
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
16 листопада 2018 року м. Київ № 320/6024/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панова Г.В., розглянувши позовну заяву
Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОБАНСЕРВІС»
до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби
про скасування податкового повідомлення - рішення та визнання протиправними
дій,
ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «АВТОБАНСЕРВІС» з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, в якому просить суд: скасувати податкове повідомлення - рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 12.04.2018 № 0007454205 в частині застосування штрафних санкцій у сумі 45 746,55 грн. та визнати протиправними дії .
Відповідно до вимог частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частин 1, 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно із частиною 3 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Підпунктом 1.1 статті 1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Отже, ПК України є спеціальним законом, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів.
Відповідно до положень пункту 56.19 статті 56 Податкового кодексу України (далі - ПК України) у разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Згідно із пунктом 56.17 статті 56 ПК України процедура адміністративного оскарження закінчується: днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у зазначений строк (п.п.56.17.1); днем отримання платником податків рішення відповідного контролюючого органу про повне задоволення скарги (п.п.56.17.2); днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (56.17.3); днем звернення платника податків до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, що оскаржувались (п.п.56.17.5).
День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.
Як встановлено судом з матеріалів справи позивач подав до ДФС України скаргу на податкове повідомлення - рішення від 12.04.2018 № 0007454205.
22.06.2018 позивач отримав від ДФС України рішення про результати розгляду скарги від 20.06.2018 № 21007/6/99-99-11-03-01-25, яким спірне податкове повідомлення - рішення залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
Враховуючи наведені позивачем у позові обставини та положення ПК України суд дійшов висновку, що з 22.06.2018 процедура адміністративного оскарження спірного рішення закінчилась і з наступного дня почав відраховуватися місячний строк на оскарження податкового повідомлення - рішення від 12.04.2018 № 0007454205 у суді.
В той же час, з даних штампу Київського окружного адміністративного суду встановлено, що позовну заяву одержано (подано до суду) 12.11.2018, у звя'зку з чим, суд дійшов висновку, що позивачем пропущено встановлений законодавством строк на оскарження спірного рішення.
Згідно із положеннями частини 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до вимог частини першої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Крім того, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів (п.4-8 ч.5 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України).
Так, позивач у позові зазначає, що 24.04.2018 він отримав податкове повідомлення рішення від 12.04.2018 № 0007454205 на суму 49031,56 грн., яке 20.06.2018 оскаржив до контролюючого органу Державної фіскальної служби України в частині застосування штрафних санкцій на суму 45746,55 грн.
22.06.2018 позивач отримав від контролюючого органу Рішення про результати розгляду скарги від 20.06.2018 № 21007/6/99-99-11-03-01-25, про залишення скарги без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін.
В той же час, позивачем не додано до позову копії податкового повідомлення -рішення від 12.04.2018 № 0007454205, копії акту камеральної перевірки, на підставі якого винесене оскаржуване рішення, а також копію рішення контролюючого органу від 20.06.2018 №210007/6/99-99-11-03-01-25, яке було надано на скаргу позивача.
Відповідно до частини 2 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості надання таких доказів.
Водночас, позивачем не додано до позовної заяви жодного доказу, який би підтверджував обґрунтованість позовних вимог та не наведено причин неможливості надання таких доказів.
Крім того, згідно з частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви також додається документ про сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно зі змістом частини 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Так, правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI.
Перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору та випадки звільнення від сплати цього платежу, передбачені у статті 5 Закону України «Про судовий збір». Однак, позивач до кола осіб, на яких поширюються пільги щодо сплати судового збору, не відноситься.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою встановлюється ставка судового збору - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб..
Положеннями статті 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2018 рік» від 07.12.2017 № 2246-VIII установлено у 2018 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2018 року - 1762 гривні, з 1 липня - 1841 гривня, з 1 грудня - 1921 гривня.
Як вбачається з прохальної частини позовної заяви, позивач заявлено одну вимогу майнового характеру у сумі 45 746,55 грн.
Отже, при зверненні до суду з даним адміністративним позовом, позивачу необхідно було сплатити 1762 грн. (1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Однак, позивачем не додано до позовної заяви докази сплати судового збору у розмірі 1 762 грн.
Зазначені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам, встановленим статтею 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання до суду:
- заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного та докази поважності причин його пропуску;
- копії податкового повідомлення -рішення від 12.04.2018 № 0007454205 виданого Офісом великих платників податків ДФС;
- копії Акта камеральної перевірки Офісу великих платників податків ДФС від 27.03.2018 № 713/28-10-42-05/31982734;
- копію рішення Державної фіскальної служби про результати розгляду скарги від 20.06.2018 №210007/6/99-99-11-03-01-25;
- доказів сплати судового збору у сумі 1 762 грн. за належними реквізитами.
Належним документом про сплату судового збору є оригінал квитанції установи банку або відділення зв'язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення.
Інформація щодо реквізитів сплати судового збору за подання позовних заяв до Київського окружного адміністративного суду є загальнодоступною, оприлюднена на офіційному веб-порталі "Судова влада України" за інтернет-адресою http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070//tax, а також розміщена на інформаційних стендах Київського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОБАНСЕРВІС» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про скасування податкового повідомлення - рішення від 12.04.2018 № 0007454205 в частині застосування штрафних санкцій у сумі 45 746,55 грн. - залишити без руху.
2. Встановити позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
3. Роз'яснити позивачу, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Панова Г. В.