
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
27 листопада 2018 р. Справа № 0240/3489/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) із адміністративним позовом до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (далі- Козятинське ОУПФ України у Вінницькій області, пенсійний орган, відповідач) про зобов'язання здійснити перерахунок призначеного щомісячного довічного грошового утримання як судді у відставці за період з січня по липень 2018 року включно з розрахунку 82 відсотки від заробітної плати (грошового утримання, суддівської винагороди працюючого судді Козятинського міськрайонного суду , яка згідно довідки ТУ ДСА у Вінницькій області №4-35/0915 від 03.08.2018 складає -26 430 грн.), і виплатити недоплачені суми щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач посилається на те, що постановою Верховної Ради України №788-VІ від 12.11.2015 року його звільнено з посади судді Козятинського міськрайонного суду Вінницької області у зв'язку з виходом у відставку.
02.03.2016 року Калинівський районний суд Вінницької області виніс постанову по справі №133/17/16-а, якою зобов'язав управління Пенсійного фонду України в м. Козятин та Козятинському районі призначити та виплачувати ОСОБА_1 з 28 листопада 2015 року щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 82 відсотки заробітку працюючого судді, без обмеження граничного розміру.
Відповідно до ч.2 ст. 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: вислугу років; перебування на адміністративній посаді в суді; науковий ступінь; роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
При цьому, згідно ч.3 ст.133 Закону України №2453-VI, посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється в розмірі 10 мінімальних заробітних плат. Положеннями абзацу другого п.3 розділу Прикінцеві і перехідні положення ЗУ №1774 встановлено щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини та застосування прожиткового мінімуму у розмірі встановленому на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 р.
При цьому, з 1 січня 2018 р. збільшено розмір прожиткового мінімуму, однак щомісячне довічне грошове утримання не перераховано, у зв'язку із чим, позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку з 1 січня 2018 року за наслідком розгляду якого йому відмовлено.
Ухвалою суду від 26.10.2018 року відкрито провадження у справі та вирішено розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні.
Відповідачем подано відзив, в якому просить відмовити у задоволенні заявлених позовних вимог вказуючи, що перерахунок проведено з моменту звернення із заявою, тобто з з 01.08.2018 р.
Дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази суд встановив наступне.
02.03.2016 року Калинівським районним судом Вінницької області прийнято рішення у справі №133/17/16-а, яким зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Козятин та Козятинському районі призначити та виплачувати ОСОБА_1 з 28 листопада 2015 року щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 82 відсотки заробітку працюючого судді, без обмеження граничного розміру.
14 серпня 2018 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про проведення перерахунку з 1 січня 2018 року раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з розрахунку 82 відсотки від заробітної плати (грошового утримання, суддівської винагороди) працюючого судді Козятинського міськрайонного суду та у відповідності до довідки ТУ ДСА у Вінницькій області №4-35/0915 від 03 серпня 2018 року та виплатити недоплачені суми.
06.09.2018 року Козятинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області листом №1151/09-35/02 повідомило ОСОБА_1, що Законом України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав від 15.05.2018 р.№2415- VIII (набрав чинності 22 липня 2018 року) внесено зміни до законів України в частині застосування для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року, як розрахункової величини. З урахуванням наведеного, здійснено перерахунок 01.08.2018 р.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 135 Закону України від 02.06.2016 № 1402-VІІІ "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон України №1402-VІІІ), суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Частиною третьою статті 135 Закону України № 1402-VІІІ встановлено, що базовий розмір посадового окладу судді визначається, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно пункту 23 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1402-VIII: до проходження кваліфікаційного оцінювання суддя отримує суддівську винагороду, визначену відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Частиною третьою статті 133 Закону №2453-VІвстановлено, що посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється в розмірі 10 мінімальних заробітних плат.
Разом з тим, пунктом 3 Розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII (в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) установлено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі 1600 гривень.
В подальшому, Законом України №2415-VIII «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав», який набрав чинності 22 липня 2018 року, внесено зміни до пункту 3 Розділу II Прикінцевих та перехідних положень Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII, зокрема, слово та цифри "1600 гривень" замінено словами та цифрами "прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року".
Отже, як видно, починаючи з 1 січня 2017 року застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня календарного року.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017 р. №2246-VIII установлено, що у 2018 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2018 року становить 1762 гривні.
Процедура подання документів для перерахунку щомісячного грошового утримання визначається Порядком подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України
25.01.2008 р. № 3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пунктів 3, 4 Розділу 2 Порядку №3-1, звернення за перерахунком щомісячного довічного утримання проводиться в разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.
Перерахунок щомісячного довічного утримання проводиться з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою.
Отже, як видно перерахунок щомісячного довічного утримання проводиться не з моменту звернення, а з 01 числа місяця наступного за місяцем у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді.
З урахуванням вищевказаного, суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо здійснення перерахування лише з дня відповідного звернення за таким (перерахуванням), оскільки таке здійснюється з 01 числа місяця наступного за місяцем у якому змінилися відповідні розміри винагороди.
Оцінюючи позицію позивача щодо наявності підстав для перерахунку в контексті наведених норм, суд вказує на наступне.
Як зазначалось вище, з 1 січня 2018 року змінився розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який встановлено в розмірі 1762 грн., відтак змінились розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою, що, в свою чергу, є підставою для перерахунку щомісячного довічного утримання судді у відставці.
У зв'язку із чим, ОСОБА_1 звернувся до Козятинського ОУПФ України у Вінницькій області із заявою про здійснення перерахунку та надав довідку ТУ ДСА України в Вінницькій області №4-35/0915 від 03.08.2018 р., в якій зазначено, що суддівська винагорода працюючого судді з 01.01.2018 р. становить 26 430 грн., з яких оклад 17 620 грн. та доплата за вислугу років (50%) (за стаж 21 р.01 міс.01 дн.) - 8810 грн.
Разом з тим, суд акцентує увагу на вище процитованих нормах, за змістом яких перерахунок щомісячного довічного утримання проводиться саме з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді. Відтак, враховуючи, що розмір прожиткового мінімуму змінився 01.01.2018 р., перерахунок має бути здійснений з 01.02.2018 р., а не з 01.01.2018 р., як просить позивач.
За таких обставин із урахуванням вище процитованого суд доходить висновку, про наявність підстав для зобов'язання перерахувати щомісячне грошове утримання за період з лютого по липень 2018 р.
Окрім того, суд вважає за необхідне, керуючись статтею 9 КАС України, вийти за межі позовних вимог, оскільки це є необхідним для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить.
Так, згідно частини першої вказаної норми, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод та інтересів людини і громадянина з боку суб'єктів владних повноважень.
Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.
Отже, вихід за межі позовних вимог можливий у справах за позовами до суб'єктів владних повноважень, при цьому, вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна вимога.
Вказане підтверджується роз'ясненням поняття "виходу за межі позовних вимог", наведеним у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 року "Про судове рішення".
Так, відповідно до пункту 3 цієї, Постанови виходом за межі позовних вимог є вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.
Як вже встановлено судом та зазначалось вище, наявні підстави для здійснення перерахунку грошового утримання ОСОБА_1 з лютого 2018 р., однак такого перерахунку не здійснено. Відтак, дана бездіяльність пенсійного органу є протиправною.
При цьому, оцінюючи вимоги в частині виплати недоплаченої суми щомісячного грошового утримання, то така задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Право на захист - це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: "Права і свободи людини і громадянина захищаються судом" (ст. 55 Конституції України).
Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.
Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Із системного аналізу вказаних норм випливає, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Отже, вимоги про зобов'язання здійснити виплату недоплаченої суми щомісячного грошового утримання , на думку суду, є передчасними, адже спір в цій частині фактично не існує, оскільки відповідний перерахунок з урахуванням висновків, викладених у цьому рішенні та наслідком якого є проведення відповідної виплати, ще не проведено.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини частково підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов належить задовольнити частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
За таких обставин, враховуючи, що позов підлягає частковому задоволенню судові витрати понесені позивачем у даній справі в загальній сумі 704,80 грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області у сумі 352,40 грн. (1/2 задоволених вимог)
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
адміністративний позов -задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку призначеного щомісячного довічного грошового утримання як судді у відставці за період з лютого по липень 2018 року включно із розрахунку 82 відсотки від заробітної плати (грошового утримання, суддівської винагороди працюючого судді Козятинського міськрайонного суду , яка згідно довідки ТУ ДСА у Вінницькій області №4-35/0915 від 03.08.2018 складає -26 430 грн.).
Зобов'язати Козятинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеного щомісячного довічного грошового утримання як судді у відставці за період з лютого по липень 2018 року включно із розрахунку 82 відсотки від заробітної плати (грошового утримання, суддівської винагороди працюючого судді Козятинського міськрайонного суду , яка згідно довідки ТУ ДСА у Вінницькій області №4-35/0915 від 03.08.2018 складає -26 430 грн.).
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код за ДРФО - НОМЕР_1) 352,40 (сімсот чотири гривні 80 копійок) сплаченого судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул.Вінниченка, 56, м. Козятин, Вінницька область, код ЄДРПОУ 37926607).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код за ДРФО - НОМЕР_1).
Відповідач: управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул.Вінниченка, 56, м. Козятин, Вінницька область, код ЄДРПОУ 37926607).
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна