ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
5 лютого 2010 року №2а-6595/09/2370
08 годин 40 хвилин
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Смілянця Е.С.,
при секретарі Веліхановій О.С.,
за участю:
прокурора Кондри Г.О.,
представника позивача Чумак В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом прокурора Драбівського району в інтересах держави в особі Драбівського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ :
До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся прокурор Драбівського району в інтересах держави в особі Драбівського районного центру зайнятості, в якій просить стягнути з ОСОБА_2 кошти, виплачені як допомога по безробіттю в сумі 1640 грн. 71 коп.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача Чумак В.В. позов підтримали в повному обсязі, обґрунтовуючи свої вимоги наступним.
ОСОБА_2 звернулася до Драбівського районного центру зайнятості і за поданою нею заявою 28.12.2004 року їй надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю як застрахованій особі, яку вона отримувала по 23.12.2005 року. За цей період вона отримала 1640 грн. 71 коп. допомоги по безробіттю. В поданій до Драбівського районного центру зайнятості заяві про надання статусу безробітного відповідач зазначала, що не є субєктом підприємницької діяльності.
Під час звірки із державним реєстратором встановлено, що на день надання відповідачу статусу безробітного за наказом Драбівського районного центру зайнятості, відповідач була зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності (фізична особа підприємець), а припинення підприємницької діяльності зареєстровано 18.04.2005 року.
Таким чином, позивачем встановлено, що відповідач під час реєстрації в Драбівському районному центрі зайнятості приховувала той факт, що є приватним підприємцем з 11.06.2004.
В період перебування на обліку в державній службі зайнятості відповідачу нараховано та виплачено допомогу по безробіттю в розмірі 1640 грн. 71 коп.
Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» підприємці відносяться до зайнятого населення, тому на день надання статусу безробітного відповідач, маючи статус підприємця, відносилась до зайнятого населення.
Відповідач не мала права на соціальні послуги, оскільки статус безробітного їй надано на підставі документів, що містять недостовірні відомості, тому виплачене забезпечення в сумі 1640 грн. 71 коп. підлягає поверненню позивачу.
Враховуючи все зазначене, позивач просить суд стягнути на свою користь з відповідача кошти в сумі 1640 грн. 71 коп.
Відповідач в судове засідання не зявилася, хоча належним чином повідомлена про час, дату та місце розгляду даної адміністративної справи, клопотань чи заяв про відкладення слухання справи, а також інформації про наявність поважної причини неявки в судове засідання на адресу суду не надходило. Тому суд вважає за можливе продовжити розгляд справи без участі відповідача.
Заслухавши доводи прокурора та представника позивача, дослідивши та оцінивши всі наявні у справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що даний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді. На підставі ст. 60 КАС України прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Положенням статті 19 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що державна служба зайнятості населення діє в інтересах держави і розпоряджається коштами державного фонду на випадок безробіття, який утворений як позабюджетний цільовий фонд для фінансування заходів, передбачених програмою зайнятості населення.
Зайняті громадяни відповідно до Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого Постановою КМУ від 14.02.2007 №219, які звернулися до державної служби зайнятості, підлягають обліку та їм надаються тільки консультативні послуги.
Згідно з підпунктом «б» пункту 3 статті 1 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать та не можуть бути безробітними і отримувати допомогу по безробіттю громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві.
ОСОБА_2 в період з 28.12.2004 по 03.05.2006 знаходилася на обліку Драбівського центру зайнятості зі статусом безробітного та отримувала виплату допомоги по безробіттю відповідно до статті 2 Закону України «Про зайнятість населення», статей 22 та 23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Судом досліджена довідка державного реєстратора Коршака С.І. №157 від 28.09.2009, внаслідок чого встановлено, що відповідач зареєстрована як субєкт господарювання, тобто приватний підприємець, Драбівською районною державною адміністрацією 11.06.2004, а процедура включення в Єдиний державний реєстр не проводилась. Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 зареєстрована 18.04.2005 року.
Процедура виключення з Реєстру субєктів підприємницької діяльності визначалася діючим на той час Положенням про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженим Постановою КМУ від 25 травня 1998 року №740. Статтею 37 цього Положення передбачено, що скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи шляхом виключення його з Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності здійснюється на підставі таких документів: рішення суду (господарського суду), довідки органу державної податкової служби про зняття з обліку, довідки установ банків про закриття рахунків, довідки органу внутрішніх справ про здачу печаток і штампів, оригіналу свідоцтва про державну реєстрацію. І тільки після цього орган державної реєстрації у 10-денний термін повідомляє відповідні органи державної податкової служби та державної статистики про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Відповідач на час надання їй статусу безробітного мала статус приватного підприємця та при поданні заяви для реєстрації в центрі зайнятості як безробітного відповідач не зазначала про наявність реєстрації її як субєкта підприємницької діяльності.
За результатами звірки даних позивача з державним реєстратором встановлено факт незаконного отримання допомоги по безробіттю, оскільки в цей період підприємницька діяльність фізичної особи ОСОБА_2 не була припинена, що суперечить чинному законодавству. На підставі цього Драбівським районним центром зайнятості видано наказ про повернення відповідачем коштів, виплачених як допомога по безробіттю, в розмірі 1640 грн. 71 коп. №2353/15 від 07.10.2009 року.
Однак вимоги даного наказу не виконані, незаконно отримані кошти позивачу не повернуті в добровільному порядку, тому підлягають стягненню.
На підставі викладеного суд вважає законною та обґрунтованою вимогу позивача про стягнення з відповідача незаконно отриманих коштів, виплачених як допомога по безробіттю.
Враховуючи наведене, даний позов підлягає задоволенню, а кошти в розмірі 1640 грн. 71 коп. стягненню з відповідача.
Відповідно ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідач фізична чи юридична особа, судові витрати здійснені позивачем з відповідача не стягуються.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності виплат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись Законом України «Про зайнятість населення», Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Порядком реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженим Постановою КМУ від 14.02.2007 №219, Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженим Наказом Мінпраці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307, Положенням про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженим Постановою КМУ від 25 травня 1998 року №740, статтями 94, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Драбівського районного центру зайнятості (Черкаська обл., смт. Драбів, вул. . Леніна, 40 а, код ЄДРПОУ 21368365) 1640 (одну тисячу шістсот сорок) грн. 71 коп. виплаченої допомоги по безробіттю.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
В разі проголошення постанови у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий Е.С. Смілянець
Повний текст постанови виготовлений 9 лютого 2010 року.