
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 грудня 2018 р. Справа №480/3857/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соп'яненка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського районного відділу поліції ГУНП в Сумській області про стягнення доплати за роботу у нічний час та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що працює в Сумському районному відділі поліції ГУНП в Сумській області. Здійснює чергування у складі основної та додаткової слідчо-оперативних груп відповідно до затвердженого графіку. Відповідачем не оплачувалась у передбаченому законом розмірі робота у нічний час за березень-серпень 2018 року йому в розмірі 35% посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби у нічний час, що становить 12 665,51 грн. Також не надано 12 днів відпочинку в порядку компенсації за раніше відпрацьований час у вихідні та святкові дні. Просить стягнути з відповідача на свою користь доплату за роботу у нічний час за період з 01.03.2018 по 31.08.2018 в розмірі 12 665,51 грн., зобов'язати відповідача надати 12 вихідних днів відпочинку в порядку компенсації за раніше відпрацьований час у вихідні та святкові дні за період з 01.03.2018 по 31.08.2018.
Відповідач у відзиві на позовну заяву вказує, що нормами спеціального законодавства не встановлено обов'язку ведення табелів обліку робочого часу або служби в нічний час для поліцейських. Керівником Сумського РВ не складалася та не надавалася до ГУНП в Сумській області довідка обліку несення поліцейським служби у нічний час, тому відсутні підстави для нарахування позивачу доплати. Сума доплати розрахована позивачем невірно, доплата за службу у нічний час може становити 1125,51 грн. Позивачу надавалися дні відпочинку в порядку компенсації за роботу у вихідні та святкові дні. Позивач не звертався до керівництва Сумського РВ з питання надання йому днів відпочинку. Просить відмовити в задоволенні позову.
У відповіді на відзив позивач вказує, що не складання довідки обліку несення поліцейськими служби не позбавляє його права на доплату за роботу в нічний час. Розрахунок, наведений в позовній заяві, обчислений вірно, оскільки 35% обчислюється саме від посадового окладу. Фактично дні відпочинку не надавалися. Надані копії стройових записок відображають робочі дні тижня, напередодні яких він знаходився в нарядах (окрім 15.07.2018 та 12.08.2018), що відображено у списку чергувань, і які він не враховував при наданні графіку днів, за які не надано часу відпочинку. Просить позов задовольнити.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню. Судом встановлено, що ОСОБА_1 працює на посаді старшого уповноваженого Сумського районного відділу поліції ГУНП в Сумській області (а.с. 6). Як вбачається зі списку чергування у складі основної та додаткової слідчо-оперативних груп за період з 01.03.2018 по 31.08.2018 позивач у березні 2018 року чергував у складі основної слідчо-оперативної групи 4 зміни, у квітні - 3 зміни, у травні 6 змін, у червні 2 зміни, у липні 6 змін, у серпні 2018 року - 6 змін (а.с. 11-12). При цьому доплата за роботу в нічний час позивачу не виплачувалась (а.с. 8-9).
Згідно із ст. 94 Закону України "Про національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 № 988, яка діє з 11.12.2015 (далі - постанова № 988), грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно із п.п. 3 п. 5 постанови № 988 постановлено виплачувати поліцейським доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Відповідно до п. 11 розділу ІІ наказу Міністерства внутрішніх справ "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання" від 06.04.2016 № 260, який діє з 27.05.2016 (далі - наказ № 260) поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні. Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00. Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції. Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов. Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Судом встановлено, що з березня по серпень 2018 року позивач залучався до служби у нічний час, а отже, має право на доплату за службу в нічний час за вказаний період. Суд не бере до уваги посилання відповідача на відсутність довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час, оскільки вказана обставина не позбавляє позивача права на отримання відповідної компенсації. Враховуючи, що вказана надбавка не була нарахована та виплачена позивачу, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення компенсації за роботу в нічний час підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до розрахунків позивача сума надбавки за роботу в нічний час за період з 01.03.2018 по 31.08.2018 становить 12 665,51 грн., однак вказана сума розрахована позивачем не вірно. Сума надбавки становить 35% від посадового окладу за кожну годину роботи у нічний час. При цьому годинна ставка обчислюється як відношення місячного посадового окладу до кількості годин фактичного часу служби за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні. Службою в нічний час є служба в період з 22.00 до 06.00 годин.
Суд не бере до уваги доводи позивача про те, що базою для нарахування доплати за роботу в нічний час є місячний посадовий оклад, а не ставка за годину роботи. Вказане суперечить п. 11 розділу ІІ наказу №260, відповідно до якого годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Місячний посадовий оклад позивача становить 2500 грн.
За березень 2018 року (21 робочих днів, 167 робочих годин) годинна ставка становить 2500/167=14,97 грн. Доплата за службу в нічний час за березень 2018 року становить 14,97 грн. * 35% * 32 год. (4 зміни по 8 годин)=167,66 грн.
За квітень 2018 року (20 робочих днів, 159 робочих годин) годинна ставка становить 2500/159=15,72 грн. Доплата за службу в нічний час за квітень 2018 року: 15,72 грн. *35% * 24 год. (3 зміни по 8 годин)=132,07 грн.
За травень 2018 року (20 робочих днів, 159 робочих годин) годинна ставка становить 2500/159=15,72 грн. Доплата за службу в нічний час за травень 2018 року: 15,72грн. * 35% * 48год. (6 змін по 8 годин)=265,00 грн.
За червень 2018 року (20 робочих днів, 159 робочих годин) годинна ставка становить 2500/159=15,72 грн. Доплата за службу в нічний час за червень 2018 року: 15,72грн. * 35% * 16 год. (2 зміни по 8 годин)=88,03 грн.
За липень 2018 року (22 робочих днів, 176 робочих годин) годинна ставка становить 2500/176=14,20 грн. Доплата за службу в нічний час за липень 2018 року 14,20грн. * 35% * 48год. (6 змін по 8 годин)=238,56 грн.
За серпень 2018 року (22 робочих днів, 176 робочих годин) годинна ставка становить 2500/175=14,20 грн. Доплата за службу в нічний час за серпень 2018 року: 14,20грн. * 35% * 48год. (6 змін по 8 годин)=238,56 грн.
Разом доплата за роботу в нічний час, яка підлягає стягненню на користь позивача, становить 1129,88 грн.
Відповідно до ч. 5 ст. 91 Закону України "Про національну поліцію" поліцейським, які виконували службові обов'язки у вихідні, святкові та неробочі дні, крім поліцейських, які працюють у змінному режимі, відповідний час для відпочинку в порядку компенсації надається протягом двох наступних місяців.
Як вбачається зі списку чергування позивача у складі основної та додаткової СОГ, позивач чергував у вихідні дні 17.03.2018, 25.03.2018, 07.04.2018 (додаткова СОГ), 13.05.2018 (додаткова СОГ), 20.05.2018, 23.06.2018, 15.07.2018, 22.07.2018 (додаткова СОГ), 28.07.2018, 04.08.2018 (додаткова СОГ), 12.08.2018, та у святковий день - 24.08.2018 (додаткова СОГ).
Наданими відповідачем копіями стройових записок підтверджується, що дні відпочинку в порядку компенсації були надані йому лише 16.07.2018 за 15.07.2018 (а.с. 28) та 13.08.2018 за чергування 12.08.2018 (а.с. 24). Доказів надання днів відпочинку в порядку компенсації за виконання службових обов'язків у решту вихідних та святкових днів відповідачем не надано.
За таких обставин, суд вважає, що позивач має право на 10 днів відпочинку за чергування у вихідні та святкові дні - 17.03.2018, 25.03.2018, 07.04.2018, 13.05.2018, 20.05.2018, 23.06.2018, 22.07.2018, 28.07.2018, 04.08.2018 (додаткова СОГ), 24.08.2018. Всупереч вимог ч. 5 ст. 91 Закону України "Про Національну поліцію" відповідач таких днів відпочинку позивачу не надав. Враховуючи викладене, вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумського районного відділу поліції ГУНП в Сумській області про стягнення доплати за роботу у нічний час та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Стягнути з Сумського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області (код ЄДРПОУ 40108777) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) доплату за роботу в нічний час за період з 01.03.2018 по 31.08.2018 в сумі 1129,88 грн. (одна тисяча сто двадцять дев'ять грн. 88 коп.)
Зобов'язати Сумський районний відділ поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області (код ЄДРПОУ 40108777) надати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) 10 вихідних днів відпочинку в порядку компенсації за раніше відпрацьований час у вихідні та святкові дні за період з 01.03.2018 по 31.08.2018.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп'яненко