Рішення № 78417407, 05.12.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2018
Номер справи
1640/3299/18
Номер документу
78417407
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/3299/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гіглави О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Костіної А.В.,

представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представника відповідача - Паращука Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

19 вересня 2018 року ОСОБА_4 звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про:

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області у вирішенні заяви від 17 липня 2018 року про надання дозволу ОСОБА_4 (паспорт серії НОМЕР_2, виданий 15 серпня 1988 року Чорнухинським РВ УМВС України в Полтавській області, РКПП НОМЕР_1) на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,6700 га для ведення особистого селянського господарства, земля сільськогосподарського призначення, що знаходиться на території Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області;

- зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_4 (паспорт серії НОМЕР_2, виданий 15 серпня 1988 року Чорнухинським РВ УМВС України в Полтавській області, РКПП НОМЕР_1) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,6700 га для ведення особистого селянського господарства, земля сільськогосподарського призначення, що знаходиться на території Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області.

В обґрунтування своїх вимог позивач вказує на протиправну бездіяльність відповідача, оскільки розглядаючи її заяву останній надав необґрунтовану та невмотивовану відмову.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.10.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.

26.10.2018 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 відмовити в повному обсязі, оскільки заявлена земельна ділянка відноситься до земель колективної власності Селянської спілки імені Карла Маркса на підставі чинного Державного акта на право колективної власності на землю серії від 11.06.1996, а тому у ГУ Держгеокадастру у Полтавській області відсутні повноваження щодо розпорядження цією земельною ділянкою (а.с. 17-20).

Представники позивача в судовому засіданні 05.12.2018 позовні вимоги підтримали, просили суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні 05.12.2018 проти позовних вимог заперечував, просив суд відмовити у їх задоволенні повністю.

Заслухавши вступне слово представників учасників справи, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

17.07.2018 ОСОБА_4 звернулася до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області із заявою (вх. №Р-10248/0/25-18) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1,67 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області за межами населеного пункту (а.с. 39).

До вказаної заяви ОСОБА_4 додано копії паспорта, ідентифікаційного номера, погодження сільської ради, довідки сільської ради про наявність земельної ділянки та графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, проти чого відповідач не заперечує.

Листом ГУ Держгеокадастру у Полтавській області №6222/0/26-18 від 26.07.2018 у задоволенні заяви ОСОБА_4 відмовлено, оскільки за інформацією відділу у Чорнухинському районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області зазначена земельна ділянка відноситься до земель колективної власності, а відповідно до пункту "є" статті 15-1 Земельного кодексу України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом (а.с. 41).

Не погодившись з такою відповіддю відповідача, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.

Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю врегульовані Земельним кодексом України №2768-ІІІ від 25.10.2001 (далі - ЗК України).

Відповідно до положень статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону /частина перша/.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина друга цієї статті).

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (пункт "в" частини третьої цієї статті).

Згідно з пунктом "б" частини першої статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Відповідно до частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Частиною сьомою статті 118 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність або надає мотивовану відмову у його наданні.

За приписом частини четвертої статті 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Таким центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин згідно з постановою Кабінету Міністрів України №15 від 14.01.2015 є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр).

Підпунктом 13 пункту 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №333 від 29.09.2016, визначено, що Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.

Враховуючи викладене, до повноважень відповідача належить розпорядження землями державної власності.

Згідно з наявною у матеріалах справи копією Державного акта на право колективної власності на землю серії НОМЕР_3, виданого 11.06.1996 Вороньківською сільською Радою народних депутатів, земельна ділянка загальною площею 4013,5 гектарів, частину якої у розмірі 1,67 га бажала отримати у власність позивач, передана у колективну власність Селянській спілці імені Карла Маркса, с. Вороньки (а.с. 42-45).

За письмовою інформацією Головного управління статистики у Полтавській області №03.3-19/589 від 22.10.2018 в Загальносоюзному класифікаторі підприємств та організацій в 1993 році значився суб'єкт з назвою СОЮЗ КРЕСТЬЯН ИМ. КАРЛА МАРКСА ЧОРНУХИНСЬКОГО РАЙОНА ПОЛТАВСЬКОЙ ОБЛАСТИ (ідентифікаційний код 03770336). До Державного реєстру звітних (статистичних) одиниць України суб'єкт (ідентифікаційний код 03770336) був включений з назвою СПІЛКА СЕЛЯН ІМ.КАРЛА МАРКСА. З цією ж назвою суб'єкта включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) в 1996 році. 30.03.2000 в ЄДРПОУ було внесено зміну щодо назви суб'єкта за ідентифікаційним кодом 03770336 - "Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕМП". Станом на 22.10.2018 Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕМП" (код ЄДРПОУ 03770336) вилучено з бази даних (правовий статус суб'єкта - юридична особа; 37140, Полтавська область, Чорнухинський район, с. Вороньки; дані про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи: місце проведення державної реєстрації припинення - Чорнухинська районна державна адміністрація Полтавської області, дата реєстрації припинення - 06.03.2007, причина ліквідації - у зв'язку з визнанням її банкрутом; номер запису - 15811170002000144) (а.с. 32).

Відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підтверджується, що Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕМП" (код ЄДРПОУ 03770336) припинено 06.03.2007 за судовим рішенням, номер запису - 15811170002000144 (а.с. 33-35).

Згідно з довідкою Виконавчого комітету Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області №73 від 05.11.2018, наявною у матеріалах справи, відповідно до Державного акта про право колективної власності на землю було передано у колективну власність Селянській спілці імені Карла Маркса (СТОВ "ТЕМП") загальну площу земель - 4013,5 га (а.с. 37).

З цієї площі, за змістом уточненої інформації Виконавчого комітету Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області від 03.11.2018 №84, 3594,04 га землі розпайовано та передано у приватну власність (а.с. 73).

На підтвердження цієї інформації Виконавчим комітетом Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області надано копію витягу з Проекту розташування земельних ділянок часток (паїв) СТОВ "ТЕМП" на території Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області з додатками: 1) технічним завданням на складання проекту розташування земельних часток (паїв) СТОВ "ТЕМП" на території Вороньківської сільської ради та виготовлення державних актів на право приватної власності на землю взамін сертифікатів; 2) витягом з протоколу засідання комісії по врегулюванню земельних відносин від 01.09.2002; 3) витягом з протоколу зборів власників земельних часток (паїв) на території Вороньківської сільської ради (СТОВ "ТЕМП") від 25.08.2002; 4) розпорядженням голови Чорнухинської районної державної адміністрації Полтавської області "Про розгляд проекту розташування земельних часток (паїв) на території Вороньківської сільської ради (СТОВ "ТЕМП") №289 від 19.11.2002; 5) рішенням 3 сесії 4 скликання Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області "Про затвердження проекту розташування земельних часток (паїв) та виготовлення державних актів на право приватної власності на землю" від 27.09.2002; 6) висновком районного відділу земельних ресурсів по проекту розташування земельних ділянок на території Вороньківської сільської ради (СТОВ "ТЕМП") (а.с. 74-89).

Також, відповідно до даних, що містяться у виписці із земельного звіту про землі, що знаходяться у власності і користуванні сіл Вороньківської сільської ради Чорнухинського району, судом встановлено, що з переданих Селянській спілці імені Карла Маркса (СТОВ "ТЕМП") земель: 3594,04 га - знаходяться у приватній власності; 123,64 га - віднесені до земель запасу; 100,2 га - пасовища (резервний фонд); 222,7 га - передано з колективної власності до земель запасу, з яких 176,3 га - землі запасу державної форми власності та 46,4 га - землі запасу комунальної форми власності (а.с. 66-67).

В підтвердження того, до яких саме земель, із зазначених вище, входить бажана ОСОБА_4 земельна ділянка, орієнтовною площею 1,67 га, відповідач пояснити не зміг, жодних документальних доказів суду не надав.

А відтак, у суду відсутні підстави стверджувати, що запитувана позивачем земельна ділянка знаходиться саме у землях колективної власності.

Таким чином, на переконання суду, відмовляючи позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, відповідач не в повній мірі дослідив питання належності земельної ділянки до колективної власності та не встановив подальшу юридичну долю земельних ділянок СТОВ "ТЕМП", а також не з'ясував правовий статус саме тієї площі земельної ділянки, щодо якої позивач бажав отримати дозвіл. Натомість, відповідач, керуючись виключно Державним актом на право колективної власності на землю серії НОМЕР_3 від 11.06.1996 безпідставно дійшов висновку про перебування спірної земельної ділянки у колективній власності.

За таких обставин відповідач, на якого частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України покладений обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, не довів суду, що відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, яка оформлена листом №6222/0/26-18 від 26.07.2018, відповідає критеріям правомірності, зазначеним у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

У рішенні від 16.09.2015 у справі № 21-1465а15 Верховний Суд України вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд, керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою ефективного захисту прав позивача вважає за доцільне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною та скасувати відмову ГУ Держгеокадастру у Полтавській області у наданні дозволу ОСОБА_4 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, оформлену листом ГУ Держгеокадастру у Полтавській області №6222/0/26-18 від 26.07.2018, та зобов'язати розглянути заяву ОСОБА_4 (вх. №Р-10248/0/25-18 від 17.07.2018) з урахуванням висновків суду.

Отже, позов належить задовольнити.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 1409,60 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_4 (с. Харсіки, Чорнухинський район, Полтавська область, 37103, рнокпп НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36039, ідентифікаційний код 39767930) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, оформлену листом від 26 липня 2018 року №6222/0/26-18.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області розглянути заяву ОСОБА_4 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1,67 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області за межами населених пунктів.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (ідентифікаційний код 39767930) на користь ОСОБА_4 (рнокпп НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору в сумі 1409,60 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 10 грудня 2018 року.

Суддя О.В. Гіглава