ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
3 лютого 2010 року №2а-6563/09/2370
13 годин 05 хвилин
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Смілянця Е.С.,
при секретарі Веліхановій О.С.,
за участю:
представника позивача Чумак В.В.,
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Маньківського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ :
До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся Маньківський районний центр зайнятості, в якій просить стягнути з ОСОБА_2 кошти, виплачені як допомога по безробіттю в сумі 7021 грн. 21 коп.
В судовому засіданні представник позивача Чумак В.В. позов підтримала в повному обсязі, обґрунтовуючи свої вимоги наступним.
ОСОБА_2 звернувся до Маньківського районного центру зайнятості і за поданою ним заявою 15.03.2007 року йому надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю як застрахованій особі, яку він отримував по 02.10.2008 року. За цей період він отримав 7021 грн. 21 коп. допомоги по безробіттю. В поданій до Маньківського районного центру зайнятості заяві про надання статусу безробітного відповідач зазначав, що не є субєктом підприємницької діяльності.
Під час звірки із державним реєстратором встановлено, що на день надання відповідачу статусу безробітного, за наказом Маньківського районного центру зайнятості, і по 19.01.2010 року відповідач був зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності (фізична особа підприємець).
Таким чином, позивачем встановлено, що відповідач під час реєстрації в Маньківському районному центрі зайнятості приховував той факт, що є приватним підприємцем з 23.05.2002.
В період перебування на обліку в державній службі зайнятості відповідачу нараховано та виплачено допомогу по безробіттю в розмірі 7021 грн. 21 коп.
Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» підприємці відносяться до зайнятого населення, тому на день надання статусу безробітного відповідач, маючи статус підприємця, відносився до зайнятого населення.
Відповідач не мав права на соціальні послуги, оскільки статус безробітного йому надано на підставі документів, що містять недостовірні відомості, тому виплачене забезпечення в сумі 7021 грн. 21 коп. підлягає поверненню позивачу.
Враховуючи все зазначене, позивач просить суд стягнути на свою користь з відповідача кошти в сумі 7021 грн. 21 коп.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні проти позову заперечив повністю та пояснив наступне.
Що дійсно він був зареєстрований як приватний підприємець в 2002 році, однак з січня 2005 року підприємницькою діяльністю не займався, орендовану земельну ділянку для здійснення такої діяльності він повернув. Той факт що його підприємницька діяльність фактично була припинена підтверджується доданими до письмового заперечення довідками з ДПІ, Кислинської сільської ради та Маньківського відділу ДП Центр ДЗК. Даними довідками встановлено, що він підприємницькою діяльністю не займається, на обліку в ДПІ не перебуває та за ним не зареєстровано договору оренди земельної ділянки. В звязку з цим позивач вважає що на час перебування на обліку в центрі зайнятості приватним підприємцем не був. У державного реєстратора підприємницьку діяльність ним було припинено 19.01.2010 року.
Заслухавши доводи представника позивача та відповідача, дослідивши і оцінивши всі наявні у справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що даний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Положенням статті 19 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що державна служба зайнятості населення діє в інтересах держави і розпоряджається коштами державного фонду на випадок безробіття, який утворений як позабюджетний цільовий фонд для фінансування заходів, передбачених програмою зайнятості населення.
Зайняті громадяни відповідно до Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого Постановою КМУ від 14.02.2007 №219, які звернулися до державної служби зайнятості, підлягають обліку та їм надаються тільки консультативні послуги.
Згідно з підпунктом «б» пункту 3 статті 1 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать та не можуть бути безробітними і отримувати допомогу по безробіттю громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві.
ОСОБА_2 в період з 15.03.2007 по 02.10.2008 знаходився на обліку Маньківського районного центру зайнятості зі статусом безробітного та отримував виплату допомоги по безробіттю відповідно до статті 2 Закону України «Про зайнятість населення», статей 22 та 23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Судом досліджена довідка державного реєстратора Бондаренко В.В. від 08.07.2009, внаслідок чого встановлено, що відповідач зареєстрований як субєкт господарювання, тобто приватний підприємець, Маньківською районною державною адміністрацією 23.05.2002. Згідно довідки державного реєстратора від 25.01.2010 встановлено, що 19.01.2010 року здійснена державна реєстрація припинення підприємницької діяльності ОСОБА_2 за його рішенням. Таким чином на час перебування на обліку в центрі занятості підприємницька діяльність відповідача не була припинена.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб підприємців, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців». Згідно з частиною 1 статті 46 цього Закону державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця проводиться у разі прийняття нею рішення про припинення підприємницької діяльності.
При поданні заяви для реєстрації в центрі зайнятості як безробітного відповідач не зазначав про наявність реєстрації його як субєкта підприємницької діяльності.
За результатами звірки даних позивача з державним реєстратором встановлено факт незаконного отримання допомоги по безробіттю, оскільки в цей період підприємницька діяльність фізичної особи ОСОБА_2 не була припинена, що суперечить чинному законодавству. На підставі цього Маньківським районним центром зайнятості видано наказ про повернення відповідачем коштів, виплачених як допомога по безробіттю, в розмірі 7021 грн. 21 коп. №2360/15 від 13.07.2009 року.
Однак вимоги даного наказу не виконані, незаконно отримані кошти позивачу не повернуті в добровільному порядку, тому підлягають стягненню.
На підставі викладеного суд вважає законною та обґрунтованою вимогу позивача про стягнення з відповідача незаконно отриманих коштів, виплачених як допомога по безробіттю.
Враховуючи наведене, даний позов підлягає задоволенню, а кошти в розмірі 7021 грн. 21 коп. стягненню з відповідача.
Відповідно ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідач фізична чи юридична особа, судові витрати здійснені позивачем з відповідача не стягуються.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності виплат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись Законом України «Про зайнятість населення», Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Порядком реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженим Постановою КМУ від 14.02.2007 №219, Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженим Наказом Мінпраці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307, Положенням про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженим Постановою КМУ від 25 травня 1998 року №740, статтями 94, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (Черкаська обл., Маньківський р-н, с. . Кислин, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Маньківського районного центру зайнятості (Черкаська обл., смт. Маньківка, вул. . Шевченка, 9-а, код ЄДРПОУ 21368448) 7021 (сім тисяч двадцять одну) грн. 21 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий Е.С. Смілянець
Повний текст постанови виготовлений 5 лютого 2010 року.