
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/3102/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сич С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Гнітько О.О.,
представника позивача - Дмитренко А.М.,
представника відповідача - Шлапак Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
05 вересня 2018 року Публічне акціонерне товариство "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" /надалі - позивач; ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта"/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби /надалі - відповідач/ про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 13.06.2018 №0005194106.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що враховуючи вимоги пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" було зобов'язане зареєструвати податкові від 31.03.2018, виписані у зв'язку з поставкою товару, до 15.04.2018 включно. На виконання вимог законодавства України вказані податкові накладні направлені позивачем для реєстрації до ДФС 15.04.2018 в період часу з 18:49 по 19:45, тобто в межах операційного дня 15.04.2018, а отже позивачем виконано обов'язок щодо відправлення для реєстрації податкових накладних від 31.03.2018 у встановлений законодавством термін. Однак, податкові накладні згідно даних системи електронного адміністрування ПДВ були зареєстровані лише наступного дня 16.04.2018. Вважає, що несвоєчасна реєстрація податкових накладних виникла з незалежних від позивача причин, а саме у зв'язку зі збоєм в роботі сервера ДФС, та в силу вимог абзацу 13 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України такі податкові накладні від 31.03.2018 на загальну суму ПДВ 189835907 грн. 46 коп. вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.04.2018. Зазначає, що оскільки позивач повністю виконав приписи Податкового кодексу України та вчасно направив податкові накладні для реєстрації, яка не була проведена ДФС України з причин збою в роботі електронного серверу, застосування відповідальності до ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" на підставі пункту 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України є безпідставним через відсутність протиправного діяння. Крім того, позивач вказує, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято з порушенням встановленого законодавством України порядку, оскільки відповідачем не проведено розгляд заперечень ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" на акт перевірки, у листі-відповіді на письмові заперечення позивача не зазначено підстав, з яких контролюючий орган залишив без змін висновок камеральної перевірки, відповідачем не перевірено обставини, наведені позивачем у запереченнях, що позбавило позивача права обґрунтувати правомірність своєї правової позиції. Відтак, позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 13.06.2018 №0005194106 є протиправним та підлягає скасуванню.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №1640/3102/18, вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 10:00 04 жовтня 2018 року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2018 року клопотання представника Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду - задоволено. Перенесено підготовче судове засідання на 10 год. 00 хв. 05 жовтня 2018 року. Вирішено підготовче судове засідання, яке призначене на 10 год. 00 хв. 05 жовтня 2018 року провести за участю представника Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в режимі відеоконференції.
02 жовтня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву /том 1 а.с. 138-139/, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" у повному обсязі, посилаючись на те, що на підставі висновків акту від 18.05.2018 №1393/28-10-41-06/00152307 про порушення позивачем пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а саме реєстрації податкових накладних з порушенням законодавчо встановлених термінів - до 15 календарний днів на загальну суму ПДВ 189835907 грн. 46 коп., Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби винесено податкове повідомлення-рішення від 13.06.2018 №0005194106. Вказує, що квитанції №1 про прийняття податкових накладних були сформовані 16.04.2018 при граничному терміні реєстрації 15.04.2018, що свідчить про порушення законодавчо встановлених строків для реєстрації податкових накладних. Пояснює, що розміщене на офіційному сайті ДФС України повідомлення 16.04.2018 не стосувалося роботи Єдиного реєстру податкових накладних, інша інформація про збої в роботі сервера ДФС України за спірний період відсутня.
05 жовтня 2018 року до суду від позивача надійшла відповідь на відзив /том 1 а.с. 163-164/, у якій представником позивача зазначено, що 15.04.2018 у період часу з 18:49 по 19:45, тобто у встановлений Податковим кодексом України термін, ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" направило для реєстрації в ДФС України податкові накладні від 31.03.2018, що підтверджується протоколами перевірки системи М.Е.Dос. Вважає, що відповідачем не спростовано факту відправлення податкових накладних у встановлений законодавством термін - 15.04.2018 та у встановлений час - до 20:00, відповідачем не обґрунтовано, з яких підстав не підлягає застосуванню абзац 13 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. Вказує, що правомірність позиції позивача підтверджується правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 23.01.2018 по справі №К/9901/1807/17.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2018 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті.
16 жовтня 2018 року до суду надійшли заперечення відповідача на відповідь на відзив /том 1 а.с. 191-192/, у яких представником відповідача зазначено, що законодавець чітко визначив обов'язок та порядок реєстрації податкових накладних, строки для їх реєстрації. Вказує, що єдиним документом, який підтверджує дату реєстрації податкової накладної відповідно до законодавства України є квитанція, квитанції № 1 про прийняття податкових накладних були сформовані 16.04.2018 при граничному терміні реєстрації 15.04.2018, що свідчить про порушення позивачем законодавчо встановлених строків для реєстрації податкових накладних. Відповідач ставить під сумнів можливість формування, накладення єдиного цифрового підпису та відправлення до ДФС протягом короткого терміну значної кількості податкових накладних та вважає, що у спірних правовідносинах термін "операційний день" варто розглядати у ширшому розумінні, ніж визначено у Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, а саме з урахуванням часу відправлення податкових накладних до ДФС та часу їх обробки. Звертає увагу суду, що платник податків не позбавлений права виконати свій обов'язок щодо реєстрації податкових накладних завчасно.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши вступне слово представників сторін, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
Судом встановлено, що ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" зареєстроване як юридична особа 22.12.1995, взяте на податковий облік в Офісі великих платників податків Державної фіскальної служби, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /том 1 а.с. 112-122/.
Посадовою особою Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби проведено камеральну перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (код за ЄДРПОУ 00152307) в Єдиному реєстрі податкових накладних, наведених у Додатку №1 до Акту, за результатами якої складено акт від 18.05.2018 № 1393/28-10-41-06/00152307 /том 1 а.с. 14-18/, у якому зазначено, що дані камеральної перевірки свідчать про порушення ПАТ "Укртатнафта" пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а саме реєстрації податкових накладних з порушенням законодавчо встановлених термінів - до 15 календарний днів на загальну суму ПДВ 189835907 грн. 46 коп.
Не погодившись з висновками акту перевірки від 18.05.2018 № 1393/28-10-41-06/00152307 позивачем надіслано до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби письмові заперечення від 30.05.2018 вих. №13-3933 на акт перевірки /том 1 а.с. 19-21/, на які відповідачем надано відповідь листом від 11.06.2018 №24392/10/28-10-41-06-16, яким позивача повідомлено про прийняття наступного рішення: висновок в акті перевірки залишити без змін як такий, що зроблений відповідно до вимог податкового законодавства /том 1 а.с. 22/.
13.06.2018 на підставі акту перевірки від 29.11.2017 №4490/28-10-41-06/00152307, яким за звітний період з 31.03.2018 по 16.04.2018 встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 та згідно зі статтею 120-1 Податкового кодексу Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби винесено податкове повідомлення-рішення №0005194106, яким до Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 189835907 грн. 46 коп. застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 18983590 грн. 75 коп. /том 1 а.с. 12/.
Позивач не погодився з податковим повідомленням-рішенням Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 13.06.2018 №0005194106, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи оцінку оскаржуваному податковому повідомленню - рішенню Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 13.06.2018 №0005194106, суд виходить з наступного.
Відповідно до п.п 1.1 ст. 1 Податкового кодексу України /у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин/ Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Підпунктом 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Згідно п. 86.2 ст. 86 Податкового кодексу України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Відповідно до приписів п. 2 Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 28 грудня 2015 року N 1204 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 січня 2016 р. за N 124/28254, у випадках, зазначених у пункті 1 цього розділу, відповідний структурний підрозділ контролюючого органу складає податкове повідомлення-рішення за такими формами, зокрема, "Н" - за порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Кодексу (додаток 13).
Форма податкового повідомлення-рішення форми "Н", яка є додатком 13 до Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків (пункт 2 розділу II) містить графу (посилання на акт (номер, дата складання)) як підставу для винесення такого повідомлення - рішення.
У оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні від 13.06.2018 №0005194106, яким до Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 189835907 грн. 46 коп. застосовано штраф у розмірі 18983590 грн. 75 коп. /том 1 а.с. 12/, винесеному Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби, зазначено, що рішення прийнято на підставі акту перевірки від 29.11.2017 №4490/28-10-41-06/00152307 /том 1 а.с. 14-18/.
Відповідачем не надано до суду акту перевірки від 29.11.2017 №4490/28-10-41-06/00152307, вказаного у оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні як підстава для його винесення.
Натомість, у відзиві на позову заяву відповідач посилається виключно на висновки акту перевірки від 18.05.2018 №1393/28-10-41-06/00152307, у якому зазначено, що дані камеральної перевірки свідчать про порушення ПАТ "Укртатнафта" пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а саме реєстрації податкових накладних з порушенням законодавчо встановлених термінів - до 15 календарний днів на загальну суму ПДВ 189835907 грн. 46 коп.
Таким чином, оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 13.06.2018 №0005194106 винесено з порушенням вимог Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 28 грудня 2015 року N 1204 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 січня 2016 р. за N 124/28254.
Відповідно до приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр) визначено Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 /у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, - надалі Порядок №1246/.
Згідно з пунктом 3 Порядку №1246 операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Відповідно до пункту 11 Порядку №1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Пунктом 13, 14 Порядку №1246 встановлено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Системний правовий аналіз наведених правових норм дозволяє зробити висновок, що у будь-якому випадку податковий орган протягом операційного дня зобов'язаний надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Аналогічний правовий висновок зроблено Верховним Судом у складі суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 17.04.2018 по справі №820/6330/16, касаційне провадження №К/9901/40743/18.
Судом встановлено, що податкові накладні постачальника (продавця) ПАТ "Укртатнафта" від 31.03.2018 №№399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 416, 417, 418, 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444 надіслані ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" протягом операційного дня 15.04.2018 (у період часу з 18:49 по 19:45) до ДФС України з використанням телекомунікаційного каналу зв'язку з використанням комп'ютерної програми "М.Е.Dос ІS" з використанням прямого з'єднання, що підтверджується протоколами перевірки "М.Е.Dос" 10.01.2013-00152307 ПАТ "Укртатнафта" та звітами про відправлення вказаних вище податкових накладних /том 1 а.с. 29-74, том 2 а.с. 12-152/.
Крім того, ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" зверталося до начальника Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби листом від 19.04.2018 №14/02-249 /а.с. 23-25/, яким повідомило відповідача про ситуацію, що склалася 15.04.2018 при реєстрації податкових накладних від 31.03.2018 на загальну суму ПДВ 189835907 грн. 46 коп., перелік яких наведено у листі. Зокрема, цим листом позивач повідомив відповідача, що 15.04.2018 ПАТ "Укртатнафта" направило для реєстрації в системі електронного адміністрування ПДВ податкові накладні, складені 31.03.2018, чим виконало свій обов'язок щодо відправлення для реєстрації податкових накладних від 31.03.2018 у встановлений законодавством термін 15.04.2018. Проте, згідно даних системи електронного адміністрування ПДВ податкові накладні були зареєстровані лише наступного дня 16.04.2018, тобто з порушенням встановленого строку.
Так, згідно квитанцій № 1, копії яких наявні у матеріалах справи, вказані вище податкові накладні були зареєстровані у Єдиному реєстрі податкових накладних 16.04.2018 /том 3 а.с. 46-95/.
До листа ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" від 19.04.2018 №14/02-249 останнім було додано, зокрема, витяги з системи М.Е.Dос. з датами відправлення накладних на 46 аркушах /а.с. 23-25/.
На лист ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" від 19.04.2018 №14/02-249 (вх. від 23.04.2018 №27921/10) відповідачем надано відповідь листом від 22.05.2018 №21698/10-28-10-41-06-16 /а.с. 140/, що свідчить про те, що відповідачем було отримано вказане звернення позивача з доданими до нього документами 23.04.2018, а отже, на час проведення камеральної перевірки, оформленої актом від 18.05.2018 №1393/28-10-41-06/00152307, відповідачу було відомо про факт надіслання позивачем для реєстрації 15.04.2018 вказаних вище податкових накладних від 31.03.2018 на загальну суму ПДВ 189835907 грн. 46 коп. Однак, вказана обставина не була відображена відповідачем у акті перевірки та вказаній обставині не надано жодної оцінки при розгляді заперечень позивача на акт перевірки.
Отже, досліджуючи обставини направлення позивачем податкових накладних від 31.03.2018 №№399-444 на загальну суму ПДВ 189835907 грн. 46 коп. для реєстрації їх в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом встановлено факт надіслання позивачем цих податкових накладних протягом операційного дня 15.04.2018, тобто у строк, встановлений п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України. У свою чергу відповідачем не надано суду доказів несправності засобів телекомунікаційного зв'язку платника податків чи інших доказів на підтвердження наявності вини позивача.
Однак, у порушення вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України контролюючим органом не були надіслані позивачу протягом операційного дня 15.04.2018 квитанції в електронному вигляді у текстовому форматі про прийняття його податкових накладних від 31.03.2018 або про їх неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкових накладних з незалежних від ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" причин, тобто з причин, які не залежали від волі позивача.
Суд критично оцінює доводи відповідача про його сумнів у можливості формування, накладення єдиного цифрового підпису та відправлення до ДФС протягом короткого терміну значної кількості податкових накладних, оскільки ці доводи є виключно припущеннями відповідача та спростовуються письмовими поясненнями представника позивача /том 2 а.с. 155-156/, за змістом яких зазначено, що відправлення податкових накладних для реєстрації здійснюється лише шляхом обрання відповідної запропонованої операції опції у програмі М.Е.Dос та з метою відправлення для реєстрації необхідно вибрати потрібну податкову накладну або декілька податкових накладних та у меню Файл вибрати команду Відправити в ДФС, таким чином, протягом однієї хвилини, шляхом виділення та обрання необхідної кількості податкових накладних можливо відправити для реєстрації сотні податкових накладних.
Доказів на спростування вказаних пояснень представника позивача відповідачем до суду не надано.
З огляду на вищевикладене та з врахуванням правових наслідків, передбачених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, відповідно до приписів якого, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні від 31.03.2018 №№399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 416, 417, 418, 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444 на загальну суму ПДВ 189835907 грн. 46 коп. вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних - 15.04.2018.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 23.01.2018 по справі №806/832/17 провадження №К/9901/1807/17.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач у повному обсязі виконав свій обов'язок щодо реєстрації податкових накладних від 31.03.2018 №№399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 416, 417, 418, 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444 на загальну суму ПДВ 189835907 грн. 46 коп. у строк, встановлений п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України.
Згідно п.п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.
Згідно ч. 2 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено згідно із законом.
Європейським судом з прав людини у рішенні від 23 липня 2002 року "Справа "Компанія "Вестберґатаксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" зазначено, що загальний характер правових норм, які регулюють питання податкових штрафів, та мета стягнення, яке має водночас і запобіжний, і каральний характер, з достатньою очевидністю вказують на те, що - для цілей статті 6 Конвенції - заявники обвинувачувалися в кримінальному правопорушенні. У вказаній справі було застосовано третій критерій тесту Енгеля для визначення випадків, коли йдеться про кримінальне обвинувачення, у розумінні Конвенції, а саме - критерій правових наслідків для адресата.
Таким чином, Європейський суд з прав людини розцінює податкові правопорушення як різновид кримінального обвинувачення для цілей застосування Конвенції.
Передбачені статтею 120-1 Податкового кодексу України штрафи за своєю тяжкістю та каральним характером цілком відповідають санкціям, притаманним для застосування за кримінальні правопорушення, а відтак, наявні всі підстави для застосування ч.2 ст.6 Конвенції, яка, у свою чергу, унеможливлює притягнення до відповідальності особи за відсутності вини.
Підсумовуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення від 13.06.2018 №0005194106 прийнято Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, тобто необґрунтовано, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Таким чином позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у сумі 284753 грн. 90 коп., що підтверджується платіжним дорученням №0000015506 від 04.09.2018 /том 1 а.с. 5/ та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду державного бюджету України, що надійшла до суду 05.09.2018 /том 1 а.с. 101/.
Таким чином, у зв'язку із задоволенням позову, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (вул. Дегтярівська, 11г, м. Київ, 04119, ідентифікаційний код 39440996) на користь Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (вул. Свіштовська, 3, м. Кременчук, Полтавська область, 39610, ідентифікаційний код 00152307) витрати зі сплати судового збору в розмірі 284753 грн. (двісті вісімдесят чотири тисячі сімсот п'ятдесят три гривні).
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 139, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (вул. Свіштовська, 3, м. Кременчук, Полтавська область, 39610, ідентифікаційний код 00152307) до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (вул. Дегтярівська, 11г, м. Київ, 04119, ідентифікаційний код 39440996) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 13 червня 2018 року №0005194106.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (вул. Дегтярівська, 11г, м. Київ, 04119, ідентифікаційний код 39440996) на користь Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (вул. Свіштовська, 3, м. Кременчук, Полтавська область, 39610, ідентифікаційний код 00152307) витрати зі сплати судового збору в розмірі 284753 грн. (двісті вісімдесят чотири тисячі сімсот п'ятдесят три гривні).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до апеляційного адміністративного суду, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться Полтавський окружний адміністративний суд.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Повне рішення складено 26 листопада 2018 року.
Суддя С.С. Сич