Рішення № 78417619, 30.11.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2018
Номер справи
1940/1885/18
Номер документу
78417619
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 1940/1885/18

30 листопада 2018 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мандзія О.П.

за участю:

секретаря судового засідання Канюка Н.В.

представник позивача ОСОБА_1

представник відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі – позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради (далі - відповідач), в якій просить:

визнати протиправним та скасувати наказ Управління соціальної політики Тернопільської міської ради №66 від 09.08.2018 року "Про припинення допомоги".

зобов'язати Управління соціальної політики Тернопільської міської ради відновити починаючи з 01.08.2018 року виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї в особі уповноваженого представника сім'ї ОСОБА_4.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 10.08.2018 року сім’ю позивача через уповноваженого члена сім'ї ОСОБА_4 повідомлено про припинення соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та обов’язок повернути переплачену суму соціальної допомоги за період з 01.03.2017 року по 31.08.2017 року в розмірі 7832,12 грн. Підставою прийняття такого слугував висновок проведеної 08.08.2018 року відповідачем перевірки довідок про доходи, наявність у володінні транспортних засобів, наявність у володінні (користуванні) іншого житлового приміщення, надані разом з заявою від 14.03.2017 року, про подання неповної інформації про доходи від продажу транспортного засобу. Водночас, відповідач не був позбавлений можливості здійснити перевірку у строк, який би не поставив позивача у стан загрози настання несприятливих наслідків.

Позивач вважає вказане рішення протиправним, оскільки сама собою наявність інформації про укладення договору не свідчить про його суть та не підтверджує проведення розрахунків за ним, та таким, що порушує його конституційні права та свободи.

Ухвалою суду від 27.09.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у справі на 24.10.2018 року.

Ухвалою суду від 24.10.2018 року, постановленою в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати, згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), оголошено перерву в підготовчому засіданні до 15.11.2018 року.

Ухвалою суду від 15.11.2018 року, постановленою в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати, згідно ч.7, 8 ст.243 КАС України, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду справи по суті на 30.11.2018 року.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з мотивів, наведених в позовній заяві, просив задовольнити їх в повному обсязі. Додатково надав копію договору купівлі - продажу транспортного засобу від 02.02.2017 р. та лист регіонального сервісного центру в Тернопільській області від 20.11.2018 р.

Також представник позивача повідомив, що грошових коштів за договором купівлі - продажу транспортного засобу від 02.02.2017 р. сім'я ОСОБА_4 не отримувала і вказана обставина не досліджувалась відповідачем.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, з підстав викладених у відзиві (а.с.21-23), просив суд в задоволенні позову відмовити. Пояснив, що за заявою ОСОБА_4 і доданих до неї документів 14.03.2017 року було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї з 01.03.2017 року по 19.04.2017 року в розмірі 894.20 грн. та з 20.04.2017 року по 31.08.2017 року в розмірі 1234,88 грн. щомісячно. При проведенні перевірки правильності та повноти інформації, що надаються заявниками для призначення житлових субсидій та соціальних допомог, встановлено, що ОСОБА_4 не вказано доходу від продажу позивачем транспортного засобу.

З урахуванням зазначеного вважає, що Управління соціальної політики Тернопільської міської ради при прийняті спірного наказу №66 від 09.08.2018 року "Про припинення допомоги" діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а доводи позивача – безпідставними.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що сім’я ОСОБА_4, складається з чотирьох осіб: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6, яка фактично проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.

За заявою ОСОБА_4 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг від 14.03.2017 року (а.с.25-26) та доданих до неї документів, Управління соціальної політики Тернопільської міської ради рішенням від 27.03.2017 року призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї з 01.03.2017 року по 19.04.2017 року в розмірі 894.20 грн. та з 20.04.2017 року по 31.08.2017 року в розмірі 1234,88 грн. щомісячно (а.с.39). Зокрема, у поданій декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальних допомог від 14.03.2017 р. не вказано суму коштів від продажу транспортного засобу.

У свою чергу управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради 08.08.2018 року отримано інформацію від Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області, а саме реєстраційну картку транспортного засобу марки Citroen Jumpy, 2003 року випуску, білого кольору, реєстраційний номер НОМЕР_1, згідно якої в пункту підстава реєстрації вказано "договір КП укладений в ТСЦ №6143/2017/316402 від 02.02.2017 року", загально вартість ТЗ - 124392,80 грн. (а.с.40).

Соціальним інспектором Управління соціальної політики Тернопільської міської ради проведено перевірку правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальних допомог, за результатами якої складено акт №64 від 08.08.2018 року (а.с.41).

На підставі висновків проведеної перевірки виявлено, що особи зареєстровані за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, надали неповну інформацію про доходи, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти в сумі 7832,12 грн. протягом періоду з 01.03.2017 року по 31.08.2017року.

Наказом Управління соціальної політики Тернопільської міської ради №66 від 09.08.2018 року, з 01.08.2018 року припинено призначення та виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та позбавлено права на призначення та виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї з 01.08.2018 року по 31.01.2019 року. Водночас п.2.2 вказаного наказу визначено забезпечити повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_4 в сумі 7832,12 грн. (а.с.10).

Повідомленням №26 від 08.08.2018 року, отриманого ОСОБА_4 10.08.2018 року, Управління соціальної політики Тернопільської міської ради проінформувало про припинення виплати соціальної допомоги починаючи з 01.08.2018 року, а також про обов’язок повернути переплачену суму соціальної допомоги і перерахувати 7832,12 грн. на рахунок відповідача (а.с.42).

Вважаючи такі рішення суб’єкта владних повноважень протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість рішення відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень ст.46 Конституції України пенсії, інші виплати соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Так, Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 року №1768-III (далі – Закон №1768-III, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.

Згідно ст.1 Закону №1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; де малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї; де прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення; а середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги. До сукупного доходу сім'ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення.

Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України (ч.9 ст.4 Закону N 1768-III).

Кабінетом Міністрів України 24.02.2003 року постановою №250 затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі – Порядок №250, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п.2 Порядку №250 державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї .

Умови за якими соціальна допомога не призначається, а також випадки, за якими допомогу може бути призначено, встановлено і у п.10 Порядку №250. Ці норми є аналогічними тим, що передбачені у ст.7 Закону №1768-III України, згідно якої державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли:

працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги);

з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї;

у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

За наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо:

у складі сім'ї є особа з інвалідністю;

у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років);

неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов'язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім'ї.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.

У разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення (п.12 Порядку №250).

Відповідно п.25 Порядку №250, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення; у разі переїзду сім'ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють виплату соціальної допомоги (зокрема, смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни; за заявою уповноваженого представника сім'ї - з місяця, що настає за місяцем її подання, якщо інше не обумовлено заявою.

Зазначені норми кореспондуються з положеннями ч.4 ст.7 Закону №1768-ІІІ, згідно якої якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Таким чином, виплата соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям припиняється у разі, коли уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї при зверненні до відповідного державного органу із заявою про надання державної соціальної допомоги навмисно подав недостовірні відомості або приховав відомості при призначенні зазначеної допомоги та визначенні її розміру.

Матеріали обставини свідчать, що 27.03.2017 року сім’ї ОСОБА_4, на підставі заяви та доданих до неї документів, Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї з 01.03.2017 року по 19.04.2017 року в розмірі 894.20 грн. та з 20.04.2017 року по 31.08.2017 року в розмірі 1234,88 грн. щомісячно (а.с.39).

Як встановлено судом, згідно акта проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальних допомог, №64 від 08.08.2018 року вбачається, що ОСОБА_4 надало неповну інформацію про доходи (а.с.41).

В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 14.03.2017 року (а.с.27-29) у відомостях про доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.09.2016 року до 28.02.2017 року не зазначено дохід позивача в розмірі 124392,80 грн. від продажу транспортного засобу марки Citroen Jumpy, 2003 року випуску, білого кольору, реєстраційний номер та серія знаку ВК8546ВМ (попередній знак НОМЕР_2), згідно договору купівлі-продажу №6143/2017/316402 від 02.02.2017 року (а.с.58).

Суд відзначає, що при призначенні державної соціальної допомоги відповідачем було повідомлено про відмову в призначенні або припиненні виплат призначених допомог та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї. В заяві про призначення соціальної допомоги ОСОБА_4 (а.с.25-26) власноруч ставила свій підпис під зазначеними попередженнями, тобто усвідомлюючи, що надання неточних чи неповних відомостей тягне відповідальність з згідно чинним законодавством України, та одночасно дала згоду на збір інформації про сім'ю та доходи, що необхідно для призначення допомог.

Суд відхиляє доводи представника позивача про неотримання грошових коштів за договором купівлі - продажу транспортного засобу від 02.02.2017 р. ОСОБА_3 та неформлення акту приймання - передачі згідно договору, що призвело до невідповідності висновків перевірки фактичним даним з огляду на наступне.

При складені акту перевірки від 08.08.2018 р. відповідачем було враховано відомості вказані у реєстраційні картці транспортного засобу Citroen Jumpy, 2003 року випуску, білого кольору, реєстраційний номер та серія знаку ВК8546ВМ (попередній знак НОМЕР_2) у якій, зокрема, вказано факт переєстрації ТЗ на нового власника ОСОБА_7 по укладеному договору та вартість ТЗ - 124392,8 грн.

Як свідчить представлений позивачем договір купівлі - продажу ТЗ №6143/2017/316402 від 02.02.2017 року ціна ТЗ за домовленістю сторін складає 124392,8 грн. Згідно п. 2.1. п. 2 договору, передача транспортного засобу продавцем і прийняття його покупцем здійснюється після повної оплати вартості майна, та оформляється актом приймання - передачі у двох примірниках, які підписуються сторонами.

Представник позивача визнав факт переєстрації вищевказаного транспортного засобу на іншу особу за договором купівлі - продажу ТЗ №6143/2017/316402 від 02.02.2017 року, а тому суд вважає, що неформлення акту приймання - передачі чи інших документів по договору є питанням виконання договірних зобов'язань сторін та не спростовуює отримання коштів ОСОБА_3 за оплатним договором, яким є договір купівлі - продажу.

З представлених письмових доказів судом не встановлено розбіжностей в сумі коштів отриманих ОСОБА_3 за вищевказаним договором купівлі - продажу ТЗ №6143/2017/316402 від 02.02.2017 року та реєстраційною карткою ТЗ, яка була взята відповідачем при прийнятті оскарженого рішення.

Натомість за результатами судового розгляду підтверджено факт подання недостовірних відомостей ОСОБА_4 про отриманий дохід від продажу ТЗ її чоловіком ОСОБА_3, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру.

Таким чином, встановлені судом обставини та системний аналіз зазначених вище правових норм свідчать про правомірне з 01.08.2018 року припинення призначення та виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, у зв’язку з подання недостовірних відомостей про доходи позивача уповноваженим представником ОСОБА_4, а також з урахуванням можливості подальшого призначення допомоги не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення, про обґрунтоване позбавлення права на призначення та виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї з 01.08.2018 року по 31.01.2019 року, у відповідності до п.1 оскаржуваного наказу Управління соціальної політики Тернопільської міської ради № 66 від 09.08.2018 року "Про припинення допомоги" (а.с.10).

Вищевказане обґрунтовує відмову у задоволені позовних вимог в частині зобов'язання відповідача відновити починаючи з 01.08.2018 року виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї в особі уповноваженого представника сім'ї ОСОБА_4.

Разом з тим перевіряючи на відповідність вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України п.2.2 оскаржуваного наказу Управління соціальної політики Тернопільської міської ради № 66 від 09.08.2018 року "Про припинення допомоги", де передбачено забезпечити повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_4 в сумі 7832,12 грн. (а.с.10), суд відзначає наступне.

Відповідно до п.28 Порядку №250 якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Згідно п.14 Порядку №250 розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 року N 486/202/524/455/3370, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.02.2002 року за N 112/6400, було затверджено Методику обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги.

Згідно п.5.19 вказаної Методики до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять, зокрема, доходи від продажу об'єктів нерухомого майна та транспортних засобів (за виключенням сум, які були використані на лікування або подолання наслідків надзвичайної ситуації у розмірі не менше 10 прожиткових мінімумів на одну особу з розрахунку на місяць, за умови документального підтвердження).

Таким чином, отриманий дохід позивачем в розмірі 124392,80 грн. від продажу транспортного засобу, згідно договору купівлі-продажу №6143/2017/316402 від 02.02.2017 року (а.с.58), безпосередньо впливає на розмір соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Однак, Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради, спірним рішенням, вказано повернути виплачену соціальну допомогу у повному розмірі, без урахування вимоги п.28 Порядку №250 щодо врахування матеріального стану сім'ї при визначенні обсягу надміру виплачених коштів та встановлення строків їх повернення.

Важливим є той факт, що при прийнятті оскарженого рішення від 09.09.2018 р., відповідач взагалі не вказав п.28 Порядку №250, як підставу його прийняття та не зазначав, його і у відзиві на позов чим не підтвердив застосування даної норми до вказаного наказу.

За таких обставин, суд вважає, що оскаржене рішення в частині п.2.2 наказу № 66 від 09.08.2018 року "Про припинення допомоги" щодо повернення надміру виплачених коштів ОСОБА_4 прийняте не на підставі та у спосіб, що визначені законами України, необґрунтовано, тобто без з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), що обумовлює необхідність його скасування.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.

Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_3 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2) до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради (місцезнаходження: вул. Лисенка, 8, м. Тернопіль, 46002) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати п. 2.2 наказу управління соціальної політики Тернопільської міської ради (місцезнаходження: вул. Лисенка, 8, м. Тернопіль, 46002, код ЄДРПОУ 03195636) № 66 від 9 серпня 2018 року "Про припинення допомоги" в частині забезпечення повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_4 в сумі 7832,12 грн.(сім тисяч вісімсот тридцять дві гривні 12 копійок ).

Відмовити в задоволенні решти позовних вимог.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 10 грудня 2018 року.

Головуючий суддя Мандзій О.П.

копія вірна

Суддя Мандзій О.П.