Рішення № 78074503, 22.11.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2018
Номер справи
1640/3296/18
Номер документу
78074503
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/3296/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді - Слободянюк Н.І.,

за участю:

секретаря судового засідання - Дубінчина О.М.,

представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представника відповідача - Паращука Д.В.,

розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_4 (надалі - позивач, ОСОБА_4) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Полтавській області) про :

- визнання протиправною бездіяльності у вирішенні заяви від 17 липня 2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність площею 1,67 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться на території Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області;

- зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути заяву від 17 липня 2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність площею 1,67 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться на території Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона 17 липня 2018 року звернулася із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,67 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться на території Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області. Листом ГУ Держгеокадастру у Полтавській області №6219/0/26-18 від 26 липня 2018 року їй повідомлено, що за інформацією відділу у Чорнухинському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області вказана земельна ділянка відноситься до земель колективної власності. Оскільки до повноважень Держгеокадастру належить розпорядження лише землями державної власності, правових підстав для задоволення її клопотання немає. Також зазначила, що відповідачем не надано обґрунтованої відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою із зазначенням підстав для такої відмови, передбачених статтею 118 Земельного кодексу України /а.с. 6/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.

12 жовтня 2018 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, оскільки спірна земельна ділянка відноситься до земель колективної власності Селянської спілки імені Карла Маркса на підставі чинного Державного акта на право колективної власності на землю серії ПЛ від 11 червня 1996 року, а тому у ГУ Держгеокадастру у Полтавській області відсутні повноваження щодо розпорядження цією земельною ділянкою /а.с. 15-17/.

У відповіді на відзив (вх. 30014/18 від 06 листопада 2018 року) представник позивача зазначив, що із ліквідацією суб'єкта права колективної власності припиняється колективна власність на землю і що після передачі розпайованої частини земельної ділянки у приватну власність та ліквідації Селянської спілки імені Карла Маркса (СТОВ "ТЕМП") решта земельної ділянки (нерозпайованої) перейшла до земель запасу державної власності, що підтверджується довідкою Виконавчого комітету Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області № 73 від 05 листопада 2018 року /а.с. 29/.

У запереченнях (вх. 30355/18 від 08 листопада 2018 року) відповідачем зазначено, що у довідці Виконавчого комітету Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області № 73 від 05 листопада 2018 року відсутні посилання на будь-які розпорядчі рішення, акти приймання-передачі або інші правовстановлюючі документи чи норми законодавства, згідно з якими Виконавчий комітет дійшов висновку про передачу нерозпайованої частини земельної ділянки Селянської спілки імені Карла Маркса (СТОВ "ТЕМП") до земель запасу державної власності /а.с. 40-44/.

У судовому засіданні представники учасників справи підтримали свої доводи та вимоги, викладені ними у відповідних заявах по суті.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні до них правовідносини.

17 липня 2018 року ОСОБА_4 звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області із заявою від 17 липня 2018 року (вх. Л-10252/0/25-18 від 17 липня 2018 року) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність площею 1,67 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться на території Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області за межами населеного пункту /а.с.19/.

До вказаної заяви ОСОБА_4 додано копії паспорта, ідентифікаційного номера, погодження сільської ради, довідки сільської ради про наявність земельної ділянки та графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки /а.с. 18-19/.

Листом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області №6219/0/26-18 від 26 липня 2018 року у задоволенні заяви ОСОБА_4 відмовлено, оскільки за інформацією відділу у Чорнухинському районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області вищезазначена земельна ділянка відноситься до земель колективної власності, а відповідно до пункту "є" статті 15-1 Земельного кодексу України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом /а.с. 24/.

Не погодившись з такою відповіддю відповідача, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.

Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю врегульовані Земельним кодексом України №2768-ІІІ від 25 жовтня 2001 року /надалі - ЗК України/.

Відповідно до положень статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону /частина перша/.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування /частина друга/.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом /пункт "в" частини третьої цієї статті/.

Згідно з пунктом "б" частини першої статті 121 вказаного Кодексу громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Відповідно до частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Частиною сьомою статті 118 цього Кодексу встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність або надає мотивовану відмову у його наданні.

За приписом частини четвертої статті 122 цього ж Кодексу центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Таким центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 15 від 14 січня 2015 року є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр).

Підпунктом 13 пункту 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 333 від 29 вересня 2016 року, визначено, що Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.

Враховуючи викладене, до повноважень відповідача належить розпорядження землями державної власності.

Згідно з наявною у матеріалах справи копією Державного акта на право колективної власності на землю серії ПЛ, виданого 11 червня 1996 року Вороньківською сільською Радою народних депутатів, земельна ділянка загальною площею 4013,5 гектарів, частину якої у розмірі 1,67 га бажала отримати у власність позивач, передана у колективну власність Селянській спілці імені Карла Маркса, с. Вороньки / а.с. 20-23/.

За змістом відомостей Головного управління статистики у Полтавській області № 03.3-19/589 від 22 жовтня 2018 року в Загальносоюзному класифікаторі підприємств та організацій в 1993 році значився суб'єкт з назвою СОЮЗ КРЕСТЬЯН ИМ. КАРЛА МАРКСА ЧОРНУХИНСЬКОГО РАЙОНА ПОЛТАВСЬКОЙ ОБЛАСТИ (ідентифікаційний код 03770336). До Державного реєстру звітних (статистичних) одиниць України суб'єкт (ідентифікаційний код 03770336) був включений з назвою СПІЛКА СЕЛЯН ІМ.КАРЛА МАРКСА. З цією ж назвою суб'єкта включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) в 1996 році. 30 березня 2000 року в ЄДРПОУ було внесено зміну щодо назви суб'єкта за ідентифікаційним кодом 03770336 - "Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕМП". Станом на 22 жовтня 2018 року Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕМП" (код ЄДРПОУ 03770336) вилучено з бази даних (правовий статус суб'єкта - юридична особа; 37140, Полтавська область, Чорнухинський район, с. Вороньки; дані про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи: місце проведення державної реєстрації припинення - Чорнухинська районна державна адміністрація Полтавської області, дата реєстрації припинення - 06 березня 2007 року, причина ліквідації - у зв'язку з визнанням її банкрутом; номер запису - 15811170002000144)/а.с.30/.

Відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підтверджується, що Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕМП" (код ЄДРПОУ 03770336) припинено 06 березня 2007 року за судовим рішенням, номер запису - 15811170002000144 /а.с. 32-34/.

Згідно з довідкою Виконавчого комітету Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області № 73 від 05 листопада 2018 року, наявною у матеріалах справи, загальна площа земельної ділянки Селянської спілки імені Карла Маркса, с. Вороньки (СТОВ "ТЕМП") в 4013,5 га складається з ріллі - 3775,га; багаторічних насаджень - 11,3 га, сіножат та пасовищ - 3,6 га, лісових насаджень - 42,2 га та інших угідь - 181,0 га. Земельна ділянка площею 3599,24 га розпайована та передана у приватну власність, а решта землі після реорганізації Селянської спілки імені Карла Маркса перейшла до земель запасу державної власності /а.с. 31/.

На підтвердження цієї інформації Виконавчим комітетом Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області надано копію Проекту розташування земельних ділянок часток (паїв) СТОВ "ТЕМП" на території Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області з додатками: 1) технічним завданням на складання проекту розташування земельних часток (паїв) СТОВ "ТЕМП" на території Вороньківської сільської ради та виготовлення державних актів на право приватної власності на землю взамін сертифікатів; 2) витягом з протоколу засідання комісії по врегулюванню земельних відносин від 01 вересня 2002 року; 3) витягом з протоколу зборів власників земельних часток (паїв) на території Вороньківської сільської ради (СТОВ "ТЕМП") від 25 серпня 2002 року; 4) розпорядженням Голови Чорнухинської районної державної адміністрації Полтавської області "Про розгляд проекту розташування земельних часток (паїв) на території Вороньківської сільської ради (СТОВ "ТЕМП") № 289 від 19 листопада 2002 року /а.с. 56-69/.

Отже, зі змісту перелічених документів слідує, що правовий статус земельної ділянки Селянської спілки імені Карла Маркса, с. Вороньки (СТОВ "ТЕМП") загальною площею 4013,5 га, яка перебувала у колективній власності, змінився та частина землі площею 3599,24 га перейшла у приватну власність, а решта - у державну власність.

Втім, відповідач, відмовляючи позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, не в повній мірі дослідив питання належності земельної ділянки до колективної власності та не встановив подальшу юридичну долю земельних ділянок СТОВ "ТЕМП", а також не з'ясував правовий статус саме тієї земельної ділянки, щодо якої позивач бажав отримати дозвіл. Натомість, відповідач, керуючись виключно Державним актом на право колективної власності на землю серії ПЛ від 11 червня 1996 року, дійшов висновку про перебування спірної земельної ділянки у колективній власності.

За таких обставин відповідач, на якого частиною другою статті 77 КАС України покладений обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, не довів суду, що відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, яка оформлена листом № 6219/0/26-18 від 26 липня 2018 року, відповідає критеріям правомірності, зазначеним у частині другій статті 2 КАС України.

У рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 Верховний Суд України вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд, керуючись частиною другою статті 9 КАС України, з метою ефективного захисту прав позивача вважає за доцільне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною та скасувати відмову ГУ Держгеокадастру у Полтавській області у наданні дозволу ОСОБА_4 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, оформлену листом ГУ Держгеокадастру у Полтавській області вих. №6219/0/26-18 від 26 липня 2018 року, та зобов'язати розглянути заяву ОСОБА_4 (вх. №Л-10252/0/25-18 від 17 липня 2018 року) з урахуванням висновків суду.

Отже, позов належить задовольнити.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на те, що спір вирішено на користь позивача, який поніс витрати по сплаті судового збору у сумі 1409,60 грн, то стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає сума 1409,60 грн.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, буд. 23, м. Полтава, Полтавська область, 36039, ідентифікаційний код 39767930) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області у наданні дозволу ОСОБА_4 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оформлену листом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області вих. №6219/0/26-18 від 26 липня 2018 року.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, буд. 23, м. Полтава, Полтавська область, 36039, ідентифікаційний код 39767930) розглянути заяву ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність площею 1,67 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться на території Вороньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області за межами населеного пункту, від 17 липня 2018 року (вх. №Л-10252/0/25-18 від 17 липня 2018 року) з урахуванням висновків суду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, буд. 23, м. Полтава, Полтавська область, 36039, ідентифікаційний код 39767930) на користь ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1409,60 грн (одна тисяча чотириста дев'ять гривень шістдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII.

Повне рішення складено 23 листопада 2018 року.

Суддя Н.І. Слободянюк