податку на застосування фінансової санкції з огляду на те, що позивач не мав права застосовувати пільгу з земельного податку та донарахування податковим органом було проведено правильно, з чим погоджується колегія суддів з наступних підстав.

Пунктом 3 частини 1 статті 12 Закону України "Про плату за землю" передбачено, що від земельного податку звільняються органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, які повністю утримуються за рахунок бюджету (за винятком військових формувань, утворених відповідно до законів України, крім Збройних Сил України та Державної прикордонної служби України), спеціалізовані санаторії України для реабілітації хворих, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, санаторно-курортні та оздоровчі заклади громадських організацій інвалідів, реабілітаційні установи громадських організацій інвалідів, дитячі санаторно-курортні та оздоровчі заклади України, громадські організації інвалідів України, підприємства та організації громадських організацій інвалідів, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх власністю, де кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом попереднього звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва (обігу).

Пунктом 6 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетна установа це орган, установа чи організація, визначена Конституцією України, а також установа чи організація, створена у встановленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування, яка повністю утримується за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевих бюджетів. Бюджетні установи є неприбутковими.

Згідно частин 1, 2 статті 21 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня. Кошти бюджету, які отримують фізичні особи та юридичні особи, що не мають статусу бюджетної установи (одержувачі бюджетних коштів), надаються їм лише через розпорядника бюджетних коштів.

Пунктом 6 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року N 228, передбачено, що розпорядниками бюджетних коштів є бюджетні установи в особі їх керівників, уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення видатків з бюджету. За пунктом 8 вказаного Порядку одержувачі бюджетних коштів - це підприємства і госпрозрахункові організації, громадські та інші організації, що не мають статусу бюджетної установи, які одержують безпосередньо через розпорядників кошти з бюджету як фінансову підтримку або уповноважені органами державної влади на виконання державних цільових програм та надання послуг.

ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" не має статусу бюджетної установи та неприбуткового підприємства, що позивачем не спростовується. В листі казначейства зазначено, що дирекція має статус одержувача коштів державного бюджету та отримує грошові кошти у вигляді субсидій, поточних та капітальних трансфертів. За статутом дирекція утримується як за рахунок бюджетних коштів, так і за рахунок коштів отриманих за результатами господарської діяльності.

Отримані дирекцією від господарської діяльності кошти не є бюджетними, ні за джерелом походження, ні за своєю суттю, тому незважаючи на те, що зазначені кошти йдуть на зменшення проектної вартості ліквідованих підприємств, законом ця ознака для визначення підприємства бюджетною організацією з наданням пільги по земельному податку не передбачена, тому донарахування податковим органом земельного податку з застосуванням відповідних цьому донарахуванню фінансових санкцій за підпунктом 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є правомірним та відповідно постанова суду першої інстанції є законною, з огляду на що апеляційна скарга позивача задоволенню не підлягає.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та прийнято постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 195-196, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державного підприємства "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" державного підприємства «Обласна дирекція Луганськвуглереструктуризація» залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 липня 2009 року за позовом Державного підприємства "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" державного підприємства «Обласна дирекція Луганськвуглереструктуризація» до Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції у Луганській області про скасування податкових повідомлень-рішень залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту проголошення, а в разі складання і проголошення вступної та резолютивної частин постанови, з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий: Г.М.Міронова

Судді: Т.Г.Арабей

Н.К.Шаптала