Рішення № 7812229, 12.01.2010, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
12.01.2010
Номер справи
56/135-09
Номер документу
7812229
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" січня 2010 р. Справа № 56/135-09

вх. № 4392/4-56

Суддя господарського суду Суярко Т.Д.

при секретарі судовогозасідання

за участю представників сторін:

позивача - Караваєв О.О., дов. №66 від 18.03.09р.

прокурора - Супрун О.М., посвічдення №241 від 16.12.09р. 3-ї особи Шорникова М.Г., дов.№07 від 12.01.2010р.; відповідача - не з"явився

розглянувши справу за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області, м. Харків за участю прокурора Харківської області, 3-я особа Комунальне підприємство "Харківське районне бюро технічної інвентаризації", м.Харків

до Пономаренківської сільської ради, с. Хролі

про визнання права власності та визнати недійсним рішення

ВСТАНОВИВ:

Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській області звернулося до господарського суду з позовом, до Пономаренківської сільської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача – Комунальне підприємство «Харківське районне бюро технічної інвентаризації» з урахуванням прийнятих судом до розгляду уточнень позовних вимог (арк.с.49, т.1), про визнання недійсним свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 20.08.2008 року, видане виконкомом Пономаренківської сільської ради на нежитлову будівлю АТС з вбудованими адміністративними приміщеннями, розташовану за адресою Харківська обл., Харківський р., с.Хроли, вул. Червоноармійська, буд.15; про визнання за державою Україна права власності на нежитлову будівлю АТС з вбудованими адміністративними приміщеннями, розташовану за адресою Харківська обл., Харківський р., с.Хроли, вул. Червоноармійська, буд.15.

Крім того, 13.11.2009 року позивач надав до суду клопотання, в якому просить суд вийти за межі позовних вимог та визнати недійсним рішення виконкому Пономаренківської сільської ради від 12.08.2008 року №149 «Про оформлення права комунальної власності на будівлю АТС з вбудованими адміністративними приміщеннями в с.Хроли вул. Червоноармійська, 15».

При цьому позивач посилається на те, що з метою виконання Державної програми приватизації позивачем було прийнято наказ про приватизацію цілісного майнового комплексу «Птахофабрика «Зоря». Відповідно до плану приватизації був визначений перелік і вартість майна, яке не підлягало приватизації в складі цілісного майнового комплексу, двоповерхова будівля АТС значиться під № 40 п 2.5 «Сети и коммуникации» переліку майна, яке не підлягало приватизації в складі цілісного

майнового комплексу. Відповідно до Наказу Фонду державного майна України, Міністерства економіки України від 19.05.1999 р. № 908/68 «Про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі» було встановлено, що забезпечення реалізації Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, здійснює ФДМ України. Позивач неодноразово звертався до відповідача з листами з проханням розгляду питання оформлення права власності за Державою Україна на спірний об’єкт нерухомості, на що не отримав жодної відповіді.

Відповідач надав господарському суду відзив на позов, в якому, з посиланням на п.8 Указу Президента України від 19.01.1995р. №66/95, зазначає, що об’єкти соціально-побутового призначення, що призначені для обслуговування жителів поблизу розташованих селищ, передають у комунальну власність органам місцевого самоврядування. Рішенням відповідача № 68 від 13.03.2001 р. було призначено склад комісії для передачі об’єктів соціальної інфраструктури до комунальної власності. На підставі рішення 01.09.2001 р. за актом приймання-передавання до комунальної власності відповідача була прийнята будівля АТС. Затвердження начальником РВ ДМ України по Харківській області Гришаном Ю.П. Плану приватизації цілісного майнового комплексу птахорадгоспу «Зоря» свідчить про узгодженість передачі спірного майна торгівельно-побутового центру до комунальної власності територіальної громади Пономаренківської сільської ради.

Третя особа - КП «Харківське районне бюро технічної інвентаризації» - надала господарському суду відзив на позовну заяву (вх.№17396 від 01.07.2009р.), в якому посилається на те, що КП «ХРБТІ» не має відомостей про наявність або відсутність спірного об’єкту нерухомого майна, спірний об’єкт не має поштової адреси і право власності на нього не може бути зареєстровано, оскільки він не може бути ідентифікованим, а також на те, що КП «ХРБТІ» є суб’єктом владних повноважень, і в цій частині справа не підвідомча господарському суду Харківської області.

21.10.2009р. за вх.№3975 до суду надійшов ще один відзив від КП «Харківське районне бюро технічної інвентаризації», в якому зазначено, що згідно матеріалів інвентаризаційної справи право власності на нерухоме майно – будівлю АТС, розташовану за адресою Харківський р-н, с.Хролі, вул.. Червоноармійська, 15 зареєстровано за територіальною громадою с.Хролі в особі Пономаренківської сільської ради на підставі свідоцтва про право власності сер.САА №715852 від 20.08.2008р. КП «Харківське районне бюро технічної інвентаризації» просить відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що планом приватизації цілісного майнового комплексу "Птахофабрики «Зоря», затвердженого начальником Регіонального відділення фонду державного майна України по Харківській області від 24.07.1995р. прямо передбачено передачу в комунальну власність об’єктів соціально-побутового призначення, в тому числі і будівлі АТС.

Пояснення представника КП «Харківське районне бюро технічної інвентаризації» (вх.№30733 від 09.12.2009р.) та матеріали інвентаризаційної справи, витребувані судом і надані представником третьої особи для огляду у судовому засіданні, свідчать, що первинна інвентаризація нежитлової будівлі за адресою: с.Хрорли, вул.. Червоноармійська, 15 проведена 08.11.2001р.

Суперечність у наданих суду відомостях може свідчити про наявність у діяльності працівників КП «Харківське районне бюро технічної інвентаризації» порушень законності, що містять ознаки дій, переслідуваних у кримінальному порядку, з огляду на що суд вважає за необхідне надіслати про цей факт повідомлення до органів прокуратури.

14.07.2009 р. заступником прокурора Харківської області В. Аббакумовим була подана заява про вступ у розгляд справи з метою захисту інтересів держави на підставі ст. 29 ГПК України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру». Представник прокуратури у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та клопотання позивача

про вихід за межі позовних вимог у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, надані докази, вислухавши пояснення представників сторін, третьої особи та прокурора, і з’ясувавши обставини справи, суд встановив наступне.

З метою виконання Державної програми приватизації позивачем було прийнято наказ № 275-П від 28.04.1995 р. про приватизацію цілісного майнового комплексу «Птахофабрика «Зоря». 28 червня 1995р. начальником регіонального відділення Фонду державного майна України було затверджено Акт оцінки вартості цілісного майнового комплексу птахорадгоспу «Зоря»; 24 липня 1995 року - затверджено План приватизації цілісного майнового комплексу птахорадгоспу «Зоря».

Як стверджується позивачем та не заперечується відповідачем, спірна будівля АТС у плані приватизації значиться як «Сети и коммуникации». Згідно п.3.7 плану приватизації, «Сети и коммуникации» зазначені у переліку майна, що не підлягає приватизації; згідно п.5.2. плану приватизації, «Сети и коммуникации» зазначені у переліку об’єктів, що передаються до комунальної власності.

Будівля АТС не входила до складу нерухомого майна, яке було приватизоване у складі цілісного майнового комплексу КСП «Птахофабрика «Зоря», про що свідчить додаток до листа ФДМУ по Харківській області від 23.08.2002 р. № 07-5419 та не спростовано сторонами.

Відповідно до довідки від 19.12.2002 р. по результатах обстеження стану та використання державного майна, що не увійшло до статутного фонду КСП «Птахофабрика «Зоря» при приватизації, будівля АТС являє собою окремо розташовану двоповерхову будівлю. На першому поверсі знаходиться приміщення Пономаренківської сільської ради, відділень АК «Харківобленерго» та поштового зв’язку.

15.03.2001 року комісією, персональний склад якої було затверджено рішенням Пономаренківської сільської ради №68 від 13.03.2001 року, було склавдено акт приймання-передачі до комунальної власності Пономаренківської сільської ради будівлі АТС, розташованої за адресою: Харківська обл., Харківський р., с. Хроли, вул. Червоноармійська, буд.15. Як свідчать матеріали справи, пояснення представника позивача та не спростовано відповідачем, представник позивача не приймав учать у роботі вказаної комісії.

Рішенням Пономаренківської сільської ради №149 від 12.08.2008 р. будівля АТС з вбудованими адміністративними приміщеннями по вул.Червоноармійській, 15 в с. Хроли Харківського району Харківської області була прийнята до комунальної власності територіальної громади в особі Пономаренківської сільської ради. На підставі цього рішення було отримано свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 20.08.2008р.; право власності було зареєстровано в КП «ХРБТІ» 20.08.2008р. (№ витягу 19957720).

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 №311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю та власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною) власністю" та Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" встановлено, що державне майно України, крім майна, яке належить до комунальної власності, є загальнодержавною (республіканською) власністю.

Об'єктами передачі згідно з вказаним законом, зокрема, є: житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури, які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій (далі - підприємств) або не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі не завершені будівництвом.

Відповідно до ч. 3 ст. 41 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" рішення щодо передачі об'єктів соціальної інфраструктури у комунальну власність приймаються органами, уповноваженими управляти державним майном, за згодою відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад.

Проте, з матеріалів справи не вбачається та відповідачем не доведено обставин прийняття органом, уповноваженим управляти державним майном, відповідного рішення про безоплатну передачу в комунальну власність спірного нерухомого майна в якості об'єкта соціальної інфраструктури, як це передбачено ч. 1 ст. 4 та ч. 3 ст. 41 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності". Причому, виходячи зі змісту ст. 4 та ч. 3 ст. 41 вищезгаданого Закону, прийняття компетентним органом державного управління рішення щодо передачі об'єкта права державної власності у комунальну власність є обов'язковою підставою та повинно передувати прийняттю відповідною місцевою радою рішення про згоду на прийняття об'єктів права державної власності в комунальну власність місцевої територіальної громади.

Відповідно до ч.З ст. 24, 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України. Сільські, селищні, міські ради уповноважені розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Ні Конституцією України, ні Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", ні будь-якими іншими законодавчими актами, не передбачено право міських рад та їх посадових осіб приймати рішення про перехід об'єктів загальнодержавної власності у комунальну власність. Доводи відповідача зазначеного не спростовують.

Таким чином, рішення Пономаренківської сільської ради від 12.08.2008 року №149 «Про оформлення права комунальної власності на будівлю АТС з вбудованими адміністративними приміщеннями в с.Хроли вул. Червоноармійська, 15» є незаконним.

З огляду на наведене, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання позивача та прокурора про вихід за межі позовних вимог та визнати незаконним рішення Пономаренківської сільської ради від 12.08.2008 року №149 «Про оформлення права комунальної власності на будівлю АТС з вбудованими адміністративними приміщеннями в с.Хроли вул. Червоноармійська, 15».

Відповідно до п.6 Переліку правовстановлюючих документів, на підставі яких проводиться реєстрація права власності на об’єкти нерухомого майна (Додаток №1 до Тимчасового положення про порядок реєстрації права власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Мін’юсту України від 07.02.2002 року №7/5) передбачено свідоцтво про право власності на об’єкти нерухомого майна, видане органом місцевого самоврядування.

Свідоцтво про право власності (серія САА № 715852) на нерухоме майно – нежитлову будівлю АТС з вбудованими адміністративними приміщеннями літ. «А-2» загальною площею 692,20кв.м. було видане 20.08.2008р. виконкомом Пономаренківської сільської ради. Таким чином, вказане свідоцтво у відповідності до п.6 Переліку правовстановлюючих документів, на підставі яких проводиться реєстрація права власності на об’єкти нерухомого майна, є правовстановлюючим документом.

Проте, як встановлено вище, на момент оформлення вказаного свідоцтва територіальна громада с.Хроли в особі Пономаренківської сільської ради не мала права власності на нежитлову будівлю АТС з вбудованими адміністративними приміщеннями літ. «А-2» загальною площею 692,20кв.м., розташовану за адресою: Харківська обл., Харківський р., с. Хроли, вул. Червоноармійська, буд.15. Відсутність у територіальної громади с.Хроли права власності на майно, щодо якого йому було

оформлено право власності і видано вказане вище свідоцтво, поряд з іншимиобставинами, вказують на те, що це свідоцтво є незаконним.

Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є відновлення становища, яке існувало до порушення (п.4 ч.2 ст.16 ЦК України). Відновлення становища, яке існувало до незаконного оформлення свідоцтва про право власності на нежитлову будівлю АТС з вбудованими адміністративними приміщеннями літ. «А-2» загальною площею 692,20кв.м., має відбуватися шляхом усунення відповідних наслідків такого порушення, яким є видане Свідоцтво про право власності (серія САА № 715852) на нерухоме майно – нежитлову будівлю АТС з вбудованими адміністративними приміщеннями літ. «А-2» загальною площею 692,20кв.м., що можливе шляхом визнання вказаного свідоцтва недійсним.

З огляду на наведене, позовна вимога про визнання недійсним свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 20.08.2008 року, видане виконкомом Пономаренківської сільської ради на нежитлову будівлю АТС з вбудованими адміністративними приміщеннями, розташовану за адресою Харківська обл., Харківський р., с.Хроли, вул. Червоноармійська, буд.15 є законною та обґрунтованою, тому підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.ст. 328, 329 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема, із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом. У державній власності є майно, в тому числі грошові кошти, які належать державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади (ст..326 ЦК України). Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні (ст. 321 ЦК України). Враховуючи, що до 1991р. на території колишнього СРСР, Української РСР та України власність була одного виду – державна, відповідачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження передачі спірної будівлі до комунальної власності, суд приходить до висновку про правомірність вимоги про визнання права власності за Державою України на нежитлову будівлю АТС з вбудованими адміністративними приміщеннями літ. «А-2» загальною площею 692,20 кв.м., розташовану за адресою Харківська обл., Харківський р., с.Хроли, вул. Червоноармійська, буд.15.

Господарський суд не погоджується з твердженням третьої особи, що КП «ХРБТІ» є суб’єктом владних повноважень, і в цій частині справа не підвідомча господарському суду Харківської області, з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 1.3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 № 7/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 за № 157/6445, державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць.

Відповідно до пункту 1.4 цього Тимчасового положення державна реєстрація прав власності на нерухоме майно - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів коштом особи, що звернулася до БТІ.

Отже, КП «Харківське районну Бюро технічної інвентаризації» здійснює лише реєстрацію прав власності на нерухоме майно на підставі правовстановлювальних документів, тобто, є реєструючим органом, який вносить записи до державного Реєстру за наявності у особи відповідних документів, які підтверджують виникнення,

існування або припинення права власності на нерухоме майно, і тому цей орган не має ознак суб'єкта, законодавчо уповноваженого владно керувати поведінкою сторін у справі.

Господарський також суд не бере до уваги посилання позивача на положення Декрету ВЦВК від 20.08.1918 р. «Про скасування права приватної власності на нерухомість у містах», Конституції УРСР 1919 р., Конституції УРСР 1929 р., Конституції УРСР 1937 р. у зв’язку з тим, що будівля, право власності на яку є предметом спору, була побудована у 1986 р., коли вказані законодавчі акти вже втратили чинність.

Витрати по сплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають віднесенню на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з огляду на положення ст. ст. 15, 16, 22, 328, 345 Цивільного кодексу України, ст. 20 Господарського кодексу України, ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 1, 4, 41 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 №311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю та власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною) власністю", керуючись ст. ст. 22, 24, 33, 34, 43, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд –

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати недійсним свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 20.08.2008 року, видане виконкомом Пономаренківської сільської ради на нежитлову будівлю АТС з вбудованими адміністративними приміщеннями, розташовану за адресою Харківська обл., Харківський р., с.Хроли, вул. Червоноармійська, буд.15.

Клопотання про вихід за межі позовних вимог задовольнити.

Визнати незаконним рішення Пономаренківської сільської ради від 12.08.2008 року №149 «Про оформлення права комунальної власності на будівлю АТС з вбудованими адміністративними приміщеннями в с.Хроли вул. Червоноармійська, 15».

Визнати за Державою Україна право власності на нежитлову будівлю АТС з вбудованими адміністративними приміщеннями літ. «А-2» загальною площею 692,20 кв.м., розташовану за адресою Харківська обл., Харківський р., с.Хроли, вул. Червоноармійська, буд.15.

Стягнути з Пономаренківської сільскої ради (62480, Харківська область, Харківський район, с.Хролі, вул.Червоноармійська.15, код 04396644) на на користь держбюджету України, одержувач - УДК у м. Харкові, № рахунку 31110095700002 код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22090200,символ звітності банку 095, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011, 85,00 грн. держмита.

Стягнути з Пономаренківської сільскої ради (62480, Харківська область, Харківський район, с.Хролі, вул.Червоноармійська.15, код 04396644) на користь держбюджету України 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, одержувач коштів - УДК у м. Харкові, № рахунку 31213259700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050000,символ звітності банку 259, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя Суярко Т.Д.

Повний текст рішення по справі №56/135-09 підписано 12.01.10р.