Ухвала суду № 78073010, 22.11.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2018
Номер справи
134/1768/17
Номер документу
78073010
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

м. Вінниця

22 листопада 2018 р. Справа № 134/1768/17

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вільчинського Олександра Ванадійовича, розглянувши в письмовому провадженні заяву про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, подану в порядку ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ УПФУ у Вінницькій області, відповідач), в якому позивач просив суд зобов'язати відповідача провести невідкладний перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 із розрахунку 82 відсотки від грошового забезпечення без обмеження граничного розміру. Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 03.03.2018, яке залишено без змін постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18.06.2018, зазначений позов задоволено частково.

13.11.2018 ОСОБА_1 звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з заявою про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії в порядку ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Обґрунтовуючи вказану заяву позивач зазначає, що судом прийнято рішення у справі №134/1768/17, яким його позов до ГУ ПФУ у Вінницькій області задоволено. Вказує, що після набрання чинності рішенням, отримав виконавчий лист, за яким 02.08.2018 відкрито виконавче провадження. Повідомляє, що постановою державного виконавця від 31.10.2018 вказане виконавче провадження було закінчено на підставі п. 11 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження".

Разом з тим, як зазначає ОСОБА_1, рішення суду від 03.03.2018 не виконано повністю, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення, гарантоване державою, а відтак є необхідним зобов'язати відповідача, визнавши його дії протиправними, невідкладно виконати резолютивну частину рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 03.03.2018 у справі № 134/1768/17, а саме здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 із розрахунку 82 відсотки відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до змісту статті 383 КАС України заява про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду, підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.

З огляду на викладене та беручи до уваги положення статті 383 КАС України, суд дійшов висновку про розгляд поданої заяви в порядку письмового провадження.

Вирішуючи подану заяву, суд виходив з такого.

Згідно з положеннями стаття 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За змістом ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи.

Відповідно до ч.ч. 1, 6 ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

З системного аналізу зазначених норм можна дійти висновку, що правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований в тому числі і приписами ст. 383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправним дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує законні права та інтереси позивача. Застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів ст.ст. 383, 249 КАС України можливе лише у разі встановлення факту протиправного невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи-позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 03.03.2018 у справі № 134/1768/17 визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Вінницькій області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18.11.2015 "Про внесення змін до постанови КМУ від 09 березня 2006 р. № 268" та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області № 14787 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2016, а також зобов'язано ГУ ПФУ у Вінницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18.11.2015 "Про внесення змін до постанови КМУ від 09 березня 2006 р. № 268" та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області № 14787 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 із розрахунку 82 відсотки відповідних сум грошового забезпечення.

На виконання вказаного рішення суду виданий виконавчий лист зобов'язального характеру, який був пред'явлений для виконання до відділу примусового виконання рішень Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області. 02.08.2018 за вказаним виконавчим листом постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області відкрито виконавче провадження № 56901785.

Постановою державного виконавця від 31.10.2018 закрито виконавче провадження № 56901785 на підставі п. 11 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" у зв'язку з вжиттям всіх заходів примусового виконання рішення суду, передбачених законом. У вказаній постанові зазначено, що ГУ ПФУ у Вінницькій області листом від 14.08.2018 повідомлено державного виконавця про фактичне виконання судового рішення в частині здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016 та її виплату з 01.01.2018. Водночас, божник, з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" пояснив, що сума перерахованої доплати до пенсії за період з січня 2016 року по грудень 2017 року підлягає виплаті після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету.

Оцінюючи вказані доводи ГУ ПФУ у Вінницькій області, суд виходить з такого.

Відповідно до положень підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, Головне управління Пенсійного фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

За змістом наведеного виплати пенсій здійснюються ГУ ПФУ у Вінницькій області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Згідно із Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №384/2011, Пенсійний фонд України готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, бере у межах своїх повноважень участь у розробленні прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує свої доходи та видатки, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України, складає звіт про його виконання та подає їх в установленому порядку Міністру праці та соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Так, відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Як встановлено, виплата ОСОБА_1 донарахованих сум за період з січня 2016 року по грудень 2017 року не відбулася через відсутність відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, про що було повідомлено державного виконавця у строк для самостійного виконання рішення. При цьому, боржником повідомлено, що Постановою КМ України №103 від 21.02.2018 встановлено порядок таких виплат.

Отже, вже перераховану суму пенсії позивачеві не було виплачено у зв'язку з відсутністю державного асигнування. Такі підстави невиконання судового рішення, на переконання суду, є поважними, оскільки грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить стягувачу, не є власністю позивача, не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.

Суд акцентує увагу, що ГУ ПФУ у Вінницькій області не ухилялося від виконання рішення суду, лише повідомило, що доплата перерахованої пенсії в період з січня 2016 року по грудень 2017 року буде здійснюватись відповідно до Постанови №103 після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету України.

Відповідно до ст.ст. 113, 117 Конституції України постанови Кабінету Міністрів України є обов'язковими до виконання. Так, Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято Постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою врегульовано порядок проведення виплати перерахованих сум пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" починаючи з 01.01.2016 та в подальшому.

Аналогічного висновку щодо порядку виплати перерахованих сум пенсії з урахуванням постанови КМУ від 21.02.2018 №103 дійшов Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 у справі 808/1076/18 (провадження Пз/9901/32/18, № 73763736), де встановлено, що Постанова № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

За таких обставин, беручи до уваги, що часткове невиконання рішення суду відбулося з причин, незалежних від ГУ ПФУ у Вінницькій області, суд не вбачає підстав для визнання протиправними дій вказаного суб'єкта владних повноважень, вчинених на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 03.03.2018.

Щодо вимог заяви в частині зобов'язання ГУ ПФУ у Вінницькій області невідкладно виконати резолютивну частину рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 03.03.2018 у справі № 134/1768/17, а саме здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 із розрахунку 82 відсотки відповідних сум грошового забезпечення, то суд зазначає, що ст. 383 КАС України не передбачено повторне зобов'язання суб'єкта владних повноважень до вчинення аналогічних дій.

На час розгляду цієї заяви є чинним рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 03.03.2018, яким зобов'язано ГУ ПФУ у Вінницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 із розрахунку 82 відсотки відповідних сум грошового забезпечення.

Таким чином, між сторонами вирішено спір по суті, є рішення, що набрало законної сили, у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, поданої в порядку ст. 383 КАС України.

Керуючись ст.ст. 256, 370, 383 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, подану в порядку ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про зобов'язання вчинити дії залишити без задоволення.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Суддя Вільчинський Олександр Ванадійович