
Справа № 1540/4905/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2018 року о 10 год. 18 хв. м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
за участю секретаря судового засідання Закуріної А.М.,
за участю
від позивача: Груздєва Л.А. - за довіреністю
від відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (код ЄДРПОУ 37956207, місцезнаходження: 01010, м. Київ, вул. Московська, 8,корп.30) до Підприємства з іноземними інвестиціями "Міханікі України" (код ЄДРПОУ 20999158, місцезнаходження: 65026, м. Одеса, пл. Грецька, ?, офіс 35) про стягнення штрафних санкцій у сумі 34 000 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
До суду 21 вересня 2018 року надійшла позовна заява Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (код ЄДРПОУ 37956207, місцезнаходження: 01010, м. Київ, вул. Московська, 8,корп.30) до Підприємства з іноземними інвестиціями "Міханікі України" (код ЄДРПОУ 20999158, місцезнаходження: 65026, м. Одеса, пл. Грецька, ?, офіс 35) про стягнення штрафних санкцій у сумі 34 000 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за наслідками розгляду справи з про правопорушення на ринку цінних паперів управлінням винесено постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 21.12.2017 року №304-ПУ-1-Е, №305-ПУ-1-Е, відповідно до яких до Підприємства з іноземними інвестиціями "Міханікі України" (код ЄДРПОУ 20999158, місцезнаходження: 65026, м. Одеса, пл. Грецька, ?, офіс 35) застосовано штрафні санкції на загальну суму 34 000 грн.
Враховуючи несплату штрафних санкцій відповідачем, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Ухвалою суду від 26 вересня 2018 року прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження.
Представник позивача на відкритому судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, з підстав викладених у позові.
Відповідач на судове засідання повторно не з'явився, до суду повернулась судова повістка з відміткою поштового відділення «не має реєстрації», також відповідач не надав суду відзив на позовну заяву.
Відповідно до ч. 11 ст. 126 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Таким чином, з урахуванням вищевикладених вимог КАС України, суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Також, згідно з п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
З цих підстав, суд ухвалою, яка занесена до протоколу судового засідання вирішив продовжити розгляд справи за відсутністю відповідача на підставі наявних матеріалів.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив таке.
Підприємство з іноземними інвестиціями «Міханікі України» зареєстровано 23.3.1995 року, 01.08.2005 року внесено запис до ЄДР за №1 556 120 0000 010078.
Так, суд встановив та матеріалами справи підтверджено, що 21.11.2017 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесені постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів відносно Підприємства з іноземними інвестиціями «Міханікі України»:
- № 343-ПУ-1-Е, якою встановлено, що Підприємство з іноземними інвестиціями «Міханікі України» не подало до Комісії у термін не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним квартальну інформацію емітента цінних паперів за перший, другий та третій квартал 2017 року, що є порушенням пункту 3 глави 3 розділу 2 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року №2826 (а.с.13);
- № 344-ПУ-1-Е, якою встановлено, що Підприємство з іноземними інвестиціями «Міханікі України» не розкрило у термін не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним квартальну інформацію емітента цінних паперів за перший, другий та третій квартал 2017 року, що є порушенням пункту 3 глави 3 розділу 2 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року №2826 (а.с14).
Матеріалами справи підтверджено, що вищезазначені постанови були направлені рекомендованим листом підприємству за адресою: 65026, м. Одеса, площа Грецька, ?,оф.35, що підтверджується реєстром рекомендованих листів №1 від 23.11.2017 року.
Також, суд встановив, що 07.12.2017 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у Південному регіоні було складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів № 327 ПУ-1-Е та № 328-ПУ-1-Е, якими було встановлено факти вчинення відповідачем правопорушення на ринку цінних паперів вимог пункту 3 глави 3 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням НКЦПФР від 03.12.2016 року №2826 (зі змінами) (а.с.18-19).
08.12.2017 року, на підставі зазначених актів, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у Південному регіоні винесені постанови № 282-ПУ-1-Е та № 283-ПУ-1-Е про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якими призначено розгляди справ на 21 грудня 2017 року о 10 год. 10 хв. (а.с.20-21).
Суд встановив, що акти про правопорушення на ринку цінних паперів від 07.12.2017 року та постанови про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 08.12.2017 року, якими керівника Підприємства з іноземними інвестиціями «Міханікі України» було викликано до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у Південному регіоні, 12.12.2017 року направлено на адресу відповідача, що підтверджується наявним в матеріалах справи реєстром рекомендованих листів № 1 від 12.12.2017 року.
Також, суд встановив, що 21.12.2017 року позивачем було винесено постанови про накладення на відповідача санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, передбачених пунктом 3 глави 3 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів: № 305-ПУ-1-Е та № 304-ПУ-1-Е, якими до Підприємства з іноземними інвестиціями «Міханікі України» було застосовано штрафи у розмірі 17 000,00 грн. за кожне правопорушення, всього у загальному розмірі 34 000,00 грн.
Оскільки керівник Підприємства з іноземними інвестиціями «Міханікі України» на розгляд справ не з'явився, вищезазначені постанови № 305-ПУ-1-Е та № 304-ПУ-1-Е від 21.12.2017 року були направлені відповідачу 29.12.2017 року, що підтверджується реєстром рекомендованих листів № 1 від 29.12.2017 року та фіскальним чеком.
Таким чином, не сплата у законодавчо визначеному порядку та строки Підприємством з іноземними інвестиціями «Міханікі України» накладених на нього санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, послугувала підставою для звернення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до суду з даною позовною заявою.
Судом досліджено копії матеріалів справи про правопорушення на ринку цінних паперів стосовно Підприємства з іноземними інвестиціями «Міханікі України».
Проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, враховуючи обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги належать задоволенню повністю з таких підстав.
Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні є Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" №448/96-ВР від 30 жовтня 1996 року (далі Закон №448/96-ВР).
Згідно з Закону №448/96-ВР, державне регулювання ринку цінних паперів це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Частиною 1 статті 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до вимог статті 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.
Положеннями ст.7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначено, що основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема, є: здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Відповідно до пунктів 10, 14 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 року № 3480-IV, регулярна інформація про емітента це річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно частини 4 вищезазначеної статті річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті.
Аналогічні норми містить Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджене рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 року №2826.
Так, відповідно до пункту 3 глави 3 розділу 2 Положення №2826, розкриття проміжної інформації на фондовому ринку здійснюється шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на власному веб-сайті та подання до Комісії. Проміжна інформація розкривається за перший, другий і третій квартали. Інформація щодо четвертого кварталу окремо не розкривається, а включається до регулярної річної інформації.
Проміжна інформація згідно з цим Положенням розкривається у термін не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом.
На титульному аркуші проміжної інформації, яка розміщується в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, обов'язково зазначається адреса власного веб-сайту, на якому вона буде розміщена.
Судом встановлено, що Підприємство з іноземними інвестиціями «Міханікі України» не розкрило у термін не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом до НКЦПФР квартальну інформацію емітента цінних паперів за перший, другий та третій квартал 2017 року; не розкрило у термін не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії квартальну інформацію емітента цінних паперів за перший, другий та третій квартал 2017 року, що є порушенням пункту 3 глави 3 розділу 2 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року №2826.
Відповідно до статті 12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.
Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.
Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
Пунктом 6 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за 6) нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 7 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Частиною 1 статті 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 3 зазначеної статті Кодексу докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що відповідачем не сплачено у встановлений строк штрафні санкції та не надано доказів оскарження постанов про накладення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 305-ПУ-1-Е та № 304-ПУ-1-Е від 21 грудня 2017 року, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є обґрунтованими та правомірними, а тому належать задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведення експертиз.
З огляду на відсутність таких судових витрат, жодні витрати не належать стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,293,295 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (код ЄДРПОУ 37956207, місцезнаходження: 01010, м. Київ, вул. Московська, 8,корп.30) до Підприємства з іноземними інвестиціями "Міханікі України" (код ЄДРПОУ 20999158, місцезнаходження: 65026, м. Одеса, пл. Грецька, ?, офіс 35) про стягнення штрафних санкцій у сумі 34 000 грн, - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Підприємства з іноземними інвестиціями "Міханікі України" (код ЄДРПОУ 20999158, місцезнаходження: 65026, м. Одеса, пл. Грецька, ?, офіс 35) 34 000,00 грн. (тридцять чотири тисячі гривень 00 копійок) штрафних санкцій в дохід Державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім'я територіального органу Держказначейства за місцезнаходженням платника по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності банку 106.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п.15. ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Повний текст рішення виготовлено та підписано « 23» листопада 2018 року.
Cуддя Л.Р. Юхтенко
.